20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

انواع جرایم سایبری چیست و چه مجازات هایی برای افراد به همراه دارد؟

جرایم رایانه ای جرایمی است که در فضای اینترنت بوسیله سیستم های کامپیوتری انجام می شود - انواع جرایم سایبری

راهنمای مطالعه این مطلب

در حقیقت تاریخچه دقیقی برای پیدایش و ظهور اولین جرایم سایبری وجود ندارد. اما مطالعات، نشان می دهند که شاید اولین انواع این جرم، مربوط به قضیه رویس باشد. رویس حسابدار یک شرکت عمده‌فروشی میوه و سبزیجات بود. وی در قیمت‌ها و سود اجناس تغییراتی ایجاد می‌کرد. سپس مبلغ مشخصی از این سود را به یک حساب خاص واریز می‌کرد. رویس مدتی بعد، با نام شرکت‌های زیادی چک و فیش جعلی صادر می‌کرد. از این طریق توانست در مدت کوتاهی بالغ بر ۱ میلیون دلار به دست آورد.

مونا ترابی، بهترین وکیل در تهران در امور مربوط به این جرایم است و می تواند راهنمای شما باشد. جهت مشاوره سریع و آسان کلیک کنید: 09121979750

جرایم سایبری

هر چه پیشرفت‌هایی که در زمینه علم و تکنولوژی رخ می‌دهند گسترده‌تر شوند، جرایم پیچیده‌تری نیز به وجود می‌آیند. جرایم سایبری نیز دسته‌ای از این جرایم هستند که توسط سیستم‌های کامپیوتری و در فضای مجازی رخ می‌دهند. معمولا این نوع پرونده ها به دلیل پیچیدگی توسط وکیل کیفری پیگیری می شود. پس نتیجه میگیریم مرجع مشاوره در این مورد، بهترین وکیل کیفری در تهران می باشد. انواع این جرایم در سطح گسترده به صورت زیر انجام می شود.

 • در صورتی که فرد مرتکب که به شبکه‌های رایانه‌ای و مخابراتی دسترسی دارد از شغلش سوء استفاده کند. در نتیجه مرتکب این جرم شود.
 • اگر کارکنان نهادهای دولتی، قوای سه‌گانه، نیروهای مسلح و غیره، از موقعیت خود برای ارتکاب جرم استفاده کنند.

انواع جرایم سایبری

جرایم سایبری می‌توانند در راستای به خطر انداختن شخص، اطلاعات او یا اموالش انجام شوند. گاهی نیز این جرایم به جهت اخلال در نظم عمومی انجام می‌شوند و دولت‌ها را هدف قرار می‌دهند. برخی از انواع این جرایم عبارت اند از:

 • هک: هک یا دسترسی غیرمجاز، زمانی رخ می‌دهد که فرد بدون اجازه به اطلاعات شخصی یا مالی شما که در رایانه یا تلفن همراه‌تان هستند، دست پیدا کند.
 • قاچاق آنلاین مواد مخدر: بسیاری از قاچاقچیان مواد مخدر از فضای اینترنت برای سهولت دسترسی به همدیگر، خرید و فروش مواد، و توزیع بدون واسطه مواد استفاده می‌کنند.
 • جعل هویت و سرقت: این نوع جرم ابعاد گسترده‌ای دارد. از طرفی می‌تواند تا سال‌ها پیامدهای مخربی برای فرد داشته باشد. در این شرایط فرد با دسترسی به نام و نام خانوادگی شما، آدرس محل سکونت و محل کار شما، خودش را به جای شما جا می‌زند. وی از این روش برای کسب پول و اخاذی استفاده می‌کند.
 • فیشینگ: فیشینگ زمانی رخ می‌دهد که مجرم از طریق یک لینک که به شماره موبایل یا ایمیل‌تان می‌فرستد قصد دارد خودش را همچون یک مرجع قانونی جلوه دهد. سپس از این طریق شما را قانع کند که اطلاعات مهم‌تان را در اختیارش قرار دهید.
 • کلاهبرداری:‌ بسیاری از افراد سودجو، از فضای مجازی برای کلاهبرداری استفاده می‌کنند. آنها با وعده‌ هایی همچون کالاهایی که قیمت بسیار ارزان‌تری از قیمت اصلی دارند یا اهدای جوایز قصد دارند شما را فریب دهند. پیگیری چنین جرایمی باید از طریق پلیس فتا انجام شود.

جهت مشاوره سریع و آسان با مونا ترابی، وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور کیفری من جمله جرایم سایبری، کلیک کنید: 09121979750

بررسی جرایم سایبری

به جهت مشاوره با بهترین وکیل چک در تهران در ارتباط با این جرام، کلیک کنید: 09121979750

قانون جرایم سایبری

قانون جرایم رایانه‌ای بسیاری از اقدامات نظیر جاسوسی رایانه‌ای، کلاهبرداری از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را جرم در نظر می گیرد. مجازاتی که برای چنین جرایمی تعیین شده اغلب از نوع تعزیری است. در نتیجه متهم یا متهمین موظف به گذراندن حبس یا پرداخت جزای نقدی هستند. قانون جرایم سایبری در سال ۱۳۸۸ به تصویب رسید و در ۳ بخش و ۵۶ ماده به صورت نهایی ابلاغ شد. سه بخش این قانون به صورت زیر است:

 •  انواع جرایم سایبری و مجازات‌هایی نظیر این موارد را شامل می‌شود. جاسوسی رایانه‌ای، دسترسی غیرمجاز به اطلاعات فرد، شنود غیرمجاز، سرقت و کلاهبرداری اینترنتی یا رایانه‌ای، جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی، نشر اکاذیب، هتک حیثیت افراد در فضای مجازی و غیره
 • نحوه رسیدگی به این جرایم و آیین دادرسی آن‌ها. این بخش خود شامل دو فصل می‌شود. فصل اول شامل جمع آوری ادله الکترونیکی کافی و صلاحیت دادگاه‌های مربوطه در رسیدگی به این جرایم است و فصل دوم شامل ارائه، حفظ و نگهداری داده‌ها است.
 • دیگر مقرراتی که به این قانون ارتباط دارند.

لازم به ذکر است، مرجعی که به این جرایم رسیدگی می‌کند، دادسرای جرایم رایانه‌ای است.

مجازات جرایم سایبری

مجازات‌هایی که برای انواع جرایم سایبری در نظر گرفته می شود، شامل پرداخت جریمه نقدی و مجازات تعزیری است. مجازات تعزیری بسته به نوع جرم می‌تواند از ۳ ماه تا ۱۵ سال متفاوت باشد. در برخی شرایط نیز بسته به پرونده، ممکن است تلفیقی از این مجازات‌ها برای فرد تعیین شود.

در برخی شرایط که از نظر مقامات قضایی اگر مجازات های این جرایم نتوانند به اندازه کافی بازدارنده باشند، می‌توان از قانون مجازات اسلامی برای تعیین مجازات‌ های شدیدتر استفاده کرد. در تمام بخش‌های این نوع جرم اعم از بخش‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی، سیاسی و غیره، مسئولیت رسیدگی به این جرایم با پلیس فتا است.

 • شرایط تشدید مجازات: اگر این جرم شرایط خاصی داشته باشد، مجرم به مجازات شدیدتری محکوم می‌شود. انواع جرایمی که باعث می‌شوند مجازات تشدید شود شامل این مواردند:
 • جرایم سازمان یافته: جرایمی که دولت، نهادها و مراکز ارائه‌دهنده خدمات عمومی را هدف قرار دهند.

گزارش جرایم سایبری

هر چه زمان جلوتر می‌رود جرایم سایبری نیز بیشتر می‌شوند. به نحوی که طبق اظهارات پلیس فتا، درصد رشد این جرایم از سال ۹۰ تاکنون بیش از ۳۰ برابر می باشد. اگر فردی چنین جرایمی را مرتکب شود و قصد ایجاد خطر برای شما یا اطرافیان‌تان را دارد، می‌توانید این جرایم را به پلیس گزارش دهید. برای گزارش تخلف می‌توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

 • به وبسایت csirc.cyberpolice.ir مراجعه کنید. زمانی که وارد سایت شدید بخش‌های مختلفی را می‌بینید که هر یک به گزارش یک نوع تخلف خاص اختصاص دارند. بسته به نوع جرم مرتکب شده یک مورد را انتخاب کنید.
 • همچنین می‌توانید با شماره ۰۹۶۳۸۰ تماس حاصل فرمایید. از این طریق گزارشات خود را به گوش مسئولین مربوطه برسانید.
 • اگر می‌خواهید شکایات و گزارشات خود را به روش سریع‌تری ثبت کنید به نحوی که در کمترین زمان ممکن به آن‌ها رسیدگی شود، می‌توانید به دادسرای جرایم رایانه‌ای مراجعه کنید. تمامی شکایات و پرونده‌هایی که در خصوص انواع جرایم سایبری، رایانه‌ای و اینترنتی انجام می‌شوند در حیطه تخصص این دادسرا هستند.
در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:
در امور مربوط به جرایم سایبری باید از مشاوره با بهترین وکیل کیفری در تهران بهره مند گردید.

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 3 نظر

4 3
انواع جرایم سایبری چیست و چه مجازات هایی برای افراد به همراه دارد؟
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره