20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

چقدر با وکیل تامین دلیل آشنایی دارید؟

آشنایی با وکیل تامین دلیل

راهنمای مطالعه این مطلب

شاید برای شما نیز پیش آمد باشد که در حال خاضر نخواهید اقدام به طرح دعوا کنید اما ادله شما در حال حاضر وجود داشته باشد یا بیم از دست رفتن وتلف شدن آن را داشته باشید. یا ممکن است صرفا احتمال این را دهید که در اینده بابت مسئه ای با طرف مقابلتان به مشکل بخورید و می‌خواهید ادله‌تان بدون اطلاع ایشان به طور قانونی تامین و مکتوب شود. به این اقدام تامین دلیل و به وکیلی که به وکالت از شما اقدام به درخواست جهت تامین وکیل میکند، وکیل تامین دلیل گفته می شود. وکیل تامین دلیل وظایفی دارد که موجب سهولت روند تامین دلیل برای موکلان می شود که در ادامه به تشریح ویژگی های ایشان و مراحل اخذ وکیل دادگستری می پردازیم.

تامین دلیل چیست؟

وکیل تامین دلیل - تامین دلیل چیست؟

 

واضح و مبرهن است که هر شخصی برای پیش بردن مسیر دعوا و جلسات دادرسی به نفع خودش، به اقامه ادله ی محکمه پسند نیاز دارد. اما گاهی ممکن است که دلایل ما تا جلسه اول دادرسی پابرجا نباشد و به هر طریقی ممکن است بیم از بینرفتن آن باشد. در واقع به موجب ماده ی 149 قانون آیین دادرسی مدنی ، در مواردی ‌که اشخاص ذی ‌نفع احتمال دهند که در آینده استفاده از دلایل و مدارک دعوای آنان مانند تحقیق محلی و کسب اطلاع از‌ مطلعان و استعلام نظر کارشناسان یا دفاتر تجاری یا استفاده از قرائن و امارات موجود در محل و یا دلایلی که نزد طرف دعوا یا دیگری است، متعذر یا‌ متعسر شود، می ‌توانند از دادگاه درخواست تأمین آن دلایل را بنمایند. در مقوله تامین دلیل، حقوقی یا کیفری بودن پرونده تفاوتی ایجاد نمی کند. برای مثال ممکن است م برای پرونده ی خود که اولین جلسه رسیدگی آن یک ماه آینده است، به شهادت دو فرد نیاز داشته باشیم که این دو فرد تا زمان بررسی پرونده و حکم دادگاه به شهادت شهود، خاک ایران را به مقصد کشور دیگری ترک خواهند کرد. اگر شهادت این دو فرد بسیار حائز اهمیت در نتیجه دادگاه باشد، به وسیله ی تامین دلیل حتی قبل از آغاز به رسیدگی این پرونده، شهادت ایشان توسط دادگاه مسموع خواهد بود. یا در مثالی دیگر، ممکن است همسایه طبقه بالایی به علت عدم توجه به اخطار های قبلی، موجب آسیب رسیدن به سقف منزل ما شود. ممکن است حتی نخواهیم اقامه دعوا کنیم اما بخواهیم بابت تضمین از کارشناسان دادگستری درخواست تامین دلیل به جای آوریم که اگر همسایه جبران خسارت نکرد و هزینه ترمیم سقف را نداد، بتوانیم با در دست داشتن مدرک از ایشان شکایت به عمل آوریم. بهترین و بی دغدغه ترین روش انجام این کار، اخذ یک وکیل تامین دلیل است. چرا که این وکیل حرفه ای، به قانون آیین دادرسی مدنی احاطه داشته و با دانش خود مانع از بروز اشتباه یا اطاله زمان خواهد شد. این وکیل حتی می تواند وکیل کیفری نیز باشد، چرا که همانطور که گفته شد تاممین دلیل در دعاوی کیفری نیز قابل اعمال است.

 

چه زمانی برای اقامه تامین دلیل مناسب است؟

وکیل تامین دلیل - چه زمانی برای اقامه تامین دلیل مناسب است؟

از چگونگی و چرایی تامین دلیل صحبت شد، اما چه زمانی بهترین وقت برای اقامه تامین دلیل توسط وکیل حقوقی می باشد؟  کطابق ماده 150 قانون آیین دادرسی مدنی تامین دلیل به نحو ذیل قابل انجام می باشد:

 • درخواست می‌تواند قبل از اقامه دعوا یا در حین رسیدگی باشد . مرجع رسیدگی کننده به این دادخواست در زمان قبل از اقامه دعوای اصلی شورای حل اختلاف می باشد.مرجع رسیدگی کننده به دعوا به طور کلی درقانون مرجع صالح شورای حل اختلاف محلی است که دلایل و امارات مورد درخواست در حوزه آن قرار گرفته و اگر در آن محل شورای اختلاف نبود ، رسیدگی با دادگاه محلی است.
 • درخواست می‌تواند کتبی یا شواهی باشد
 • درخواست به تعداد خواندگان به اضافه یک نسخه همراه کپی مدارک تقدیم شورا میشود .

وکیل تامین دلیل چه ویژگی‌هایی دارد؟

وکیل تامین دلیل - وکیل تامین دلیل چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک وکیل تامین دلیل باید به قوانینی اعم از آیین دادرسی مدنی، قانون مدنی و غیره سیطره داشته باشد. در وکالت هم مانند سایر اصناف ویژگی‌هایی وجود دارد که با شناختن آنها می‌ توانیم در انتخاب وکیل دقت بیشتری به خرج دهیم و آینده خود را تضمین کنیم. این ویژگی نه تنها در انتخاب وکیل پرونده، بلکه در انتخاب وکیل برای مشاوره حقوقی نیز حائز اهمیت میباشند.

تعیین وظایف و تکالیف وکیل تسخیری در مقابل موکل، توسط قانونگذار انجام گرفته است. این وظایف عبارتند از:

-وکیل باید در حدود اذن موکل عمل کند و هرگاه در اثر تقصیر وکیل خساراتی بر موکل متحمل شود، وکیل مسئول خواهد بود.

-وکیل باید در تمام اقدامات خود مصلحت موکل را رعایت کند.

-وکیل باید حساب مدت خود را به موکل بدهد و اگر مالی را به نمایندگی از او دریافت کرده، به او رد کند.

-اگر برای انجام یک امر دو یا چند وکیل معین گردیده باشد، هیچکدام نمی‌توانند در صورتی که مستقلا وکالت نداشته باشند، بدون مشورت دیگری کاری را انجام دهند.

-وکالت در انجام هر امری مستلزم وکالت در مقدمات آن امر است.

-اگر دو وکیل مجتمعاً وکیل باشند، با فوت یکی از آنها وکالت دیگری نیز باطل می‌شود.

-وکیل در امری نمی‌تواند برای انجام امر به شخص دیگری وکالت دهد. مگرآنکه توکیل در قرارداد وکالت قید شده باشد. در غیر صورت هریک از وکیل و شخص ثالت در مقابل موکل نسبت به خسارات وارده مسئول اند.

همچنین ویژگی هایی کلی برای تمام وکلای مناسب برای پرونده ما وجود دارد که باید همه آنها را دارا باشند، چرا که موجبات اطمینان ما را نسبت به نتیجه پرونده فراهم می آورد.

تخصص و تسلط:

رشته‌ ی حقوق ارتباط مستقیم با انسان و زندگی او دارد. اتفاقات روزانه را نمی توان فقط به یک موضوع محدود کرد و گفت سایر موارد در آن دخالتی ندارد. همانطور که مشخص است یک وکیل مجرب باید بتواند از پس موضوعات پیچیده مربوطه بربیاید و از تمام قوانین آگاه باشد. اما وکلایی که به صورت تخصصی یک رشته را برگزیده اند، از تجربه‌ ی بیشتری در آن حوزه نسبت به سایر وکلا برخوردارند و با تسلط بیشتری اقدامات قضایی را انجام می‌دهند. برای مثال یک وکیل ملکی، زمان بیشتری از زندگی حقوقی خود را صرف پرونده های ملکی کرده و نسبت به مسائل آن، توجه و تبحر بیشتری دارد.

توانایی متقاعد سازی:

اغلب پیش می‌ آید که افراد با وجود داشتن ادله محکم، صحنه‌ ی دادگاه را به طرف مقابل واگذار میکنند و حقشان پایمال می گردد. وجود مستندات محکمه پسند بخشی از روند رسیدگی است. چیدمان ادله، لایحه دفاعیه قوی، آمادگی برای پاسخدهی به سوالات قاضی و بیانی روان و متقاعد کننده مجموعه عواملی هستند که زمینه را برای احقاق حق موکل فراهم می‌کنند و وکیل تهران شما باید از این قابلیت ها برای دفاع شایسته از شما برخوردار باشد.

به‌روز بودن:

ویژگی یک قانون خوب، پویا و متناسب جامعه بودن است. در نتیجه یک وکیل قرارداد ماهر نیز باید با این تحولات همراه باشد و از آخرین دگرگونی‌‌های قانونی مطلع باشد. چرا که قانون جدید قانون قبلی خود را بی‌اثر میکند. پس از ویژگی‌های یک وکیل حاذق، به روز بودن است.  مثلا یک وکیل طلاق باید تمام قوانین جدید راجع به مهریه را بداند و موجب ضرر موکل خود نشود.

راست‌گو بودن:

لازم است بدانیم وکالت تعهد به وسیله است ونه نتیجه. تقریبا در اکثر پرونده‌ها تضمین نتیجه‌ی دلخواه موکل ممکن نیست زیرا عوامل دیگری از جمله تصمیم قاضی در آن دخیل است.  بهترین وکیل تهران نیز تعهد میکند که وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد و مسیر درست قانونی را برای موکل خود تفسیر کند و با امیدهای واهی موکل را فریب ندهد.

مشاوره حقوقی با وکیل تامین دلیل چگونه است؟

وکیل تامین دلیل - مشاوره حقوقی با وکیل تامین دلیل چگونه است؟

یک وکیل تامین دلیل از طرق مختلفی می تواند به موکلان خود مشاوره و راهنمایی دهد.از یک جهت برخی از وکلا، همچون ما، مشاوره تلفنی ارائه میدهد. این در صورتی است که فرد قصد دارد به طور مستقل دادخواست تامین دلیل را ارائه دهد. نتیجه ی این نوع از مشاوره ها می تواند این باشد که صرفا موکل از وکیل مشاوره دریافت کند، یا از وی درخواست نوشتن لایحه دادخواست را نماید و همچنان مستقل اقدام نماید. از طرفی افراد می توانند اقدام به اقامه قرارداد وکالت با وکیل نمایند. دامنه ی اختیار وکیل در این قرارداد می تواند صرف ارائه دادخواست تامین دلیل یا حضور وی حتی تا مراحل تجدیدنظر باشد که این مسئله به تراضی و توافق دو طرف بستگی دارد.

بهترین وکیل تامین دلیل در تهران کیست؟

وکیل تامین دلیل -بهترین وکیل تامین دلیل در تهران کیست؟

دعاوی تامین دلیل از جمله دعاوی ای هستند که متاسفانه هرروز به تعداد آنها اضافه میگردد. اینکه بگوییم بهترین وکیل در این موضوع چه کسی است، نیازمند تاملی بسیار است اما به طور کلی میتوان گفت یک وکیل نه تنها باید تمام ویژگی های عام یک وکیل حرفه ای را داشته باشد، بلکه باید شاهد تفحصات خاص ایشان در قوانین وضع شده بخصوص در مورد املاک باشیم. ایشان باید از آخرین تغیرات حاکم بر حوزه های حقوقی یا کیفری طلاعات کافی و کاملی داشته باشند. می تواند در دعاوی تامین دلیل مبلغ هنگفتی از دارایی افراد در میان باشد که همین مسئله موجب توجه بیشتر افراد در انتخاب وکیل میباشد چرا که کوچک ترین اشتباهی میتواند زیان کلانی به بار آورد. بهترین روش برای انتخاب بهترین وکیل تهران، نگاه کردن سوابق ایشان در پرونده های تامین دلیل است.

لزوم حفظ استدلال  مدرک

مشخص است که هر دلیل و استدلال یا مدرکی در دادگاه از اعتبار و ارزش یکسانی برخوردار نیست و این بدان معناست که ممکن است مدرک ارائه شده شما توسط دادگاه پذیرفته نشود.

یکی از این ابزارها و مفاهیمی که در سنجش مدرک و دلیل بسیار اهمیت دارد، دست نخورده بودن آن است. یعنی یک مدرک یا دلیل یا استدلال زمانی کارایی خودش را می تواند حفظ کند که تغییری در آن رخ نداده باشد. همچنین یک مدرک و استدلال زمانی اعتبار دارد که دادگاه یا سیستم قضایی آن را تایید کرده باشد. یعنی شما نمی توانید مدرک و استدلالی را بر اساس تایید دستگاهی غیر از دستگاه قضایی استفاده کنید.

پس یک مدرک و استدلال زمانی کارایی دارد که اولا بر اساس واقعیت دعوی دست نخورده باقی مانده باشد و همچنین اعتبار و ارزش آن توسط دادگاه مشخص و تایید شود. در این صورت این مدرک یا استدلال در سیستم قضایی قابل استناد است.

نکات مهمی که یک وکیل تامین دلیل باید بداند چیست؟

وکیل تامین دلیل - نکات مهمی که یک وکیل تامین دلیل باید بداند چیست؟

نحوه درخواست تامین دلیل:

برای درخواست تامین دلیل نکات زیر حتما باید وجود داشته باشد:

 • مشخصات درخواست کننده و طرفین دعوی
 • نیاز به درخواست تامین دلیل برای موضوع دعوایی که باید اثبات شود.
 • اوضاع و شرایطی که موجب به درخواست تامین دلیل از سوی فرد شده است

مرجع صالح به ارائه تامین دلیل:

همانطور که قبل تر نیز گفته شد، درخواست تامین دلیل د باید به شورای حل اختلاف تقدیم گردد، نزدیک ترین شورای حل اختلاف در آن حوزه مرجع صالح برای رسیدگی  درخواست تامین دلیل است.

موارد رد درخواست تامین دلیل:

 • عدم مراجعه به مرجع صالح و عدم وجود شرایط لازم برای دادخواست قرار صدور دادخواست رد خواهد شد.
 • درخواست دارای شرایط شکلی مورد نیاز نباشد مثال: عدم پرداخت هزینه دادرسی یا کارشناس رسمی دادگستری قرار صدور دادخواست رد خواهد شد.
 • عدم شرایط ماده ۱۵۱‌قانون آیین دادرسی مدنی موجب رد صدور دادخواست میشود.
 • تامین درخواست دلیل فقط برای دلایل موجود صادر خواهد شد و اگر برای کسب دلیل جدید درخواست شود رد خواهد شد.

مراحل گام به گام قرار تامین دلیل چیست؟

وکیل تامین دلیل - مراحل گام به گام قرار تامین دلیل چیست؟

پس از ارائه دادخواست تامین دلیل مراحلی باید تا صدور حکم تامین دلیل طی شوند که عبارتتند از:

 • باید محدوده موضوع و مرتبط بودن آن با شورای حل اختلاف بررسی و تعیین شود.
 • باید برگه دادخواست از اوراق شورای حل اختلاف تهیه گردد.
 • دادخواست بر روی یک فرم ویژه به تعداد خواننده ها و یک نسخه اصلی تنظیم گردد.
 • به تعداد خواننده ها هر یک از اوراقی که به آنها استناد میشود فتوکپی تهیه شود.
 • برای گواهی برابری فتوکپی و کپی باید به قسمت تطبیق اسناد شورای حل اختلاف مراجعه کنند.

 نمونه دادخواست تامین دلیل

شرح دادخواست تامین دلیل با جلب نظر کارشناس

ریاست محترم دادگاه 

محترماً به موجب متن و مفاد قرارداد مشارکت در ساخت پیوست دادخواست خوانده دعوی متعهد شده است که در پلاک ثبتی … و … اصلی واقع رد بخش .. تهران که متعلق به موکل می باشد یک دستگاه ساختماندر هفت طبقه ساخته شده و سهم مالکانه موکل که 5 واحد می باشد در مواعد مقرر تحویل بدهد که هم اکنون با تاخیر در تحویل مواجه شده مضافاً اینکه در واحدهای ساخته شده نواقص بسیار فراوانی وجود دارد از قبیل نقض توالت واحد 8، کلید مینیاتور، آسانسور ایتالیایی که چینی نصب شده به جای لوله کشی گالوانیزهف پلاستیک کار شده دریچه های کولر مقرر بوده آلومینیومی باشد که آهنی کار گذاشته و طبقه اول فاقد کانال کوولر می باشد و لوله های هواکش پشت بام فاقد کلاهک می باشد و درب های چوبی خود رنگ نمی باشند.5 واحد مربوطه فاقد توالت فرنگی می باشد، پمپ آب خراب است، حمام ها فاقد سرویس بهداشتی (روشویی) م یباشند، طبق نظریه کارشناس شیشه های اطاق خواب ها دو جداره نم یباشند، طبق قرارداد حیاط خلوت باید نرده آهنی داشته باشد که عمل نشده، آشپزخانه واحدها اپن نیستند، آشپزخانه ها فاقد هود هستند، آشپزخانه با کمبود کابینت مواجه است که توضیحاً سه متر در رقارداد می باشد که 2/7 کارشده است.هزینه کف صابی بوسیله موکل صورت گرفته است پرداخت نشده است، پارکینگ طبقه اول یک ردیف آجر چیده شده و قیرگونی نشده است، پارکینگ طبقه 2 پیلوت کف پارکینگ قیرگونی نشده، باغچه، حیاط دور تا دور قبر گونی نشده، دور تا دور ساختمان آجر 7 سانتی چیده شده است که امر خلاف متن و مفاد قرارداد است، درب کمدها رگلاژ نیستند و طبق قرارداد نمی باشند، دربهای منصوبه برای اطاق خواب ها درجه یک نیستند، کف آشپزخانه طبقه اول تراز نمی باشد و آب جمع می شود و باید اصلاح و تعمیر گردد.

لذا به جهت حصوصل اطمینان از موضوع تخلف های خوانده در اجرای مفاد قرارداد و به منظور جلوگیری زا تحمیل ضرر و زیان به اینجانب و حفظ  و ارائه دلایل به دادگاه مستنداً به ماده 149 به بعد قانون آیین دادرسی مدنی رسیدگی و صدور قرار تامین دلیل و ارجاع امر به هیات سه نفره کارشناسی رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان به جهت تعیین نواقص اعلام شده از محضر ریاست محترم شورای حل اختلاف استدعا می شود.

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 0 نظر

1 0
چقدر با وکیل تامین دلیل آشنایی دارید؟
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره