20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

عواقب قانونی ترک منزل توسط زن چیست؟

عواقب ترک منزل توسط زن چیست؟

راهنمای مطالعه این مطلب

با انعقاد عقد نکاح میان زن و شوهر، زوجیت میان آنها سر می گیرد. به عبارتی هرکدام در قبال یکدیگر وظایفی را متحمل می شوند. این وظایف توسط قانون گذار در قانون مدنی تبیین می شود. یکی از آنها تمکین عام و خاص زن از شوهر خود می باشد. که در صورت عدم پیروی، عواقب قانونی را برای وی به همراه خواهد داشت. اما آیا عدم ترک منزل نیز در زمره ی این قواعد و وظایف قرار دارد؟ آیا ترک منزل توسط زن می تواند قابل پیگیری قضایی توسط وکیل حقوقی باشد؟ در ادامه این مطلب به ترک منزل و عواقب آن برای زن شوهر دار می پردازیم.

مونا ترابی، وکیل پایه یک دادگستری، بهترین وکیل در تهران است که می تواند شما را در موضوعات کرتبط با امور طلاق و خانواده راهنمایی نماید. با ما همراه باشید.

ترک منزل توسط زن

طبق قانون مرد وظیفه دارد در مقابل تمکین زن، به وی نفقه پرداخت نماید. یکی از مصادیق تمکین زن، زندگی در منزلی است که شوهر برای او در نظر می گیرد. چرا که اقامتگاه زن شوهر دار، اقامتگاه شوهرش می باشد. گاهی بنا به دلایل مختلف زنان اقدام به ترک منزل همسر خود می نمایند. به همین دلیل، امکان ایفای وظایف زناشویی از بین می رود. حال اگر زن، بدون دلیل موجه اقدام به ترک منزل نماید، در واقع مصداق عدم تمکین می باشد. در نتیجه دیگر واجب النفقه نخواهد بود. در بیان دیگر، به زنی که از انجام وظایف قانونی خود نسبت به شور سر باز میزند ناشزه، و به این عمل نشوز می گویند. ترک منزل توسط زن نیز از مصادیق آن است. که مرد می تواند به کمک یک وکیل حرفه ای، اقدامات حقوقی خود را علیه زوجه شروع کند.

 وکیل پایه یک دادگستری شخصی است که می تواند در ابتدای ازدواج، تمامی حقوق طرفین را باز شمارد. بینش روشنی نسبت به تکالیف و وظایف زن و شوهر نسبت به یکدیگر ببخشد. در زمان طلاق نیز وکیل طلاق می تواند بگوید کدام یک از موارد، مصادق بارز شانه خالی کردن از وظایف می باشد. در نتیجه می تواند منجر به طلاق شود. اما در این مطلب علاوه بر معرفی بهترین وکیل تهران سعی بر ارائه نگاه اجمالی به مسئله ی ترک منزل توسط زن خواهد بود.

چه اموری مصداق ترک منزل توسط زوجه است؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا پاسخ دهیم که چه مواردی از مصادیق ترک منزل توسط زن نیست؟ سپس به تبع آن، متوجه مصادیق خروج بدون اذن شوهر بشویم. در مواقعی، مبتنی بر مواردی که قانونگذار محصور می کند، زن اذن خروج از منزل بدون اجازه شوهر را دارد. اگر زنی که اختیار تعیین منزل مشترک به او داده نشده و طبق ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی هیچ گونه ضرر بدنی یا شرافتی یا مالی ندارد و بدون هیچ گونه علت موجهی منزل مشترک را ترک کند، طبق قانون ناشزه محسوب می شود. یعنی شوهر می‌تواند به دادگاه مراجعه کند. در نتیجه الزام به تمکین او را بخواهد.

مواردی که زن می تواند منزل را ترک نماید، عبارتند از :

  • خروج از منزل برای مداوا به تشخیص پزشک
  • خروج از منزل برای انجام امور شرعی و واجب مانند حج
  • سکونت در محل دیگر به دلیل ترس از ضرر و زیان مالی، جسمی یا آبرویی

ترک منزل به دلایلی به غیر از دلایل فوق الذکر، میتواند منجر به طلاق به درخواست زوج شود.

ترک منزل توسط زن - عواقب قانونی ترک منزل توسط زن چیست؟

عواقب قانونی ترک منزل توسط زن

 همانطور که گفتیم، براساس  ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی زن باید در منزلی که شوهر تعیین می‌کند سکونت گزیند. مگر آنکه اختیار تعیین مسکن به زن داده شود. بنابراین ترک منزل توسط زن برون دلیل موجه، موجب ناشزه شدن او می گردد. در نتیجه برای وی عواقب قانونی من جمله عدم پرداخت نفقه را به همراه دارد. در ادامه با استناد به موارد قانونی موارد دیگری را خاطر نشان می شوی.

  • در صورتی که زن منزل را ترک نماید، مرد می تواند  براساس دادخواست خود از دادگاه اجازه صدور ازدواج مجدد را بدهد. براساس ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۵۳ یکی از مواردی که مرد می‌تواند همسر دوم اختیار کند عدم تمکین همسر اول می‌باشد؛ بنابراین برای آن که مرد بتواند ازدواج مجدد کند باید به دادگاه رجوع و با اثبات عدم تمکین همسرش، از دادگاه به علت عسر و حرج ناشی از تجرد، اجازه ازدواج مجدد بگیرد.
  • در صورتی که زن ترک منزل نماید و دادخواست عدم تمکین مرد به اثبات برسد مرد می تواند براساس نشوز نسبت به طلاق اقدام نماید. نکته:در این صورت مهریه ساقط نمی شود. در صورت ممانعت مرد از پرداخت مهریه، زن می تواند به وسیله یک وکیل مهریه از مرد شکایت کند. در صورت عدم حضور زن در دادگاه، مرد می تواند با یک وکیل، طلاق غیابی خود را از زن اعلام کند. در اینجا باید گفت پس از اینکه زن منزل شوهر را ترک می‌کند، با دشواری بیشتری برای طلاق به درخواست زوجه مواجه می گردد.
  • یکی دیگر از عواقب ترک منزل آن است که پس از ترک منزل از سوی زن، به هیچ عنوان حکمی برای تقسیم اموال و دارایی های مرد صادر نمی شود. یعنی زن دیگر نمی تواند ادعایی در تنصیف اموال همسر خود طبق قانون داشته باشد.

عذر موجه زن برای ترک منزل

در قسمت قبل گفتیم ترک منزل توسط زن بدون دلیل موجه برای وی عواقب قانونی را در پی دارد. در این قسمت به دلایلی اشاره می کنیم که با تکیه بر آنها زن می تواند اقدام به ترک منزل نماید. موارد عذر موجه زن برای ترک منزل در ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی ذکر می شود. این موضوع از قرار زیر است:

اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی و یا مالی یا شرافتی برای زن باشد زن میتواند مسکن علیحده اختیار کند‌. در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور، محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه بر‌ عهده شوهر خواهد بود.

آیا ترک منزل توسط زن از مصادیق عدم تمکین است؟

به عنوان سخن پایانی در این بخش به بررسی پاسخ این پرسش می پردازیم.

همانطور که پیشتر نیز گفتیم، براساس  ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی زن باید در منزلی که شوهر تعیین می‌کند سکونت گزیند. مگر آنکه اختیار تعیین مسکن به زن داده شود. بنابراین ترک منزل بدون عذر موجه از سوی زن موجب ناشزه شدن او می شود. چرا که تمکین عام یا خاص بدون حضور وی در منزل قابل تحقق نیست. در این صورت، ترک منزل توسط زن همان عدم تمکین است و موجب قطع نفقه وی، می گرددو علاوه بر این، موجب امکان طلاق از جانب شوهر و ازدواج مجدد ایشان نیز می شود.

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 0 نظر

1 0
عواقب قانونی ترک منزل توسط زن چیست؟
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره