20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

درباره اجرت المثل زوجه چه میدانید؟

درباره اجرت المثل زوجه چه میدانید؟

راهنمای مطالعه این مطلب

در حالت کلی، اجرت المثل به معنای بهایی است که در ازای انجام کاری به یک فرد تعلق می‌گیرد. این کار می‌تواند هر چیزی باشد. زمانی که بحث اجرت المثل زوجه در زندگی زناشویی مطرح می‌ شود، معنای انجام کارهایی غیر وظایف شرعی و قانونی توسط زن را در بر می‌ گیرد.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که اجرت المثل همان نفقه است؛ اما چنین نیست. یکی از راه های آشنایی با اجرت المثل و روش های اخذ آن، استفاده از خدمات مشاوره با بهترین وکیل در تهران است. وی با تکیه بر تجربه و آگاهی از قوانین حاکم بر موضوعات مربوط به خانواده می تواند بهترین راهنمای شما باشد. با کمک و راهنمایی یک وکیل حرفه‌ای، می‌توان مقدار و مواردی که شامل اجرت المثل زوجه می‌ شوند را از دید یک کارشناس مشخص کرد. در ادامه این متن، به بررسی اجرت المثل زوجه و شرایط اخذ آن می‌ پردازیم. با ما همراه باشید.

اجرت المثل زوجه

زن و شوهر در قبال یکدیگر وظایفی دارند که موظف به انجام آن‌ ها هستند. تمکین جزو مواردی است که زن از نظر شرعی و قانونی موظف به انجام آن است. اما کارهایی نظیر شستشوی لباس، نظافت خانه، نگهداری از بچه‌ها یا والدین همسر و … جزو وظایف شرعی و قانونی زن محسوب نمی‌ شوند.

بدین منظور، زن می‌ تواند در قبال انجام این کارها، از مرد تقاضای اجرت المثل زوجه را بنماید. اجرت المثل می‌ تواند با وجه نقد یا اموال پرداخت شود. در برخی از مواقع که طلاق به درخواست زوج  مطرح می‌شود، زن می‌ تواند با استفاده از نظر کارشناسی، اجرت المثل کارهایی که در زندگی مشترک شرعا و عرفا موظف به انجام آن‌ها نیست را دریافت نماید.

در صورتی که زن تمایل مطالبه حق و حقوق خود را دارد، می تواند با استخدام وکیل طلاق شانس خود در دادگاه را بیشتر کند. وکیل به طرفیت از زن و با استفاده از اسناد و مدارکی که نشان می‌ دهند زن در زندگی مشترک خود کارهای مربوطه را انجام می دهد، حق و حقوق زن را دریافت می‌ کند.

اجرت المثل زوجه در قانون

تبصره ماده 336 قانون مدنی و ماده 29 قانون حمایت از خانواده، به بررسی حقوق زن و مطالبه اجرت المثل زوجه می‌ پردازند. این مستندات به شرح زیر هستند:

تبصره به ماده 336 قانون مدنی مصوب 18/2/1307: هرگاه زن بدون دریافت حقوق خود به ثبت طلاق رضایت دهد می‌ تواند پس از ثبت طلاق برای دریافت این حقوق از طریق اجرای احکام دادگستری مطابق مقررات مربوط اقدام کند. وجه کارهایی را که شرعا به عهده وی نیست و عرفا برای آن کار اجرت ‌المثل باشد، به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود، دادگاه اجرت‌المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم می‌ نماید.

ماده 29 قانون حمایت از خانواده: دادگاه ضمن رای خود با توجه به شروط ضمن عقد و مندرجات سند ازدواج، تکلیف جهیزیه، مهریه و نفقه زوجه، اطفال و حمل را معین و همچنین اجرت‌ المثل زوجه در ایام زوجیت طرفین مطابق تبصره ماده (۳۳۶) قانون مدنی تعیین می شود.

اجرت المثل زوجه - اجرت المثل زن چیست؟

شرایط دریافت اجرت المثل زوجه

دریافت اجرت المثل زوجه به دو صورت انجام می‌ گیرد. مرد در طول زندگی مشترک یا در زمان طلاق، این حق را برای همسر خود لحاظ می کند و آن را پرداخت می‌کند. یا از پرداخت آن سر باز می‌ زند. اگر مرد از پرداخت آن سر باز بزند، زن می‌ تواند در دادگاه با ارائه مدارکی که ثابت می‌ کند کارهایی خارج از وظایف شرعی و عرفی انجام می دهد، اجرت المثل را دریافت نماید. در طول جلسه دادگاه، زن باید سه مورد را ثابت کند:

  •       کار‌ها را به دستور شوهرش انجام می دهد؛
  •       این کارها وظیفه او نیست؛
  •       قصد ندارد که کارها را رایگان انجام دهد.

همچنین، برای دریافت اجرت المثل زوجه در زمان طلاق نیز شرایطی لحاظ به شرح زیر موجود است:

  •       درخواست طلاق از جانب مرد باشد؛
  •       تقاضای طلاق مرد به دلیل عدم تمکین زن نباشد.

در صورتی که با قوانین آشنایی ندارید و می‌خواهید از شرایط اخذ مهریه و اجرت المثل خود آگاه شوید، پیشنهاد می‌کنیم از خدمات مشاوره بهترین وکیل مهریه استفاده نمایید. با کمک وکیل، نه تنها در وقت و هزینه های خود صرفه جویی می‌ کنید، بلکه احتمال برد شما در دادگاه نیز بیشتر می باشد.

مراحل درخواست اجرت المثل زوجه

برای دریافت اجرت المثل زوجه در ایام زوجیت، زن می‌ تواند خودش شخصا دادخواست را ارائه دهد. سپس کارهای قانونی و روند دادگاه را پیگیری نماید. یا به یک وکیل وکالت دهد تا از جانب او، مراحل را پیگیری کند. در این مورد به این نکته توجه نمایید که در فرم دادخواست، علاوه بر مشخصات کامل طرفین، مدارکی نظیر کپی شناسنامه، کپی سند طلاق و سابقه در شعب مختلف ارائه می‌ گردد.

اگر مهریه ای که به دنبال اخذ آن هستید در قالب ملک باشد، پیشنهاد ما به شما مراجعه به بهترین وکیل ملکی در تهران است تا شما را از قوانین موضوعه آگاه سازد و بهترین رته رت به جهت مطالبه مهریه به شما معرفی نماید.

مبلغ اجرت المثل زوجه در سال 1402

از آنجایی که شرایط زندگی همه افراد یکی نیست و هر فردی در زندگی مشترک خود، ممکن است کارهای مختلفی انجام دهد، اجرت المثل زوجه نیز مبلغ ثابتی ندارد. میزان و نحوه پرداخت اجرت المثل در دادگاه و توسط کارشناسان با توجه با سالی که اقدام می نمایید مشخص می‌ شود.

اگر زن در طول زندگی مشترک خود کارهای یکسانی را انجام داهد، اجرت المثل سالانه‌ای که برای وی در نظر گرفته می شود، ضرب در تعداد سال های ازدواج او می شود. همچنین، شرایطی مانند استغال زن، میزان همکاری او در پرداخت هزینه های زندگی مشترک و انجام کارهایی که جزو وظایف شرعی و عرفی او نیست نیز در طول دادگاه لحاظ می‌ شوند.

محاسبه اجرت المثل زن

دادگاه خانواده، تنها دادگاهی است که صلاحیت محاسبه اجرت المثل زوجه را دارد. چنانچه زن قصد اخذ اجرت المثل خود را دارد، باید دادخواست محاسبه اجرت المثل خود را به دادگاه ارائه دهد. سپس محاسبه اجرت المثل زوجه برای وی به صورت زیر می باشد:

  • وی باید بعد از ارائه دادخواست، مدارک و شواهدی که نشان می‌ دهند که زن در طول زندگی مشترک، کاری را انجام می دهد که وظیفه شرعی و عرفی او نیست نیز باید به دادگاه ارائه دهد.
  • کارشناسان با توجه به مدارک و سختی کار و همچنین مبلغی که یک فرد در ازای انجام آن کارها در سال جاری دریافت می‌ کند، مبلغ سالانه را محاسبه می کنند. سپس در تعداد سال هایی که زن به آن کارها مشغول می باشد، ضرب می‌ کنند.

مطالبه و محاسبه اجرت المثل زوجه حتی بعد از فوت زن نیز امکان پذیر است. فرزندان و ورثه زن می‌ توانند پس از فوت او، درخواست محاسبه اجرت المثل را به دادگاه ارائه دهند.

آیا اعسار از پرداخت اجرت المثل زوجه

آیا مرد می تواند برای پرداخت اجرت المثل زوجه تقاضای اعسار بدهد؟ بله، دادگاه با توجه به شرایط، اجرت المثل را تقسیط می‌ کند.

  • در صورتی که مرد به هر دلیلی قادر به پرداخت اجرت المثل نباشد
  • مرد اموالی هم برای توقیف و مصادره در اختیار نداشته باشد

در ادامه نمونه دادخواست اعسار را در این بحث مشاهده می نمایید.

اعسار جزو دعاوی حقوقی به حساب می آید. اما بعضا به دلیل عدم آگاهی درگیری هایی بین طرفین ایجاد می گردد. غالبا درگیری ها در حوزه حقوق کیفری است. در نتیجه در صورت مواجهه با درگیری های احتمالی، بهترین راهکار مشاوره با بهترین وکیل کیفری در تهران است.
اجرت المثل زوجه - نمونه دادخواست اعسار از پرداخت نفقه

تفاوت اجرت المثل زوجه با نفقه

در این بخش بر آنیم تا به عنوان سخن پایانی به بررسی تفاوت میان اجرت المثل زوجه و نفقه بپردازیم. از همراهی شما کمال تشکر را داریم. نفقه در گرو تمکین زن می‌باشد. به عبارتی دیگر، در صورتی که زن بتواند مرد را تمکین کند، مرد می‌بایست نفقه را پرداخت کند.

این بدان معناست که پرداخت نفقه در گرو انجام سایر کارهای زن نمی‌ باشد. یعنی چنانچه زن در انجام امور خانه کوتاهی کند، مرد نمی‌ تواند از پرداخت نفقه سر باز زند. در نتیجه پرداخت نفقه امری اجباری و الزامی برای مرد است. در صورتی که مرد در خانه حاضر نباشد و نفقه را نپردازد، زن می‌ تواند درخواست طلاق غیابی نماید.

در حالی که در اجرت المثل زوجه چنین نیست. عدم پرداخت اجرت المثل به تنهایی نمی‌ تواند دلیلی برای طلاق باشد. این موضوع جزو مدارک مستند طلاق به شمار نمی‌ رود. با این حال، می‌توان در زمان طلاق، با کمک وکیل پایه یک دادگستری، حق اجرت المثل برای زن را ثابت کرد. در نتیجه آن را در کنار سایر حقوق دریافت نمود.

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 0 نظر

1 0
درباره اجرت المثل زوجه چه میدانید؟
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره