20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

گواهی تجرد چیست؟ نحوه گرفتن گواهی تجرد چیست؟

گواهی تجرد چیست

راهنمای مطالعه این مطلب

امروزه یکی از دغدغه های افرادی که می خواهند ازدواج کنند این است که آیا مرد یا زنی را که قصد ازدواج با او را دارند قبلا ازدواج کرده است یا نه . حتی بعضی از دختر ها در خصوص بعضی خواستگاران تمایل دارند که بدانند او در حال حاضر همسر دیگری دارد یا نه.  در این موارد گواهی تجرد و استفاده از آن معنا پیدا می کند. بهترین وکیل در تهران نکاتی را باب این که گواهی تجرد چیست و چه مراحلی دارد، خاطر نشان می شود که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. با ما همراه باشید.

گواهی تجرد چیست؟

ابتدا به این سوال پاسخ می دهیم که گواهی تجرد چیست و کجا به کار می آید؟ بهترین وکیل طلاق در تهران در پاسخ می گوید که معمولا ازدواج ها با توجه به آشنایی دختر و پسر و خانواده ها و یا از طریق معرف انجام می پذیرد ولی به کرات شاهد بوده ایم که یکی از زوجین ازدواج قبلی خود را پنهان کرده است و یا در مواردی شاهد بوده ایم که مردی با داشتن همسر، خود را مجرد معرفی کرده و همسر دیگری اختیار کرده است. خیلی از موارد شکایت “فریب در ازدواج” همین موضوع است که یکی از زوجین از دیگری به دلیل پنهان کردن ازدواج قبلی و حتی فعلی شکایت می کند.

حال راه حلی برای این موضوع می باشد که گواهی تجرد نام دارد. در این راستا به نظر می رسد اخذ “گواهی تجرد” مشکلات را تا حدودی حل خواهد کرد. به این صورت که می توانید از خواستگار یا دختری که قصد ازدواج با او دارید بخواهید آن را اخذ نماید. در این گواهی که خیلی سریع در ظرف یکی دو روز صادر می گردد. وضعیت ازدواج فعلی و قبلی شخص متقاضی منعکس می گردد.

مراحل گرفتن گواهی تجرد

در نظر بدارید که این مراحل و اقدامات مربوط به گواهی تجرد اموری حقوقی اند. در نتیجه در تخصص وکلای حقوقی گنجانده می شوند. مانند امور ملکی که در تخصص بهترین وکیل ملکی در تهران و شهرستانها تعریف می شود. در مقابل این امور، امور کیفری اند، که در صورت مواجهه با آنها باید به بهترین وکیل کیفری در تهران مراجعه نمایید.

از جمله این امور، امور مربوط به کلاهبرداری و جعل اسناد است، که در تخصص های بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران که از برترین وکلای کیفری به شمار می رود، جای دارد. در موسسه عدالت آریایی امکان مشاوره سریع و آسان را با برترین وکلای حقوقی و کیفری با استفاده از راه های ارتباطی که ارائه داده ایم، فراهم آوردیم. به جهت رزرو مشاوره در سریعترین حالت ممکن از طرق موجود، اقدام نمایید.

نحوه گرفتن گواهی تجرد چیست ؟

در این بخش بعد از پاسخ به این سوال که گواهی تجرد چیست به بررسی نحوه گرفتن آن می پردازیم. به علاوه آنکه گواهی تجرد یکی از مدارک لازم برای موارد زیر است:

 • استخدام در برخی مشاغل خاص
 • سفر به خارج از کشور
 • ادامه تحصیل در بعضی از مقاطع
 • حتی ثبت عده‌ای از ازدواج‌ ها

به عنوان مراحل گرفتن این گواهی موارد زیر را در نظر بدارید:

 • هر شخصی می‌تواند با مراجعه به اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه خود و یا اداره سجلات و احوال شخصیه در وزارت امور خارجه (در داخل کشور) و یا نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران (در خارج از کشور) درخواست صدور بنماید. چنانچه متقاضی مقیم داخل کشور باشد. می‌بایست به اداره کل ثبت احوال امورخارجه واقع در خیابان امام خمینی (ره) – نبش خیابان شیخ هادی پلاک ۱۰۸ – ساختمان شماره ۶ سازمان ثبت احوال و یا نزدیکترین اداره ثبت احوال محل سکونت مراجعه کند. سپس در خواست خود را ارایه نماید. چنانچه متقاضی گواهی تجرد مقیم خارج از کشور باشد. می‌بایست به نزدیکترین نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مراجعه کند. سپس در خواست خود را ارایه نماید.
 • گواهی تجرد صرفا توسط اداره کل ثبت احوال امور خارجه و ظرف یک روز صادر می‌گردد. ضمن آنکه تحویل گواهی تجرد، صرفاً در ثبت احوال امور خارجه به آدرس تهران – خیابان امام خمینی نبش شیخ هادی انجام می‌گیرد.
 • امکان اخذ این گواهی توسط شخصی غیر از صاحب شناسنامه وجود خواهد داشت. بنابراین در اینصورت چنین شخصی می‌بایست دارای وکالت نامه رسمی باشد. در آن به اخذ گواهی تجرد صراحتاً اشاره گردیده باشد.
 • صدور گواهی تجرد منوط به ارائه اصل شناسنامه صاحب آن می‌باشد.
 • چنانچه متقاضی قصد ارائه گواهی تجرد به مقامات خارجی را داشته باشد. باید ابتدا گواهی را از طریق دارالترجمه رسمی، ترجمه کند. پس از تایید امور دفتر مترجمان وزارت دادگستری، به تایید وزارت امور خارجه برساند.

مدارک لازم برای صدور گواهی تجرد چیست؟

بهترین وکیل قرارداد در تهران به این موضوع مهم در روند های قضایی اشاره می کند که هر اقدامی ملزم به مدارکی خاص به منظور تسلیم به مراجع قضایی است. در این مورد نیز متقاضی دریافت گواهی تجرد می‌ بایست مدارک ذیل را داشته باشد:

 • اصل شناسنامه متقاضی
 • یک برگ فتوکپی شناسنامه
 • تکمیل فرم درخواست
 • پرداخت هزینه طبق تعرفه جاری

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل حقوقی تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست. سایر اموری که در آنها علاوه بر امور مربوط به خانواده اعم از گواهی تجرد می توانید بهره ببرید امور انحصار وراثت است. در صورت نیاز به مشاوره با وکلای متخصص در این حوزه ها وارد لینک های زیر شوید:

بهترین وکیل انحصار وراثت در تهران

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 1 نظر

5 1
گواهی تجرد چیست؟ نحوه گرفتن گواهی تجرد چیست؟
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره