20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

لعان چیست؟ شرایط و اثرات آن

لعان چیست؟

راهنمای مطالعه این مطلب

لعان چیست؟ لِعان یا مُلاعِنه مراسمی در فقه و حقوق اسلامی است که در آن زن و شوهر با رعایت تشریفات خاصی یکدیگر را لعنت می‌کنند. به این نحو که شوهر با سوگندهای ویژه‌ای به زن خود نسبت زنا دهد. همسرش با سوگندهای مشابهی اتهام شوهرش را رد کند. با تحقق لعان زن و شوهر از یکدیگر جدا شده و ازدواج دوبارهٔ آن‌ها تا اَبَد ممنوع است.

در این مقاله با راهنمایی بهترین وکیل در تهران که متخصص در امور ازدواج و طلاق است، به بررسی این موضوع و اثراتی که به دنبال دارد می پردازیم. با ما همراه باشید.

لعان چیست؟

بهترین وکیل طلاق در تهران در پاسخ به این سوال که اساسا لعان چیست؟ اذعان می دارد که لعان زمانی شروع می‌شود که مردی به همسر خود نسبت زنا دهد. یا فرزندی را که زن به دنیا آورده از خود نفی کند. آنگاه شوهر باید در حضور حاکم شرع چهار بار ادعای خود را با ذکر سوگند تکرار کند و بار پنجم اعلام کند: «لعنت خدا بر من اگر دروغگو باشم».

سپس زن چهار بار قسم می‌خورد که مرد دروغ می‌گوید و بار پنجم اعلام می‌کند: «خشم خدا بر من اگر او راست گفته باشد». پس از انجام این مراسم نکاح فسخ شده و زن و شوهر از یکدیگر جدا می‌شوند. زن برای همیشه بر شوهر حرام می‌شود و ازدواج دوبارهٔ آن دو ممکن نیست.

مراحل لعان چیست؟

 

در نظر بدارید که این امور، اموری حقوقی اند. در نتیجه در تخصص های وکیل حقوقی می گنجند. حال آنکه اموری مانند کلاهبرداری قتل، سرقت و عغیره اموری کیفری اند. که در همده وظایف بهترین وکیل کیفری در تهران جای دارند. در نتیجه پیشنهاد ما به شما مشاوره با وکیلی کیفری است. در صورت نیاز به دسترسی به وکلای کیفری وارد لینک زیر شوید:

بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران

معنا و مفهوم لعان چیست؟

به راستی معنا و مفهوم لعان چیست؟ نفرین و طردکردن همان معنا و مفهوم لعان است. زن و شوهر برای این که مشمول مجازات اسلامی حد قذف که همان ۸۰ ضربه شلاق، حد زنا و نفی ولد (فرزند متولدشده، فرزند مدعی نیست) نشوند، مراسم لعان برای هردو اجرا می‌ شود. لعان باید براساس شرایط خاص خود انجام شود و نباید در آن تغییری اعمال گردد.

لعان برای برطرف کردن مجازات حد به کار می‌رود. لعان برای حذف کردن حد قذف که همان ۸۰ ضربه شلاق است به کار می‌رود. زمانی که شخص مسلمانی از طرف فردی به زنا محکوم می‌شود و نتواند او را با مدارک و شواهد خود محکوم کند، در این صورت فردی که انگشت اتهام را به طرف شخص مسلمان نشانه رفته، محکوم شده و باید مجازات ۸۰ ضربه شلاق را متحمل شود. اگر مردی به همسر خود مظنون است و او را در مظان اتهام فحشا قرار می‌دهد ولی نمی‌تواند برای اتهام خود، مدارک و شواهدی ارائه کند، در این صورت حاکم شرع، مجازات او را ۸۰ ضربه شلاق معین می‌کند که باید آن را متحمل شود.

مراحل لعان چیست؟

با معنا و مفهوم لعان در قسمت های قبل آشنا شدیم. اما در قانون ما مراحل لعان چیست؟ این مراحل به شرح زیر است:

  1. مرد ادعا می‌کند که همسر خود را در حین زنا مشاهده کرده است ولی دلیل و شاهدی برای ادعای خود ندارد.
  2. زن هم باید همسر دائمی مرد باشد و در زمینه فحشاء شهرتی نداشته باشد تا بتواند در مراسم لعان، این اتهام را نفی‌ کند.

در صورت نیاز به مشاوره در امور حقوقی دیگر کلیک کنید:

بهترین وکیل ملکی در تهران

بهترین وکیل قرارداد در تهران

نحوه انجام لعان چیست؟

دانستیم که لعان دو مرحله کلی دارد. در این بخش سوال بعدی را پاسخ خواهیم داد. نحوه انجام مراحل لعان چیست؟ یا لعان چگونه انجام می شود؟

  1. در حضور حاکم شرع، هردو نفر قیام می‌کنند.
  2. مرد دوباره ادعای خود را تکرار می‌کند و چهار بار این عبارت عربی را بیان می‌کند: «اُشْهِدُ بِاللَّهِ اَنّی‌ لَمِنَ الصَّادِقینَ فیما قُلتُ»؛ یعنی به خدا سوگند می‌خورم که در ادعای خودم یعنی نسبت زنا و فرزند نامشروع، راستگو هستم.
  3. بعد از این عبارت، این عبارت عربی را بیان می‌کند: «لَعْنَةُ اللَّهِ عَلَیَّ انْ کُنْتُ مِنَ الْکاذِبینَ»؛ یعنی اگر ادعای دروغ و کذبی کرده باشم، خدا مرا لعنت کند.
  4. حال اگر زن در قبال سخنان مرد سکوت اختیار کند به معنی پذیرش سخنان اوست و اتهام او را قبول می‌کند و در این صورت باید مجازات اسلامی که برای او مشخص شده را متحمل شود.
  5. بعد از این عبارت، عبارت دیگر عربی را بیان می‌کند و با این عبارت مراسم تمام می‌شود، و آن عبارت است از: «اِنَّ غَضَبَ اللَّهِ عَلَیَّ انْ کانَ مِنَ الصَّادِقینَ»؛ اگر ادعای آن مرد (شوهر) درست باشد، خداوند مرا لعنت کند.

منحل شدن نکاح بین زوجین به وسیله لعان چیست؟

به عنوان سخن پایانی و جمع بندی این موضوع به آخرین نکته که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم، می پردازیم. انحلال نکاح به وسیله لعان چیست؟

زمانی که زوج و زوجه در برابر قاضی به یکدیگر لعنت می‌فرستند، قاضی آن دو را نسبت به هم حرام می کند و حق ندارند که دوباره باهم ازدواج کنند. زوجین بعد از مراسم لعان، از هم جدا می‌شوند و لزومی ندارد که قاضی، صیغه طلاق را بر آن ها جاری سازد، بخاطر این که مراسم لعان، جداکننده زوجین از هم است و صیغه طلاق لزومی ندارد.

 

موسسه حقوقی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل پایه یک دادگستری تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شما خواهد بود. برای دسترسی به راه های ارتباطی با برترین وکلا وارد لینک های زیر شوید:

بهترین وکیل انحصار وراثت در تهران

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 1 نظر

5 1
لعان چیست؟ شرایط و اثرات آن
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره