20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

حق طلاق چیست و مهم‌ترین قوانین آن در این رابطه

حق طلاق چیست - حق طلاق چیست

راهنمای مطالعه این مطلب

متاسفانه امروزه خیلی از ازدواج‌ها به طلاق و جدایی می‌ انجامد. عدم آگاهی از قواعد و قوانین آن در ابتدای امر ازدواج، باعث سهل‌ انگاری نسبت به این موضوع و بروز مشکلات عدیده برای جدایی در صورت تصمیم زوجین به طلاق می‌ شود. در بسیاری از مواقع نیز باید برای احقاق حق خود به بهترین وکیل در تهران که در این امور تخصص دارد، مراجعه نمود. مورد بحث ما در این مقالع آن است که حق طلاق چیست؟ در قانون ایران حق طلاق برای چه کسی می باشد؟

حق طلاق 

طبق قانون، مرد می‌تواند زن خود را طلاق دهد. یعنی حق طلاق فقط و فقط برای مرد در نظر گرفته شده ‌است و از جهت مرد می‌تواند ثبت شود . بطور کلی به حقی که قانون در امر طلاق برای مردان به رسمیت شناخته، حق طلاق می‌ گویند.

حق طلاق با کیست؟

ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی بیان می کند که امر طلاق و اجازه آن به زوج، یعنی مرد خانواده سپرده می شود. به عبارتی بعد از انعقاد عقد نکاح مرد می‌ تواند با پرداخت حقوق مالی زن، زوجه را طلاق دهد. اما زوجه(زن) فی‌ النفسه مگر طی موارد استثنایی مانند عدم پرداخت نفقه و وجود عسر و حرج نمی تواند اقدام به طلاق کند. به عبارتی جز در موارد استثنا حق طلاق ندارد.

دادن حق طلاق به زن

همیشه شنیده‌ ایم که در شروط ضمن عقد نکاح، دادن حق طلاق به زن وجود دارد. مرد با اهدا این حق، در اجرای حق خود به زن وکالت می دهد. تا بتواند برابر و مساوی با مرد برای طلاق دادخواست دهد. وکالت در طلاق می تواند از دو طریق صورت پذیر:

 • اول به صورت شرط در ضمن عقد نکاح در سند ازدواج قید شود.
 • دوم اینکه بعد از ازدواج زوج با مراجعه به دفتر اسناد رسمی وکالت در طلاق را به زوجه بدهد.

بطور کلی وکالتنامه‌ی طلاق در سه صورت باطل می شود:

 • فوت فرد
 • سفیه(از دست دادن عقل معاش) یا محجور(دیوانه) شدن فرد
 • در صورتی که فرد صغیر باشد

تنها مدارک موارد مورد نیاز برای ثبت وکالت برای اهدا حق طلاق به زن سه مورد است:

 • کارت ملی زن و مرد
 • شناسنامه زن و مرد
 • عقدنامه

حق طلاق چیست - طبق قانون حق طلاق با کیست؟

مراحل طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق

برای اینکه یک زن دارای وکالت در طلاق بتواند برای طلاق خود اقدام کند، وجود سه مورد در وکالتنامه الزامیست. این سه مورد اگر نباشد، وکالتنامه کامل نیست:

 • حق توکیل به غیر دارد
 • حق عزل وکیل را ندارد
 • ضم وکیل دارد.

همچنین وکالتنامه اهدا حق طلاق باید به صورت رسمی در دفاتر ثبت اسناد رسمی تنظیم شده باشد و هرگونه وکالت شفاهی یا غیره، مستند نیست. در اینصورت زوجه با استناد به حق طلاق می‌ تواند درخواست طلاق کند. به این شکل که:

 • دادخواست طلاق از جانب زوجه ارائه می شود.
 • وکیل انتخابی، وکالت زوج(شوهر) را به عهده می گیرد.
 • پس از  آنکه جلسات مشاوره و غربالگری و حضور یا عدم حضور زوجین در این جلسات و همچنین حکم طلاق دادگاه محرز شد، به همراه وکیل به یک محضر مراجعه می کنند.
 • در حضور دو شاهد آقا، سند طلاق از سمت زوجه و از سمت وکیل به وکالت از زوج امضا و صیغه طلاق جاری می شود.

طلاق توافقی و طلاق با داشتن وکالت در طلاق تفاوت زیادی ندارد. در هردو روند آسان‌ تر است. اما بهتر است برای اطلاع از جزئیات طلاق توافقی با یک وکیل خانواده مشورت کنید. اگر زوجه وکالت در طلاق داشته باشد می تواند از جانب خود یا به وکالت از شوهرش درخواست طلاق کند. در طلاق غیابی، رای طلاق بدون حضور یکی از طرفین صادرمی شود. هریک می‌ توانند در مهلت قانونی، واخواهی انجام دهند.

مزایای حق طلاق برای زن

همانطور که مرد با در دست داشتن این حق می‌ تواند با دردسر کم اقدام به طلاق کند، زن نیز می تواند  با داشتن وکالت در طلاق و حق طلاق ، پروسه‌ی طولانی قضایی طلاق را طی نکند. بدین ترتیب مدت زمان طلاق را کوتاه کند. در واقع نیازی به اثبات عسر و حرج یا عدم پرداخت نفقه یا حضور شوهرش نیست.

بلکه مانند مرد می‌ تواند برای طلاق اقدام کند. سپس بعد از گذراندن مراحل قضایی و قانونی جدا شود. برای تحقق هرچه سریعتر این امر باید از مشاوره با وکیل طلاق  بهره مند گردید.

معایب دادن حق طلاق به زن

قابل توجه است که با دادن وکالت در طلاق و حق طلاق به زن، حقی از مرد سلب نمی شود. برای زوجین یا هرکدام از آنها که تصمیم به طلاق دارند ضروری است که پیش از هر اقدامی از یک وکیل پایه یک دادگستری جهت شفافیت امور کمک بگیرند. داشتن وکالت در طلاق معایبی برای هیچکس ندارد. صرفا زوج و زوجه که در زندگی شریک یکدیگر بودند، برای اخذ طلاق در شرایط یکسان و برابر قرار می گیرند.

حق طلاق چیست - معایب دادن حق طلاق به زن چیست؟

امور مربوط به خانواده امور حقوقی هستند. اما گاهی افراد به دلیل جو متشنجی که در آن قرار دارند و ایجاد درگیری بیش از حد، درگیر امور کیفری می شوند. در این بین این نکته را از یاد نبرید که راهنمای شما در امور کیفری بهترین وکیل کیفری در تهران خواهد بود. مونا ترابی، وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ده سال سابقه موفق در امور حقوقی و کیفری راهنمای شماست. با ما تماس بگیرید: 09121979750

در ادامه به منظور سخن پایانی به دو سوال پپر تکرار در این بحث پاسخ می دهیم.

گرفتن مهریه در صورت داشتن حق طلاق امکان پذیر است؟

گرفتن مهریه و وکالت در طلاق تعارضی با یکدیگر ندارند. برخی از خانمها بطور داوطلبانه و برای برقراری مساوات، در قبال گرفتن وکالت در طلاق و حق طلاق مهریه خود را به اصطلاح می بخشند. می دانیم که اگر زوج بخواهد زوجه را طلاق دهد، باید تمام حقوق مالی او را پرداخت کند. در اینجا نیز با وجود وکیل مهریه، به عنوان طلب زن از مرد مهریه قابل مطالبه است. اما بهتر است ابتدا امور طلاق خود را کامل انجام دهید. سپس  با مشاوره تخصصی با یک وکیل خانواده برای مطالبه مهریه اقدام نمایید.

این مورد را در نظر بدارید در صورتی که مهریه ما ملک است، بهترین گزینه برای مشاوره و ارائه راهکار، بهترین وکیل ملکی در تهران است.

وی با تکیه بر تجربه کافی در پرونده های مشابه، می کوشد تا در کمترین زمان ممکن، احقاق حقوق موکلین صورت پذیرد.

طلاق با داشتن حق طلاق چقدر طول می کشد؟

در این مقاله ضمن بررسی بحث مهم و اساسی حق طلاق و از روند سریع‌تر طلاق با وجود وکالتنامه صحبت کردیم. اما منظور این نیست که این نوع از طلاق نیازی به شرکت در جلسات مشاوره و غربالگری ندارد. حضور زوج در این جلسات اجباری است. مدت زمان انجام امور بهزیستی می تواند تا ۵ ماه طول بکشد. مابقی مراحل قضایی نیز مثل هر دعوای حقوقی دیگر زمانی را تا صدور رای قاضی می گذراند.

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 0 نظر

1 0
حق طلاق چیست و مهم‌ترین قوانین آن در این رابطه
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره