20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تغییر جنسیت و شرایط مربوط به آن چیست؟

تغییر جنسیت

راهنمای مطالعه این مطلب

سال ها به مسئله نارضایتی از جنسیت به عنوان یک بیماری و ضایعه روانی نگاه میشود. به جهت این فشار اجتماعی افرادی که جنسیت روانی آنها با جنسیت فیزیکی آنها متفاوت بود مورد طرد و تمسخر و فشار اجتماعی قرار می گیرفتند. در سالهای اخیر راه حلی نه چندان کامل از سوی فقهای نو اندیش در قالب فتوا ارائه شده است. که به این افراد مجوز میدن به جنسیت مورد علاقه خود و جنسیت ذهنی و روانی خود تغییر حالت دهند. متقاضی تغییر جنسیت جهت انجام این کار به طور قانونی و اعمال آن باید مراحل و شرایطی را پست سر بگذارد.

مونا ترابی، بهترین وکیل در تهران برای امور حقوقی و کیفری در این مقاله همراه ما خواهد بود.

تغییر جنسیت

بهترین وکیل کیفری در تهران اذعان می دارد که نارضایتی از جنسیت به معنی هم جنس گرای نیست. در واقع فرد بیشتر از اینکه تمرکز بر گرایش جنسی و سکچوال خود داشته باشد در مورد جنسیت خود می اندیشد.

به عبارتی تغییر جنسیت یک گرایش نیست. یک تغییر به دلیل وجود علایم و دلایل واقعی است. که فرد با آن رو به رو می شود و برای وی آزاردهنده است.

تغییر جنسیت در ایران

براساس آمارهای موجود پس از تایلند، ایران دارای دومین رتبه تغییر جنسیت در جهان است. آمار سازمان پزشکی قانونی حاکی از آن است که از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۹ تعداد ۱۳۶۶ نفر جهت اخذ مجوز برای انجام عمل به سازمان پزشکی قانونی مراجعه کرده اند. که از این میزان ۵۶ درصد مردان متقاضی تغییر به زن و ۴۴ درصد زنان متقاضی تغییر به مرد بوده اند. سالانه بیش از ۷۲۰ ایرانی جنسیت خود را با اخد مجوز از سازمان پزشکی قانونی تغییر می دهند.

آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می دهد سالانه بیش از 270 ایرانی این تغییر می دهند. بر مبنای آمارهای سازمان پزشکی قانونی هر ساله به تعداد متقاضیان این عمل جراحی افزوده می شود. بر اساس آمارهای رسمی از سال 1385 تا 1389 بیش از یک هزار و 366 نفر مجوز این تغییر در ایران را دریافت کرده اند که از میان آنها 56 درصد خواهان تغییر به جنس مؤنث و 44 درصد قصد دارند با تغییر جنسیت مرد شوند.

تغییر جنسیت در ایران

در نظر بدارید که در موسسه حقوقی و کیفری عدالت آریایی بر آنیم تا باارائه مشاوره تخصصی در امور، تا انتهای مسیر همراه شما باشیم. در صورت نیاز به مشاوره در سایر امور کلیک کنید:

بهترین وکیل ملکی در تهران

ببهترین وکیل انحصار وراثت در تهران

تغییر جنسیت در فقه

در خصوص تغییر جنسیت ۳ نظریه در فقه مطرح می باشد. این سه نظریه عبارت اند از:

 • نظریه ممنوعیت مطلق تغییر: طرفداران این نظریه قائل بر حرمت از بین بردن اعضای بدن، غیرمجاز بودن تغییر در خلقت الهی، مخالف بودن این موضوع با مصالح عمومی و عدم منفعت عقلایی مشروع می باشند.
 • نظریه ی مشروعیت مطلق تغییر جنسیت: براساس اصل حلیت هر کاری حلال است مگر آنکه دلیل صریحی از قرآن و روایات در برابر آن وجود داشته باشد. « کل شیءٍ هو لک حلال حتی تعرف أنه حرامٌ یعینه» که از انجام این کار در قرآن کریم منعی نشده است و هم چنین بر اساس قاعدۀ فقهی تسلیط، همانگونه که مردم حق دارند در مالشان هر گونه تصرفی بکنند، می توانند در بدن خود نیز هر نوع تصرف حلالی را که بخواهند، انجام دهند.زیرا تغییر جنسیت، تغییر در انسانیت انسان نیست. انسان که به جامدات تبدیل نمی شود. این تغییر تنها در صفت و تکالیف اوست.
 • مشروعیت مشروط تغییر جنسیت : طبق مادۀ ۲۱۵ قانون مدنی مشروعیت هر امری منوط به وجود منفعت مشروع عقلایی است. در نتیجه، تغییر جنسیت در صورتی مشروع است که فرد متقاضی دارای مشکل جنسی باشد و پزشک متخصص تغییر جنسیت را برای رفع مشکل او مفید تشخیص دهد. در اکثر نظام های حقوقی این نظریه پذیرفته شده است و کشورهایی که تغییر جنسیت را مشروع اعلام نموده اند، مشروعیت آن را به وجود شرایطی منوط کرده اند. لذا در مورد افراد سالم به عدم مشروعیت تغییر جنسیت معتقد می باشند. و در صورتیکه پزشکان و روان شناسان هویت فرد را از نظر هورمونی یا روانی مغایر با شخصیت فعلی او بدانند بدون اشکال است.

تغییر جنسیت

وضعیت حقوقی تغییر جنسیت

شرایط تغییر جنسیت : بطور کلی کشورها را از لحاظ داشتن یا نداشتن مقررات نسبت به این موضوع می توان به سه گروه تقسیم نمود.

 • گروه اول کشورهایی، مانند آلمان و ترکیه، که در این رابطه مقررات مصوب دارند. شرایطی را برای این تعییر وضع نموده اند.
 • دوم، کشورهایی است که از لحاظ قانونی مقرارت مصوبی ندارند. ولی رویه قضایی، مانند انگلستان و فرانسه، یا نمایندگی اداری، مانند استرالیا، شرایطی را وضع نموده اند. تحت این شرایط این تغییر انجام می شود.
 • گروه سوم کشورهایی مانند آلبانی که این تغییر را نامشروع می دانند. مقررات کشورهایی که دارای شرایط مصوب هستند. تا حدودی به هم نزدیک است. چون بیشتر آنها از علم پزشکی اقتباس شده است. به عنوان مثال در ماده ۴۰ قانون مدنی جدید ترکیه که از اول ژانویه سال ۲۰۰۲ به اجرا در آمده است. شرایط سخت تری را نسبت به قانون سابق وضع نمایند.

شرایط تغییر جنسیت

سزلیط تغییر جنسیت با توجه به قوانین حاکم در ایران به شرح زیر است:

 • متقاضی باید حداقل دارای ۱۸ سال باشد.
 • متقاضی باید در زمان در خواست مجرد باشد.
 • باید ثابت شود که خواهان، دارای تمایلات جنسی جنس مخالف از زمان طولانی و زیادی بوده است و او به تعبیر دیگر، دارای ماهیت جنسی خنثی یا هر دو جنس است.
 • لازم است اثبات شود که این تغییر برای سلامتی روانی و جسمانی او کاملاً مفید است.
 • باید ثابت گردد که متقاضی از مدت زمان طولانی عقیم است و با جنسیت فعلی امکان زاد و ولد و تولید مثل برای وی میسر نیست.

 

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکلای تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست. در صورت نیاز به مشاوره با وکلای برتر کلیک کنید:

بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران

بهترین وکیل طلاق در تهران

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 1 نظر

5 1
تغییر جنسیت و شرایط مربوط به آن چیست؟
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره