20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تخریب اموال عمومی و دولتی و مجازات های مربوط به آن

شکایت تخریب اموال عمومی

راهنمای مطالعه این مطلب

در قانون، تخریب، ویران و نابود کردن و تحریق سوزاندن و آتش زدن تعریف شده است. اعمالی که غالبا ترس و وحشت عمومی به همراه دارد. به دلیل ایجاد همین ترس است که در قوانین جزایی مورد تأکید و توجه قرار گرفته است. برای آن نیز مجازات‌های سنگینی در نظر گرفته‌اند. آنچه در این مقاله بررسی م یکنیم، تخریب اموال عمومی و دولتی و مجازات های مربوط به آن است.

بهترین وکیل در تهران در باب تخریب اموال عمومی و دولتی اذعان میدارد که جرم تخریب عبارت است از : «نابود کردن یا ایراد خسارت به مال غیر که این ورود خسارت یا نابودی می‌تواند به شیوه‌های مختلفی باشد از قبیل شکستن‌، خراب کردن‌، آتش زدن و… .» بد نیست این را بدانید که این جرم از جرایم عمدی به حساب می‌آید و مرتکب باید برای محقق شدن آن حتماً اراده داشته باشد. یعنی فرد باید:

 • با رفتار ارادی مبادرت به ارتکاب جرم کرده باشد.
 • البته شرط دیگری نیز نیاز است. به این قرار که مرتکب باید قصد مجرمانه داشته باشد.
 • در کنار این قصد، باید بداند که این مال متعلق به دولت و مردم است.

به این ترتیب است که جرم محقق می‌شود . یعنی اگر کسی حین خراب کردن یک وسیله نداند آن مال متعلق به دولت است. بعد از تخریب متوجه این مسأله شود، دیگر جرم تخریب اموال عمومی که مجازات سنگینی نیز دارد،‌ محقق نشده است.

تخریب اموال عمومی و دولتی

بهترین وکیل کیفری در تهران اذعان میدارد که در مورد جرم تخریب اموال عمومی و دولتی مدام تأکید می‌کنیم که نباید سراغ اموال عمومی بروید. به این معنا که یکسری از وسایل هستند که به شخص تعلق ندارند و مال همه مردم هستند. در ادامه این موارد را فهرست می‌کنیم تا دیگر بهانه‌ای برای این مورد نداشته باشید.

 • بناهاي تاريخي و اماكن مذهبي
 • مجسمه‌هاي نصب شده در ميادين
 • پارك‌ها و اماكن عمومي
 • سينما ها
 • آسانسور ها
 • پارك‌ها و فضاهاي سبز عمومي
 • چراغ‌هاي راهنمايي
 • صندلي‌ هاي اتوبوس و مترو
 • كتاب‌ هاي كتابخانه‌ ها
 • تلفن‌ هاي عمومي
 • صندوق‌هاي پست

ده‌ها موضوع مورد تخريب ديگر از جمله موضوعاتي هستند كه در اثر ونداليسم متحمل خسارات و صدمات شده و مورد تخريب قرار مي‌گيرند. یادتان باشد این‌ها اموال عمومی هستند اما فرد حق ندارد به اموال دولتی هم صدمه بزند.

شکایت از تخریب اموال عمومی و دولتی

شکایت تخریب اموال عمومی و دولتی

شکایت از تخریب اموال عمومی و دولتی چگونه انجام می شود؟ گاهی زیان‌دیده ممکن است یک شخص حقوقی مانند شهرداری یا اداره مخابرات باشد. در این صورت آن شخص باید با ارائه دادخواست به دادگاه رسیدگی‌کننده به جرم، جبران خسارات ناشی از جرم را بخواهد. بنابراین دادگاه کیفری علاوه بر رسیدگی به اتهام، وظیفه دارد تا در صورت تمایل شاکی مبنی بر جبران خسارات وارده به آن تقاضا نیز رسیدگی کند. همچنین اگر زیان‌دیده نتوانست یا اینکه نخواست در حین رسیدگی به اتهام اصلی، دادخواست جبران خسارت را ارائه کند. می‌تواند پس از صدور حکم دادگاه این درخواست را داشته باشد. اما برای تقاضای جبران خسارت، باید درخواست خود را به شورای حل اختلاف یا دادگاه حقوقی ارائه کند.

دادخواست جبران خسارت با توجه به رقم خسارتی که وارد شده متفاوت است که در زیر اشاره شده است:

 1. برای خسارت وارده کمتر از پنج میلیون تومان باشد شاکی باید به شورای حل اختلاف مراجعه کند.
 2. اگر خسارت بیشتر از پنج میلیون تومان باشد شاکی باید با مراجعه به دادگاه حقوقی محل اقامت متهم درخواست رسیدگی کند.

در نظر بدارید که تخریب اموال عمومی و دولتی امری کیفری است. از این رو باید به وکیل کیفری متصص در این امور مراجعه نمایید. مانند امر کلاهبرداری که کیفری است و در صورت وقوع باید به بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران مراجعه نمود. گفتنی است که اگر با امور حقوقی مواجه هستید، اولین قدم برای شما مراجعه به وکیل حقوقی متخصص در آن حوزه است. مانند امور قراردادها که باید در اولین اقدام، به بهترین وکیل قرارداد در تهران مراجعه نمایید.

 

مجازات تخریب اموال دولتی و عمومی

مجازات تخریب اموال عمومی و دولتی چیسن؟ بهترین وکیل ملکی در تهران در پاسخ می گوید که یکی از نکاتی که ممکن است در این جرم اتفاق افتد بحث تخریب اموال دولتی  است. قانونگذار در این موارد نگاه سخت‌گیرانه‌ای داشته است:

 • یکی از مواردی که قانون در این زمینه جرم‌انگاری کرده ماده ۶۸۳ کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ است. که بر اساس این ماده قانونی هر نوع نهب، غارت، اتلاف اموال، اجناس و امتعه یا محصولات که از طرف جماعتی بیش از سه نفر به نحو قهر و غلبه ‌واقع شود. چنانچه محارب شناخته نشوند. به حبس از دو تا پنج سال‌ محکوم خواهند شد.
 • علاوه بر آن قانون مجازات قاچاق اسلحه، مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز مصوب ۱۳۹۰ حمل، نگهداری، خرید و فروش، توزیع، ساخت و مونتاژ مواد محترقه را جرم محسوب می کند. از ۳ ماه و یک روز تا ۲ سال حبس برای مرتکبین این‌گونه جرایم در نظر گرفته است. از این نکته نیز نباید غافل شد که بر اساس ماده ۱۲ قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و ماده ۴ آیین‌نامه قانون فوق مصوب ۱۳۹۱ هیات وزیران، لیست مواد محترقه مجاز اعلام شده است.

دیگر مجازات های تخریب اموال عمومی و دولتی

دیگر مجازاتهای تخریب اموال عمومی و دولتی عبارت اند از:

 • بنابراین روشن است در غیر موارد مجاز مراجع قضایی و انتظامی با توزیع‌کنندگان به ویژه واحدهای صنفی متخلف و استفاد‌‌ه‌کنندگان خطرساز قاطعانه برخورد و اقدام قانونی و قضایی را معمول خواهند داشت. باید دقت داشت که جدا از موارد بالا ممکن است فردی که موجب تخریب اموال عمومی ‌می‌شود، اضافه بر تخریب، آسایش مردم را سلب کند. باعث بر هم ریختن نظم عمومی نیز بشود.
 • بنابراین در اینجا نیز قانونگذار به جرم‌انگاری این اقدام پرداخته است. بر اساس ماده ۶۱۸ کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ این گونه اقدام‌های غیرقانونی را جرم‌ دانسته است. بنابراین مطابق این ماده قانونی هر کس با حرکات غیرمتعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی شود یا مردم را از کسب و کار باز دارد. به حبس از سه ماه تا یک سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

 

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل حقوقی و کیفری تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست. در صورت نیاز به مشاوره با وکیل متخصص در امور حقوقی و کیفری دیگر کلیک کنید:

بهترین وکیل انحصار وراثت در تهران

بهترین وکیل طلاق در تهران

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 2 نظر

2 2
تخریب اموال عمومی و دولتی و مجازات های مربوط به آن
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره