20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

انواع طلاق در قانون ایران(اصلی ترین طبقه بندی)

انواع طلاق

راهنمای مطالعه این مطلب

اگر خود درگیر امور مربوط به طلاق بوده باشید، یا اطرافیانتان با این موضوع مواجهه شده باشند، باید بدانید که طلاق انواع متفاوتی دارد. در این مقاله به بررسی انواع طلاق می پردازیم و ضمن این بررسی راه های ارتباطی با بهترین وکیل در تهران که در این زمینه تخصص دارد را ارائه می دهیم. با ما همراه باشید.

انواع طلاق

بهترین وکیل طلاق در تهران اذعان م یدارد که در قانون مدنی ایران (مواد1143تا1148) انواع طلاق بر دو قسم است: بائن و رجعی. این دو نوع به شرح زیر اند:

طلاق رجعی

در این نوع از انواع طلاق یعنی طلاق رجعی مرد می تواند در ایام عده رجوع کند و دیگر نیازی به صیغه جدا نیست، اما در طلاق بائن دیگر مرد حق رجوع ندارد.

مدارک لازم انواع طلاق

در این جا باید بگوییم که امور مربوط به طلاق اموری حقوقی اند. این از آن جهت اهمیت دارد که اگر با امور کیفری مواجه هستید به وکیل متخصص همان حوزه مراجعه نمایید. یعنی، بهترین وکیل کیفری در تهران

طلاق بائن

در موارد زیر  از انواع طلاق ، نوع، بائن است:

  1. که قبل از نزدیکی واقع شود.
  2. یائسه
  3. طلاق خلع و مبارات ،مادام که زن به عوض رجوع نکرده باشد. منظور از خلع آن است که زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر میدهد طلاق بگیرد و مبارات نیز آن است که کراهت از جانب طرفین باشد، ولی در این صورت عوض نباید زائد بر میزان مهر باشد.
  4. سومین طلاق که بعد از سه وصلت متوالی به عمل بیاید اعم از اینکه وصلت در نتیجه رجوع باشد یا در نتیجه نکاح جدید.

انواع طلاق : از نظر توافق

بر همین اساس نه در قانون مدنی و نه در سایر قوانین هیچ نشانی از مفهوم توافقی وجود ندارد. با این وجود آمار نشان میدهد چیزی بیش از 30 تا 40 درصد طلاق ها، توافقی است.

فرض کنید زن و شوهری دادخواست توافقی تقدیم دادگاه کرده باشند و زن که دوشیزه یا یائسه نیست تمام مهریه خود را در قبال طلاق بذل کند و مرد نیز قبول بذل کند و در رای  توافقی که گواهی عدم امکان سازش است نیز منعکس شود که طلاق خلعی است پس از ثبت در دفترخانه زن می تواند در مدت عده به مهریه بذل کرده رجوع کند مرد نیز می تواند در همان مدت طلاق را بر هم زند و در واقع دوباره با هم شرایط زن و شوهر باشند و در زوجیت باقی بمانند.

نکته: زن دوشیزه یا یائسه هم بعد از طلاق حق رجوع به آنچه بذل کرده ندارد.

انواع طلاق : طلاق از طرف مرد

به طلاق مانند یک قرارداد نگاه کنید. در چینی صورتی طبق اضهارات بهترین وکیل قرارداد در تهران مرد همیشه حق طلاق دارد و برای اینکه از همسر خود را جداشود، نیازی به شرطهایی که در سند ازدواج آمده است، ندارد. ولی زمانیکه مرد بخواهد زن خود را جدا شود باید حق و حقوق همسر خود را به صورت کامل به او بدهد. این حقوق عبارتست از: مهریه، نفقه، اجرت المثل، شرط تنصیف دارایی.)

در مورد اینکه شرط تنصیف دارای چیست را در مقاله ای دیگر بخوانید.

مدارک مورد نیاز انواع طلاق

مدارک مورد نیاز در روند قضایی انواع طلاق عبارت اند از:

  • اصل سند ازدواج
  • اصل شناسنامه مرد و زن
  • اصل کارت ملی مرد و زن

در صورت نبود اصل سند ازدواج باید کپی آن را از دفترخانه ای که عقد کرده اید دریافت کنید.

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل پایه یک دادگستری تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست. سایر اموری که یدر مواجهه با آنها م یتوانید از مشاوره با برتین وکلای حقوقی و کیفری بهره مند گردید از قرار زیر اند:

بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران که در تمامی امور کیفری کلاهبرداری تخصص دارد. همچنین بهترین وکیل انحصار وراثت در تهران که با تسلط و تجزبه کافی در این امور مراحل انحصار وراثت را تسریع و تسهیل می نماید.جهت دسترسی به راه های راتباطی بر لینک های ارائه شده کلیک کیند.

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 0 نظر

1 0
انواع طلاق در قانون ایران(اصلی ترین طبقه بندی)
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره