20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ازدواج با اتباع خارجی در ایران چه شرایطی دارد؟

ازدواج با اتباع خارجی

راهنمای مطالعه این مطلب

ازدواج امری پسندیده و مهم است که قوانین و شرایط مخصوص به خود را دارد. حال اگر ازدواج با فردی خارجی باشد، این قوانین نیز تغییر میکند و کمی بیشتر می شود. طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران ازدواج با اتباع خارجی به اجازه دولت ایران بستگی دارد. آنچه در این مقاله با راهنمایی بهترین وکیل در تهران مورد بررسی قرار می دهیم، ازدواج با اتباع خارجی در ایران است. اگر در این باب سوالی دارید، با ما همراه باشید.

ازدواج با اتباع خارجی در ایران

بهترین وکیل طلاق در تهران در مورد ازدواج با اتباع خارجی در ایران اذعان می دارد که طبق قانون ایران  زن مسلمان ایرانی اجازه ازدواج با مرد غیرمسلمان را ندارد. اگر یک زن ایرانی قصد ازدواج با یک مهاجر خارجی را داشته باشد علاوه بر اجازه ی بزرگترهای خانواده‌اش باید از دولت هم اجازه کتبی داشته باشد.به این اجازه نامه «صدور پروانه زناشویی» می‌گویند که زنان ایرانی باید این مجوز را برای ازدواج با اتباع مسلمان کسب کنند. اجازه ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی که مسلمان شده است، توسط وزارت کشور ایران صادر می‌شود. دفترخانه های رسمی نیز باید ابتدا نامه ی کتبی را دریافت کنند و بعد ازدواج را ثبت کنند.

ازدواج با اتباع خارجی

علاوه بر امور طلاق و ازدواج که در این مجموعه به صورت تخصصی در این مجموعه ارائه می شود، می توانید از مشاوره با بهترین وکیل ملکی در تهران در امور ملکی، و از مشاوره با بهترین وکیل قرارداد در تهران برای امور قراردادها بهره مند گردید.

قوانین ازدواج با اتباع خارجی در ایران برای زنان

اما قوانین ازدواج با اتباع خارجی در ایران برای زنان چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که طبق ماده 978 قانون مدنی زنان ایرانی اجازه ازدواج با اتباع خارجی را دارند.ازدواج زنان با افراد خارجی شرایطی را دارد:
 • ۱. تبدیل تابعیت زنان به تابعیت کشور همسر خارجی
 • ۲. محدود شدن حق مالکیت در اموال

بر اساس ماده ۱۰۶۰ قانون مدنی، ازدواج یک زن ایرانی با یک مرد خارجی در مواردی که مانع قانونی ندارد، منوط  به اجازه دولت ایران است. این ماده جنبه فقهی ندارد بنابراین اگر، زن ایرانی بدون اجازه دولت ایران به عقد مرد خارجی در بیاید اگرچه عقد درست است،اما زن از یکسری حمایت‌های قانونی بی‌بهره می‌شود. در نظر بدارید که این امور، اموری حقوقی اند. این مورد از آن جهت اهمیت دارد که اگر با موضوع کیفری مواجه هستید، به بهترین وکیل کیفری در تهران مراجعه نمایید.

قوانین ازدواج با اتباع خارجی در ایران برای مردان

یک مرد ایرانی برای ازدواج با اتباع خارجی در ایران نیازی به دریافت اجازه‌نامه کتبی از وزارت کشور ندارد و می‌تواند با هر زن مسلمان یا غیر مسلمان خارجی ازدواج کند. در صورت ازدواج مرد ایرانی با یک زن خارجی پس از عقد، تابعیت ایرانی به همسر او داده می‌شود. ازدواج آن‌ها باید در دفتر خانه‌های ایران ثبت شود. بعد از ثبت سند ازدواج، تابعیت و محل اقامت همسر مرد ایرانی برای او محفوظ است اما نمی‌تواند با گذرنامه غیر ایرانی خود به ایران سفر کند.

اسناد مورد نیاز برای ثبت ازدواج با اتباع خارجی در ایران

یک زوج برای اینکه بتوانند از دولت مجوز عقد بگیرند باید برای ازدواج با اتباع خارجی در ایران مدارک زیر را داشته باشد:

 1. ارائه درخواست‌ مرد و زن مبنی بر صدور پروانه اجازه زناشویی به وزارت کشور
 2. گواهی مسلمان شدن همسر (زن یا مرد)
 3. داشتن اسناد ازدواج زوج‌ها
 4. وجود دوشاهد ضمن عقد
 5. گواهی مبنی بر اینکه  زن یا مرد هنگام ازدواج متاهل نباشند.
 6. کپی کارت ملی و یا شناسنامه ایرانی و همچنین گذرنامه‌های هر دو شاهد عقد
 7. ارائه ۴ قطعه عکس از همسر (عکس زنان با رعایت حجاب باشد).
 8. ارائه اصل مدرک اقامتی معتبر مرد
 9. گواهی‌نامه بهداشتی مبنی بر سلامت جسمی و روحی و نداشتن هرگونه بیماری واگیردار در هر یک از زوج‌ها

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل حقوقی تهران و برترین وکلای کیفری تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست. در صورت نیاز به مشاوره حقوقی و کیفری م یتوانید از لینک های زیر به جهت دستیابی به راه های ارتباطی با وکلای برتر بهره ببرید:

بهترین وکیل انحصار وراثت در تهران

بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 1 نظر

5 1
ازدواج با اتباع خارجی در ایران چه شرایطی دارد؟
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره