20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دریافت سند ملکی چه مراحلی دارد؟ بررسی مدارک لازم برای دریافت سند ملکی

مراحل دریافت سند ملکی

راهنمای مطالعه این مطلب

همان گونه که تمام افراد برای اثبات هویت‌شان به سندهایی همچون شناسنامه و کارت ملی نیاز دارند، املاک غیرمنقول نیز به چنین اسنادی نیاز دارند. ضرورت وجود این اسناد این است که صاحب ملک بتواند اثبات کند که ملک تحت مالکیت کامل او قرار دارد. به همین منظور، مراجع رسمی و قضایی در صدد برآمدند که سندی را برای هر ملکی تنظیم کنند. تا احتمال بروز اختلافات ملکی را به طرز چشمگیری کاهش دهند. برای دریافت سند ملکی فرد باید یک سری سلسله مراتب و تشریفات قانونی را طی کند. برای این کار بهتر است قبل از هر اقدامی، از بهترین وکیل ملکی در تهران که تجربه کافی را داراست، کمک بگیرد. در این مقاله، قصد داریم که به زبان ساده شما را با این موضوع، آشنا کنیم.

مونا ترابی، بهترین وکیل در تهران در امور ملکی است که می تواند در پرونده های مرتبط راهنمای شما باشد. با ما تماس بگیرید: 09121979750

دریافت سند ملکی

بهترین وکیل قرارداد در تهران می گوید که امروزه، زمین های بدون سند علاوه بر شهر تهران در سایر شهرهای ایران به چشم می خورد. عدم وجود سند برای ملک، زمینه را برای افراد سودجو و کلاهبردار فراهم می کند تا از این طریق کلاهبرداری ملکی را که بسیار هم پر سود است رواج دهند. عدم دریافت سند ملکی باعث می شود شاهد آن باشیم که، ملک بدون سند به چندین و چند نفر انتقال می یابد. همین موضوع، حجم پرونده های کلاهبرداری از طریق معامله املاک بدون سند را نیز افزایش می دهد. اگر شما هم جزوه افرادی هستید که اقدام به خرید و فروش املاک بدون سند کرده اید، باید بدین نکته توجه کنید که خرید و فروش املاک بدون سند طبق قوانین حاکم بر ایران، غیر قانونی است.

لیست مدارک لازم برای دریافت سند ملکی

جهت مشوره با بهترین وکیل چک در تهران کلیک کنید: 09121979750

مراحل دریافت سند ملکی

پس از آشنایی با اهمیت دریافت سند ملکی در این بخش به بررسی مراحل مربوطه با راهنمایی بهترین وکیل ملکی در تهران می پردازیم و نکات حقوقی کاربردی را ارائه می دهیم:

بهترین وکیل سرقفلی در تهران اذعان می دارد که به طور کلی مراحل دریافت سند ملکی به شرح زیر هستند:

 • مرحله اول: تهیه نقشه ملک با مختصات (UTM) و دریافت فایل مربوطه (معمولا به صورت CD). در این مرحله باید به یک مهندس نقشه‌کش یا کارشناس رسمی نقشه‌کشی مراجعه کنید. از او بخواهید که از ملک‌تان بازدید کند. سپس مهندس باید اقدام به تهیه نقشه ملک با مختصات (UTM) کند. پس از این که نقشه درست شد، مهندس نقشه‌کش باید فایل ارسالی توسط سازمان ثبت (با نام parcelmal.xls) را بر اساس اطلاعات نقشه UTM در اختیارتان قرار دهد.
 • در مرحله دوم باید تمام مدارک را به صورت درست و کامل در دست داشته باشید. به یک کافی‌ نت یا دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید. سپس از کارکنان مربوطه بخواهید که شرایط تکمیل فرم درخواست پذیرش در سایت https://ssaa.ir و دریافت شماره ورود را به شما بگویند.
 • مرحله سوم ورود به بخش تکمیل درخواست با شماره و کد ملی می باشد. در این مرحله می‌توانید خودتان توسط سیستم شخصی، یا با کمک کافی نت یا دفتر اسناد رسمی، از کد ملی و شماره دریافتی در مرحله بالا استفاده کنید. سپس درخواستتان را تکمیل نمایید.
 • در مرحله چهارم، پس از این که درخواست‌ دریافت سند ملکی شما، تکمیل شد، یک پرینت از آن تهیه کنید. سپس این کاغذ و اطلاعاتی که باید از آن‌ها اسکن بگیرید.سپس آن را با پست سفارشی به واحد ثبتی بفرستید. برای پیگیری وضعیت بسته پستیتان، کد رهگیری ۲۰ رقمی را از دفتر پست دریافت کنید.
 • مرحله پنجم: مجددا وارد سامانه شوید. با کمک کد ملی و شماره ورود مجددا وارد سامانه شوید. کد رهگیری را وارد نمایید.
 • مرحله ششم: تقاضای خود را ثبت کنید. پس از ثبت تقاضا شماره پرونده را دریافت کنید.

مراحل دریافت سند ملکی

به منظور مشاوره تخصصی با مونا ترابی، وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور ملکی، کلیک کنید: 09121979750

مدارک لازم برای دریافت سند ملکی

در قسمت قبل با مراحل دریافت سند ملکی آشنا شدیم . اما باید در نظر بگیرید که قبل از این که بخواهید هر گونه اقدامی برای دریافت سند انجام دهید، ابتدا باید مطمئن شوید که مدارک‌ تان کامل است. در این بخش به مدارک مورد نیاز برای دریافت سند ملکی اشاره می‌کنیم:

 • در املاک قولنامه‌ ای، یک کپی از سند مالکیت که به آن سند اولیه هم می‌گویند. یا قولنامه و مدارکی که ارتباط متقاضی با مالک اولیه را نشان می‌دهند.
 • در املاک دارای سند مشاعی، سند مشاعی که به اسم متقاضیمی باشد. اگر سند مالکیت به اسم خود متقاضی نباشد، او باید وکالتنامه مربوطه را نشان دهد.
 • اصل شناسنامه و کارت ملی درخواست‌دهنده
 • یک کپی از سند مالکیت اولیه (در صورتی که سند قولنامه‌ای است)
 • ارائه اصل و کپی همه قولنامه‌های استنادی (در صورتی که سند قولنامه‌ای است)
 • اصل سند مالکیت به نام متقاضی (در صورتی که سند مشاعی است)
 • نقشه ملک با مختصات UTM
 • یک فیش بانکی که برای هزینه تقاضا دریافت سند ملکی دریافت می‌شود. مبلغ آن ۵۰ هزار تومان است. این هزینه را باید به حساب بانکی سیبا به شماره ۲۱۷۱۳۲۸۰۱۷۰۰۹ واریز کنید. البته نیازی نیست از این مدرک اسکن بگیرید.

الزام به دریافت و تنظیم سند رسمی ملک

بهتر است بدانید که بیش از نیمی از دعاوی ای که در دادگاه‌ها در انتظار رسیدگی هستند، با حوزه املاک مرتبط هستند. به همین خاطر برای پرهیز از بروز مشکل هنگام معامله، چه به عنوان خریدار چه فروشنده، باید دقت بسیار زیادی به خرج دهیم. اگر بخواهیم به طور جزئی دعاوی ملکی را در نظر بگیریم، جدا از بحث دریافت سند ملکی یکی از پرتکرارترین و رایج‌ترین انواع دعاوی ملکی، مشکلات است که، بر سر عدم تنظیم سند رسمی به وجود می‌آیند. در چنین شرایطی طرح دعوا الزام به تنظیم سند رسمی لازم است.

گاهی ممکن است فرد به دلایلی همچون آشنایی با طرف مقابل و اعتماد به او، عجله برای انجام معاملات، و غیره، سند رسمی را برای ملک تنظیم نکند. در این شرایط ممکن است فرد به یک قولنامه اکتفا کند. همین موضوع سبب ایجاد مشکل برای او در آینده می شود. به همین خاطر برای پرهیز از بروز مشکلات این چنینی که باعث آسیب‌های مالی، فشارهای روحی، به اتلاف زمان و هزینه می‌شوند، تنظیم سند رسمی را جدی بگیرید.

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:
بله در صورت عدم دریافت سند ملکی با دعوا الزام به تنظیم سند رسمی مواجه می شوید.

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 3 نظر

5 3
دریافت سند ملکی چه مراحلی دارد؟ بررسی مدارک لازم برای دریافت سند ملکی
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره