20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

صفر تا صد شکایت از صرافی ها⚖️【جدیدترین روش】

راه های شکایت از صرافی

راهنمای مطالعه این مطلب

شکایت از صرافی چگونه است؟ شکایت در زمینه ارز دیجیتال تفاوت دارد؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا ضمن بررسی چگونگی و پیگیری این شکایت با راهنمایی بهترین وکیل در تهران به پاسخ این سوالات برسیم.

شکایت از صرافی

بهترین وکیل بانکی در تهران اذعان می دارد که ثابت نبودن قیمت ارز برای عده ای سود فراوان به همراه دارد در حالی که دیگر افراد ممکن است دچار ضرر و زیان شوند. عملیات صرافی در قانون تجارت عملا و ذاتا امری تجاری محسوب می شود. همانطور که در فعالیت های تجاری پول نقش مهمی را ایفا می کند در امر صرافی نیز همین گونه است. از این رو ممکن است در برخی مواقع با افرادی رو به رو شویم که به دنبال طرح شکایت از صرافی هستند. ولی راه کاری برای آن ندارند.

نحوه طرح شکایت از صرافی چیست؟

برای طرح این شکایت باید چه کرد؟ به کدام مرجع مراجعه نمود و از چه مسیری طی کرد؟ در پاسخ باید بگوییم که شکایت از صرافی و پیگیری این پرونده از روش های مختلف امکان پذیر است. برای این منظور باید مدارک و مستندات قانونی مورد نیاز را به همراه داشت.

بهترین وکیل کیفری در تهران اذعان می دارد که اصلی ترین نهاد رسمی ناظر بر فعالیت صرافی ها در ایران بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است و تشخیص تخلفات صرافی ها و اجرای ضمانت اجرایی لازم در این رابطه به عهده بانک مرکزی می باشد. صرافی ها در معاملات و مبادلات پولی نقش مهمی ایفا می کنند از این رو به عنوان یکی از نهادهای موثر و مهم در اقتصاد کشور شناخته می شوند. به همین دلیل است که رسیدگی به تخلفات و جرائم صرافی ها از اهمیت ویژه برخوردار است. آنچه در قسمت بعدی می خوانید مراجعی است که برای طرح این شکایت باید به آنها مراجعه نمایید.

مراجع صالح برای شکایت از صرافی

مراجعی که برای طرح شکایت از صرافی می توانید از طریق آنان اقدام نمایید از قرار زیر اند:

  • کانون صرافان
  • بانک مرکزی
  • مرجع قضایی
  • تعزیرات

شکایت از صرافی

بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران خاطر نشان می شوند که بسیار از این شکایت تحت عنوان کلاهبرداری صرافی ها یاد می ککنند. برای آشنایی با روش های بالا هر کدام از آن ها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

شکایت از صرافی به‌ کانون صرافان

در صورتی که شما از عملکرد صرافی ناراضی هستید. می توانید شکایت خود را به‌ همراه مدارک و مستندات به کانون صرافان ارائه نمایید. در کانون صرافان موضوع شکایت از صرافی مورد نظر شما، در کمیته داوری بررسی می گردد. کمیته داوری نیز ظرف ۲ هفته به موضوع پرداخته و شکایت را مورد رسیدگی قرار می دهد.

شکایت از صرافی در بانک مرکزی

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، یکی دیگر از مراجع صالح جهت ثبت شکایت از صرافی بانک مرکزی می باشد. برای ثبت شکایت از طریق بانک مرکزی ،ابتدا می بایست از طریق سایت بانک مرکزی با عنوان سامانه ارتباط مردمی مراجعه نمایید. سپس در قسمت ثبت شکایت ،درخواست خود را ثبت نمایید.

به منظور کسب اطلاع از نحوه رسیدگی به شکایات، سایت بانک مرکزی برای شما یک کد رهگیری ارسال می کند. از طریق همین کد می توان در جریان مراحل رسیدگی به شکایات قرار بگیرید.

شکایت از صرافی از طریق مرجع قضایی

در مورد طرح شکایت از صرافی از طریق این مورد نیز مانند دیگر شکایات لازم است تا همراه با مستندات خود به دفاتر خدمات‌قضایی مراجعه نمایید. پس از ثبت شکایت ،پرونده جهت بررسی به دادسرای مربوطه ارسال می گردد. در این بین لازم به توضیح است در صورت ثبت شکایت از طریق مراجع قضایی ، شما نمی توانید همزمان شکایت خود را در بانک مرکزی نیز مطرح نمایید. با توجه به مدارک و اسنادی که در اختیار دارید باید با راهنمایی وکیل خود بهترین راه و مرجع را برای طرح این شکایت انتخاب نمایید.

پس از این که شکایت ثبت شود رسیدگی به آن آغاز می شود. پس از سپری کردن مراحل قانونی آرای مقتضی صادر می شوند. در نهایت آرای صادر شده از طریق دایره اجرای احکام اجرا می شوند.

طرح شکایت از صرافی در سازمان تعزیرات حکومتی

سازمان تعزیرات حکومتی به عنوان بخشی از قوه قضاییه محسوب می شود موظف به مقابله با تخلفات همچون گران فروشی و کم فروشی می باشد. صرافی همچون کسب و کارهای دیگر نوعی تجارت است. از این رو اگر قصد طرح شکایت از صرافی را دارید می توانید از طریق ارسال نامه، مراجعه به سایت سازمان تعزیرات حکومتی یا تلفنی شکایت خود را مطرح نمایید. از دیگر وظایفی که این سازمان دارد می توان به بررسی و نظارت بر امور زیر اشاره نمود:

  • عرضه بیرون از شبکه
  • احتکار
  • عدم اجرای قوانین نرخ گذاری
  • عدم عرضه کالا

هزینه مورد نیاز برای شکایت از صرافی چقدر است؟

یکی دیگر از سوالاتی که در این بین با آن رو به رو هستیم این است که هزینه مورد نیاز برای شکایت از صرافی چقدر است؟ در پاسخ باید بگوییم همانطور که پیشتر نیسز به این موضوع اشاره کردیم، امکان ثبت شکایت در مراجع مختلف وجود دارد. هزینه دادرسی به مرجعی که دعوا و شکایت به آن ارجاع داده شده وابسته می باشد.

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 1 نظر

5 1
صفر تا صد شکایت از صرافی ها⚖️【جدیدترین روش】
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره