20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

لوث و قسامه

لوث و قسامه

راهنمای مطالعه این مطلب

لوث چیست؟

لوث به معنی اوضاع و احوالی است که سبب ظن قاضی ( ظن در مقابل علم قطعی) می شود. به طور مثال جنازه ای در محلی یافت می شود و شخصی با لباس خونین در بالای سر جنازه ایستاده است. در این حالت هیچ دلیل معتبری مبنی بر قاتل بودن آن شخص وجود ندارد. اما مجموع اوضاع و احوال سبب مظنون شدن قاضی به وی می شود. چنین شرایطی لوث نام دارد.

در چنین حالتی شاکی می تواند با اجرای قسامه و بدون نیاز به سایر دلایل مجرمیت متهم را اثبات و مطالبه قصاص و دیه نماید.

نکته: در صورت حصول لوث, نخست از متهم, مطالبه دلیل بر نفی اتهام می شود. اگر دلیلی ارائه شود نوبت به قسامه شاکی نمی رسد و متهم تبرئه می گردد. در غیر این صورت با ثبوت لوث, شاکی می تواند اقامه قسامه کند یا از متهم درخواست قسامه نماید.

قسامه چیست؟

قسامه یعنی قسم خوردن. قسامه در حقوق کیفیت و تعداد خاصی دارد که باید رعایت شود. اگر سایر طرق اثبات جنایت میسر نباشد, یعنی به طرق اقرار, شهادت, علم قاضی جنایت ثابت نشد به سراغ قسامه می رویم. در موارد حصول لوث از متهم مطالبه دلیل می شود. اگر دلیلی داشت دیگر نوبت به قسامه نمی رسد. در غیر اینصورت با ثبوت لوث, حق استفاده از قسامه ابتدا برای مدعی به وجود می آید تا ثابت کند متهم مجرم است. مدعی همچنین می تواند از متهم بخواهد که برای اثبات بی گناهی اش قسم بخورد. اگر متهم قسم بخورد که تبرئه می شود و شاکی حق ندارد یک بار دیگر با قسامه دعوا را علیه او مجددا مطرح کند. اما اگر شاکی از متهم درخواست قسم نماید و متهم قسم نخورد, متهم به پرداخت دیه محکوم می شود.

برای اطلاعات بیشتر با مشاوران و وکلای خبره موسسه حقوقی عدالت آریایی در ارتباط باشید.

منبع: گوگل

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 0 نظر

1 0
لوث و قسامه
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره