20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

قاچاق دارو چیست و چه مجازات هایی دارد؟

مجازات قاچاق دارو

راهنمای مطالعه این مطلب

ال به امروز، قاچاق اسلحه، موادمخدر و فرآورده‌های نفتی سال‌ها به عنوان تجارتی پرسود در صدر معاملات زیرزمینی قرار گرفته اند. همچنین قاچاقچیان توانسته اند ضربات مهلکی بر پیکر اقتصاد کشور وارد کنند. اما پولهای باد آورده و سودهای کلان روز افزون این معاملات باعث شده قاچاقچیان در گامی‌ فراتر به قاچاق دارو رو بیاورند. این بار سلامت و جان انسان‌ها را هدف قرار دهند.

این در حالی است که بهترین وکیل در تهران اذعان می دارد: هر هزار دلار سرمایه‌گذاری در زمینه داروهای تقلبی دست‌کم ۰۵۲ هزار دلار سود دارد. به گفته دکتر مریم امینی بررسی‌های سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد. که در حال حاضر سود قاچاق دارو های تقلبی از سود قاچاق موادمخدر و تولید پول تقلبی نیز بسیار فراتر است. به همین خاطر بازار داروهای تقلبی روز به روز در دنیا داغ‌تر می‌شود. یا به عبارتی تبهکاران بیشتری به سوی این بازار جذب می‌شوند.

قاچاق دارو

بهترین وکیل کیفری در تهران در باره قاچاق دارو یم گوید که قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، درباره قاچاق دارو نیز مواردی را پیش بینی کرده است. به طوری که در ماده ۲۷ این قانون که در ۲۴ فروردین سال ۱۳۹۲ تصویب شده به صراحت به موضوع قاچاق دارو اشاره شده است. این ماده می‌گوید:

هر شخص حقیقی یا حقوقی که اقدام به واردات و صادرات دارو، مکملها، ملزومات و تجهیزات پزشکی، مواد و فرآورده‌های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی بدون انجام تشریفات قانونی نماید. به مجازات کالاهای قاچاق محکوم می‌شود. حال آنکه این مجازات مانع از پرداخت دیه و خسارت‌های وارده نیست.

در نظر بدارید که امور مربوط به قاچاق اعم از قاچاق دارو در زمره امور کیفری اند. حال آنکه در صورت رویارویی با امور حقوقی باید به وکیل حقوقی مربوطه مراجعه نمایید. به عنوان مثال در امور ملکی و حقوقی بهترین وکیل ملکی در تهران و در امور مربوط به قراردادها، بهترین وکیل قرارداد در تهران راهنمای شما خواهد بود.

قاچاق دارو در قانون

براساس بند الف قانون که بهترین وکیل کیفری در تهران در قسمت قبل به آن اشاره کرد، قاچاق مواد و فرآورده‌های دارویی، مکملها، ملزومات و تجهیزات پزشکی مشمول مجازات قاچاق کالاهای ممنوع موضوع ماده(۲۲) این قانون است. اما طبق بند ب، در صورتی‌که کالای قاچاق مکشوفه شامل:

 • مواد و فرآورده‌های خوراکی
 • آشامیدنی
 • آرایشی و بهداشتی

باشد، مرجع رسیدگی‌کننده مکلف است نسبت به استعلام مجوز مصرف انسانی کالاهای مذکور اقدام و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است طی ۱۰ روز به این استعلام پاسخ دهد. هرگاه کالای مکشوفه مذکور موفق به دریافت مجوزهای بهداشتی و درمانی در خصوص مصرف انسانی شود. جرم قاچاق مشمول مجازات مندرج در بند(ب) ماده(۱۸) این قانون خواهد شد. در غیر این‌صورت:

 • کالای مکشوفه
 • کالای تقلبی
 • فاسد
 • تاریخ مصرف‌گذشته یا مضر به سلامت مردم

شناخته می شود. در نتیجه مشمول مجازات قاچاق کالاهای ممنوع می‌ باشد.

قاچاق دارو

مجازات قاچاق دارو

طبق تبصره‌های این ماده مذکور، حمل، نگهداری، عرضه و فروش محصولاتی ک از آنها یاد کردیم، نیز مشمول مجازات‌های این ماده است‌. که از میان آنها می‌توان به مواردی اشاره کرد. برای مثال:

 • اگر ارزش کالای قاچاق تا یک میلیون تومان باشد جزای نقدی آن ۲ تا ۳ برابر ارزش کالا خواهد بود.
 • اما اگر ارزش کالای قاچاق یک تا ۱۰ میلیون تومان باشد. جزای نقدی آن ۳ تا ۵ برابر است. اگر ارزش کالا از ۱۰ تا یکصد میلیون تومان باشد. مجازاتی معادل ۵ تا ۷ برابر ارزش کالای قاچاق و همچنین مجازاتی برابر ۶ ماه تا ۲ سال حبس خواهد بود
 • اگر ارزش کالای قاچاق بیش از یکصد میلیون تومان تعیین شود. علاوه بر جزای نقدی معادل ۷ تا ۱۰ برابر ارزش کالا، فرد متخلف به ۲ تا ۵ سال حبس  محکوم خواهد شد.
 • اگر قاچاق کالای ممنوعه به حدی برسد که حکم افساد فی الارض نزدیک شود. حتی قابلیت صدور مجازات اعدام هم متصور است. که البته صلاحیت رسیدگی به آن و صدور حکم مربوطه برعهده دادگاه انقلاب است.

 

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران و بهترین وکیل انحصار وراثت در تهران تا انتهای مسیر حقوقی و کیفری پرونده ها همراه شماست.

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 0 نظر

1 0
قاچاق دارو چیست و چه مجازات هایی دارد؟
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره