20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

محلل و سه طلاقه کردن زن

محلل و سه طلاقه کردن زن در قانون

راهنمای مطالعه این مطلب

طلاق از جمله مسائلی است که متاسفانه در جامعه ما آمار بالایی دارد. به طوری که طبق تحقیقات انجام شده توسط متخصصین، در سال ۱۴۰۰ از هر سه ازدواج یکی از آنها به طلاق منجر شده است. بنا به همین دلیل نیز آمار ازدواج در طی ده سال گذشته ۳۶ درصد کاهش یافته است. پس بر ما واضح است که طلاق به مثابه یک موضوع اجتماعی و پر تحقق، داراب اهمیت زیادی است. یکی از موضوعات مهم د ربحث طلاق محلل و سه طلاقه کردن زن است که در این مقاله به آن می پردازیم.

قانونگذار ما قواعد خود را ناشی از دین مبین اسلام می داند. پس، قواعد طلاق نیز از این درگاه مستثنی نیستند و درهم‌ تنیدگی دین با قوانین ما در خصوص طلاق کاملا مشهود است. قبلا در مطالب قبلی به طلاق و حق طلاق به تفصیل پرداخته‌ایم. اما مفهومی که کمتر به گوش ما رسیده اما نا آشنا نیز نیست، مفهوم سه ‌طلاقه است. در این مطلب به مفهوم سه طلاقه، قواعد حاکم بر این پدیده و شرایط و عواقب آن خواهیم پرداخت. مطالعه این مطلب برای شما سودمند خواهد بود اما پیشنهاد ما این است که اگر در شرف طلاق هستید، حتما یک وکیل طلاق را در جریان امور خود بگذارید.

مونا ترابی، بهترین وکیل در تهران و متخصص در امور خانواده می باشد که در امور مربوطه می تواند راهنمای شما باشد. با ما تماس بگیرید: 09121979750

تعریف طلاق

برای بررسی موضوع سه طلاقه کردن زن بهتر است ابتدا اندکی با بحث طلاق و انواع آن آشنا شویم. هیچ زن و مردی در هنگام انعقاد عقد زوجیت خود فکر نمیکنند که روزی ممکن است مسیر زندگی شان از یکدیگر جدا شود و مجبور به انتخاب طلاق شوند. طلاق یکی از راه های پایان زندگی مشترک است که قانون مدنی به تبیین تعریف آن، اصول آن و اصول حاکم بر آن میپردازد. کلمه‌ی طلاق در لغت به معنای گشودن گره رها شدن است.

طلاق انواع و اقسامی دارد که عبارتند از:

  • 1- طلاق بائن: طلاقی است که مرد حق رجوع به زن را در عده ندارد. موارد آن در ماده ۱۱۴۵ قانون مدنی معین گشته است. از جمله این موارد میتوان به طلاقی که قبل از نزدیکی انجام شود اشاره کرد.
  • 2- طلاق رجعی: این نوع نیز طلاقی است که مرد میتواند در طول مدت عده به زن رجوع کند. زندگی مشترکشان را از نو آغاز کند.اکثر طلاق ها به این نحو انجام می شود. اگر قصد به گرفتن طلاق دارید و نمی دانید که طلاق به درخواست زوجه در مورد شخص شما امکان پذیر است یا خیر، بهتر است از یک وکیل پایه یک دادگستری در مسیر خودیاری بگیرید.

جدا از تقسیم بندی بالا، طلاق رجعی به شکل طلاق غیابی با به شکل طلاق توافقی و  یک‌طرفه نیز صورت می گیرد.

سه طلاقه کردن زن

ماده 1057 قانون مدنی در ارتباط با سه طلاقه کردن زن اذعان می دارد: «زنی که سه مرتبه متوالی زوجه یک نفر بوده و مطلقه شده، بر آن مرد حرام می‌شود. مگر اینکه به عقد دايم به زوجیت مرد دیگری در بیاید. و پس از وقوع نزدیکی با او به واسطه طلاق یا فسخ یا فوت، فراق حاصل شود»

بنابراین، مردی که سه مرتبه متوالی زنی را طلاق بدهد، اعم از اینکه طلاق بعد از رجوع در ایام عده یا پس از نکاح جدید واقع شود، نمی‌تواند از نو با آن زن ازدواج کند. زیرا ازدواجی که این قدر متزلزل و ناپدار باشد، نمی‌تواند کانون خانوادگی خوشبختی به وجود آورد. بجاست که از تجدید آن پس از سه بار طلاق متوالی جلوگیری شود. به علاوه قانونگذار خواسته است بدین وسیله از تکرار طلاق جلوگیری کند.

سه طلاقه کردن یعنی چه؟

سه طلاقه کردن یعنی چه؟

همانطور که گفتیم یکی از انواع طلاق، طلاق بائن است. وفق ماده ۱۱۴۵ قانون مدنی طلاق بائن در موارد ذیل قابل تحقق است:

  • طلاق قبل از نزدیکی
  • طلاق یائسه
  • خلع و مبارات مادام که زن رجوع به عوض نکرده باشد
  • سومین طلاق که بعد از سه وصلت به عمل آید، اعم از اینکه وصلت در نتیجه رجوع باشد یا در نتیجه نکاح جدید.

مورد اخیر، همان چیزی است که بین مردمان به سه طلاقه کردن معروف است. یک وکیل حرفه‌ای در مورد شرایط این اتفاق ، آثار و احکام آن علم کامل و اجمالی دارد.

شرایط سه طلاقه کردن در قانون

قانون ایران به تبعیت مذهب شیعه سه طلاقه کردن زن را می پذیرد. با آنکه دیگر این موضوع در دنیای امروزی اتفاقی رایجی نمی‌ باشد. مطابق ماده ۱۰۵۷ قانون مدنی، زنی که سه مرتبه متوالی زوجه یک نفر باشد و مطلقه شود بر آن مرد حرام می شود. مگر اینکه به عقد دائم مرد دیگری در بیاید. پس از وقوع نزدیکی با او به واسطه طلاق یا فسخ یا فوت فراق و جدایی حاصل شود. در آن هنگام مجددا به همسر اول سابق خود می تواند حلال گردد. 

مهریه در سه طلاقه کردن زن

یکی از سوالات پر تکرار در بحث سه طلاقه کردن زن در قانون ایرام مهریه است. در چنین شرایطی مهریه و مقررات آن تفاوتی با یک طلاق عادی ندارد.

یعنی در هربار ازدواج مهریه به زن تعلق می‌ گیرد. با هربار طلاق یا طی همان ازدواج مبنا بر نوع مهریه، به زن پرداخت می گردد. پس مهریه در این شرایط با سایر حالات طلاق تفاوتی ندارد.

سه طلاقه کردن در فقه اهل سنت

سه طلاقه کردن در فقه اهل سنت

همانطور که گفتیک در قانون ایران، سه طلاقه کردن در یک جلسه و صرفا با گفتن سه باره توسط مرد محقق نمی شود. بنا بر فقه شیعه سه طلاقه کردن زن وقتی تحقق می‌ پذیرد که مردی همسر خود را طلاق دهد. سپس در ایام عده یا پس از اتمام وقت عده با او ازدواج کند. آنگاه برای بار دوم همسر خود را طلاق دهد. همانند بار اول یا در ایام عده یا پس از انقضای مدت عده با او ازدواج کند. آنگاه برای بار سوم همسر خود را طلاق دهد. این زن سه طلاقه به‌شمار می‌ آید.

اما در فقه اهل تسنن، بر خلاف تشیع، این عمل در یک جلسه نیز می تواند محقق شود و صحیح است. ایشان معتقدند یک مرد مسلم طبق رسومشان اجازه دارد با سه بار تکرار لفظ طلاق، به خواندن سه باره‌ ی صیغه طلاق در یک مجلس زنی را به خود حرام کند. به عبارتی تنها با یکبار ازدواج می‌ توانند این عمل را انجام دهند. همانطور که پیشتر گفتیم چنین امری وفق قانون مدنی ایران صحیح نیست. چرا که میتواند فشارهای روانی زیادی را به فرد فرود آورد.

سه طلاقه کردن و محلل

اصطلاح محلل در ابواب نکاح و طلاق مطرح می‌ شود. کاربرد آن در جایی است که مردی، دو بار همسر خود را طلاق بدهد و هر بار در ایام عده به او رجوع نماید. یا با گذشت ایام عده، همسر سابقش را دوباره عقد کند. با طلاق سوم، مرد اجازه رجوع به همسر سابق خود یا ازدواج دوباره با او را ندارد. و عرفا می گوییم سه طلاقه کردن زن تحقق می یابد. در این حالت، لازم است که زن مطلقه به عقد دائم مرد دیگری (که اصطلاحا همان محلل است) در آید. میان آن‌ها آمیزش جنسی برقرار شود. در صورت طلاق زن از محلل یا فوت محلل و پس از گذشت عده، امکان ازدواج زن با مردی که او را سه بار طلاق داده بود، فراهم می‌ شود.

شش طلاقه کردن و نه طلاقه کردن یعنی چه؟

به عنوان سخن پایانی در بحث سه طلاقه کردن زن، به شش طلاقه و نه طلاقه اشاره کوچکی می کنیم. از همراهی شما سپاسگزاریم.

احکام شش طلاقه نیز مانند زمانی است که زوجین سه بار از هم جدا شوند. یعنی پس از هر سه بار ازدواج و طلاق، زن باید با فرد محلل ازدواج کند. به واسطه طلاق یا فوت آن مرد، مجدد با همسر سابق خود ازدواج کند. بعد از محلل اگر سه بار دیگر نیز از زوج خود جدا شود. شش طلاقه خواهد بود.اما در مورد نه طلاقه قانون ایران معین می کند. زن هر شخصی که به ۹ طلاق که ۶ تای آن عدی است مطلقه شده باشد، بر آن شخص تا ابد حرام خواهد شد.

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 4 نظر

4 4
محلل و سه طلاقه کردن زن
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره