20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مجازات اسیدپاشی در قانون مجازات اسلامی ایران

مجازات اسیدپاشی

راهنمای مطالعه این مطلب

آیا در ارتباط با مجازات های مربوط به اسیدپاشی در قانون مجازات اسلامی ایران چیزی می دانید؟ در این مقاله به بررسی شرایطی که برای تحقق این جرم لازم است و مجازاتهای اسیدپاشی، با راهنمایی بهترین وکیل در تهران می پردازیم. با ما همراه باشید.

اسیدپاشی

بهترین وکیل کیفری در تهران در ارتباط با جرم اسیدپاشی می گوید که یکی از جرایمی که در برای آن مجازات تعیین شده است اسید پاشی می باشد. اگرچه قانونگذار برای آن مجازات تعیین کرده بود. اما به دلیل اینکه جرمی است که افزایش داشته است . برای پیشگیری از جرم اسیدپاشی قانونگذار در تاریخ 11 دی ماه سال1397 «  قانون تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن » را تصویب کرده است.

خوشبختانه با قوانین سخت گیرانه تری که برای اسیدپاشی انجام شد. حتی اگر موجب تقصص عضو شود فرد مجرم قصاص می شود. اسیدپاشی یکی از معضلات جامعه ایران است. و قربانیان این شکل از خشونت, بیشتر زنان هستند. آمار دقیقی از قربانیان اسیدپاشی در ایران وجود ندارد. اسیدپاشی به زنان عموما با انگیزه های عشقی یا انتقام جویی های خانوادگی صورت می گیرند و عاملان آن ها شوهران یا بستگان مذکر شوهر هستند.

شرایط و ارکان اسیدپاشی

پاشیدن عمدی اسید یا هر ترکیب دیگر که موجب مرگ یا نقص عضو شود شامل قصاص نفس یا قصاص عضو می شود. به عبارت دیگر برای تحقق جرم اسیدپاشی  باید گفت:

  • اولا شخصی که این عمل را مرتکب می شود باید با عمد و آگاهی انجام دهد.
  • و دوما عمل پاشیدن اسید موجب نقص یا آسیبی به یکی از اعضای بدن فرد شود. که در این صورت جرم اسید پاشی رخ داده. حسب مورد مجازات به ارتکاب جرم اسیدپاشی می گردد .
  • هم‌چنین، هرگاه شخصی مرتکب جرم موضوع این قانون شود و مجازات آن قصاص نباشد یا به هر علتی مانند مصالحه اولیای دم، قصاص اجراء نشود.

در نظر بدارید که امور مربوط به این جرم امور کیفری اند. اگر به دنبال وکلای منخصص در امور حقوقی هستید وارد لینک های زیر شوید:

بهترین وکیل ملکی در تهران

بهترین وکیل طلاق در تهران

مجازات اسیدپاشی

مرتکب اسیدپاشی علاوه بر پرداخت دیه یا ارش یا وجه المصالحه حسب مورد در جنایت بر نفس و جنایت منجر به تغییر شکل دائمی صورت بزه دیده به حبس تعزیری درجه یک در جنایتی که میزان دیه آن بیش از نصف دیه کامل باشد. به حبس تعزیری درجه دو، در جنایتی که میزان دیه آن از یک سوم تا نصف دیه کامل باشد. به حبس تعزیری درجه سه و در جنایتی که میزان دیه آن تا یک سوم دیه کامل باشد. به حبس تعزیری درج چهار مجازات می شود.

بر اساس این قانون، مرتکب علاوه بر جبران خسارت های مقرر در ماده (۱۴) قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۴ اسفند ۱۳۹۲، ملزم به پرداخت هزینه‌های درمان بزه‌دیده اسیدپاشی می باشد. در صورتی که مرتکب با تشخیص قاضی رسیدگی کننده متمکن از پرداخت هزینه‌های درمان اسیدپاشی نباشد، هزینه‌های مربوطه از محل صندوق تامین خسارت‌های بدنی پرداخت می شود.

در صورت وجود هرگونه سوال حقوقی با ما تماس بگیرید.

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل پایه یک دادگستری تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست. می توانید با مراجعه به لینک های زیر، به راه های ارتباطی با وکلای حقوقی و کیفری مورد نظر خود دست یابید. این وکلا از ابتدا تا حصول نتیجه مطلوب کنار شما خواهند بود:

بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران

بهترین وکیل انحصار وراثت در تهران

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 1 نظر

5 1
مجازات اسیدپاشی در قانون مجازات اسلامی ایران
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره