20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ارث بردن فرزند خوانده چگونه است؟

ارث بردن فرزند خوانده

راهنمای مطالعه این مطلب

تا به حال این سوال برایتان پیش آمده که، ارث بردن فرزند خوانده به چه صورت است؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانیم که چه کسانی وارث ارث متوفی هستند.در این میان دو رابطه سبب استحقاق ارث از متوفی می شود. بهترین وکیل انحصار وراثت در تهران اذعان می دارد که این روابط عبارت اند از:

 • رابطه نسبی شامل: 1) پدر و مادر و فرزندان و فرزندانِ فرزندان، 2)برادر و خواهر و فرزندان آنها، 3)اجداد، عمه، عمو، خاله، دایی و فرزندان آنها
 • رابطه سببی

ارث بردن فرزند خوانده

به طور کلی فرزندخوانده طبق قانون اسلام و سخن قرآن تنها جنبه حمایتی دارد. سرپرستان، پدر و مادر عاطفی کودک خوانده می‌ باشند. در نتیجه، هیچگونه ارتباط نسبی میان فرزند خوانده و سرپرستان وی وجود ندارد. پس، فرزند‌ خوانده از اموال پدر و مادر عاطفی خود سهم الارثی ندارد. اما از آنجایی که سرپرست مکلف است حتی بعد از فوت هزینه‌ های سرپرستی فرزند خوانده را تامین کند، می تواند با استفاده از روش‌های دیگر اموال خود را به فرزند خوانده بسپارد تا این حق از عهده‌ی وی برداشته شود‌.

از طرفی، از روابطی که حکم می کند که فردی از فرد متوفی ارث ببرد رابطه سببی است. برای مثال اگر یکی از زوجین فوت کند زوج دیگر از او ارث می برد. حال در خصوص پاسخ به سوال ارث بردن فرزند خوانده ، پاسخ این گونه بیان می‌ شود که طبق دو رابطه نسبی و سببی اگر فرد مذکور یکی از دو رابطه را با فرد متوفی داشته باشد ارث می برد. وگرنه ارث بری منتفی است. با توجه به قوانین کشور اگر پدر و مادری سرپرستی فرزند را برعهده بگیرند، پس از فوت یکی از آن ها یا هر دوی آنها به دلیل اینکه رابطه خونی میان فرزند خوانده و پدر و مادر وجود ندارد فرزند از آنها ارث نمی‌برد. تمامی مراحل را می توانید با کمک وکیل ملکی تهران به راحتی پیش ببرید.

نحوه اثبات رابطه میان متوفی و فرزند خوانده

بهترین وکیل در تهران متخصص در امور انحصار وراثت اذعان می دارد که برای ارث بردن فرزند خوانده ابتدا باید این رابطه میان او و والدینش اثبات گردد. روش های اثبات این رابطه عبارت اند از:

 •  شناسنامه: از آنجایی که نام فرزند خوانده در شناسنامه والدین قید نمی‌شود با ارائه سند ولادت یا شناسنامه به دادگاه و مراجع قضایی می‌ توان فرزند  خوانده بودن را به اثبات رساند.
 • شهادت شاهد: یکی دیگر از راه‌ های اثبات نفی نسبی بودن فرزند شهادت شاهدین است. البته برای پذیرش، شهادت باید با دلایل اثباتی علمی همراه باشد.
 • آزمایش ژنتیک: آزمایش دی ان ای از پدر و فرزند و تطبیق این دو آزمایش با یکدیگر مشخص میکند که فرزند نسبی است و یا فرزند خوانده.

ارث بردن فرزند خوانده چگونه است؟

 شرایط ارث بردن فرزند خوانده

طبق قانون اسلام و قوانین جمهوری اسلامی ایران اگر زن و شوهر به دلایلی نتواند صاحب فرزند شوند و خواستار سرپرستی طفلی باشند، می توانند طبق شرایط خاصی طفلی را به سرپرستی قبول کنند.این شرایط برای سرپرستی و در نتیجه ارث بردن فرزند خوانده به شرح زیر است:

 • زن و شوهر داوطلب سرپرستی باید ایرانی و یا مقیم ایران باشند.
 • سن یکی یا هر دوی آنها حداقل ۳۰ سال باشد.
 • زوجین سابقه محکومیت به جرائم عمدی و مهجور را نداشته باشند.
 • مشکل اخلاقی نداشته باشند.
 • پنج سال و یا بیشتر از تاریخ ازدواجشان گذشته باشد و صاحب فرزند نباشند.
 • دارای تمکن مالی باشند
 • بیماری صعب العلاج نداشته باشند
 • مبتلا به اعتیاد به مواد الکلی و مواد مخدر نباشند.

ارث بردن فرزند خوانده از مادر

تقسیم ارث فرزند خوانده

 همانطور که پیش از این بیان شد به دلیل اینکه فرزند خوانده نه به صورت سببی و نه به صورت نسبی با سرپرستان نسبت پیدا نمی‌کند، جزء وراث قرار نمی‌گیرد. پس ارثی به او تعلق نخواهد گرفت. در نتیجه ارث بردن فرزند خوانده منتفی است.

اما فرزند خوانده از پدر اصلی خود به موجب ماده ۸۶۱ و ۸۶۲ قانون مدنی ارث می‌ برد. تنها در صورتی که والدین فرزند خوانده بخواهند به صورت اختیاری بخشی از اموال خود را به فرزند خوانده بدهند می‌توانند در وصیت نامه قید کنند که با رضایت شخصی قسمتی از اموال خود را به فرزند خوانده میسپارند. وکیل حقوقی نیز می تواند روند کاری شما را پیش ببرد .

انتقال اموال در ارث بردن فرزند خوانده

همانطور که پیش از این گفتیم از آنجایی که فرزند خوانده جزء وراث قرار نمی‌گیرد باید پیش از فوت به روش‌های دیگری بخش از اموال را به نام فرزند خوانده کرد. برای ارث بردن فرزند خوانده می توانید از طرق زیر اقدام نمایید.

 • وصیت تملیکی برای فرزند خوانده. وصیت تملیکی یعنی فرد قبل از فوت خود اموال خود و یا منفعتی از آن را به دیگری واگذار کند. در این روش فرد می‌ تواند تکلیف بخشی از مال خود را طی یک وصیت مشخص کند.
 • انتقال سند اموال سرپرست بیش از فوت به نام فرزند خوانده.
 • روش دیگر واگذاری مالکیت اموال به صورت صلح عمری به فرزند خوانده. این روش به این صورت است که فرد تا زمانی که در قید حیات است مالک اموال است. به عبارتی پس از فوت اموال به کسی که مالکیت به نام او شده است واگذار می‌ شود.

با توجه به ماده ۱۵ قانون حمایت از کودکان بی سرپرست سرپرست مکلف است بخشی از اموال خود را به روش‌های مذکور به فرزند خوانده برای رفع نیاز مالی پس از فوت سرپرست، بسپارد.

ارث بردن فرزند خوانده از مادر و پدر

در این مقاله در مورد ارث بردن فرزند خوانده به کرات عنوان کردیم که، طبق احکام قرآن و قوانین ایران نه سرپرست از فرزند خوانده و نه فرزند خوانده از سرپرست ارث نمی برد. این موضوع برای هم مادر، هم پدر نیز صدق می‌کند. لذا تفاوت نمی‌ کند که ارث از طرف مادر باشد یا پدر. مگر صورتی که فرد متوفی پیش از فوت به دلایلی همچون نگرانی برای آینده‌ مالی فرزند خوانده در وصیت خود قید کند که بخشی از اموال خود را به فرزند خوانده بدهد.

شاید بپرسد در این صورت آیا فرزند خوانده ارث می برد؟ باید بگوییم بله طبق وصیت متوفی آن مقدار به فرزند خوانده تعلق دارد. در نتیجه هیچکس حق تصرف در آن بخش از اموال را ندارد. مگر در صورت رضایت و اختیار فرد مذکور.

سوالات متداول درباره آیا فرزندخوانده ارث می برد

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:
بله، طبق قوانین ایران، فرزندان خوانده از حقوق ارثی مشابه کودکان بیولوژیک برخوردارند.
خیر، تفاوتی در حق ارث فرزندخوانده و بیولوژیک در ایران وجود ندارد. هر دوی آنها از دارایی والدین خود سهم یکسانی از ارث دارند.
بله طبق قوانین ایران فرزندخواندگی باید از مجاری قانونی مثل دادگاه یا موسسه فرزندخواندگی انجام شود و گواهی رسمی فرزندخواندگی صادر شود. سپس گواهی فرزندخواندگی به عنوان مدرکی از وضعیت قانونی و حقوق ارث فرزندخوانده استفاده می شود.

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 1 نظر

5 1
ارث بردن فرزند خوانده چگونه است؟
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره