20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

نحوه اجرا گذاشتن و گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی

گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی

راهنمای مطالعه این مطلب

امکان گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی وجود دارد یا خیر؟ این سوال برای خیلی از خانم‌ها ایجاد می‌شود که بعد از گرفتن طلاق توافقی از گرفتن مهریه خود پشیمان شده‌اند. طلاق توافقی یکی از انواع طلاق‌هاست که  جدایی زن و مرد به صورت موافقت کامل انجام می‌شود و هیچ گونه نارضایتی در آن شکل نمی‌گیردکه میتوان از طریق مشاوره با وکیل مجرب در تهران نیز در این خصوص مشورت کرد. در واقع در این نوع طلاق باید تمام مسائل مالی و غیرمالی میان دو طرف به توافق برسند و در مورد هیچ یک از موضوعات اختلاف پیدا نکنند. یکی از موضوعات بسیار مهم هنگام طلاق توافقی مهریه است. به عنوان مثال، چند عدد سکه در یک مدت زمان مشخص پرداخت شود و یا این که زن در قبال طلاق، مهریه اش را به شوهرش می‌بخشد.

پس تا زمانی که زوجین در مورد مهریه به توافق کامل نرسند، هرگز طلاق توافقی رخ نمی‌دهد. حال اگر می‌خواهید در مورد گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی اطلاعات‌ کامل به دست آورید، در این مطلب همراه ما باشید.  

مهریه در طلاق توافقی چگونه است؟ 

گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی - مهریه در طلاق توافقی چگونه است؟ 

همانطور که از نام طلاق توافقی مشخص است، زن و مرد باید در مورد تمام مسائل خود به توافق کامل برسند و در صورتی که هر یک از آنها در مورد یک مسئله به مشکل بر بخورند، دیگر طلاق توافقی رخ نخواد داد. زمانی که زن و شوهر در مورد گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی به یک نتیجه می‌رسند، دادگاه بر اساس آن رای صادر می‌کند و باید هر دو نفر به چیزی که به توافق رسیده اند، عمل کنند. حال اگر زوجین در مورد پرداخت تمام یا قسمتی از مهریه به یک نتیجه رسیده اند، در حالی که مرد به آن عمل نکند زن به راحتی می‌تواند با دریافت وکیل خانواده گواهی عدم امکان سازش در توافق طلاق توافقی صادر کند.

البته شرایط وجود دارد که بعد از به توافق رسیدن زن بابت عدم پرداخت مهریه می‌تواند بابت این موضوع اظهار پشیمانی کند. در حالی که بعد از اجرای طلاق مرد در دوران عده بعد از طلاق حق رجوع ندارد. اما زن این حق را دارد طی این مدت زمان از بخشش مهریه صرف نظر کند و آن را از مرد بخواهد.

خوب است بدانید طلاق توافقی به این معنا نیست که نیاز به وکیل طلاق نخواهد بود، بلکه لازم به تمام مراحل قانونی آشنایی داشته باشید و شرایط اجرایی آن را بدانید. به همین دلیل، در ارتباط بودن با بهترین وکیل طلاق در تهران بسیار کمک کننده است.

 

 شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی 

گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی -  شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی 

طلاق توافقی یکی از راهکارهایی است که زوجین به هر دلیلی با موافقت یکدیگر از هم جدا شوند. هنگام اجرای این طلاق با کمک بهترین وکیل مهریه تمام تکالیف و شرایط زندگی مشخص می‌شود تا او با توجه به خواسته هر دو طرف اقدام به انجام کارهای اداری کند. البته هنگام دریافت وکیل مراقب وکیل کلاهبرداری باشید. زیرا تمام وکلا به امور دادگاهی واقف اند و این شما هستید که ممکن است نسبت به هر مسائل ناآگاه باشید.

حال اگر زن هنگام طلاق توافقی بابت مهریه چک یا سفته دریافت کرده باشد، در صورت عدم اجرای آن می‌تواند درخواست مطالبه کند و با صدور حکم قطعی احتمال توقیف اموال وجود دارد.

مهم‌ترین نکات در گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی 

گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی - مهم‌ترین نکات در گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی 

در موارد زیر به برخی نکات رایج هنگام طلاق توافقی می‌پردازیم. ممکن است هر کدام از این نوع نکات، جواب سوالاتی باشد که در ذهن شما ایجاد شده است:

  •     در صورت ازدواج مجدد زن بعد از طلاق توافقی هیچ مشکلی در دریافت مهریه موافقت شده به وجود نمی‌آید و در گواهی عدم امکان سازش که توسط دادگاه صادر شده است هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد.
  • بر اساس ماده ۲۲ قانون حمایت از خانواده، تنها تا سقف ۱۱۰ سکه بهار آزادی امکان ارسال حکم جلب وجود دارد که برای دریافت مابقی مهریه زن باید نشانه ای از اموال مرد را به دادگاه ارائه دهد. چنین شرایط با وجود شکایتی از مرد با عنوان فروش مال مشاع یا فروش مال غیر، پرداخت مهریه جز اولین بدهی‌های او قرار می‌گیرد.
  •     در صورتی که زوجه بابت وصول مهریه طبق توافق انجام شده در گواهی عدم امکان سازش اقدام به پرداخت مهریه نکند می‌تواند با مراجعه به دادگاه درخواست دریافت مهریه خود را تنظیم نماید. در چنین شرایطی داشتن وکیل پایه یک دادگستری بهترین راهکار است.
  •     در صورت عدم پرداخت اقساط مهریه توسط زوج امکان ممنوع خروج کردن آن توسط زوجه وجود دارد
  •     امکان تغییر اقساط سکه بعد از توافق رسیدن زوجین برای پرداخت مهریه وجود ندارد. اگرچه برخی موارد نقص آن  مشاهده شده است.

چیزهایی که می توانند به عنوان مهریه قرار بگیرند عبارت است از :

گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی - آیا می توان مهریه بخشیده شده را بعد از طلاق توافقی مطالبه کرد؟

مهریه حق قانونی زن است که در اصلی‌ترین بدهی‌های مرد قرار دارد. چیزی که ارزش مالی داشته باشد می‌تواند به عنوان مهریه شناخته شود که امروزه به دلیل کاهش ارزش پول سکه بهار آزادی به عنوان مهریه بسیار رواج پیدا کرده است. اما هر موردی که برای پرداخت مهریه مشخص می‌شود در صورتی دارای اعتبار است که به مقداری پول تبدیل شود و ارزش مالی پیدا کند. اگر طلاق توافقی به پرداخت مقداری پول به عنوان مهریه ختم شود، حکم دادگاه به صورتی مشخص می‌شود که این مقدار پول برابر با تعدادی سکه طلا مشخص خواهد شد و مطابق با آن چیزی که در عقدنامه ذکر شده است به اجرا در می‌آید.

 بر اساس قانون، مهریه باید چیزی مشخص شود که زوج قدرت پرداخت آن را داشته باشد و معلوم و مشخص باشد. به عنوان مثال، اگر تصمیم گرفته شده باشد ملک و یا زمینی به عنوان مهریه پرداخت شود در حالی که در زمان انعقاد عقد نکاح این مورد در نظر گرفته نشده باشد، تمام مشخصات آن اعم از مساحت، متراژ، محله و دیگر مشخصات کاملاً معلوم می‌شود و هیچ گونه ابهامی در آن وجود نخواهد داشت. چرا که در صورت مشهود نبودن مهریه هیچ اعتباری ندارد و مرد مجبور به پرداخت آن نخواهد شد. در چنین مواقعی برای زن مهرالمثل در نظر گرفته می‌شود.

انواع مالکیت مهریه 

گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی - انواع مالکیت مهریه 

موضوع مهریه و نحوه پرداخت آن یکی از چالش‌های رایج در میان جامعه امروزی است که شرایط و نکات حقوقی آن بسیار اهمیت دار.د زمان ازدواج زن و مرد با یکدیگر عقد نکاح صورت می‌گیرد که به محض رخ دادن آن نشانه‌هایی نیز به دنبال دارد. یکی از نشانه‌های منعقد شدن عقد نکاح پرداخت مهریه است که وظیفه هر مردی می باشد. مهر به منظور بخشیدن حس احترام و محبت از طرف شوهر به زن است و می‌توان به عنوان هدیه از سوی مرد به زن به مهریه نگاه کرد. حال مهریه در انواع و تقسیم‌بندی‌های مختلفی قرار گرفته است. اما معروف‌ترین تقسیم بندی آن به صورت زیر اس: 

مهرالسنه:

منظور از این نوع مهریه، مهریه حضرت فاطمه زهرا است که ۵۰۰ درهم مشخص شده است. زمانی که رسول خدا این نوع مهریه را برای تمام زنان و دختران خود در نظر گرفت از این عنوان استفاده کرد.

مهر المسمی: این نوع مهریه هنگام عقد ازدواج از آن نام برده می‌شود و از نظر مالی به عنوان مهریه در عقد نکاح شناخته می شود که به توافق زوجین صورت می‌گیرد.

مهر المثل:

این نوع مهریه زمانی رایج است که زن و شوهر بعد از ازدواج با توافق مهریه را مشخص می‌کنند. در حالی که قبل از مشخص کردن آن نزدیکی بین آنها صورت گرفته است.

مهر المتعه:

این نوع مهریه نیز هنگام عقد نکاح مشخص نمی‌شود و بعد از آن زن در صورت عدم برقراری رابطه طلاق می‌خواهد و باید مقداری از مهریه به او پرداخت شود. میزان این مهریه به شرایط مالی مرد بستگی دارد.

رجوع پس از طلاق توافقیگرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی - رجوع پس از طلاق توافقی

رجوع به تنهایی دارای شرایط خاصی است و تنها توسط مرد صورت می‌گیرد و امکان اجرای آن در زمان عده وجود دارد. همچنین هم بصورت قولی و هم به صورت عملی قابل اجراست و به خواندن عقد نکاح مجدد نیازی نخواهد داشت. در واقع منظور این است که مرد با توجه به گفتارهایش و ابراز احساسات، علاقه خود را برای ادامه دادن به زندگی نشان می‌دهد. حال آیا امکان رجوع در طلاق توافقی وجود دارد یا خیر؟ طلاق توافقی جزء طلاق بائن است که امکان رجوع در آن وجود ندارد و بعد از اجرای آن حکم طلاق بین زن و مرد جاری می‌شود و در صورت تمایل مرد برای ادامه زندگی مشترک نیاز به جاری شدن عقد نکاح دارد.

شرایط اقساطی کردن مهریه بعد از طلاق توافقی 

گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی - شرایط اقساطی کردن مهریه بعد از طلاق توافقی 

بیشتر اوقات طلاق توافقی به صورت اقساطی کردن هر چه بیشتر مهریه و پرداخت کمتر به صورت ماهانه یا پیش پرداخت توسط مرد است یا این که زنان برای اجرای طلاق توافقی ترجیح می دهند مهریه خود را ببخشد. همانطور که از نام این نوع طلاق مشخص است تمام موضوعات بین هر دو نفر به صورت توافق شده به اجرا در می‌آید و موضوع پرداخت مهریه نیز جزء دیگر موضوعاتی است که به توافق رسیده است. در واقع هنگام اجرای طلاق توافقی مهریه، مقدار و نحوه پرداخت آن کاملا مشخص شده است و هر دو بابت این موضوع اظهار موفقیت کرده اند. تنها نکته ای که باید رعایت شود این است که مرد برای تقسیم بندی مهریه در دادگاه درخواست می دهد و در صورت بررسی و تایید آن انجام این کار مشخص خواهد شد.

آیا می توان مهریه بخشیده شده را بعد از طلاق توافقی مطالبه کرد؟

گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی - آیا می توان مهریه بخشیده شده را بعد از طلاق توافقی مطالبه کرد؟

 از آنجا که طلاق توافقی جز طلاق‌های خلع شناخته می‌شود و امکان رجوع مرد به زن وجود ندارد. آیا می توان گفت زن نیز مالی که بخشیده است را ندارد یا خیر؟ هنگام طلاق بائن در زمان عده زن می تواند به مهریه بخشیده شده رجوع کند و از همسر خود بخواهد آن را تمام و کمال بپردازد. اما در این مواقع نوع طلاق بائن به طلاق رجعی تغییر پیدا می‌کند. پس هنگام رجوع زن مرد نیز می‌تواند برای رجوع به همسر خود اقدام کند و امکان برقراری رابطه زناشویی ایجاد خواهد شد. البته این نکته را فراموش نکنید رجوع به مهریه بخشیده شده تنها در زمان عده امکان پذیر است.

 نتیجه گیری 

این روزها طلاق توافقی یکی از روش‌های طلاق بدون دردسر است که هر دو طرف با توجه به شرایط شان راضی به این اقدام می‌شوند و در مورد تمام مسائل رضایت کامل پیدا می‌کنند. افرادی که تصمیم به انجام این اطلاعات دارند باید با نکات و مسائل مربوط به آن آشنایی کامل پیدا کنند و با توجه به آن درخواست خود را به عنوان طلاق توافقی به ثبت برسانند.

 

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 0 نظر

1 0
نحوه اجرا گذاشتن و گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره