20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

وصیت عهدی در قانون مدنی

وصیت عهدی

راهنمای مطالعه این مطلب

در این مقاله با راهنمایی بهترین وکیل در تهران که در امور مربوط به انجصار وراثت تخصص دارد به بررسی وصیت عهدی می پردازیم. اگر در این باب سوالی دارید با ما در این مقاله همراه باشید

وصیت

بهترین وکیل انحصار وراثت در تهران در شروع بحث وصیت عهدی به ماهیت قانونی وصیت اشاره یمی کند. وی اذعان می دارد که از جمله مهمترین موضوعات حقوقی که در دین اسلام نسبت به آن تاکید فراوانی شده است عمل وصیت کردن می باشد . وصیت کردن به معنای آن است که یک فرد تکلیف امور مالی و غیر مالی خود را برای بعد از فوت خود معلوم و مشخص کند. تا بازماندگان او دچار مشکلاتی در این خصوص نشوند. در عین حال امور متوفی سامان یافته و حتی ترتیب پرداخت بدهی های او داده شود .

وصیت را می توان شامل دو نوع وصیت عهدی و وصیت تملیکی دانست. که در قانون مدنی احکام راجع به این دو نوع وصیت مورد پیش بینی قرار گرفته است. در ادامه به این انواع اشاره می کنیم. در نظر بدارید که امور انحصار وراثت حقوقی اند. اما اگر به دلیل ایجاد تنش و درگیری موضوعات کیفری با آن مرتبط شود، می توانید از بهترین وکیل کیفری در تهران یاری بخواهید.

انواع وصیت

بهترین وکیل قرارداد در تهران اذعان می دارد که وصیت در حالت کلی به دو نوع از قرار زیر تقسیم می شود:

  • وصیت عهدی
  • وصیت تملیکی: عبارت است از اینکه کسی عین یا منفعتی  را از مال خود برای زمان بعد از فوتش به دیگری مجانا تملیک کند. با این نوع وصیت، شخص می تواند تا حدودی تکلیف اموال خود را، معین کند مانند صرف آن در امور خیریه.

ارکان وصیت عهدی

وصیت عهدی

وصیت عهدی عبارت است از اینکه شخصی یک یا چند نفر را برای انجام امر یا اموری یا تصرفات دیگری مامور نماید. مثل اینکه شخصی را وصی نماید تا اینکه بعد از مرگش بدهی های اوا را پرداخت نماید. در وصیت عهدی شخصی را که به موجب وصیت به عنوان ولی بر صغیر یا  بر کارهای دیگر انتخاب شده را وصی می گویند. وصیت عهدی مطابق ماده 834 قانون مدنی جزء ایقاعات است. به این معنا که در وصیت عهدی قبول شرط نیست. لیکن وصی می تواند مادام که موصی زنده است وصایت را رد کند. اگر قبل از فوت موصی رد نکرد ، بعد از آن حق رد ندارد. گرچه جاهل بر وصایت بوده باشد. به عبارت دیگر ، بعد از فوت موصی ، وصی نمی تواند وصیت عهدی را رد نماید. هرچند که از مفاد وصیت آگاه نباشد .

ارکان وصیت عهدی

در وصیت عهدی مانند سایر وصیت ها سه رکن داریم . رکن اول موصی است . موصی به کسی گفته می شود که عمل وصیت را انجام می دهد . رکن دوم وصیت ، موصی له است . موصی له به کسی گفته می شود که به نفع او وصیتی شده است . رکن سوم وصیت نیز موصی به می باشد که به مال مورد وصیت گفته می شود .

نکته: بهترین وکیل ملکی در تهران خاطر نشان می شود که وصیت فرد تنها تا میزان یک سوم آن قابل اجراست و بیش از آن نیازمند رضایت ورثه است. به این معنا که متوفی می تواند یک سوم املاک خود را قبل از فوت وصیت نماید.

موسسه حقوقی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل پایه یک دادگستری تهران تا انتهای مسیر حقوقی  همراه شما خواهد بود.

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 2 نظر

5 2
وصیت عهدی در قانون مدنی
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره