20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مجازات هک اینستاگرام چیست؟

هک شدن اینستاگرام

راهنمای مطالعه این مطلب

کمتر از ده سال است که با توسعه اینترنت در کشور، استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی همانند اینستاگرام رواج پیدا کرده و تقریبا امروزه همگان از این شبکه ها استفاده می‌کنند. استفاده شبکه های اجتماعی از قبیل اینستاگرام معمولا برای اهداف مختلفی شکل می‌ گیرد. اهدافی چون تجارت، سرگرمی، استفاده رسانه ای، نگهداری برخی تصاویر و اطلاعات شخصی و غیره از پرکاربرد ترین اهداف استفاده از اینستاگرام است. در این مقاله به بررسی جرم هک اینستاگرام و مجازات های مربوط به آن می پردازیم.

بهترین وکیل در تهران در شروع این مقاله خاطر نشان می شود که واژه هک کردن به گوش همه ما آشناست. اینجاست که قانون باید وارد عمل شود. هک کردن در قانون ما یک نوع عمل مجرمانه است که قانون برای آن مجازات وضع کرده است. موارد زیر را در ارتباط با مجازات ها در حالت مختلف هدف هک اینستاگرام در نظر بدارید:

جعل رایانه ای: طبق قانون هر کس به طور غیرمجاز مرتکب اعمال زیر شود، جاعل محسوب می شوند و به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد: الف) تغییر یا ایجاد داده های قابل استناد یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانه داده به آنها. ب) تغییر داده ها یا علائم موجود در کارت های حافظه یا قابل پردازش در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا تراشه ها یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانه داده ها یا علائم به آنها.

تخریب رایانه ای: هرکس به طور غیرمجاز داده های دیگری را از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده حذف یا تخریب یا مختل یا غیرقابل پردازش کند به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده میلیون (۱۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

 

هک اینستاگرام

بهترین وکیل کیفری در تهران اذعان می دارد که هک اینستاگرام معنایی جدا از هک عادی ندارد. هک کردن در حقیقت یک اصطلاح تخصصی در حوزه علوم مربوط به کامپیوتر ها است که در عمل با این عمل شخص دیگری بدون رضایت صاحب اکانت (حساب) می‌تواند به صورت غیر مجاز به آن اکانت دسترسی غیر مجاز پیدا کند. با توجه به اینکه استفاده از شبکه های مجازی همچون اینستاگرام امروزه بسیار رایج بوده و بعضا اطلاعات بسیار مهمی در آن ها درج می‌شود. اعتبار بسیاری از کسب و کارها و یا اشخاص مشهور و یا افراد دیگر نیز به اکانت اینستاگرامی آنها بستگی دارد.

با توجه به این موضوع، قانون جرائم رایانه در ایران راجع به جرایمی که در ارتباط با اینستاگرام صورت می‌گیرد وضع می شود. اعم از هک اینستاگرام یا انتشار محتوا کذب یا موارد دیگر. مجازات انواع دسترسی های غیر مجاز را مشخص کرده است. با توجه به این قانون علاوه بر اینکه دسترسی غیر مجاز جرم است، صورت های مختلف آن نیز می‌تواند مجازات های شدید تری داشته باشد. بهترین وکیل طلاق در تهران اذعان می دارد که شاهد این جرم در روند مشکلات خانوادگی هستیم.

هک اینستاگرام

در صورت مواجهه با موضوعات حقوقی باید به وکیل متخصص در همان حوزه مراجعه کنید. به عنوان مثالی بارز، اگر با موضوعات ملکی سر و کار دارید، فرد مناسب برای شما بهترین وکیل ملکی در تهران است. یا در مثالی دیگر، در امور مربوط به انواع قرارداد ها، بهترین وکیل قرارداد در تهران راهنمای شما خواهد بود. با ما به جهت ادامه بررسی موضوع هک اینستاگرام همراه باشید.

نشانه های هک اینستاگرام 

از کجا بفهمیم اینستاگرام هک شده است؟ یا نشانه های هک ایسنتاگرام چیست؟

 • ظاهر شدن پیام های pop up  به صورت پیوسته.
 • غیر فعال شدن آنتی ویروس.
 • وجود برنامه هایی که نصب نکرده اید روی دستکتاپ یا صفحه تلفن همراه.
 • ارسال ایمیل از جانب شما برای مخاطبین تان بدون اطلاع شما.
 • غیر فعال شدن کلمه عبور.
 • ترافیک بالای اینترنت.
 • برداشت یا خرید اینترنتی مشکوک از کارت باکی تان.

مجازات هک اینستاگرام

در این بخش به بررسی مجازات جرم هک اینستاگرام می پردازیم. این جرم که در تاریخ قانون گذاری ایران بی سابقه بوده و هم زمان با رشد تکنولوژی و استفاده از سیستم های رایانه ای و مخابراتی به وجود آمده است. حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات را برای مرتکب در پی دارد. البته معمولا این جرم مقدمه جرایم دیگریست. همچنین می تواند از بابت اقدامات مجرمانه بعدی مجازات بیشتری را برای مجرم به دنبال داشته باشد.

نحوه شکایت از هک اینستاگرام

در صورت هک اینستاگرام از چه راهی می توان اقدام به شکایت نمود؟ بسیار اتفاق افتاده است که حساب یک شخص معروف اعم از خواننده یا بازیگر هک شود. در نتیجه عکس ها و تصاویر غیر مرتبط توسط هکر در آن صفحه بارگذاری شود. با توجه به اینکه جرم دسترسی غیر مجاز علاوه بر رایانه، سامانه های مخابراتی را نیز شامل می شود، در محیط اینستاگرام نیز جرم دسترسی غیر مجاز یا همان هک قابل پیگیری می باشد.

 • برای این کار با تمام مدارک شناسایی خود و کلیه مدارک از جمله شماره تماس و ایمیلی که با آن حساب را ساخته اید به دادسرای جرائم یارانه ای مراجعه نمایید.
 • شکوائیه مطرح نمایید.
 • در تنظیم شکوائیه مهم نیست که شما آدرسی از متهم ندارید. بعد از نوشتن شکوائیه پلیس فتا اقدامات و تحقیقات خود را شروع می کند.
 • در صورت تشخیص جرم بودن عمل، نتیجه اقدامات خود را به دادسرا گزارش می دهد تا موضوع پیگیری شود.

توجه داشته باشید که مجازات دسترسی غیر مجاز صرفا برای هک کردن است. اگر جرم دیگری مثل انتشار تصاویر اتفاق افتد هر کدام مجازات خودش را خواهد داشت. در حالت کلی، برای شکایت از جرایم رایانه ابتدا باید شکایت خود و شرح آن را با درج در فرم های مخصوص شکواییه در یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به ثبت برسانید. سپس این شکایت به دادسرای ویژه جرایم رایانه ای ارجاع می‌گردد. با پیگیری شکایت در آن مرجع قضایی دستور تحقیقات و به پلیس فتا داده می‌شود. که از این طریق پرونده روند طبیعی خود را طی می کند.

راه های جلوگیری از هک اینستاگرام

چگونه می توان از هک ایسنتاگرام جلوگیری کرد؟ در پاسخ به این سوال مهم موارد زیر را خاطر نشان می شویم.

 • مهمترین اقدام پیشگیرانه از هک این است که ایمیل و رمز عبور خود را در اختیار هیچ کس قرار ندهید.
 • کماکان از برنامه های آنفالو یاب یا استفاده ننمایید یا حتما رمز خود را تغییر دهید.
 • از ورود به لینک های ناشناس و لینک هایی که از شما ایمیل و رمز عبور می‌خواهد بپرهیزید.
 • هر روز دستگاه هایی که به اینستا شما هستند را چک کنید.
 • اگر چند اکانت مختلف دارید برای همه آن ها از یک پسورد استفاده نکنید.
 • در صورت ورود به پیج با یارانه و گوشی دیگری بعد از اتمام استفاده از دکمه Log Out استفاده کنید.
 • در موارد مشکوک رمز عبور خود را تغییر دهید.

 

موسسه حقوقی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل کلاهبرداری تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست.

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 0 نظر

1 0
مجازات هک اینستاگرام چیست؟
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره