20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه

هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه

راهنمای مطالعه این مطلب

در تمامی جوامع گرفتن جان دیگری امری ناپسند است به دلیل آنکه جان هر انسان موهبتی الهی محسوب می گردد و در قوانین اکثر کشورها دارای شدیدترین مجازات است البته اشد مجازات در صورتی است که جرم قتل به صورت عمدی محقق شود و در واقع جرم قتل عمد به معنای سلب حیات دیگری به صورت عمدی و بدون مجوز قانونی می باشد و در صورتی که فردی مرتکب قتل عمدی بشود صاحبان حق قصاص می توانند قصاص مرتکب یا قاتل را از مراجع قضایی بخواهند ،

مجازات قصاص مجازات کسی است که بر طبق قانون به دیگری جنایتی رابا عمد و آگاهی وارد کرده است که این جنایت می تواند بر اعضا وارد شود و یا بر نفس یا جان فرد دیگر وارد گردد که در صورتی که جنایت عمدی بر جان افراد وارد شود و موجب مرگ آنان شود مجازات قصاص یا اعدام بر شخص مرتکب یا قاتل اعمال می شود .

برای اعمال و اجرای قصاص لازم است شرایطی وجود داشته باشد که از جمله آن حسب مورد اگر دیه قاتل و مقتول برابر نباشد باید پولی به مرتکب بابت تفاضل دیه پرداخت شود .

 

هزینه اعدام قاتل چیست ؟

باید گفت علی الاصول عبارت قانونی تحت این عنوان وجود ندارد بلکه در قانون مجازات اسلامی از عبارت فاضل دیه یا تفاضل دیه استفاده می شود . زمانی که فرد اقدام به کشتن دیگری کند و دیه فرد مقتول کمتر از قاتل باشد خانواده مقتول یا اولیاء دم می توانند قصاص مرتکب را از مقام قضایی بخواهند ولی گاها مواردی وجود دارد که ولی دم باید مقداری وجه تحت عنوان دیه به قاتل بپردازند تا امکان قصاص او فراهم گردد که این موارد در قانون استثنا است و علی الاصول قصاص نفس حق اولیای دم مقتول است بدون پرداخت وجه یا دیه ای . به عنوان مثال : اگر مردی همسر خودش را بکشد چون دیه مرد دو برابر زن است خانواده مقتول باید نصف دیه قاتل را به او بپردازند تا بتوانند قاتل را قصاص نمایند . لازم به ذکر است ولی دم همان ورثه مقتول هستند یعنی کسانی که از مقتول ارث می برند بجز زوج و زوجه.
نکته قابل توجه این که مقدار دیه و تعیین نرخ دیه هر سال توسط رئیس قوه قضاییه اعلام می شود و مقدار دیه در ماه های حرام  ( رجب  ذی القعده و ذی الحجه و محرم ) به مقدار یک سوم ارزش کل دیه که هر سال مقرر می شود افزایش می یابد .

 

موارد پرداخت تفاضل دیه

مجازات قتل عمد بر طبق قانون قصاص می باشد مگر در موارد سقوط قصاص که عبارتند از : گذشت ولی دم و گذشت مقتول و یا فوت قاتل که مجازات قصاص ساقط می شود .
اما گاهی ولی دم یا اولیای دم با مرتکب یا قاتل مصالحه می کنند که در برابر دریافت وجه یا مال و یا دیه از قصاص گذشت کنند ولی در شرایطی که اولیای دم راضی به مصالحه یا گذشت نمی شوند و می خواهند قاتل را قصاص کنند ممکن است مجبور به پرداخت تفاضل دیه شوند . فاضل دیه یا تفاضل دیه در واقع مابالتفاوت مبلغ دیه مقتول با قاتل است که از سوی ولی دم در مواردی که قصاص قاتل را می خواهند پرداخت می گردد که مواردی که فاضل دیه باید پرداخت شود در ذیل بیان شده است :

1 – اولین موردی که باید تفاضل دیه به اولیای دم پرداخت گردد ، بر طبق ماده 550 قانون مجازات اسلامی زمانی است که دیه قتل زن ، نصف دیه مرد است به عبارت دیگر دیه زن نصف مرد می باشد بر همین اساس می توان گفت زمانی که مردی زنی را به قتل برساند باید ولی دم مبلغی را تحت عنوان تفاضل دیه بپردازد تا قاتل مرد قصاص گردد .

2 – مصادق دوم که باید اولیای دم تفاضل دیه را بپردازند زمانی است که دو نفر اقدام به قتل یک نفر کنند و میزان تقصیر یکسان باشد و مجازات قاتلین قصاص باشد اولیای دم باید تفاضل دیه را بپردازند .

3 – مورد سوم در پرداخت فاضل دیه زمانی است که برخی اولیا دم یا صاحبان حق قصاص خواهان دیه باشند و یا از قصاص گذشت کرده باشند بعضی از اولیای دم که خواهان قصاص هستند باید ابتدا سهم دیه دیگران را در صورتی گذشت آنان به مرتکب و در صورتی که درخواست دیه کرده باشند به خود آنان بپردازد .

 

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل کیفری تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست.

منبع: گوگل

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 0 نظر

1 0
هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره