20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه چقدر است؟

هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه

راهنمای مطالعه این مطلب

 

در تمامی جوامع گرفتن جان دیگری امری ناپسند است. به دلیل آنکه جان هر انسان موهبتی الهی محسوب می گردد. در قوانین اکثر کشورها دارای شدیدترین مجازات است. البته اشد مجازات در صورتی است که جرم قتل به صورت عمدی محقق شود. در واقع جرم قتل عمد به معنای سلب حیات دیگری به صورت عمدی و بدون مجوز قانونی می باشد. در صورتی که فردی مرتکب قتل عمدی بشود صاحبان حق قصاص می توانند قصاص مرتکب یا قاتل را از مراجع قضایی بخواهند. اما آنچه در این مقاله به بررسی آن می پردازیم، پرداخت هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه است. اگر در این مورد سوالی دارید، با بررسی این موضوع همراه ما باشید.

بهترین وکیل در تهران در باب هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه اذعان می دارد که مجازات قصاص مجازات کسی است که بر طبق قانون به دیگری جنایتی رابا عمد و آگاهی وارد کرده است. که این جنایت می تواند بر اعضا وارد شود. یا بر نفس یا جان فرد دیگر وارد گردد. که در صورتی که جنایت عمدی بر جان افراد وارد شود و موجب مرگ آنان شود مجازات قصاص یا اعدام بر شخص مرتکب یا قاتل اعمال می شود . حال باید بگوییم که برای اعمال و اجرای قصاص لازم است شرایطی وجود داشته باشد. که از جمله آن حسب مورد اگر دیه قاتل و مقتول برابر نباشد باید پولی به مرتکب بابت تفاضل دیه پرداخت شود.

هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه

شاید برایتان سوال باشد که اصلا هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه یعنی چه؟ در پاسخ به این سوال، بهترین وکیل کیفری در تهران اذعان می دارد که باید گفت:

علی الاصول عبارت قانونی تحت عنوان هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه وجود ندارد. بلکه در قانون مجازات اسلامی از عبارت فاضل دیه یا تفاضل دیه استفاده می شود. زمانی که فرد اقدام به کشتن دیگری کند و دیه فرد مقتول کمتر از قاتل باشد خانواده مقتول یا اولیاء دم می توانند قصاص مرتکب را از مقام قضایی بخواهند. ولی گاها مواردی وجود دارد که ولی دم باید مقداری وجه تحت عنوان دیه به قاتل بپردازند. تا امکان قصاص او فراهم گردد.

که این موارد در قانون استثنا است. علی الاصول قصاص نفس حق اولیای دم مقتول است. بدون پرداخت هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه. به عنوان مثال : اگر مردی همسر خودش را بکشد. چون دیه مرد دو برابر زن است خانواده مقتول باید نصف دیه قاتل را به او بپردازند. تا بتوانند قاتل را قصاص نمایند. لازم به ذکر است ولی دم همان ورثه مقتول هستند یعنی کسانی که از مقتول ارث می برند بجز زوج و زوجه.

نکته قابل توجه این که مقدار دیه و تعیین نرخ دیه هر سال توسط رئیس قوه قضاییه اعلام می شود. مقدار دیه در ماه های حرام  (رجب  ذی القعده و ذی الحجه و محرم) به مقدار یک سوم ارزش کل دیه که هر سال مقرر می شود افزایش می یابد.

مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره

هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه

در نظر بدارید که امور قتل و دیه از امور کیفری اند. حال آنکه اگر با امور حقوقی سر و کار دارید، باید به وکیل متخصص در همان حوزه مراجعه نمایید. به عنووان مثال اگر با پرونده های ملکی برخوردید، باید از بهترین وکیل ملکی در تهران مشورت بخواهید. یا اگر امور پیش رویتان، امور قراردادهاست، باید از بهترین وکیل قرارداد در تهران کمک بخواهید. با ادامه بررسی هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه با ما همراه باشید.

موارد پرداخت هزینه اعدام قاتا و تفاضل دیه

در چه مواردی باید هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه پرداخت شود؟ مجازات قتل عمد بر طبق قانون قصاص می باشد. مگر در موارد سقوط قصاص که عبارتند از :

 • گذشت ولی دم
 • فوت قاتل

اما گاهی ولی دم یا اولیای دم با مرتکب یا قاتل مصالحه می کنند. که در برابر دریافت وجه یا مال و یا دیه از قصاص گذشت کنند. ولی در شرایطی که اولیای دم راضی به مصالحه یا گذشت نمی شوند. یا به عبارتی می خواهند قاتل را قصاص کنند. ممکن است مجبور به پرداخت هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه شوند. فاضل دیه یا تفاضل دیه در واقع مابالتفاوت مبلغ دیه مقتول با قاتل است که از سوی ولی دم در مواردی که قصاص قاتل را می خواهند پرداخت می گردد. که مواردی که فاضل دیه باید پرداخت شود در ذیل بیان شده است:

 • اولین موردی که باید هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه به اولیای دم پرداخت گردد، بر طبق ماده 550 قانون مجازات اسلامی زمانی است که دیه قتل زن، نصف دیه مرد است. به عبارت دیگر دیه زن نصف مرد می باشد. بر همین اساس می توان گفت زمانی که مردی زنی را به قتل برساند باید ولی دم مبلغی را تحت عنوان تفاضل دیه بپردازد. تا قاتل مرد قصاص گردد پ.
 • مصادق دوم که باید اولیای دم هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه را بپردازند زمانی است که دو نفر اقدام به قتل یک نفر کنند. میزان تقصیر یکسان باشد. مجازات قاتلین قصاص باشد. اولیای دم باید تفاضل دیه را بپردازند.
 • مورد سوم در پرداخت هزینه اعدام قاتل و فاضل دیه زمانی است که برخی اولیا دم یا صاحبان حق قصاص خواهان دیه باشند. یا از قصاص گذشت کرده باشند. بعضی از اولیای دم که خواهان قصاص هستند باید ابتدا سهم دیه دیگران را در صورتی گذشت آنان به مرتکب و در صورتی که درخواست دیه کرده باشند به خود آنان بپردازد.
 • مونا ترابی

  مونا ترابی

  وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

  درخواست مشاوره

محاسبه هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه

به عنوان سخن پایانی در این بحث، می خواهیم به این مورد اشاره کنیم. که اساسا، هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه به چه صورت محاسبه می گردد؟ در پاسخ به این سوال مهم و پرتکرار باید بگوییم که محاسبه تفاضل دیه، بسته به اینکه کدام یک از موارد پرداخت تفاضل دیه وجود دارد، به شرح زیر می باشد:

 • نحوه محاسبه مابالتفاوت مبلغ دیه، زمانی که جنسیت قاتل، مذکر و جنسیت مقتول، مونث باشد، بر اساس ماده 382 قانون مجازات اسلامی، بدین صورت است که ولی دم، باید پیش از قصاص، نصف دیه کامل را به مرتکب بپردازد. البته، چنانچه قاتل، غیر مسلمان باشد، پرداخت هزینه اعدام قاتل یا تفاضل دیه، وجود نخواهد داشت.
 • نحوه محاسبه هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه، در صورت واحد بودن مقتول و تعدد قاتلین، به موجب ماده 373 قانون مجازات اسلامی، بدین صورت خواهد بود که چنانچه ولی دم بخواهد، صرفا یکی از قاتلین را قصاص کند، مابقی قاتلین باید، سهم خود از دیه را به قصاص شونده بپردازد، اما، چنانچه بخواهد، همه قاتلین یا بیش از یک نفر از آن ها را قصاص کند، باید، دیه مازاد را، پیش از قصاص، به مرتکبین، بپردازد.
 • در مواردی که برخی اولیا دم، خواهان قصاص و برخی دیگر، خواهان بخشش یا دریافت دیه باشند، نحوه محاسبه مابالتفاوت مبلغ دیه یا تفاضل آن، به موجب ماده 423 قانون مجازات اسلامی به این نحو می باشد که؛ “کسی که خواهان قصاص است، باید نخست سهم دیه دیگران را، در صورت گذشت آنان، به مرتکب و در صورت درخواست دیه، به خود آنان بپردازد. »

جهت مشاوره با وکیل متخصص در امور کیفری دیگر کلیک نمایید: بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران

 

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 1 نظر

5 1
هزینه اعدام قاتل و تفاضل دیه چقدر است؟
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره