مجازات اسیدپاشی

مجازات اسیدپاشی در قانون مجازات اسلامی

یکی از جرایمی که در برای آن مجازات تعیین شده است اسید پاشی می باشد. اگرچه قانونگذار برای آن مجازات تعیین کرده بود. اما به دلیل اینکه جرمی است که افزایش داشته است . برای پیشگیری از جرم اسیدپاشی قانونگذار در تاریخ 11 دی ماه سال1397 «  قانون تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن » را تصویب کرده است.

پاشیدن عمدی اسید یا هر ترکیب دیگر که موجب مرگ یا نقص عضو شود شامل قصاص نفس یا قصاص عضو می شود. به عبارت دیگر برای تحقق جرم اسیدپاشی  باید گفت اولا شخصی که این عمل را مرتکب می شود باید با عمد و آگاهی انجام دهد.

و دوما عمل پاشیدن اسید موجب نقص یا آسیبی به یکی از اعضای بدن فرد شود که در این صورت جرم اسید پاشی رخ داده و حسب مورد مجازات می گردد . هم‌چنین، هرگاه شخصی مرتکب جرم موضوع این قانون شود و مجازات آن قصاص نباشد یا به هر علتی مانند مصالحه اولیای دم، قصاص اجراء نشود. مرتکب علاوه بر پرداخت دیه یا ارش یا وجه المصالحه حسب مورد در جنایت بر نفس و جنایت منجر به تغییر شکل دائمی صورت بزه دیده به حبس تعزیری درجه یک در جنایتی که میزان دیه آن بیش از نصف دیه کامل باشد. به حبس تعزیری درجه دو، در جنایتی که میزان دیه آن از یک سوم تا نصف دیه کامل باشد. به حبس تعزیری درجه سه و در جنایتی که میزان دیه آن تا یک سوم دیه کامل باشد، به حبس تعزیری درج چهار مجازات می شود.

بر اساس این قانون، مرتکب علاوه بر جبران خسارت های مقرر در ماده (۱۴) قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۴ اسفند ۱۳۹۲، ملزم به پرداخت هزینه‌های درمان بزه‌دیده می باشد. در صورتی که مرتکب با تشخیص قاضی رسیدگی کننده متمکن از پرداخت هزینه‌های درمان نباشد، هزینه‌های مربوطه از محل صندوق تامین خسارت‌های بدنی پرداخت می شود.

خوشبختانه با قوانین سخت گیرانه تری که برای اسیدپاشی انجام شد. حتی اگر موجب تقصص عضو شود فرد مجرم قصاص می شود. اسیدپاشی یکی از معضلات جامعه ایران است. و قربانیان این شکل از خشونت, بیشتر زنان هستند. آمار دقیقی از قربانیان اسیدپاشی در ایران وجود ندارد. اسیدپاشی به زنان عموما با انگیزه های عشقی یا انتقام جویی های خانوادگی صورت می گیرند و عاملان آن ها شوهران یا بستگان مذکر شوهر هستند.

در صورت وجود هرگونه سوال حقوقی با ما تماس بگیرید.

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل پایه یک دادگستری تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست.

منبع: گوگل

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 0 نظر

1 0
مجازات اسیدپاشی در قانون مجازات اسلامی

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپ بورد

کپی