20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سریع ترین راه طلاق فوری

طلاق فوری چگونه است؟

راهنمای مطالعه این مطلب

امروزه پدیده‌‌ی طلاق اتفاقی غم‌انگیز اما پرتکرار و با قوانینی سخت است. پیچیدگی اغلب این فرایند را برای زوج‌ ها دشوار‌‌ می‌ کند. وجود قوانین سختگیرانه به نوعی عاملی بازدارنده برای فسخ نکاح و از هم گسستن پیوند یک خانواده است. اما با این حال راه‌های فوری‌ ای از جانب قانون‌ گذار پیش‌بینی می شود تا هرچه زودتر زندگی مشترک دو فردی که ازدواج‌ شان واقعا صحیح نیست، خاتمه یابد. طلاق فوری یکی از روش هایی است که در قانون برای تسهیل این روند پیش بینی می شود. اگر‌‌ می‌خواهید بدانید این نوع طلاق چه شرایطی دارد و چگونه انجام م پذیرد  مطالعه مطالب زیر به شما پیشنهاد‌‌ می‌ شود.

مونا ترابی بهترین وکیل در تهران و متخصص در امور مروبط به خانواده و طلاق زوجین می باشد. در صورت نیاز می توانید از مشاوره حضوری بهره مند گردید: 09121979750

طلاق فوری

طلاق فوری به چه طلاقی اتلاق می شود؟ طبق قانون، حق طلاق مختص به شوهر یعنی مرد خانواده است. اگر مرد بخواهد نسبت یه طلاق همسر خود اقدام کند، گذران این مراحل بسیار سریعتر از زمانی است که زن یعنی زوجه قصد به اقدام به طلاق دارد. در صورت عدم وجود وکالت در طلاق برای زن، همان حق طلاق، طلاق به درخواست زوجه بدون اخذ وکیل طلاق حرفه ای کاری بسیار دشوار است.

در صورتی که طرفین یعنی زوج و زوجه، هردو رضایت خود را نسبت به طلاق از یکدیگر به دادگاه اعلام نمایند و هیچ کدام از آنها مشکلی با تحقق این اتفاق نداشته باشد، دادگاه بسیار سریع تر به این درخواست جامه عمل‌‌ می‌پوشاند. از پرداختن به ریز جزئیات ارتباطات این افراد و کنکاش در مشکلاتشان خودداری‌‌ می‌کنند. به این نوع طلاق، طلاق توافقی گفته‌‌ می‌ شود. از این طلاق تحت عنوان طلاق فوری نیز یاد می شود.

طلاق فوری - روش طلاق سریع و فوری چگونه است؟

طلاق فوری و انواع طلاق

به ماهیت و مفهوم طلاق فوری در قسمت قبل اشاره کردیم. اما باید بدانید که در حالت کلی، طلاق به انواع زیر تقسیم می شود که طلاق فوری در این دسته بندی قرار می گیرد. این انواع عبارت اند از:

  • اقدام به طلاق از جانب مرد: در قانون مدنی آورده می خوانیم که مرد‌‌ می‌ تواند بعد از انعقاد عقد نکاح با پرداخت حقوق مالی زن، زوجه را طلاق دهد. اما زوجه فی‌ النفسه مگر در موارد استثنایی. مانند عدم پرداخت نفقه و وجود عسر و حرج، نمی تواند اقدام به طلاق کند.
  • اقدام به طلاق از جانب زن ( چه با وجود وکالت در طلاق و چه بدون آن): زن تنها با اثبات مواردی همچون عدم پرداخت نفقه از سوی همسر، داشتن عسر و حرج،  غیبت زوج بیش از چهار سال‌‌ می‌تواند به طور عادی به دادگاه دادخواست طلاق دهد. دادگاه پس از بررسی‌هایبسیار در صورت اینکه تشخیص دهد دلایل موجه‌‌ می‌باشد، اقدام به صدور حکم طلاق‌‌‌ می‌‌نماید.
  • طلاق توافقی با رضایت و تراضی طرفین. یا همان طلاق فوری

یک وکیل خانواده،‌‌ می‌تواند به جای زن یا مرد برای اخذ هر سه نوع از طلاق اقدام نماید. در این صورت، دیگر نیازی به حضوری شخص موکل در تمامی مراحل طلاق نیست.

طلاق فوری - تاثیر وکیل در سریعتر شدن پرونده طلاق

وکیل برای طلاق فوری

خیلی از دعاوی حقوقی را‌‌ می‌ توان بدون حضور یک وکیل آغاز نمود. اما اغلب آنها به دلیل عدم آگاهی افراد از قوانین و فرایند شکلی و تشریفاتی دادگاه به نتیجه نمی رسند. یا موجب اطاله دادرسی و اتلاف زمانشان‌‌ می‌ شود. پس حضور یک وکیل حرفه ای در دعاوی، نه تنها افراد را متضرر نمی کند بلکه مانع از ورود ضرر به آنها نیز‌‌ می‌ شود.

این مسئله در فرایند طلاق فوری و انواع دیگر طلاق نیز صدق‌‌ می‌کند. چرا که علاوه‌بر مصادیق بالا، افراد در زمان طلاق خود از حالت روحی مناسب و پایداری برخوردار نیستند. آمد و شد‌ها در دادگاه بر فشار روانی آنها‌‌‌ می‌‌ افزاید. همچنین، پیشنهاد اکثر وکلا بر طلاق فوری و توافقی است.

به عبارتی می توان گفت که وکلا تلاش‌‌ می‌ کنند طرفین را به این توافق سوق دهند. یعنی، مسائل وقت‌گیری که دادگاه تا زمان تعیین آنها حکم طلاق را صادر نمی‌کند، به پیشنهاد وکیل بین طرفین تعیین‌‌ می‌ شود.

مراحل ثبت طلاق فوری

از زمان اقدام به طلاق فوری یا همان طلاق توافقی، تا صدور حکم و ثبت آن، مراحلی وجود دارد. این مراحل از قرار زیر است:

  • اولین اقدام طلاق توافقی، حصول توافق و تفاهم زوجین بر سر مسئله طلاق است. در واقع زوجین باید هم راجع به خود طلاق و جدایی و هم مسائل مربوط به آن مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل، حضانت، جهیزیه و سایر حقوق مالی با یکدیگر توافق نمایند. در نتیجه اختلاف نظری موجود نباشد. که در این صورت، زوجین آماده شروع فرایند طلاق فوری هستند.
  • پس از تحقق توافق بین زن و شوهر، زوجین‌‌ می‌‌ بایست با مراجعه به سایت بهزیستی برای انجام جلسات مشاوره  ثبت نام کنند. این مرحله برای انجام تمام طلاق‌ها اجباری است.
  • پس از صدور گواهی عدم انصراف از طلاق، زوجین‌‌ می‌‌ توانند با مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست طلاق توافقی را که همان طلاق فوری است، ثبت نمایند.
  • بعد از ثبت دادخواست، پرونده به دادگاه صالح ارجاع  و مراتب به صدور ابلاغیه به طرفین اعلام‌‌‌ می‌‌ گردد. دادگاه با بررسی شرایط و مدارک و نیز توافق مکتوب زوجین، اقدام به صدور دادنامه طلاق توافقی‌‌ می‌‌نماید. رای صادر شده از سوی دادگاه، تا سه ماه قابل اجرا در دفاتر طلاق خواهد بود.

کدام روش طلاق فوری است؟

به طور کلی، فرایند طلاق زمان بر است. چرا که خانواده مهمترین رکن یک جامعه می باشد. این بدان معناست که دادگاه باید حکم به انهدام آن دهد. پس برای این امر، حساسیت شدیدی به خرج‌‌ می‌ دهد. طلاق توافقی ، طلاق فوری و سریعترین روش طلاق است. چرا که از پیچیدگی‌ های طلاق عادی برخوردار نیست.

حتی با وجود اینکه حق طلاق برای مرد در نظر می شود، تا زمانی که تمام حقوق مالی زن را اعم از مهریه و نفقه و اجرت المثل پرداخت نکند، نمیتواند طلاق بگیرد. اما با طلاق توافقی طرفین در ابتدای امر راجع به تمامی مسائل بین خود به توافق می رسند. سپس تصمیم خود را به دادگاه اعلام‌‌‌ می‌‌ دارند.

طلاق فوری چقدر زمان‌‌ می‌ برد؟

قطعا مدت زمانی که یک طلاق فوری یا توافقی محقق‌‌‌ می‌‌ شود، خیلی سریع تر از حالات دیگر است. چرا که طرفین از قبل تکلیف مسائل را مشخص می کنند. دادگاه زمانی برای معین شدن موارد توافقی نمی گذارد.

البته همچنان زوج و زوجه باید جلسات مشاوره خانواده، داوری و جلسات دادگاه را انجام دهند. اصطلاح فوری برای این طلاق، به معنای عدم نیاز به حضور در این جلسات نیست. با این حال طلاق توافقی بسته به اینکه مسائل بین طرفین چقدر پیچیده می باشد و تراکم پرونده‌ های دادگاه چقدر است‌‌،  می‌تواند از چند هفته تا دو ماه طول بکشد.

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 1 نظر

5 1
سریع ترین راه طلاق فوری
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره