20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

طلاق فوری به چه صورت است؟

طلاق یک طرفه سریع به چه صورت است؟

راهنمای مطالعه این مطلب

امروزه پدیده‌‌ی طلاق اتفاقی غم‌انگیز اما پرتکرار و با قوانینی سخت است که اغلب این فرایند را برای زوج‌ها دشوار‌‌ می‌کند. وجود قوانین سختگیرانه به نوعی عاملی بازدارنده برای فسخ نکاح و از هم گسستن پیوند یک خانواده است. اما با این حال راه‌های فوری‌ای از جانب قانون‌گذار پیش‌بینی شده تا هرچه زودتر زندگی مشترک دو فردی که ازدواج‌شان واقعا صحیح نبوده، خاتمه یابد. طلاق فوری یکی از روش هایی است که در قانون برای تسهیل این روند پیش بینی شده است. اگر‌‌ می‌خواهید بدانید برای گرفتن طلاق فوری باید چه شرایطی وجود داشته باشد و چطور قابل انجام است، مطالعه مطالب زیر به شما پیشنهاد‌‌ می‌شود.

روش طلاق سریع و فوری چگونه است؟

طلاق فوری - روش طلاق سریع و فوری چگونه است؟

طبق قانون، حق طلاق مختص به شوهر یعنی مرد خانواده است. اگر مرد بخواهد نسبت یه طلاق همسر خود اقدام کند، گذران این مراحل بسیار سریعتر از زمانی است که زن یعنی زوجه قصد به اقدام به طلاق داشته باشد. در صورت عدم وجود وکالت در طلاق برای زن، همان حق طلاق، طلاق به درخواست زوجه بدون اخذ وکیل طلاق حرفه ای کاری بسیار دشوار خواهد بود. در صورتی که طرفین یعنی زوج و زوجه ، هردو رضایت خود را نسبت به طلاق از یکدیگر به دادگاه اعلام نمایند و هیچ کدام از آنها مشکلی با تحقق این اتفاق نداشته باشد، دادگاه بسیار سریع تر به این درخواست جامه عمل‌‌ می‌پوشاند و از پرداختن به ریز جزئیات ارتباطات این افراد و کنکاش در مشکلاتشان خودداری‌‌ می‌کنند. به این نوع طلاق، طلاق توافقی گفته‌‌ می‌شود.

انواع طلاق کدامند؟

به طور کلی طلاق‌‌ می‌تواند از سه طریق انجام شود:

1-اقدام به طلاق از جانب مرد

2-اقدام به طلاق از جانب زن ( چه با داشتن وکالت در طلاق و چه بدون آن)

3-اقدام به طلاق توافقی با رضایت و تراضی طرفین.

یک وکیل خانواده،‌‌ می‌تواند به جای زن یا مرد برای اخذ هر سه نوع از طلاق اقدام نماید. در این صورت، دیگر نیازی به حضوری شخص موکل در تمامی مراحل طلاق نخواهد بود.

1-اقدام به طلاق از جانب مرد

در مورد نوع اول؛ همانطور که در بالاتر نیز گفته شد، حق طلاق از جانب قانون به زوج یا همان شوهر داده شده است. در قانون مدنی آورده شده است که مرد‌‌ می‌تواند بعد از انعقاد عقد نکاح با پرداخت حقوق مالی زن، زوجه را طلاق دهد. اما زوجه (زن) فی‌النفسه مگر طی موارد استثنایی مانند عدم پرداخت نفقه و وجود عسر و حرج، نمی تواند اقدام به طلاق کند.

2-اقدام به طلاق از جانب زن ( چه با داشتن وکالت در طلاق و چه بدون آن)

در مورد نوع دوم؛ باید گفت زن تنها با اثبات مواردی همچون عدم پرداخت نفقه از سوی همسر، داشتن عسر و حرج،  غیبت زوج بیش از چهار سال‌‌ می‌تواند به طور عادی به دادگاه دادخواست طلاق دهد. دادگاه پس از بررسی‌هایبسیار در صورت اینکه تشخیص دهد دلایل موجه‌‌ می‌باشد، اقدام به صدور حکم طلاق‌‌‌ می‌‌نماید.

لازم به ذکر است که‌‌ می‌توان با انجام برخی از اقدامات،‌‌ میزان سختی و مراتب طلاق را بین زن و مرد به تساوی رساند. زن‌‌ می‌تواند در سند ازدواج خود شروط دوازده گانه‌ای بیاورد که در صورت تحقق یکی از آنها، بتواند اقدام به طلاق نماید. از جهت دیگر، اخذ حق طلاق از مرد، یکی دیگر از اشکال طلاق سریع است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. اگر این روزها به هر دلیلی با مقوله طلاق مواجه هستید و نمی دانید اقدام از کدام راه‌ها برای شما مناسب تر‌‌ می‌باشد، مشورت با مشاوران و وکلای ما امکان تصمیم گیری و اخذ طلاق مانند طلاق غیابی با شیوه‌‌ی صحیح را برای شما به ارمغان‌‌‌ می‌‌آورد.

تاثیر وکیل در سریعتر شدن پرونده طلاق

طلاق فوری - تاثیر وکیل در سریعتر شدن پرونده طلاق

خیلی از دعاوی حقوقی را‌‌ می‌توان بدون حضور یک وکیل آغاز نمود، اما اغلب آنها به دلیل عدم آگاهی افراد از قوانین و فرایند شکلی و تشریفاتی دادگاه یا به نتیجه نمی رسید، یا موجب اطاله دادرسی و از دست دادن زمانشان‌‌ می‌شود. پس حضور یک وکیل حرفه ای در دعاوی ، نه تنها افراد متضرر نمی کند بلکه مانع از ورود ضرر به آنها نیز‌‌ می‌شود.

این مسئله در فرایند طلاق نیز صدق‌‌ می‌کند. چرا که علاوه‌بر مصادیق ذکر شده، افراد در زمان طلاق خود از حالت روحی مناسب و پایداری برخوردار نبوده و آمد و شد‌ها در دادگاه بر فشار روانی آنها‌‌‌ می‌‌افزاید. همچنین، پیشنهاد اکثر وکلا بر طلاق فوری و توافقی است و تلاش‌‌ می‌کنند طرفین را به این توافق سوق دهند. یعنی، مسائل وقت‌گیری که دادگاه تا زمان معین نشدن آنها حکم طلاق را صادر نمی‌کند، به پیشنهاد وکیل بین طرفین تعیین‌‌ می‌شود. مثل اینکه زن در برابر بخشش مهریه خود، حضانت فرزند مشترک را اخذ کند. پس از حصول توافق، یک وکیل دادگستری از زمان تقدیم دادخواست تا اخذ حکم طلاق مراحل را انجام داده، و غیر از مراحلی که حضور دو طرف در دادگاه ضروری است، نیاز به انجام اقدامی از جانب زوج و زوجه نیست.

کدام روش طلاق سریع تر است؟

به طور کلی، فرایند طلاق زمان بر است چرا که خانواده مهمترین رکن یک جامعه بوده و دادگاه باید حکم به انهدام آن دهد که  برای این امر، حساسیت شدیدی به خرج‌‌ می‌دهد. طلاق توافقی ، طلاق فوری و سریعترین روش طلاق است چرا که از پیچیدگی‌های طلاق عادی برخوردار نبوده و سادگی خاص خود را که باعث حفظ منافع دو طرف‌‌ می‌شود. حتی با وجود اینکه حق طلاق برای مرد در نظر گرفته شده است، تا زمانی که تمام حقوق مالی زن را اعم از مهریه و نفقه و اجرت المثل پرداخت نکند، نمیتواند طلاق بگیرد. اما با طلاق توافقی طرفین در ابتدای امر راجع به تمامی مسائل بین خود به توافق رسیده، سپس تصمیم خود را به دادگاه اعلام‌‌‌ می‌‌دارند.

طلاق توافقی چقدر زمان‌‌ می‌برد؟

طلاق فوری - طلاق توافقی چقدر زمان‌‌ می‌برد؟

قطعا مدت زمانی که یک طلاق توافقی محقق‌‌‌ می‌‌شود، خیلی سریع تر از حالات دیگر است. چرا که طرفین از قبل تکلیف مسائل را مشخص کرده و دادگاه زمانی برای معین نمودن آنها نمی گذارد. البته همچنان زوج و زوجه باید جلسات مشاوره خانواده، داوری و جلسات دادگاه را انجام دهند و این فوری بودن، به معنای عدم نیاز به حضور در این جلسات نیست. با این حال طلاق توافقی بسته به اینکه مسائل بین طرفین چقدر پیچیده بوده و تراکم پرونده‌هایدادگاه چقدر است‌‌ می‌تواند از چند هفته تا دو ماه طول بکشد.

مراحل ثبت طلاق به صورت فوری

از زمان اقدام به طلاق توافقی یا فوری تا صدور حکم و ثبت آن، مراحلی وجود دارد که عبارتند از:

الف) اولین اقدام طلاق توافقی، رسیدن به توافق و تفاهم زوجین بر سر مسئله طلاق است. در واقع زوجین باید هم راجع به خود طلاق و جدایی و هم مسائل مربوط به آن مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل، حضانت، جهیزیه و سایر حقوق مالی با یکدیگر توافق نمایند و اختلاف نظری نداشته باشند که در این صورت، زوجین آماده شروع فرایند طلاق فوری هستند.

ب)پس از محقق شدن توافق بین زن و شوهر، زوجین‌‌ می‌‌بایست با مراجعه به سایت بهزیستی برای انجام جلسات مشاوره  ثبت نام کنند. این مرحله برای انجام تمام طلاق‌ها اجباری است. در این جلسات،  تلاش مشاورین بر این است  که زوجین را به ادامه زندگی ترغیب و انسجام زندگی آن‌ها را حفظ کنند و چنانچه ادامه زندگی به تشخیص آن‌ها‌‌ می‌سر نباشد، برای زوجین گواهی عدم انصراف از طلاق را صادر‌‌ می‌‌کنند.

ج)پس از صدور گواهی عدم انصراف از طلاق، زوجین‌‌ می‌‌توانند با مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست طلاق توافقی را که همان طلاق فوری است، ثبت نمایند. همانطور که پیشتر نیز گفته شد با وجود یک وکیل دادگستری تمام این اقدامات شکلی توسط وی انجام‌‌‌ می‌‌گردد. مدارک لازم برای ثبت دادخواست، اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی، عقدنامه و گواهی عدم انصراف از طلاق است.

 • پس از ثبت دادخواست، پرونده به دادگاه صالح ارجاع  و مراتب به صدور ابلاغیه به طرفین اعلام‌‌‌ می‌‌گردد. دادگاه با بررسی شرایط و مدارک و نیز توافق مکتوب زوجین، اقدام به صدور دادنامه طلاق توافقی‌‌ می‌‌نماید. رای صادر شده از سوی دادگاه، تا سه ماه قابل اجرا در دفاتر طلاق خواهد بود.

طلاق به درخواست زوجه از طریق وکالت در طلاق

یکی از اشتباهات رایج و مصطلح، عبارت اخذ حق طلاق برای زن است. مطابق قانون، حق طلاق فقط و فقط مختص به مرد است و نمی توان حقوق را از فردی به دیگری انتقال داد. تنها‌‌ می‌سر است که زن وکالت در طلاق را از مرد دریافت نماید که پیرو این مسئله، نه تنها حقی از مرد سلب نخواهد شد، بلکه این نابرابری در نص قانون را با توافق خود به برابری تبدیل‌‌‌ می‌‌نمایند.

طلاق به درخواست زوجه از طریق وکالت در طلاق چگونه است؟ وکالت در طلاق یعنی اینکه زن از جانب شوهرش اجازه دارد تا امور طلاق را به فرد دیگری تفویض کند و آن فرد بجای زوج ( شوهر)، در تمام مراحل قانونی و قضایی حضور داشته باشد. این فرد ثالث، وکیل است. پس اگر زنی با داشتن وکالت در طلاق تصمیم به اقدام نسبت به طلاق داشت، باید با یک وکیل دادگستری که نماینده شوهر است همراه باشد تا طلاق به شکل صحیح انجام پذیرد.

به شکل ساده تر، وکیلی که زن برای خود اخذ‌‌ می‌کند ، به نمایندگی از شوهر زن وی را طلاق‌‌ می‌دهد. اجازه‌‌ی اعطای این نمایندگی پیشتر در وکالت در طلاق به زن توسط شوهرش داده شده است.

طلاق یک طرفه سریع به چه صورت است؟

طلاق فوری - طلاق یک طرفه سریع به چه صورت است؟

منظور از طلاق یک طرفه سریع، همان وکالت در طلاق زن یا حق طلاق داشتن زن است. در این صورت، زن به رجوع به یک وکیل دادگستری از جانب شوهر خود وکالت داده، و آن وکیل دادگستری به جای شوهر آن زن حضور یافته و وی را طلاق‌‌ می‌دهد. این طلاق، سریعترین نوع طلاق پس از طلاق توافقی‌‌ می‌باشد.

طلاق به وسیله‌‌ی شروط ضمن عقد

در سند ازدواج افراد، امکان درج شروطی‌‌ می‌سر است که در صورت تحقق هرکدام از آنها، زن‌‌ می‌تواند دادخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه داده و طلاق بگیرید. این شروط در واقع ایجاد کننده تعهدی است که در صورت امضای هریک از آنها در خصوص آن شرط، وکالتی به طرف دیگر اعطا‌‌‌ می‌‌شود تا در صورت نقض تعهد اقدام به طلاق نماید. اگر زوج بخواهد از این شروط برای طلاق اقدام کند قصد دارد طلاق به صورت یک طرفه از جانب زن بگیرد. این شروط دوازده گانه عبارتند از:

 1. خودداری مرد از خرجی دادن به زن و به اصطلاح عدم پرداخت نفقه
 2. بدرفتاری زوج طوری که برای زن غیر قابل تحمل باشد
 3. ابتلای زوج به بیماری‌هایخطرناک و ایجاد خطر برای زن
 4. مجنون و دیوانه بودن مرد
 5. محکومیت مرد به زندان و حبس بیشتر از پنج سال
 6.  انتقال مرد به کاری که مخالف با شان و مصالح خانوادگی زن باشد
 7. غیبت و ترک زندگی از جانب مرد به مدت شش ماه متوالی بدون عذر موجه
 8. اعتیاد زوج به مواد مخدر و مشروبات الکلی
 9. عقیم بودم مرد و بچه دار نشدن مرد پس از گذشت پنج سال
 10.  ازدواج مجدد مرد بدون رضایت همسر
 11. مفقود الاثر شدن مرد به مدت شش ماه
 12. محکومیت قطعی مرد به ارتکاب جرم و اجرای هرگونه مجازات اعم از حد و تعزیر

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 0 نظر

1 0
طلاق فوری به چه صورت است؟
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره