20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دیه ستون فقرات

دیه ستون فقرات

راهنمای مطالعه این مطلب

ستون فقرات یا ستون مهره ها بخش اصلی استخوان بندی در نیم تنه بالایی انسان است. که از بدن حمایت می کند. به انسان کمک می کند تا بدن خود را صاف نگه دارد. بچرخد. خم شود و راه برود. بنابراین آسیب به ستون فقرات می تواند صدمات غیر قابل جبرانی به افراد وارد کند. از این رو قانون گذار برای صدمه ای که به ستون فقرات وارد شود مجازات دیه ستون فقرات را تعیین کرده است.

مونا ترابی، بهترین وکیل در تهران و متخصص در امور دیه است که در امور مربوط به انواع آن در شرایط مختلف، می تواند راهنمنای شما باشد. در صورت نیاز به مشاوره تماس حاصل نمایید.

دیه ستون فقرات

در بحث دیه ستون فقرات باید بدانید. که مجازات دیه در نظر گرفته شده برای صدمه به ستون فقرات، یک مجازات اصلی است. که مقدار آن در قانون بر اساس منابع فقهی مشخص شده است.

البته در مواردی که این مقدار بیان نشده باشد قانون گذار به قاضی این اجازه را می دهد. که خود اقدام به تعیین دیه کند. که قاضی این کار را بر اساس نظر پزشکی قانونی انجام خواهد داد.

با توجه به اهمیتی که ستون فقرات برای بدن دارد در این مقاله به بررسی دیه شکستن آن در صورت عدم درمان، دیه شکستن آن در صورت درمان، دیه شکستن آن که منجر به فلج شدن پاها می شود، می پردازیم.

دیه شکستن ستون فقرات

امور مربوط به دیه امور کیفری اند. که مشاوره تخصصی با وکیل کیفری متخصص در امور دیه را می طلبند. مانند امور کلاهبرداری که برای آن، راهکار، مشاوره با بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران و شهرستان مورد نظرتان که وکیل کیفری متخصص در امور مروبط به کلاهبرداری است.

اما در نظر بدارید که اگر با امور حقوقی سر و کار دارید از مراجعه به وکیل حقوقی متخصص در حوزه مورد نظرتان غافل نمانید. به عنوان مثال امور ملکی که غالبا حقوقی اند، تخصص بهترین وکیل ملکی در تهران و شهرستان محل زندگی شما را می طلبد. یا امور مربوط به قرارداد ها اعم از تجاری و غیره در زمره تخصص بهترین وکیل قرارداد در تهران می گنجد.

دیه شکستن ستون فقرات در صورت عدم درمان

  • در ماده 647 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 92 دیه شکستن ستون فقرات ذکر شده است . دیه شکستن در صورت عدم درمان به ترتیب زیر مقرر شده است :
    الف ) دیه شکستن ستون فقرات در صورتی که اصلا درمان نشود : موجب دیه کامل است . دیه کامل انسان به دیه ای گفته می شود که در ابتدای هر سال توسط قوه قضاییه مشخص می شود . لازم به ذکر است که مبلغ و مقدار دیه کامل انسان در هر سال با سال قبل از آن تفاوت دارد . فلذا برای محاسبه دیه ، باید به نرخ دیه سالی که قرار است مبلغ دیه در آن سال پرداخت بشود ، توجه نمود . به عنوان نمونه ، دیه کامل انسان که برای سال 1399 مشخص شده است ، سیصد و سی میلیون تومان می باشد .
  • ب ) دیه شکستن که درمان نشود و موجب از بین رفتن یکی از منافع گردد : موجب دو دیه است. اول دیه شکستگی ستون فقرات. دوم دیه یا ارش هر یک از عوارض بوجود آمده. مثلا اگر شکستن باعث شود که قربانی توان راه رفتن یا نشستن و یا توان جنسی یا کنترل ادرار خود را نیز از دست بدهد. مرتکب هم باید دیه شکستگی که دیگر درمان نمی شود بدهد. هم دیه صدمه دیگری را که به قربانی به صورت غیر مستقیم وارد کرده است .

* نکته : منظور از شکستن در این ماده ، شکستن یک یا چند مهره از مهره های ستون فقرات به جز مهره های گردن و استخوان دنبالچه است. که صدمه به آنها منجر به دیه گردن و دیه استخوان دنبالچه است.

دیه شکستن ستون فقرات در صورت درمان

دیه شکستن ستون فقرات در صورت درمان نیز در همان ماده 647 قانون مجازات اسلامی مشخص شده است که مانند مورد قبل به دو دسته تقسیم می شود :

  • الف ) دیه شکستن که بدون عیب درمان شود : موجب یک دهم دیه کامل است .
  • ب ) دیه شکستن که بی عیب درمان شود ولی موجب از بین رفتن یکی از منافع گردد : مانند از دست دادن توانایی راه رفتن. یا نشستن. یا توان جنسی یا کنترل ادرار شود. موجب دیه کامل برای عوارض وارد شده است .

دیه شکستن ستون فقرات منجر به فلج شدن پاها

در ادامه ماده 647 دیه شکستن ستون فقرات منجر به فلج شدن یا سست شدن پاها آمده است . طبق این بند از این ماده شکستن ستون فقرات که موجب فلج و بی حس شدن پاها گردد ، علاوه بر دیه اصلی ، موجب دو سوم دیه برای فلج دو پا نیز است . یعنی اینکه علاوه بر دیه اصلی، دیه فلج پا نیز باید پرداخت شود .

لازم به ذکر است که وقتی قاضی در حکمش مقدار دیه را مشخص کرد ، شخص مسئول پرداخت دیه ، باید در مهلت قانونی مشخص شده ، دیه را به مجنی علیه ( قربانی ) بپردازد. در غیر این صورت می توان از او بابت پرداخت نکردن مبلغ دیه شکایت کرد . علاوه بر این ، همانطور که اشاره شد مبلغ دیه با توجه به نرخ دیه سالی که قرار است دیه پرداخت شود. محاسبه و پرداخت خواهد شد.

 

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل کیفری تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست.

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 0 نظر

1 0
دیه ستون فقرات
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره