20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تعدد اولیای دم

تعدد اولیای دم

راهنمای مطالعه این مطلب

اولیای دم از اصطلاحات حقوق جزا می باشد. این عبارت به معنای اشخاصی است که قصاص و عفو در اختیار آن‌هاست. این افراد همان ورثه مقتولند. شوهر یا زن در قصاص، عفو و اجرا مجازات جرم، اختیاری ندارند.در ابتدا اگر پدر و مادر مقتول در قید حیات باشند و مقتول فرزندی داشته باشد، این افراد اولیای‌دم او هستند. اگر پدر و مادر و فرزند نداشته باشد خواهر و برادر و پدربزرگ و مادربزرگ او اولیای‌دم هستند. در‌صورتی ‌که این افراد و فرزندان خواهر و برادر هم نباشند، عمو، دایی، خاله و عمه­‌ مقتول، اولیای‌دم خواهند بود. در این مقاله به بررسی شرایط در صورت تحقق تعدد اولیای دم می پردازیم.

بهترین وکیل در تهران در باب موضوع تعدد اولیای دم در همین ابتدا اذعان می دارد که همسران (زن و شوهر) اولیای‌دم یکدیگر نیستند. در نتیجه نمی‌توانند خواهان قصاص باشند. ولی اگر حق قصاص، به هر علت، تبدیل به دیه شده یا مصالحه به مال شود، همسر مقتول نیز از آن ارث می‌ برد. در این حالت، اگر برخی از اولیای‌دم، خواهان قصاص و برخی خواهان دیه باشند، همسر مقتول، از سهم دیه کسانی که خواهان دیه هستند، ارث می‌برد.

تعدد اولیای دم

بهترین وکیل کیفری در تهران برای توضیح و تعریف تعدد اولیای دم، گفته خود را اینچنین آغاز می کند:

منظور از تعدد اولیای دم یعنی فرد مقتول دارای چند ولی دم باشد. برای مثال اگر فردی کشته شود. دارای پدر و مادر و فرزند باشد. هریک به طور جداگانه دارای حق قصاص است.

که در این خصوص ماده 350 قانون مجازات اسلامی بیان کرده است: که هر یک از اولیای دم به صورت جداگانه دارای حق قصاص هستند. یعنی هر کدام به طور جداگانه می توانند از قاتل گذشت کرده یا تقاضای قصاص او را داشته باشند. که در صورت تعدد اولیای دم یا صاحبان حق قصاص احتمالا اختلاف نظر بین آنان بیشتر است. صورت های مختلفی در این باره متصور است. که در ادامه به آن می پردازیم.

مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره

توافق در تعدد اولیای دم

توافق یا عدم توافق در تعدد اولیای دم

در صورت تعدد اولیای دم با شرایط زیر رو به رو هستیم:

  • اولیای دم حق دارند مطالبه قصاص نفس کنند که در این صورت قاتل اعدام می‌شود.
  • همچنین اولیای دم می‌‌توانند گذشت کنند یا از قاتل دیه بگیرند که در این دو فرض، قاتل علاوه بر پرداخت دیه، از باب جنبه عمومی جرم به سه تا 10 سال حبس محکوم می‌‌شود.
  • اولیای دم این حق را نیز دارند که برای اعلام گذشت، مبلغی بیش از دیه قانونی درخواست کنند. که در این صورت اگر قاتل نیز پیشنهاد آنها را بپذیرد، می‌‌گوییم مصالحه صورت ‌گرفته است. لذا برای تبدیل قصاص به دیه یا مصالحه، موافقت قاتل نیز ضرورت دارد.

در ادامه دو شرایط اصلی را در مورد تعدد اولیای دم بررسی می کنیم. در نظر بدارید که موضوع قصاص و دیه، موضوعات کیفری اند. حال آنکه در صورت رویارویی با موضوعات حق.قی باید به وکیل همان حوزه مراجعه شود. به عنوان مثال برای امور ملکی باید به بهترین وکیل ملکی در تهران مراجعه نمایید. همچنین اگر با امور قرارداد ها که آن ها نیز حقوقی اند مواجهید، باید از مشاوره با بهترین وکیل قرارداد در تهران بهره مند گردید.

توافق در تعدد اولیای دم

در صورتی که اولیای دم در صورت وجود تعدد اولیای دم درباره قصاص یا اعدام قاتل توافق داشته باشند. تصمیمی که اتخاذ نمایند اجرا می شود. به عنوان مثال اگر همه صاحبان حق قصاص اعدام قاتل را بخواهند یا دیه بخواهند انجام خواهد شد.

عدم توافق در تعدد اولیای دم

بر طبق ماده 352 قانون مجازات اسلامی اگر برخی از از اولیای دم در صورت تعدد اولیای دم مقتول خواهان قصاص یا اعدام قاتل باشند. همچنین برخی از اولیای دم خواهان دریافت دیه باشند. کسانی که خواهان قصاص هستند باید نسبت دیه که به آن دسته از اولیای دم که خواهان دیه بودند بپردازد. سپس قاتل را اعدام کند.

به طور مثال اگر مردی به قتل برسد. دارای پنج فرزند باشد. اگر سه تا از فرزندان خواهان قصاص باشند. دو نفر دیگر خواهان دریافت دیه باشند. سه فرزندی که خواهان اعدام قاتل هستند باید نسبت دیه ای که باقی اولیای که خواهان دیه هستند به ارث می بند را به انان پرداخت نمایند. تا قاتل را قصاص یا اعدام نمایند.

مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره

 عدم اظهار نظر و سکوت در شرایط تعدد اولیای دم

نکته دیگری که در موضوع تعدد اولیای دم باید مورد توجه قرار گیرد، سکوت اولیای دم است. بنابراین پرسش قابل طرح در این خصوص، این است که اگر اولیای ‌دم در مورد تصمیمشان سکوت کنند و هیچ کدام از مواردی که عنوان شد را انتخاب نکنند، چه اتفاقی می‌افتد؟ متهم آزاد می­‌شود یا همچنان در حبس می‌ماند؟

قانون‌گذار در ماده ۴۲۹ قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392، به این پرسش، این‌گونه پاسخ داده است: «در مواردی که محکوم به قصاص، در زندان است و صاحب حق قصاص، بدون عذر موجه، مرتکب را در وضعیتی نامعین رها کند، با شکایت محکومٌ‌علیه از این امر، دادگاه صادرکننده حکم، مدت مناسبی را مشخص و به صاحب حق قصاص اعلام می‌کند. تا ظرف مهلت مقرر نسبت به گذشت، مصالحه یا اجرای قصاص اقدام کند. در صورت عدم اقدام او در این مدت، دادگاه می‌تواند پس از تعیین تعزیر بر اساس کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی «تعزیرات» و گذشتن مدت زمان آن با اخذ وثیقه مناسب و تأیید رییس حوزه قضایی و رییس‌‌کل دادگستری استان، تا تعیین تکلیف از سوی صاحب حق قصاص، مرتکب را آزاد کند.»

بنابراین در فرض سکوت اولیای دم مقتول، با چهار شرط قاتل آزاد می‌شود:

  • اولیای دم مقتول در مدت تعیین‌شده توسط دادگاه اعلام‌ نظر نکنند.
  • حبس تعزیری ۳ تا ۱۰ سال توسط قاضی تعیین شود و قاتل این حبس را تحمل کند
  • وثیقه مناسبی از طرف قاتل یا خویشاوندانش گذاشته شود.
  • رییس حوزه قضایی و رییس‌کل دادگستری، آزادی قاتل را تایید کنند.
  • بعد از این آزادی، خانواده مقتول همچنان حق دارند که قصاص قاتل یا دیه را از دادگاه مطالبه کنند.

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل پایه یک دادگستری تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست.

مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره تخصصی در امور کیفری دیگر نظیر کلاهبرداری کلیک کنید: بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 0 نظر

1 0
تعدد اولیای دم
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره