تصادف بدون گواهینامه

تصادف بدون گواهینامه

همه می‌دانیم که داشتن گواهینامه برای رانندگی اجباری است و اگر کسی بدون گواهینامه رانندگی کند، غیر قانونی است و با دردسرهای زیادی مثل جریمه‌های پلیس مواجه می‌شود. اما خیلی‌ها هستند که این ریسک را می‌کنند و بدون گواهینامه پشت فرمان می‌نشینند.

ولی اگر چنین فردی تصادف کند چه می‌شود؟ آیا می‌دانید که بیمه چه برخوردی با این افراد می‌کند؟

مجازات رانندگی بدون گواهینامه برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا صدهزار تومان یا هر دو مجازات است. در صورت ارتکاب مجدد به 2 تا 6 ماه حبس محکوم خواهد شد.

چنانچه فرد بدون گواهینامه مقصر حادثه ای باشد. به عبارت دیگر بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت وی علت تصادفی باشد که منجر به صدمات بدنی شود. دادگاه مکلف است مجازات وی را تشدید کند و می‌تواند وی را برای مدت یک تا پنج سال از حق رانندگی محروم کند.

چنانچه فردی تصادف کند و فاقد گواهینامه رانندگی باشد:

شرکت بیمه مکلف به پرداخت خسارت طرف مقابل می باشد و پس از پرداخت بیمه می تواند علیه فرد مقصر بدون گواهینامه دادخواست دهد و خسارت را از وی پس بگیرد. چرا که نداشتن گواهینامه فرد زیان زننده نباید منجر به عدم جبران خسارت فرد زیان دیده شود.

آیا دیه به راننده بدون گواهینامه پرداخت می‌شود؟

اگر راننده بدون گواهینامه مقصر حادثه باشد و خودش آسیب ببیند، به دلیل نداشتن گواهینامه دیه یا غرامتی به او پرداخت نمی‌شود.

در صورت وجود هرگونه سوال حقوقی با ما در تماس باشید.

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل کیفری تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست.

منبع: گوگل

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 0 نظر

1 0
تصادف بدون گواهینامه

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپ بورد

کپی