20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اعسار چیست و معسر کیست؟

اعسار

راهنمای مطالعه این مطلب

قطعا برایتام پیش آمده که د رمواجهه با پرونده ها و موضوعات مختلف به این نتیجه می رسید که توانایی پرداخت هزینه های مربوط به دعاوی را ندارید. در این مورد باید بگوییم که دادگاه ها اعسار را پیش بینی کرده اند. در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم و از آنچه بهترین وکیل در تهران با نکیه بر تجربه کافی در دست دارد، بهره می جوییم. با ما همراه باشید.

اعسار و معسر

بهترین وکیل قرارداد در تهران اذعان می دارد که اعسار به معني رنج، سختي و نداشتن است. در اصطلاح حقوقي، زماني كه يك فرد به نوعي تمكن مالي ندارد يا داراي اموال و سرمايه اي است. اما در وضعيتي قرار دارد كه امكان دسترسي به آن ها را ندارد، اين فرد دچار اعسار شده و قادر به پرداخت بدهي هايش نيست.

طبق ماده يك قانون  «معسر كسي است كه به واسطه نداشتن دارايي يا دسترسي نداشتن به مالش توانايي پرداخت هزينه محاكمه (هزينه دادرسي) يا ديون خود را ندارد» از اصطلاحات حقوقی  که در فرآیند رسیدگی و به‌ خصوص مرحله اجرای احکام در مراجع قضایی ممکن است با آن روبه ‌رو شویم همین موضوع  است.

انواع دعاوی اعسار

اصولا طرح دعوا توسط یک شخص در مراجع قضائی مستلزم صرف وقت و هزینه خواهد بود. هدف هر فرد از طرح دعوا و صرف وقت و هزینه ، در آخر گرفتن حکمی به نفع خود و اجرای آن حکم است. اما با این حال گاهی اوقات موانعی سر راه این هدف  یعنی اجرای احکام ایجاد می شود که یکی از مهم‌ ترین آنها، موضوع اعسار است. بهترین وکیل کیفری در تهران یادآور می شود که این دعاوی به دو قسم تقسیم میشود:

  1. اعسار از پرداخت هزینه دادرسی
  2. اعسار از پرداخت محکوم به آن چیزی که مورد حکم واقع می شود.

اعسار از پرداخت هزینه دادرسی

طرح دعوا در دادگاه حقوقی یا طرح شکایت در دادسرا و محاکم کیفری مستلزم پرداخت هزینه هایی به قوه قضائیه می باشد. گاهی پیش می آید کسی که می خواهد دادخواست ثبت کند تمکن مالی برای پرداخت هزینه دادرسی را ندارد. در واقع فرد در شرایطی است که دارای اعسار نسبت به پرداخت هزینه دادرسی است. قانون برای اینکه این دست از افراد که خود را محق می دانند اما قادر به پرداخت هزینه دادرسی نیستند راهی در نظر گرفته است که بر اساس آن فرد می تواند با اثبات اعسار نسبت به پرداخت هزینه دادرسی ، از آن معاف شود.

انواع اعسار

در صورت نیاز به مشاوره حقوقی دیگر از قبیل امور ملکی، می توانید با بهترین وکیل ملکی در تهران در تماس باشید. یا برای حل و فصل امور مربوط به خانواده می توانید از بهترین وکیل طلاق در تهران یاری بجویید. در این دفتر برترین وکلای حقوقی و کیفری مشغول فعالیت و آماده ارائه تخصصی ترین خدمات هستند.

اعسار از پرداخت محکوم به

هرکس به موجب حکم دادگاه به دادن هر نوع مالی به دیگری محکوم شود و توانایی پرداخت آن را نداشته باشد و این امر در نزد دادگاه صالح به اثبات برسد، معسر از پرداخت محکوم به شناخته می شود و دادگاه با توجه به شرایط فرد معسر اقساطی برای پرداخت بدهی تعیین میکند.

چه كسي مي تواند دادخواست اعسار بدهد؟

هر فردي نمي تواند به ادعاي اين كه دچار اعسار مي شود به دادگاه دادخواست بدهد. كسي مي تواند ادعاي اعسار كند كه بدهكار باشد، اقامه دعوي از طرف مدعي و طلبكار عليه او شود ادعاي (اعسار) وي ثابت و حكم به نفع طلبكار صادر شود رأي قطعي بر محكوميت بدهكار و اجرائيه از طرف دادگاه صادر شود.

اعسار مطلق و نسبي

اعساربه دوصورت مطلق و نسبي محقق مي شود. اعسارمطلق وقتي است كه شخص به طوركامل ازپرداخت محكوم به يا هزينه دادرسي عاجز و ناتوان می باشد. يا درحال حاضر هيچگونه دسترسي به اموال و دارايي خود ندارد. خواه يكجا باشد. خواه به صورت اقساط. چنانچه فرد به طور يكجا و يك باره تمكن پرداخت محكوم به و يا هزينه دادرسي را نداشته باشد. ولي قادر به پرداخت قسطي آن باشد گفته مي شود كه معسرنسبي است. براي اثبات ادعاي اعسار، مدعي بايد حداقل چهار شاهد به دادگاه معرفي كند. شهود مي بايست از وضع معيشتي و زندگي او مطلع باشند.

مجازات طرخح دعوا اعسار به دروغ

در صورت مشاهده تخلف هاي زير، مدعي اعسار به مجازات حبس محكوم خواهد شد:

  • پس از صدور حكم اعسار معلوم شود كه مدعي اعسار به دروغ خود را معسر اعلام كرده است.
  • پس از قبولي معلوم شود كه شهود به دروغ شهادت داده اند؛ در اين حالت شهود نيز به حبس محكوم مي گردند.
  • پس از صدور حكم معسر داراي مالي شده ولي همچنان خود را معسر قلمداد مي كند .
  • شخصي با مدعي اعسار تباني نموده و خود را برخلاف واقع طلبكار او معرفي نمايد. در اين حالت طلبكار قلابي نيز به حبس محكوم خواهد شد.

 

موسسه حقوقی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل حقوقی تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شما خواهد بود.

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 0 نظر

1 0
اعسار چیست و معسر کیست؟
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره