آیا ضبط صدا جرم است

آیا ضبط صدا جرم است

چندی پیش بود که انتشار اسکرین شات توسط قانون گذاران جرم انگاری شد؛ پس از انجام این کار انتشار صدای ضبط شده هم تبدیل به کلافی سردرگم شد و برای عده بسیاری این سوال پیش آمد که آیا ضبط صدا و انتشار غیرقانونی آن هم جرم است یا خیر؟

استفاده از صدای ضبط شده و بیم انتشار غیر قانونی آن یکی از مشکلاتی است که برای همه وجود دارد و در مقابل عده زیادی از مردم هم درباره جرم انگاری این موضوع هیچ اطلاعی ندارند. برای آگاهی از جرم بودن ضبط صدا با ما در این مقاله همراه باشید.

حریم خصوصی اشخاص، مانند مکالمات و تماس‌های تلفنی، حریم منزل و محل کار، نامه‌نگاری‌های سنتی و ارسال نامه الکترونیک و محتوای قرار و ملاقات‌های خصوصی، به حکم قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی، غیر قابل تعرض است. ضبط صدای اشخاص یا تصویربرداری غیر مجاز و بدون اطلاع، تجاوز به حریم خصوصی اشخاص محسوب شده و قابل تعقیب کیفری است. استفاده از صدای ضبط شده اشخاص به عنوان مدرک در دادگاه،قابل اعتنا نبوده و نیست. اما ارایه‌کننده صدای ضبط شده اشخاص در مراجع رسمی و دادگاه، طبق قانون اساسی و ماده ۵۸۲ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵، قابل تعقیب کیفری است.

ضبط صدا به تنهایی جرم نیست، اما اگر با علل و موارد مختلفی همراه باشد تبدیل به جرم می‌شود. زمانی که ضبط صدا تبدیل به جرم می‌شود: اگر ضبط صدا و انتشار آن علیه فرد باشد  آن زمان شخص منتشر کننده صدا مشمول مجازات قانونی می‌شود. انتشار غیر قانونی صدای ضبط شده ۲ سال حبس دارد. قانون گذار برای فردی که به صورت غیرقانونی و بدون اجازه طرف مقابل خود صدای ضبط شده را منتشر کند مجازات تعیین کرده است. بر اساس این مجازات شخص مجرم برای اولین بار به ۶ ماه تا  ۲ سال حبس و پرداخت جزای نقدی تا ۴۰ میلیون ریال محکوم می‌شود. اگر جرم به صورت سازمان یافته ادامه پیدا کند فرد مجرم به ۱۶ ماه تا ۲ سال حبس و جزای نقدی محکوم خواهد شد. بنابراین صرف ضبط صدای دیگری و یا همچنین ضبط کردن مکالمه تلفنی خود یا دیگری جرم نیست مگر در صورت انتشار آن. بسیاری از حقوقدانان در این زمینه دچار اشتباه شده و شنود را با ضبط مکالمه اشتباه می گیرند. اگر جرم بود خود مقام قاضی به عنوان قرینه ( دلیل کمکی) از شما نمی پذیرفت و حتی شاید علیه شما همانجا اعلام جرم هم می نمود.

 

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل دادگستری تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست.

منبع: گوگل

 

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 3 نظر

4 3
آیا ضبط صدا جرم است

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپ بورد

کپی