20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مجازات رابطه نامشروع زن شوهردار چیست؟

رابطه نامشروع زن شوهردار

راهنمای مطالعه این مطلب

متاسفانه امروزه برخی خانواده‌ها از استحکام لازم برخوردار نیستند. روابط بی حد و مرز طرفین، رابطه با نامحرمان باعث می شود که با معضل رابطه نامشروع به کرات رو به رو باشیم. یکی از انواع رابطه نامشروع، رابطه نامشروع زن شوهردار است. این نوع رابطه نیز به خودی خود، می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. در این مقاله به بررسی این جرم، انواع آن و مجازات های مربوط به آن می پردازیم. برای اطلاعات بیشتر می توانید با وکیل خانواده مشورت کنید و درخواست خود را به انجام برسانید.

به عبارتی باید بگوییم بهترین وکیل در تهران که در چنین اموری تجربه و تخصص دارد باید راهنمای شما باشد. تا علاوه بر جلوگیری از صرف هزینه گزاف، از اتلاف وقتتان نیز جلوگیری شود.

رابطه نامشروع

بهترین وکیل کیفری در تهران اذعان می دارد برای آنکه رابطه نامشروع زن شوهردار را بررسی کنیم، بهتر است ابتدا با ماهیت جرم رابطه نامشروع آشنا شویم. افراد بالغی که بدون علقه زوجیت روابطی خارج از چهارچوب شرع و قانون با هم داشته باشند، مرتکب رابطه نامشروع شده اند. علقه زوجیت بدین معنی است که زن و مرد با خواندن صیغه محرمیت به عقد نکاح یکدیگر درآیند. رابطه نامشروع از نوع دخولی که محقق می‌شود انواع متفاوتی خواهد داشت.

رابطه نامشروع زن شوهردار

رابطه نامشروع رابطه ای خلاف شرع، شان و عرف جامعه است. نامشروع در لغت به معنی غیر قانونی و خلاف شرع است. رابطه نامشروع در مقابل رابطه مشروع قرار دارد. منظور از آن، رابطه بین زن و مردی است که باهم ازدواج نکرده اند. در روابط خود، مرزهای قانونی و شرعی را رد کرده اند. تشخیص این که به چه رابطه هایی روابط نا مشروع میگویند با عرف می باشد.

گاها پیش می آید که یکی از طرفین که وارد این رابطه نامشروع می شود متاهل است. در این بین مقصود ما، بررسی رابطه نامشروع زن شوهردار است. با ما همراه باشید.

انواع رابطه نامشروع زن شوهردار

بهترین وکیل رابطه نامشروع در تهران می گوید که رابطه نامشروع زن شوهردار را به دو دسته کلی زیر تقسیم می کنیم:

 • رابطه دون زنا: نوع اول از این روابط، رابطه دون زنا به معنی پایین تر یا کمتر از زنا نامیده می‌شود. این روابط شامل روابطی از قبیل بوسیدن و ملامسه می‌باشد. در این نوع رابطه دخول صورت نمی گیرد. در نتیجه به تبع خود مجازاتی سبک تر از زنا دارد.
 • رابطه زنا: اما رابطه زنا رابطه ای است که از حد بالا فراتر می رود. به این معنا که دخول نیز در آن محقق می‌شود. در نتیجه، مجازات سنگین تری به تبع انجام جرم سنگین تر بر فرد بار می‌شود‌. کمک گرفتن از یک وکیل زنا می تواند راهکارهای مهمی را پیش روی شما قرار دهد.

مجازات رابطه نامشروع زن شوهردار

بعد از بررسی و آشنایی با رابطه نامشروع زن شوهردار حال برآنیم تا مجازات های این جرم را مورد بررسی قرار دهیم. این مجازات ها با توجه به نوع جرم از قرار زیر است:

 • با توجه به وضعیت تاهل زن، این رابطه را زنای محصنه می‌نامیم. مجازات زنای محصنه در ماده ۲۲۵ قانون قانون مجازات اسلامی مطرح شده است. طبق این ماده برای محصن و محصنه مجازات رجم، اعدام، صد ضربه شلاق به ترتیب پیش‌‌بینی  شده است. اجرای هر کدام بستگی به امکان یا عدم امکان اجرای مجازات نخست دارد.
 • همچنین مجازات رابطه نامشروع زن شوهرداری که به صورت رابطه دون زنا محقق شده است نیز در ماده ۶۳۷ قانون مجازات آمده است. به این صورت که طرفین به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم می شوند. در صورتی که این عمل اکراهی باشد، مجازات صرفا شامل شخص مکره می‌باشد. این مجازات نوعی مجازات تعزیری می‌باشد که با زنا که جرمی حدی است و به تبع آن مجازات حدی نیز دارد، متفاوت می‌باشد‌.

مجازات رابطه نامشروع زن شوهردار

 • در ادامه این مقاله برای رابطه نامشروع زن شوهردار شرایط متفاوتی را بررسی می کنیم. این شرایط به صورت تیتر به شرح زیر است:
 • زن شوهردار که دوست پسر دارد
 • رابطه زن شوهردار با مرد مجرد
 • رابطه نامشروع زن شوهردار با مرد متاهل
 • اثبات ارتباط نامشروع زن شوهردار از طریق پرینت پیامک
 • ارتباط نامشروع زن شوهردار با مرد متاهل از طریق تماس تلفنی

حکم زن شوهردار که دوست پسر دارد

 هر گونه رابطه خارج از شرع زن شوهردار با مرد نامحرم تحت شمول رابطه نامشروع زن شوهردار قرار دارد و خیانت زن به مرد نامیده می‌شود‌. برای اطلاع از حکم رابطه زن شوهردار با دوست پسر اطلاع از حدود رابطه ضروری می‌باشد. یعنی آیا رابطه دون زنا نامیده می‌شود؟ تا آن را مشمول ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی بدانیم. یا رابطه زنا است؟ که مجازات ماده ۲۲۵ قانون مجازات اسلامی را بر آن بار کنیم و یا خیر.

اما از این دو مورد گذر می کنیم و رابطه ای را بررسی می کنیم که صرفا شامل رابطه تلفنی و پیامکی است. حتی تقبیل و ملامسه هم نمی‌باشد. چنین رابطه ای مورد اختلاف حقوقدانان قرار دارد. برخی آن را مشمول ماده ۶۳۷ نمیدانند. اما برخی آن را مشمول ماده 637 می دانند. در آخر در این زمینه می‌توان نظریه مشورتی قوه قضاییه را نیز یادآور شد. در این نظر می خوانیم که در صورتی که پیامک ها شامل محتواهای ضد اخلاقی و امثال آن باشد، رابطه شامل ماده ۶۳۷ قانون مجازات است و مرتکبین به مجازات تا ۹۹ ضربه شلاق محکوم می‌شوند.

رابطه زن شوهردار با مرد مجرد

 رابطه با زن شوهردار یکی از گناهان کبیره در اسلام است. علاوه بر نکوهش های فراوان اخلاقی در قانون مجازات نیز بسته به نوع رابطه مجازات متناسب با آن برای هر یک از حالات و شرایط، وضع شده است.

پسر و مرد مجردی که اقدام به رابطه نامشروع با زن شوهردار میکند، اگر رابطه ای در حد زنا نداشته و تماسات زوجین از حد تقبیل و امثال آن فراتر نرود، مرتکب به مجازات تعزیری درجه ۶ و شلاقی بین یک تا نود و نه ضربه محکوم خواهد شد. در صورتی که مرتکب عمل زنا شود، به دلیل جمیع شروط یعنی تاهل زن و دخول در رابطه به مجازات مقرر در ماده ۲۲۵ قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود. مجازات دو طرف در این نوع جرم و رابطه یکسان می‌باشد.

رابطه نامشروع زن شوهردار با مرد متاهل

 رابطه نامشروع زن شوهردار و یا مرد متاهل نیاز به اثبات دارد. برای اثبات نیز مدارک زیادی وجود دارد. توجه داشته باشید که صرف ادعای رابطه نامشروع در دادگاه پذیرفته نمی‌شود. زیرا حرف بدون مدرک برای دادگاه در حکم هیچ می‌باشد. همچنین صرف ارائه مدرک به دادگاه دلیل بر اثبات چنین رابطه ای نیست. دادگاه پس از بررسی مدارک و پرونده ها نتیجه گیری گیری مناسب را می‌نماید. از جمله مدارک ابزاری برای اثبات رابطه نامشروع زن و مرد متاهل عبارت است از:

 • فیلم دوربین های مداربسته که دلیل بسیار مثبت و محکمی برای پذیرش ادعای رابطه نامشروع می‌باشد.
 • عکس های گرفته شده از طرفین رابطه نامشروع در هنگام انجام عمل غیر اخلاقی و امثال آن نیز یکی دیگر از مدارک می‌باشد.
 • پرینت تماس ها و یا اسکرین شات چت غیر اخلاقی طرفین نیز یکی از مدارک ابزاری برای اثبات رابطه نامشروع می‌باشد.
 • شهادت شهود که یکی از ادله اثبات دعوی مورد استفاده در بیشتر پرونده ها می‌باشد نیز یکی از مدارک اثبات رابطه نامشروع زن و مرد متاهل می‌باشد.
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره

رابطه نامشروع با زن شوهردار

اثبات ارتباط نامشروع زن شوهردار از طریق پرینت پیامک

پیشتر اشاره کردیم که یکی از مدارک مثبت رابطه نامشروع زن شوهردار پرینت پیامک های او و یا اسکرین شات از چت های او می‌باشد. اما توجه داشته باشید که پرینت پیامک های یک شخص نوعی تجاوز به حریم خصوصی افراد است. حتی جرم می‌باشد.

اما ممکن است سوال پیش بیاید که پس چگونه از این مدرک می‌توان در دادگاه استفاده کرد؟ در جواب گفته می‌شود که شوهری که به زن خود شک دارد می‌تواند به دادگاه مراجعه کند. سپس با تجویز دستور مقام قضایی پرینت شش ماهه پیامک‌های همسر خود را اخذ کند. در صورتی که پیامک ها شامل مدارک مثبت رابطه نامشروع زن باشند، مرد می تواند آن را به عنوان مدرک رابطه نامشروع در دادگاه ارائه دهد.

ارتباط نامشروع زن شوهردار با مرد متاهل از طریق تماس تلفنی

 یکی از اختلاف برانگیزترین مباحث در زمینه جرم دانستن و یا ندانستن یک رابطه، رابطه نامشروع تلفنی بین دو شخص نامحرم متاهل می‌باشد. در زمینه رابطه نامشروع زن شوهردار بسیاری از حقوقدانان این مورد را جرم نمیدانند و نمی توانند این عمل را با هیچ کدام از مواد قانون مجازات تطبیق دهند. این عمل موجب ترویج بی بند و باری و فضاسازی غیراخلاقی برای افراد می‌شود که پسندیده نیست. اما بسیاری دیگر از حقوقدانان از لفظ مضاجعه در ماده ۶۳۷ قانون مجازات استفاده میکنند. به عبارتی، رابطه تلفنی را نیز تحت شمول این ماده می دانند. در نتیجه از لفظ رابطه نامشروع دون زنا برای رابطه تلفنی بین دو شخص متاهل استفاده کرده اند.

به عنوان سخن پایانی باید بگوییم، رابطه نامشروع زن شوهردار یکی از جرایم قانون مجازات است. بسته به نوع رابطه، مجازات مخصوص به آن برایش در نظر گرفته می شود. برخی از این رابطه ها تلفنی، برخی دون زنا و حتی برخی جرم شدیدی چون زنا را شامل می‌شوند. تطبیق هر کدام از این جرایم با عمل ارتکابی منوط به جمیع شرایط و تشخیص قاضی و سپس اجرای مجازات می‌باشد.

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:
رابطه نامشروع زن شوهردار به مصادف با رابطه جنسی بین زنی با شوهر دیگری است که در اکثر قوانین جرم اعمالی است.

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 2 نظر

5 2
مجازات رابطه نامشروع زن شوهردار چیست؟
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره