20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نکات مربوط به انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور!

انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور

راهنمای مطالعه این مطلب

 برای اینکه بتوانیم در باب انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور صحبت کنیم باید ابتدا بدانید که انحصار وراثت به طور کلی به چه معناست. بعد از اینکه فردی فوت می‌کند اگر ارثیه‌ای از خود به جا گذاشته باشد این ارثیه زیر نظر قانون و توسط مراجع مربوطه قضایی بین کسانی که به عنوان وراث متوفی مورد تأیید مراجع قضایی قرار گرفته‌اند تقسیم می‌گردد. این عمل اصطلاحاً انحصار وراثت نام دارد. حالا که متوجه معنی انحصار وراثت و نحوه انجام آن شدید بهتر می‌توانیم در باب انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور صحبت کنیم.

یک ایرانی مقیم خارج از کشور برای اینکه بتواند ارثیه خود را مطالبه کند باید بداند که مراحل انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور طبق قوانین کدام کشور طی می‌شود. کشوری که در آن ساکن است؟ یا کشوری که ملیت او است؟ دانستن این امر باعث می‌شود بدانید که در کدام کشور باید این روند را شروع کنید. بهترین وکیل انحصار وراثت در تهران به شما کمک می‌کند روند را سریع‌تر و با نتیجه بهتر طی کنید. طبق قانون کشور ایران تمام کسانی که ملیت ایرانی دارند چه در ایران ساکن باشند، چه در خارج از ایران باید طبق قوانین کشور ایران امور انحصار وراثت خود را پیگیری کنند. در این خصوص می‌توانید از کارشناسان مجموعه ما از طریق شماره تلفن 02122097090 مشاوره دریافت کنید. سپس با استفاده از خدمات ما فرآیند انحصار وراثت را به سادگی طی کنید.

انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور

 اصطلاح انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور را زمانی به کار می‌بریم که یا فردی که فوت شده است در خارج از کشور باشد. وراث او در ایران زندگی کنند. یا بالعکس. یعنی فردی که فوت شده است در ایران فوت کند. وراث او ساکن خارج از کشور باشند. در واقع تفاوت نمی‌کند. حتی اگر هر دوی آن‌ها یعنی هم متوفی و هم وراث در خارج از کشور ساکن باشند اما اموال آن‌ها در ایران باشد از این اصطلاح در چارچوب قانونی استفاده می‌شود. در نتیجه اصول و قوانین انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور برای آن‌ها به کار می رود.

توجه نمایید که اگر مراحل انحصار وراثت شما با موضوعات ملکی در ارتباط است، بهترین وکیل ملکی در تهران کسی است که باید قبل از هر اقدامی به وی مراجعه نمایید.

مدارک انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور

مدارک مهمی که باید برای انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور به شورای حل اختلاف تحویل دهید عبارتند از:

 • کپی برابر اصل شناسنامه وراث
 • گواهی فوت متوفی
 • فرم مخصوص انحصار وراثت که امضای شاهدین و وراث در آن ثبت شده باشد
 • کپی برابر اصل عقدنامه همسر متوفی
 • رسید گواهی‌های مالیاتی و همان مالیات بر ارث
 • برگه دادخواست گواهی انحصار وراثت

قبل از هر اقدامی به جهت چک مدارک تحویلی خود، از مشاوره با بهترین وکیل در تهران متخصص در امور انحصار وراثت بهره مند گردید.

مراحل انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور

بعد از اینکه فردی فوت می‌کند و ورثه او در پی انحصار وراثت می‌افتند. این انحصار وراثت مراحلی دارد که باید به صورت قانونی طی شود. به عبارتی برای انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور به شرح زیر است:

 • بر این اساس باید ابتدا به کنسولگری ایران که در کشوری که فرد فوت کرده است قرار دارند مراجعه کنند. مدارک را به این اداره تسلیم کنند.
 • بعد از اینکه سفارت و کنسولگری فوت فرد را تأیید کرد سیستم ثبت احوال ایران نیز باید گواهی فوت را اخذ کند. به وراث تحویل دهد.
 • بعد از اینکه گواهی فوت و تأییدیه کنسولگری را گرفتید باید به همراه یک وکیل مدارک مورد نیاز را به شورای حل اختلاف همان شهری که فرد متوفی آخرین بار در آنجا سکونت داشته است ببرید.
 • پس از اینکه مدارک را تقدیم کردید اسامی کسانی که از فرد متوفی ارث می‌برند و همچنین نسبت مشخص آن‌ها را برای شورای حل اختلاف بیان کنید.
 • مرحله بعدی انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور اخذ برگه استشهادیه محضری حصر وراثت است. برای این کار باید سه نفر از افرادی که همه وراث را می‌شناسند به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کنند. یک فرم استشهادیه را پر کند. در این فوت گواهی می‌ کند که این وراث ادعای ورثه بودن متوفی را دارند چه کسانی هستند. سر آخر دفتر اسناد رسمی امضای این افراد را تأیید می‌‌کند.

در ادامه باید بگوییم:

 • در مرحله بعدی باید مالیات بر ارث فرد متوفی را پرداخت کنید. برای این کار باید به اداره دارایی و مالیات آخرین محل سکونت فرد متوفی در ایران مراجعه کنید. مالیات بر ارث فقط برای کسانی است که مغازه، زمین، فروشگاه و یا اماکن دیگر تجاری را در اموال خود دارد. که مالیات بر ارث به آن‌ها تعلق می‌گیرد.
 • پس از اینکه این کار را هم انجام دادید باید مجدداً با وکیل و مدارکی که در دست دارید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید. سپس یک دادخواست تنظیم کنید.
 • بعد از اینکه دادخواست خود را تنظیم کردید، با پرداخت هزینه در یک روزنامه آگهی مبنی بر اینکه اگر متوفی به وراث دیگر دارد به دادگاه مراجعه کنند قرار می‌دهید. باید یک ماه از ثبت آگهی شما بگذرد. هیچکس به دادگاه مراجعه نکند. سپس بدون اینکه نیاز به تشکیل مجدد دادگاه و حضور شما در آن دادگاه باشد قاضی گواهی حصر وراثت شما را صادر می‌کند.

گواهی انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور

گواهی انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور

 برای اینکه بتوانیم به صورت کاملاً قانونی و زیر نظر مراجع مربوطه انحصار وراثت متوفی را انجام دهیم و اموال او را بین وراث با عدالت کامل تقسیم کنیم، نیاز به یک گواهی مبنی بر گواهی انحصار وراثت داریم. که در این قسمت درباره نحوه اخذ این گواهی به طور مفصل صحبت میکنیم. پیش از این که در باب انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور صحبت کنیم باید بگوییم که داشتن وکیل خانواده در طی مراحل قانونی به شما بسیار کمک خواهد کرد. به عبارتی این روند را برای شما کوتاه‌تر و آسان‌تر می‌کند. برای این انحصار وراثت ابتدا باید به کمک یک وکیل گواهی فوت متوفی را دریافت کنید. این گواهی به همراه دیگر مدارک شناسایی وراث متوفی باید تقدیم به شورای حل اختلاف شهری بشود.

شورای حل اختلاف آخرین محلی که فرد متوفی در آن ساکن بوده است را مشخص می‌کند. که طی آن فرم مخصوص گواهی را دریافت می‌کنید. پس از آن نام و مشخصات تمامی کسانی که به عنوان وراث متوفی از وی ارث می‌برند و همچنین نسبت آن‌ها با فرد فوت شده را یادداشت می‌کند. قانون کشور ما ایران اینگونه تصریح می‌کند که:

فردی که ملیت ایرانی دارد وقتی در کشور دیگری ساکن باشد، از آنجایی که ملیت او ایرانی است باید از نظر احوال شخصیه مراحل قانونی را طبق قوانین ایران پیش ببرد.

اخذ گواهی انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور در صلاحیت کدام دادگاه است؟

کدام دادگاه صلاحیت رسیدگی به امور انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور را دارد؟ باید بگوییم که ماده ۱۶ قانون این امر را به صورت واضح تفسیر کرده است. در این ماده بیان شده است که دادستان و تشکیلات دادگستری وظیفه حفظ حقوق ورثه غایب را به صورت کامل دارد. طی مراحل نیز به این صورت انجام می‌شود که اگر وکیل دارید وکیل قانونی شما مراحل را پیش خواهد برد. اما اگر خودتان برای انحصار وراثت اقدام کرده‌اید باید مدارکی که نیاز است را به دفتر خدمات الکترونیک قضایی ببرید. از همانجا درخواست صدور گواهی انحصار وراثت را بدهید.

قانون ایران برای کسانی که تبعه خارجی اما مقیم ایران هستند اینگونه بیان می‌کند:

 اگر این فرد در داخل ایران و یا در خارج از ایران فوت کند حصر وراثت اموال منقول و غیرمنقول او زیر نظر دادگاه‌های ایران به صلاحدید مسئولین مربوطه انجام می‌شود. برای تأیید این موضوع ماده ۳۵۵ قانون امور حسبی می‌گوید رسیدگی امور مربوط به ترکه اتباع خارجی توسط دادگاه‌های ایرانی انجام خواهد شد، اما برای صدور گواهی حصر وراثت این اتباع خارجی باید به دادگاه آخرین محل اقامت فردی که فوت شده است مراجعه کرد. یعنی باید این گواهی را از آن دادگاه دریافت کرد.

این امکان نیز وجود دارد که فردی که فوت می شود مقیم ایران نباشد. اموال او در ایران باشد. در این صورت صلاحیت رسیدگی به این امور با دادگاهی است که در حوزه آخرین محل اقامت متوفی باشد.

اعطای وکالت به وکیل دادگستری از سوی ایرانیان مقیم خارج از کشور

وکیل انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور

برای اینکه روند طی مراحل قانونی انحصار وراثت و یا هر امر دیگری در دادگاه آسان‌ تر و راحت‌تر طی شود وکیل می‌تواند بسیار مؤثر و کارآمد باشد. وکلاً دارای علم و آگاهی و تجربه در خصوص قوانین کشور و دادگاه‌های کشور هستند. همچنین می‌دانند که به چه اصولی باید انحصار وراثت و یا هر امر دیگری انجام شود. پس بهتر از یک فرد عادی می‌تواند روند انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور را طی کند.

خصوصاً برای کسانی که خارج از کشور هستند. با روند ایران و دادگاه‌ها و قوانین کشور آشنا نیستند. همچنین شاید شرایط حضور در ایران در طی مدت طی شدن فرایند نظارت وراثت برای آن وجود نداشته باشد. بهترین راه گرفتن یک وکیل خبره دادگستری به عنوان نماینده است.
ورثه مقیم خارج از کشور با اهدا وکالت به وکیل دادگستری به وی این اجازه را می دهند که در امور موروثی دخالت کند. تا با وکالت از طرف ورثه مراحل و قوانین انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور را در دادگاه‌ها طی کند. برای اعطای وکالت به یک وکیل خبره دادگستری دو راه وجود دارد.

 •  امروز راه دوم آسان‌تر و بهتر است. راه اول مراجعه به سفارت یا کنسولگری جمهوری اسلامی است در خارج از کشور قرار دارد. سپس اعطای وکالت به یک وکیل در ایران.
 • راه دوم ثبت نام در سامانه الکترونیک قوه قضاییه و اعطای وکالت به وکیل ساکن ایران است. امروزه راه دوم اجباری اعلام شده است.
در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 2 نظر

5 2
نکات مربوط به انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور!
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

2 پاسخ

  1. سلام
   مقدار مالیاتی که از اموال کم می‌شه بستگی به قوانین اون کشور داره. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره