20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جرم ربا و مجازات ربا در قانون

مجازات ربا در قانون

راهنمای مطالعه این مطلب

رباخواری که در قرآن کریم در آن به عنوان «اعلان جنگ با خدا و رسولش» یاد شده، از گناهان کبیره است. که البته در قوانین مجازات اسلامی هم برای آن مجازات تعیین شده است. البته تشخیص معاملات ربوی از غیر ربوی و اینکه چگونه از معاملات ربوی پیشگیری کنیم، موضوع مهمی است. که بسیاری از مردم شاید از اطلاع نداشته باشند. در ابن مقاله با راهنمایی های بهترین وکیل در تهران بر آنیم تا به بررسی همه جانبه جرم ربا و مجازات ربا طبق قوانین حاکم بر ایران بپردازیم. با ما همراه باشید.

جرم ربا

بهترین وکیل کیفری در تهران اذعان می دارد که در تعریف جرم ربا و مجازات ربا طبق قانون، سود، بهره، ربا، نزول و کلماتی از این دست، همگی به یک معنا هستند؛ ربا در عرف عامه به این معنا است که در ازای دریافت مبلغی پول به عنوان قرض، مبلغی بیشتر به عنوان اصل و سود پول به صاحب مال داده شود.سود پول هم در عرف بازار، در ماه متفاوت است. برخی‌ها، از رباخواری به کسب پول و درآمدهای بیشتر می‌پردازند.

مجازات جرم ربا

در نظر بدارید که امور مربوط به جرم ربا، اموری کیفری اند. لذا در تخصص وکلای کیفری جای دارند. علاوه بر امور اینچنینی در این موسسه می توانید از مشاوره تخصصی با وکلای حقوقی نیز بهره مند گردید. برای دسترسی به اطلاعات هریک وارد لینک های زیر شوید:

بهترین وکیل ملکی در تهران

بهترین وکیل قرارداد در تهران

مصادیق جرم ربا

مصادیق جرم ربا کدام اند؟ اگر دو یا چند نفر طی قرارداد کتبی یا شفاهی توافق کنند تا جنسی را معامله کنند. و معادل همان جنس را به شرط اضافه دریافت کنند یا مبلغی را قرض دهند. همچنین در هنگام استرداد آن، مبلغی اضافه‌تر دریافت کنند. این توافق «ربا» قلمداد می‌شود. ربا یا ربای معاملاتی است یا ربای قرضی که در ادامه، هریک را عنوان می کنیم.

انواع جرم ربا

قانون‌گذار در بند ۱ ماده ۱ قانون نحوه اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی (مصوب 1363) در تعریف ربا و انواع آن مقرر داشته است که «ربا بر دو نوع است:

  • ربای قرضی و آن بهره ای است كه طبق شرط یا بنا بر روال، مقرض از مقترض دریافت نماید.
  • ربای معاملی و آن زیاده ای است كه یكی از طرفین معامله زائد بر عوض یا معوض از طرف دیگر دریافت كند به شرطی كه عوضین، مكیل یا موزون و عرفاً یا شرعاً از جنس واحد باشند.»

در ربای معاملاتی، منظور خرید و فروش دو جنس یکسان اما نا متناسب در برابر هم است.مثلا یک طرف 10 کیلو برنج طارم درجه یک را در ازای دریافت 20 کیلو برنج طارم درجه یک معامله می‌کند. یا ده هزار گردوی تویسرکانی را با 15 هزار گردوی تویسرکانی معاوضه می‌کند؛ این نابرابری معامله، ربای معاملی یا همان معاملاتی گفته می‌شود.

اما ربای قرضی بیشتر از ربای معاملاتی در جوامع مختلف شایع است و در آن فردی، پولی یا وجهی یا جنسی را به دیگری قرض می‌دهد و بجای اینکه در انقضای مدت تعیین شده همان میزان جنس یا وجه یا پول را پس بگیرد، چیزی بیشتر از آن را مطالبه کرده و پس می‌گیرد. برای مثال فردی ده میلیون تومان به دیگری قرض می‌دهد تا شش ماه بعد به اون بازگرداند . البته به شرطی که پس از 6 ماه به جای ده میلیون تومان، 13 میلیون تومان به قرض دهنده بازگرداند؛ این همان چیزی است که به آن ربای قرضی می‌گویند.

مجازات جرم ربا ( مجازات ربا در قانون)

قانون مجازات اسلامی ( تعزیرات) ربا دادن و ربا گرفتن را جرم دانسته و مجازات آن را شش ماه تا سه سال حبس و تا 74 ضربه شلاق در نظر گرفته است. ماده 595 قانون مجازات اسلامی : ( هر نوع توافق بین دو یا چند نفر تحت هر قراردادی از قبیل بیع، قرض، صلح و امثال آن جنسی را با شرط اضافه با همان جنس مکیل و موزون معامله نماید و یا زائد بر مبلغ پرداختی دریافت نماید ربا محسوب و جرم شناخته می شود.

مرتکبین اعم از ربا دهنده، ربا گیرنده و واسطه بین آنها علاوه بر رد اضافه به صاحب مال به شش ماه تا سه سال حبس و تا 74 ضربه شلاق و نیز معادل مال مورد ربا به عنوان جزای نقدی محکوم می گردند.)

  • تبصره 1: در صورت معلوم نبودن صاحب مال، مال مورد ربا از مصادیق اموال مجهول المالک می باشد. در اختیار ولی فقیه قرار خواهد گرفت.
  • تبصره 2: هرگاه ثابت شود ربا دهنده در مقام پرداخت وجه یا مال اضافی مضطر می باشد. از مجازات مذکور در این ماده معاف خواهد شد.
  • تبصره 3: هرگاه قرارداد مذکور بین پدر و فرزند یا زن و شوهر منعقد شود. یا مسلمان از کافر ربا دریافت کند. مشمول مقررات این ماده نخواهد بود.

 

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل کلاهبرداری تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست.

منبع: گوگل

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 0 نظر

1 0
جرم ربا و مجازات ربا در قانون
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره