20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نکات کلیدی صدور چک

نکات کلیدی نوشتن چک

راهنمای مطالعه این مطلب

چک چیست؟

چک به معنی برگهٔ تاریخ‌دار و دارای ارزش مالی است که معمولاً برای خرید در حال و پرداخت در آینده استفاده می‌شود. چک، یک سند است که به موجب آن، صادرکننده چک، پولی را که نزد دیگری دارد تمام یا بخشی را به سود خود یا ثالث مسترد می‌دارد و دارنده ی آن تضمینی جز اعتبار صادر کننده ی آن ندارد. چک در حکم اسناد لازم الاجرا می باشد ( یعنی در صورت تأمین نبودن قسمت یا بخشی از مبلغ چک که منجر به برگشت خوردن آن می شود طبق قوانین و دستورالعمل‌های موجود می تواند مبلغ باقی‌مانده را از صادرکننده وصول نماید.)

برای صدور اجرائیه، توسط دارنده ی چک، عین چک به همراه گواهی عدم موجودی که از طرف بانک صادر شده به اجرائیات اداره ی ثبت تسلیم می گردد. اجرا درصورتی اجرائیه را صادر می نماید که مطابقت امضای چک با نمونه امضای صادرکننده در بانک، از طرف بانک گواهی شده باشد. وقتی چکی برگشت می خورد می توان به میزان چک از دادگاه تقاضای توقیف اموال را نمود. این امر ظرف ۱۵ روز باید صورت پذیرد. بعد از انقضای مهلت، باید با تشخیص دادگاه درصدی از مبلغ چک را بابت خسارت احتمالی به صندوق دادگستری واریز و سپس تقاضای توقیف اموال نمود.

نکات مهم در صدور چک عبارت است از:

 1. برای صدور متن چک حتما خودتان و با قلم خود متن چک را بنویسید و هرگز اجازه ندهید دیگران متن چک را بنویسند حتی اگر قابل اعتماد بودند.
 2. در قسمت مبلغ چک میزان آن را با حروف و رقم بنویسید و در قسمت در وجه ،وجه را به نام شخص بنویسید و از نوشتن حامل تا جایی که امکان دارد خودداری کنید.
 3. بعد از نوشتن اسم طرف مقابلتان بنویسید که چک «بابت» چه چیزی صادرشده است ، این کار برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی الزامی است.
 4. با کمترین فاصله به حرف «ر» در کلمه «ریال» شروع به نوشتن کنید . در داخل مستطیل مبلغ را به عدد بنویسید و پس از نوشتن جلوی آن تا انتهای مستطیل خط تیره بکشید.
 5. برای جلوگیری از زیاد نمودن رقم روی آن چسب نواری بزنید.
 6. اگر بدون خط خوردگی چک را نوشتید این کلمه × بدون خط خوردگی × را در بالای شکل مستطیل بنویسید و دو طرفش را ضربدربزنید.
 7. چک را بدون قلم خوردگی بنویسید و از با عجله نوشتن و شتاب زدگی در نوشتن آن خودداری کنید.
 8. اگر چک هنگام نوشتن حرف یا عدد دچار خط خوردگی شد پشت چک قید کنید مبلغ و تاریخ فلان صحیح است.
 9. امضا ء راحتی برای چک انتخاب نکنید. زیرا به راحتی قابل جعل است و زیر امضاء حتما نام و نام خانوادگی را به همراه تاریخ با خط خود قید کنید.
 10. ته چک را پس از صدور چک با نوشتن تاریخ و مبلغ چک و اینکه چک را به چه کسی داده اید ،کامل کنید .
 11. دسته چک را در جای امن و غیر قابل دسترسی قرار دهید .
 12. از زدن امضا در قسمت ته چک و برگه و جلد دسته چک خودداری کنید تا وقتی دسته چک مفقود یا به سرقت رفت نمونه امضایتان جعل نشود.
 13. اگر دسته چک یا یک برگ از چکتان مفقود شد یا به سرقت رفت به بانک اطلاع دهید و به دادسرا مراجعه نموده و ضمن طرح شکایت دستور قضایی را به بانک تحویل دهید. اگر به دادسرا مراجعه نکنید بانک هیچ گونه مسئولیتی ندارد و می تواند وجه چک را پرداخت و یا چک را برگشت بزند.
 14. اگر در متن چک جعل و دست کاری صورت گیرد و یا مورد کلاه برداری قرار گیرد و یا اختلاف حساب وجود داشته باشد مطابق بند 14 عمل نمایید و چنانچه معامله و یا قراردادی با چک صورت گرفت شماره چک و مبلغ چک و تاریخ آن حتماً در متن قرارداد قید شود.
 15. با چک ضامن افراد ناشناس و غیر قابل اعتماد که که احتمال عدم پرداخت او را می دهید ، نشوید.
 16. صدور چک بلامحل مجازات حبس و جزای نقدی را به دنبال دارد و دادگاه فردی را که چک بلامحل صادر کند به پرداخت مبلغ چک و خسارت وارده محکوم می کند. پس حتما برای چکی که بابت ضمانت یا تخلیه ملکی به طرف مقابل دادید رسید اخذ کنید.
 17. برای جلوگیری از برگشت خوردن چک مبلغ چک را یک روز قبل از موعد آن در بانک تأمین کنید و اگر در خصوص تامین چک مشکل داشتید با دارنده چک هماهنگ نمایید و از او مهلت بگیرید تا چک برگشت نخورد.
 18. هر وقت خواستید از شخصی چک دریافت کنید سعی کنید قبل از آن به بانک مراجعه کنید و تقاضای استعلام از حساب صاحب چک کنید و در صورت اطمینان از عدم وجود چک برگشتی از او چک قبول کنید . پس بهتر است معاملات خود را در ساعات اداری انجام دهید . زیرا در غیر ساعات اداری پاسخی از بانک دریافت نخواهید نمود .
 19. از امضای چک بدون تاریخ و بدون مبلغ خودداری نمایید و ابتدا مبلغ و تاریخ چک را نوشته سپس آن را امضا نمایید .
 20. هرگز چک را جهت اصلاح و تعویض و… به صادر کننده تحویل ندهید . زیرا زمانی که چک به صادر کننده تحویل داده می شود به معنای پرداخت شدن مبلغ چک توسط او می باشد . در صورت هر گونه ادعایی ، کسی که چک را به صادرکننده داده است باید اثبات نماید که مبلغ چک را نگرفته و چک برای اصلاح به صادر کننده تحویل داده شده است .
 21. بعضی از چک ها برای وصول نیاز به دو امضا می باشد یا بدون مهر فاقد اعتبارند. ( مانند برخی شرکت ها) که  باعث برخی کلاهبرداری ها خواهد شد . در برخی موارد صادر کننده به قصد پرداخت ننمودن مبلغ چک آن را یک امضا می دهد و شما نیز از این موضوع اطلاع نخواهید داشت ، پس چک نقد شد و تنها راه برای شما شکایت می باشد که نیاز به طی نمودن راه های طولانی خواهد داشت .در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید .در صورت وجود هر گونه معامله یا قرارداد با چک صورت گرفته شماره چک و مبلغ چک و تاریخ آن حتماً باید در قرارداد یا معامله قید گردد .
 22. در صورت وجود هر گونه معامله یا قرارداد با چک صورت گرفته شماره چک و مبلغ چک و تاریخ آن حتماً باید در قرارداد یا معامله قید گردد.

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل حقوقی تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست.

منبع: گوگل

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 0 نظر

1 0
نکات کلیدی صدور چک
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره