20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دادیار کیست؛ انواع دادیار و وظایف وی

دادیار کیست -

راهنمای مطالعه این مطلب

اولین اقدام پس از اعلام و‌ گزارش یک جرم آن است که پرونده جهت انجام تحقیقات مقدماتی به دادسرا ارجاع شود. طبق قانون آیین دادرسی کیفری به منظور کشف جرم، انجام تحقیقات، حفظ حقوق عمومی و غیره باید در حوزه قضایی هر شهرستان، دادسرای عمومی و انقلاب و دادسرای نظامی موجود باشد. در واقع این واحدها برای انجام تحقیقات مقدماتی در مورد جرایمی است که رسیدگی به آنها در صلاحیت دادگاه عمومی و انقلاب و با حضور قاضی، دادستان ، وکیل مدافع متهم و… برگزار می‌ شود، قرار دارد. دادسرا به ریاست دادستان تشکیل می شود. به تعداد لازم معاون، دادیار، بازپرس و کارمند اداری دارد. دادسرا‌ها معمولا از چند بخش که دادیاری‌ها نامیده می‌ شوند تشکیل می شود. که بنا به نوع جرایم طبقه‌بندی و توسط یک دادیار اداره می‌شود. اما دادیار کیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

مونا ترابی بهترین وکیل در تهران است که می تواند شما را با روند رسیدگی در دادگاه ها در  پرونده های حقوقی و کیفری، آشنا سازد. در صورت مواجهه با پرونده های حقوقی و کیفری از مشاوره  تخصصی با موسسه عدالت آریایی، بهره مند گردید: 09121979750

اگر برای شما هم سوال است که دادیار کیست در این مقاله همراه ما باشید.

دادیار کیست ؟

به عنوان موضوع اول به این سوال می پردازیم که دادیار کیست ؟دادیار مقام قضایی است که در دادسرا تحت ریاست و نظارت دادستان انجام وظیفه می‌ نماید. وی از حیث اظهارنظر و رأی، تابع دادستان است. با ارجاع دادستان عهده‌ دار امور سرپرستی، تحقیقات مقدماتی، اجرای احکام و سایر وظایفی است که به عهده دادستان می باشد. دادیار هنگام حضور در دادگاه جهت دفاع از کیفر خواست، به نام دادستان بیان عقیده می‌ نماید.

 قضات جوان و تازه‌وارد با انجام برخی از کار‌ها به نمایندگی از ایشان به تسریع امور کمک و تجربه‌آموزی میکنند. اما در اظهار نظر و رای، کاملا تابع دادستان هستند و معمولا به جرایم سبک از جمله فحاشی،توهین و… می‌پردارند.

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل پایه یک دادگستری تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست.

دادیار کیست و چه خصوصیاتی دارد؟

حال که متوجه شدیم دادیار کیست به بررسی خصوصیات وی می پردازیم. دادیار یک قاضی تازه‌ وارد و اغلب جوان و با تجربه کم است. به همین علت باید توان تجزیه و تحلیل مسائل را دارا باشد. یا به عبارتی به مرور تسلط پیدا کند. موارد زیر از جمله خصوصیات دادیارند:

 • امر قضاوت امری مهم و تاثیرگذار در زندگی انسان هاست. پس یک دادیار باید با صداقت و بی‌طرفی، عدالت را برای همگان به ارمغان بیاورد.
 • داشتن دانش حقوقی و آگاهی نسبت به آخرین تغییرات قانونی
 • صبر
 • روحیه کاووش‌گر
 • آشنایی با مسائل و نیازهای روز جامعه
 • قابلیت برقراری ارتباط مناسب با افراد
 • نفوذ ناپذیری

یک دادیار باید توان انجام چندین کار را با هم بدارد. وی باید بتواند شرایط را مدیریت کند. مثلا باید بتواند با دقت به دفاعیات بهترین وکیل کیفری در تهران گوش کند. لایحه‌ها را متوجه شود و با عدالت در مورد آن رای دهد.

دادیار کیست - خصوصیات دادیار

دادیار کیست و چه وظایفی در دادسرا دارد؟

تا به اینجه دیگر برایمان سوالی نیست که دادیار کیست اما این فرد به طور دقیق چه وظایفی دارد؟

 • در مرحله اول، دادیار باید عنوان مجرمانه‌ی جرم تحقق یافته را درست تشخیص دهد.
 • وظیفه دوم صدور قرار تعقیب و اقامه دعواست. طبق ماده ۳ قانون اصلاحی تشکیل دادگاه عمومی و انقلاب همه‌ی قرارهای صادره از جانب دادیار باید با موافقت دادستان صادر گردد. در صورت اختلاف نظر بین دادیار و داستان، نظر دادستان ارجحیت دارد.
 • وظیفه سوم بررسی جنبه‌ی حق‌الهی جرایمی است که جنبه‌ی حق‌الناسی آن توسط شاکی بخشیده شده است. بدین صورت که ممکن است مجازات تعزیری جرم به واسطه گذشت شاکی حذف شود اما مجازات حدی آن باقی است.

همانطور که در ابتدا نیز گفتیم، انجام امور مربوط به سرپرستی و اجرای احکام نیز تحت نظر دادستان توسط دادیار انجام می گردد.

انواع دادیار

به طور کلی در پاسخ به این که دادیار کیست و چند نوع دادیار داریم؟ باید بگوییم که ما 6 نوع دادیار داریم:

 • ارجاع: دادیارانی که به نمایندگی از دادستان انجام تعقیب را به عهده می گیرند
 • تحقیق: به معاونین دادستان یا دادیاران اجازه داده شده است در صورت ارجاع دادستان یا در غیاب وی عهده دار انجام تمام یا برخی از وظایف و اختیارات قانونی دادستان باشند.
 • اظهارنظر: یکی از وظایف دادستان اظهارنظر در مورد قرارهای صادره از طرف دادیار و بازپرس می باشد که به تجویز تبصره 5 ماده 3 (ق.ت.د.ع.ا در امور کیفری) دادستان یکی از دادیاران با تجربه را جهت انجام این امر از سوی خود تعیین می نماید که به او دادیار اظهار نظر گویند.
 • اجرای حکم: این دادیار نماینده دادستان در امر اجرای احکام است که به موجب بند الف ماده 3 (ق.ت.د.ع.ا) این امر به دادسرا واگذار شده است.
 • ناظر زندان: مسائلی از قبیل موافقت با پیشنهاد و آزادی مشروط زندانیان، مرخصی زندانیان، بررسی شایستگی آنها در بهره مندی از عفو، از وظایف دادستان است که دادیار ناظر زندان نماینده دادستان در انجام این وظیفه است.
 • نماینده دادستان در دادگاه: به موجب بند «ج» ماده14 (ق.ت.د.ع.ا در امور کیفری): دادگاه های عمومی جزایی و انقلاب با حضور رئیس دادگاه یا دادرس علی البدل و دادستان یا معاون او یا یکی از دادیاران به تعیین دادستان تشکیل می گردد و فقط به جرایم مندرج در کیفرخواست وفق قانون آیین دادرسی مربوطرسیدگی می نماید وانشای رأی پس از استماع نظریات و مدافعات دادستان یا نماینده او وفق قانون بر عهده قاضد دادگاه است.به موجب قسمت دوم تبصره2 ماده2 (ق.ت.د.ع.ا در امور کیفری): «دادستان شهرستان مرکز استان یا معاون او یا یکی از دادیاران به تعیین دادستان وظایف دادستان را در دادگاه کیفری استان انجام می دهد.» دادستان مکلف است در جلسات دادگاه حاضر شود یا نماینده خود را جهت حضور معرفی نماید و ازآنجا که حضور وی همیشه میسر نیست وی می تواند یک یا چند نفر از دادیاران را برای شرکت در جلسات و دفاع از کیفر خواست به دادگاه معرفی نماید. پس انتخاب وکیل خانواده برای این جرایم، انتخاب مناسبی نخواهد بود.

دادیار کیست - انواع دادیار

ارتباط دادیار و دادستان

حال بعد از آنکه فهمیدیم دادیار کیست و چه انواعی دارد و وظایف وی چیست باید به این موضوع بپردازیم که چه ارتباطی با سایر مقامات دارد؟ بهترین وکیل کیفری در تهران عنوان می کند، همانطور که گفته شد وظایف دادیار، همان وظایف دادستان است که با اجازه‌ی دادستان به او تفویض می شود. پس دادیار فقط در حدود اذنی از که دادستان دارد می‌ تواند اقدام کند و در صورت اختلاف نظر با دادستان، نظر دادستان ارجح است. همچنین اجازه مخالفت با دادستان را ندارد.

تفاوت دادستان و بازپرس و دادیار

تفاوت سه عنوان دادستان، بازپرس و دادیار آخرین بحثی است که در پاسخ به سوال دادیار کیست بررسی می کنیم. از همراهی شما سپاسگزاریم.

 • رئیس دادسرا، دادستان است و مدیریت امور دادسرا را به عهده دارد. بازپرس در دادسرای دارای دو جایگاه اداری و قضایی است. بازپرس و دادیار از دگر ضابطین دادگستری هستند و هر دو در انجام تحقیقات و مقدماتی جرم در دادسرا فعالیت می کنند.
 • دادیار و بازپرس هردو موظف به انجام رسیدگی و تحقیقات مقدماتی در مورد جرایم اعلام شده و شکایات مردم است. اگر بین دادیار و دادستان اختلافی رخ دهد، بي‌شک دادستان ارجحیت دارد. تمامی قرار‌های صادره از جانب دادیار باید یه تایید دادستان برسند. 
 • اما در صورت اختلاف بین بازپرس و دادستان، مرجع حل اختلاف دادگاه است. نظر هیچکدام بدون تایید دادگاه اعمال نخواهد شد. مانند صدور قرار مجرمیت.
 • در مواردی مثل صدور قرار بازداشت موقت از جانب بازپرس، اگر دادستان مخالفت کند نظر وی اعمال می‌شود.
در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 5 نظر

5 5
دادیار کیست؛ انواع دادیار و وظایف وی
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره