20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جرم اختلاس و مجازات آن

مجازات اختلاس

راهنمای مطالعه این مطلب

امروزه در بسیاری از کشور ها از جمله در کشور عزیزمان، شاهد جرایم اقتصادی زیادی هستیم. از این جرایم به صورت عامیانه با نام جرم اختلاس یاد می شود که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم.

مونا ترابی، بهترین وکیل در تهران برای امور حقوقی و کیفری در این مقاله با ما همراه است.

جرم اختلاس

اختلاس در لغت به معنی برداشتن شیء یا مال یا وجوه دولتی است. از نظر حقوق جزا نیز اختلاس عبارت از تصاحب و بردن وجه یا مال متعلق به دولت و بیت‌المال یا اشیای سپرده‌شده به یکی از کارکنان دولت یا ماموران به خدمات عمومی اعم از رسمی و غیررسمی و سایر نهادهای انقلابی است.

اختلاس به این دلیل که باید توسط مأمور دولت و در ارتباط با مالی که نزد وی به امانت گذاشته شده است ارتكاب يابد،‌ به صورت ویژه جرم انگاری شده و عنصر قانونی آن در «قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری»، ماده‌ی ۵ آمده است. این جرم عمومی و غیر قابل گذشت و متفاوت از جرمی مانند سرقت است.

جرم اختلاس

در نظر بدارید که جرایمی مانند جرم اختلاس جرایمی کیفری اند. در نتیجه باید به وکیل کیفری متخصص در همان حوزه مراجعه کنید. مانند امور کلاهبرداری که برای حل و فصل آن باید به بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران مراجعه نمایید. حال آنکه در امور حقوقی پیشنهاد ما به شما، مراجعه به وکیل متخصص در همان حوزه حقوقی است. مانند امور ملکی و امور مربوط به قراردادها. جهت دسترسی به پل های ارتباطی کلیک کنید:

بهترین وکیل ملکی در تهران

بهترین وکیل قرارداد در تهران

جرم اختلاس در قانون

بهترین وکیل کیفری در تهران مورد جرم اختلاس در قانون اذعان می دارد که طبق قانون: «هریک از کارمندان و کارکنان ادارات و سازمان‌ها یا شوراها و یا شهرداری‌ها و مؤسسات و شرکت‌های دولتی و یا وابسته به دولت و یا نهادهای انقلابی و دیوان محاسبات و مؤسساتی که به‌ کمک مستمر دولت اداره می‌شوند و یا دارندگان پایه قضایی و به‌طور کلی قوای سه‌گانه و همچنین‌نیروهای مسلح و مأمورین به خدمات عمومی اعم از رسمی یا غیررسمی‌، وجوه یا مطالبات یا حواله‌ها یا سهام و اسناد و اوراق بهادار و یا سایر اموال متعلق به هریک از سازمان‌ها و مؤسسات ‌فوق‌الذکر و یا اشخاص را که برحسب وظیفه به آنها سپرده شده است به نفع خود یا دیگری برداشت ‌و تصاحب نماید مختلس محسوب… خواهد شد…»

شرایط تحقق جرم اختلاس چیست؟

جرم اختلاس برای آنکه نحقق یابد به شرایطی از جمله موارد زیر نیاز دارد:

  • مرتکب از کارکنان و کارمندان مؤسسات مذکور در ماده‌ی فوق باشد؛ به هر نحو رسمی، پیمانی یا قراردادی. در نتیجه کارمند شرکت خصوصی و یا فرد عادی‌ای که اموال دولتی را تصاحب کند مختلس نامیده نمی شوند.
  • خیانت در امانت باید نسبت به اموال دولت و یا اموال متعلق به اشخاص خصوصی كه در نزد دولت است صورت گیرد.
  • اموال بر حسب وظیفه به او سپرده شده باشند و لزومی ندارد وظیفه‌ی کارمند نگهداری از مالی باشد، بلکه می‌تواند جهت وظیفه‌اش به آن مال ارتباط داشته باشد.
  • می‌تواند برای اموال منقول و غیرمنقول متصور باشد.
  • باید مال را در تملک خود یا دیگری در بیاورد؛ به هر مقدار.
  • عمد در این جرم باید احراز گردد، بنابراین شخص با بی دقتی و یا فراموشی مرتکب خیانت در امانت (اختلاس) نمی‌شود و شاید با مواد دیگری بتوان جرم و مجازات او را تشخیص داد.

مجازات جرم اختلاس چیست؟

مجازا جرم اختلاس چیست؟ آنچه در قانون به عنوان مجازات جرم اختلاس می خوانیم به شرح زیر است:

  • در صورتی که میزان اختلاس تا 50هزارریال باشد، مجازات مرتکب جرم شش‌ماه تا سه سال حبس و شش ماه تا سه سال انفصال موقت خواهد بود. اما در صورتی که میزان اختلاس بیش از 50هزارریال باشد. مجازات کارمند دو تا 10سال حبس و انفصال دایم از خدمات دولتی خواهد بود.
  • در هر مورد مرتکب علاوه بر رد وجه یا مال مورد اختلاس، به جزای نقدی معادل دو برابر آن محکوم خواهد شد. ضمنا چنانچه مرتکب در مرتبه مدیرکل یا بالاتر یا همطراز آنها باشد. به انفصال دایم از خدمات دولتی و در صورتی که در مراتب پایین‌تر باشد. همان‌گونه که اشاره شد؛ به شش‌ماه تا سه‌سال انفصال موقت از خدمات دولتی محکوم خواهد شد.
  • اگر جرم ارتکابی کارمند مختلس توأم با جعل و تزویر باشد. میزان اختلاس هم تا 50هزارریال باشد. کیفر مختلس به دو تا پنج سال حبس و یک تا پنج سال انفصال موقت از خدمات دولتی تشدید خواهد شد. هرگاه مبلغ اختلاس زاید بر 50هزارریال باشد. مجازات اختلاس توأم با جعل و تزویر، حبس از هفت تا 10سال و انفصال دایم از خدمات دولتی است. در هر مورد علاوه بر رد وجه یا مال مورد اختلاس، مختلس به جزای نقدی معادل دو برابر آن محکوم می‌شود.
  • ضمنا مختلس از حیث مالی ضامن جبران آن خواهد بود. به علاوه، جرم اختلاس از جرایمی است که دارای حیثیت عمومی بوده و غیرقابل گذشت است. بنابراین با گذشت متضرر از جرم، تعقیب و اعمال مجازات درباره مختلس موقوف نخواهد شد. وزیر دستگاه مربوطه هم می‌تواند پس از پایان مدت بازداشت موقت، کارمند را تا پایان رسیدگی و تعیین تکلیف نهایی از خدمت معلق کند. به ایام تعلیق مذکور در هیچ حالت، هیچگونه حقوق و مزایایی تعلق نخواهد گرفت.

موسسه حقوقی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل کلاهبرداری تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست.

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 1 نظر

5 1
جرم اختلاس و مجازات آن
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره