باور غلط درباره اعاده حیثیت

باور غلط درباره اعاده حیثیت

اعاده حیثیت (ادعای شرف): ادعای شرف یا به اصطلاح حقوقی اعاده‌ی حیثیت به این معناست که هرکس به هرنحو امور غیر واقع را به دیگری نسبت دهد به شکلی که این کار باعث پایمال شدن حقوق وی اعم از مادی یا معنوی بشود یا نه، به موجب قانون برای وی حقی در جهت اعاده‌ی حقوق از دست رفته ایجاد شده تا به واسطه‌ی آن بتواند آثار جرم انگاری یا احتمالا محکومیت بلاوجه خود را زایل کند.

شما هم این اصطلاح را زیاد شنیده اید. مثلا شخصی به دیگری میگوید دزد و شخصی که مورد اتهام واقع شده است میگوید علیه تو شکایت میکنم و یا میگوید اعاده حیثیت میکنم. ولی آیا همیشه اینگونه است؟ یعنی میتوان برای هر توهینی شکایت مطرح کرد؟ در این مقاله این اصطلاح را برایتان کامل توضیح میدهیم.

اعاده حیثیت یکی از اصطلاحاتی است که در قانون اساسی و همچنین دو قانون مهم کیفری یعنی قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری به کار رفته است. اگر از کسی شکایت کنید و نتوانید آن را اثبات کنید، طرف مقابل اعاده‌ی حیثیت می‌کند و شما محکوم می‌شوید این باور غلط است. دادگاه محل تظلم خواهی و رسیدگی به شکایات است. حق شما طرح شکایت و وظیفه‌ دادگاه بررسی آن است. عدم اثبات مسئولیت کیفری برای شما نمی‌آورد‌ مگر در شرایط خاص.

در صورت وجود هرگونه شبهات حقوقی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل کلاهبرداری تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست.

منبع: گوگل

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپ بورد

کپی