20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

وکیل قتل و مشاوره حقوقی قتل

راهنمای مطالعه صفحه

مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

برای حل مشکلات حقوقی شما با شماره ۰۲۱۲۲۰۹۷۰۹۰ بگیرید.

یکی از جرائم بسیار سنگینی که عواقب جبران‌ناپذیری را در پی دارد قتل است. همه‌ی جوامع و نظام‌های حقوقی جهان توجه ویژه‌ای به جرم قتل دارند و برای عدم گسترش این اقدام خشونت‌آمیز، قوانین گوناگونی برای مجازات در نظر گرفته شده است. وکیل قتل از مهارت و تجربه‌ی کافی در زمینه‌ی حل و فصل پرونده‌های ارتکاب قتل برخوردار بوده و می‌تواند از ادله و مدارک مستندی برای احقاق حقوق افراد استفاده نماید.

در حقیقت، به همان میزانی که جرم قتل نتایج و آثار زیانباری را به همراه دارد، روند دادرسی پیچیده‌ای نیز دارد و هرگونه کوتاهی و آشنا نبودن با قوانین مربوطه باعث ضایع شدن حقوق افراد می‌شود. در نتیجه باید سعی کنید بهترین و ماهرترین وکیل قتل را استخدام کنید. برای یافتن بهترین وکیل تهران با ما تماس بگیرید.

وکیل قتل

قتل از بزرگ ترین ناه‍نجاری‌های اجتماعی در هر جامعه ای در نظر گرفته می‌شود و کارشناسان و قانون مداران دائما در حال بررسی علل بروز آن و راه های کاهش این جرم خشونت بار هستند. با این وجود، همچنان سالانه شمار بالایی قتل در کشورهای مختلف از جمله کشور ما اتفاق می‌افتد.

این جرم زیان بار، آسیب های جبران ناپذیری را به خانواده مقتول، قاتل، خانواده قاتل و به طور کلی جامعه وارد می‌کند. از آنجایی که پرونده‌های قتل از پیچیده ترین پرونده‌های کیفری هستند، حتما به وکیل قتل نیاز دارند.

عدم مراجعه به وکیل قتل و دریافت کمک از او ممکن است باعث اطاله دادرسی و ضایع شدن حق متهم یا شاکی شود. ممکن است در برخی از پرونده‌ها، فردی که مرتکب قتل شده با قانون آشنا نباشد و به دلیل این عدم آشنایی به ناحق قصاص شود. حال آن که در صورت کمک گرفتن از وکیل قتل، ممکن است غیرعمد بودن جرم اثبات شود و مجازات متهم کاهش پیدا کند.

چرا باید در پرونده قتل از وکیل قتل استفاده کرد؟

وکیل متخصص قتل

جهت انتخاب وکیل متخصص قتل، باید به دنبال یک وکیل کیفری باشید که دارای اطلاعات کافی در این زمینه باشد. وقتی جرم قتل رخ می‌دهد، ابعاد آن بسیار وسیع‌تر از آنچه در ظاهر به نظر می‌رسد می‌باشد. وکلای متخصص و ماهر با کاهش آسیب‌های وارد شده به افرد درگیر، سعی می‌کنند مجازات مرتکبان را کاهش دهند.

یک وکیل قتل حساسیت کاری بسیار بالایی دارد زیرا نتیجه‌ی کار او تاثیر زیادی بر زندگی افراد مختلف و حتی جامعه انسانی می‌گذارد. به همین دلیل، افرادی که به دنبال وکیل در زمینه‌ی قتل هستند باید اطلاعات جامع و کاملی درباره‌ی قانون و نحوه‌ی انتخاب وکیل برای پرونده قتل داشته باشند تا بتوانند یک وکیل متخصص و حرفه‌ای را برای سپردن وکالت پرونده به او انتخاب نمایند. گاهی اوقات نیاز به مشاوره با یک وکیل دیه را پیدا می‌کنید که در این صورت نیز باید به دنبال مجرب‌ترین وکیل بگردید.

وکیل قاتل

زمانی که پرونده‌های قتل در محاکم قضایی مطرح می‌شوند، اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند این است که باید از یک وکیل قاتل متخصص و حرفه‌ای برای پرونده کمک بگیرند تا حق و حقوق قاتل و همچنین خانواده مقتول ضایع نگردد. تنها کسی که در چنین مواقعی می‌تواند خدمات حقوقی را به طور حرفه‌ای ارائه دهد، وکیل قتل است.

وکیل قاتل از تمام جزئیات مربوط به پرونده‌های قتل اطلاع دارد و می‌تواند با جمع‌آوری مدارک و ادله‌ی اثبات باعث کاهش مجازات قاتل شود. در صورتی که وقت کافی برای مراجعه به دفتر وکالت را ندارید و یا سوالی دارید که باید فوراً پاسخ آن را بدانید، می‌توانید از مشاوره حقوقی تلفنی استفاده کنید. 

در صورتی که خودتان یا یکی از عزیزان تان مرتکب جرم قتل شده باشد، وکیل قتل می‌تواند کمک کند تا از میزان جرم بکاهید. البته این که وکیل قاتل تا چه حد می‌تواند در کاهش جرم کمک کند به این که فرد، مرتکب چه نوع قتلی شده است بستگی دارد. داشتن یک وکیل قاتل کاربلد، شانس عفو شدن یا کاهش جرم را بالا می‌برد. وکیل به واسطه تجربه بالا و دانشی که در خصوص جرایم کیفری دارد، می‌تواند به موکل خود کمک کند. قوانین، پیچیده و دشوار هستند و دارای تبصره‌های بسیار زیادی اند، به همین خاطر افراد معمولی هیچ آشنایی ای با این قوانین ندارند.

هنگام بروز حادثه ای نظیر قتل، از آنجایی که افراد مرتبط با حادثه، آمادگی قبلی برای مواجهه با شرایط را ندارند دستپاچه می‌شوند و نمی‌دانند که باید چه کاری انجام دهند. در این شرایط وکیل قاتل، موکل خود را در جریان این قوانین می‌گذارد و به او در روند دادرسی کمک می‌کند. فردی که مرتکب قتل شده هم دارای حق و حقوقی است. در صورت عدم آگاهی از این قوانین و عدم استفاده از آن‌ها در دادگاه، ممکن است حق فرد ضایع شود. یک موکل قتل مجرب با استفاده از ادبیات صحیح و اشراف به قوانین، به اثبات بی گناهی موکلش کمک می‌کند.

در شرایطی که فرد قاتل جرم خود را پذیرفته است و چندین بار اظهار کرده که به طور عمد دست به قتل زده، وکیل همچنان می‌تواند از حق و حقوق مجرم دفاع کند و رضایت خانواده مقتول را برای پرداخت دیه جلب کند. پرونده های قتل بی شماری وجود داشته اند که در آن‌ها وکیل قتل توانست با کسب رضایت اولیای دم یا خانواده مقتول، مانع از اعدام شدن فرد شود.

در شرایطی که فرد، مرتکب قتل غیر عمد یا خطای محض شده است اما وکیل خانواده مقتول سعی در مجرم نشان دادن مرتکب را دارد، وکیل قتل می‌تواند کمک شایانی کند. در این شرایط وکیل با انتخاب ادبیات مناسب، تنظیم شکواییه، جمع آوری مدارک و ادله، بی گناهی موکلش را ثابت می‌کند و مانع از این می‌شود که متهم حکم ناحقی را دریافت کند.

وکیل قتل عمد

قتل عمد به نوعی از قتل گفته می‌شود که در آن مجرم یا قاتل با انگیزه و هدف قبلی اقدام به کشتن یک فرد دیگر و سلب حق حیات او می‌کند. در تمام کشورهای دنیا، این نوع قتل بیشترین مجازات را دارد. در قانون مجازات اسلامی نیز مجازات قاتلی که مرتکب قتل عمد شده است، قصاص نفس است. قصاص یعنی همان اقدامی که روی مقتول صورت گرفته و سبب قتل او شده، باید روی قاتل هم انجام شود. در ایران، این قانون به صورت اعدام انجام می‌شود.

هنگام وقوع قتل عمد، یکی از اولین اقداماتی که افراد مرتبط با این حادثه انجام می‌دهند پیدا کردن یک وکیل قتل عمد است. از آنجایی که خانواده قاتل و مقتول از قوانین، روند دادگاه، جزئیات تبصره‌ها و… اطلاعی ندارند، باید کار را به یک وکیل قابل اعتماد بسپارند که با تمام جزئیات آشناست.

وکیل قتل عمد در صورتی که توسط خانواده مقتول انتخاب شود، تمام تلاشش را می‌کند که مانع از پایمال شدن حق مقتول و خانواده او شود. و اگر از سمت خانواده قاتل انتخاب شود، می‌کوشد که با جلب رضایت خانواده مقتول، مجازات اعدام را به حبس یا پرداخت دیه کاهش دهد و زندگی دوباره ای به مرتکب ببخشد.

مزایای داشتن وکیل قتل عمد

مهم ترین مزیت داشتن وکیل قتل این است که جلسات دادگاه با نظم درستی سپری می‌شوند و روند دادرسی با سرعت بیشتری پیش می‌رود. علت این نظم و افزایش سرعت دادرسی، اسناد و مدارکی است که وکیل در هر جلسه به دادگاه ارائه می‌دهد. این مدارک باعث می‌شوند که تحقیقات دادگاه در خصوص پرونده قتل زودتر تکمیل شوند و قاضی و دادستان بتوانند هر چه سریع تر به نتیجه نهایی برسند.
وجود وکیل قتل در پرونده تاثیر چشمگیری روی زندگی افرادی دارد که به هر نحوی با پرونده قتل مرتبط هستند. برای مثال می‌تواند با پرداخت دیه مانع از اعدام شدن فرد و از دست رفتن زندگی‌های بیشتر و داغدار شدن یک خانواده دیگر شود. همچنین می‌تواند جزئیات جدیدی را در خصوص پرونده کشف کند و با برملا کردن رازهای نهان پشت پرده قتل، به خانواده مقتول این امکان را بدهد که بتوانند به بخشش فکر کنند.

دلایل حضور وکیل قتل عمد در پرونده

از دلایلی که حضور یک وکیل قتل مجرب در پرونده ضروری است می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • وکیل می‌تواند رضایت یا عدم رضایت فرد شاکی را به دادگاه اعلام کند و به جای او در دادگاه شرکت کند. به این صورت دیگر به حضور شاکی نیازی نیست.
 • کمک می‌کند که اثبات جرم طی مدت زمان کوتاه تری صورت بگیرد.
 • در صورتی که قاتل متواری باشد، در کمترین زمان ممکن می‌تواند حکم جلب او را بگیرد.

وکیل قتل غیرعمد

همان طور که از اسم قتل غیرعمد پیداست، قتلی است که بدون قصد و قرض قبلی صورت گرفته باشد و فردی که مرتکب جرم شده، قصد گرفتن جان طرف مقابل را نداشته است. به این نوع قتل، قتل شبه عمد هم می‌گویند زیرا فرد قصد داشته که مقتول را بترساند یا به او آسیب بزند، اما این آسیب یا ترس به هر نحوی سبب مرگ او شده است. بسیاری از قتل‌هایی که هنگام دعوا اتفاق می‌افتند از همین نوع قتل هستند.

در صورتی که اطرافیان تان قربانی این نوع قتل شده اند یا در این پرونده مجرم هستند، اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه به یک وکیل قتل غیرعمد است. وکیل قتل غیرعمد با بررسی جوانب پرونده به شما می‌گوید که احتمال حبس مجرم چقدر است و تا زمان به نتیجه رسیدن پرونده در کنار شما خواهد بود.

در صورتی که از طرف خانواده مقتول وکیل قتل استخدام کرده باشید باید بدانید که اثبات این نوع قتل کار سختی است و وکیل باید ادله و اسناد کافی پیدا کند تا بتواند این قتل را اثبات کند. مجازات قتل غیرعمد و عمد در قانون مجازات اسلامی خیلی متفاوت است و به همین خاطر است که وکلای قتل برای اثبات قتل انرژی و زمان زیادی صرف می‌کنند.

از طرف دیگر اگر از طرف خانواده قاتل وکیل قتل استخدام کرده اید همچنان این پرونده دشواری‌های خاص خود را دارد، زیرا باید با کمک شاهدین یا پیدا کردن اسناد و مدارک ثابت کنید که قاتل بدون قصد قبلی اقدام به چنین رفتاری کرده است. اگر بین قاتل و مقتول سابقه دشمنی وجود داشته باشد یا قاتل مقتول را در گذشته تهدید کرده باشد، اثبات غیر عمد بودن قتل دشوارتر می‌شود. به طوری که در برخی از پرونده‌ها با وجود غیر عمد بودن قتل، تنها به علت خصومت قبلی، دادگاه رای به عمدی بودن قتل می‌دهد و مجرم قصاص می‌شود. در این شرایط، نقش یک وکیل قتل مجرب پررنگ تر می‌شود. وکیل تمام تلاش خود را صرف می‌کند تا تمام مدارک رو شوند و دادگاه بتواند تصمیم عادلانه ای در این خصوص بگیرد.

مزایای استخدام وکیل قتل غیر عمد از سمت خانواده مرتکب

مهم ترین موضوعی که در پرونده‌های قتل غیر عمد باید در نظر گرفت، تنظیم یک شکواییه با مضمون بی گناه بودن متهم است. اما نکته قابل توجه این است که هر فردی نمی‌تواند شکواییه را تنظیم کند و نوشتن آن به دانش حقوقی نیاز دارد. به همین خاطر است که باید تنظیم شکواییه را وکیلی انجام دهد که در زمینه قتل غیر عمد تخصص دارد. در شکواییه باید از الفاظ حقوقی درست و متناسب با شرایط پرونده استفاده شود که این کار فقط از عهده یک وکیل مجرب برمی‌آید.
علاوه بر این، برای نشان دادن این که متهم بی گناه است به تنظیم لایحه و دفاعیه نیاز است که وکیل قتل این کار را نیز انجام می‌دهد.

وکیل قتل خطای محض

یکی دیگر از انواع قتل، خطای محض است که در آن فرد متهم به هیچ عنوان حتی قصد آسیب زدن یا ترساندن فرد مقابل را هم نداشته و به صورت کاملا اتفاقی منجر به مرگ او شده است. این نوع قتل که به آن قتل خطایی هم می‌گویند همانطور که از اسمش پیداست کاملا از روی خطا و اشتباه رخ می‌دهد.

انواع قتل خطای محض

طبق ماده ۲۹۲ قانون مجازات اسلامی، این قتل اغلب در یکی از سه حالت زیر رخ می‌دهد:

 • در حالت اول، فرد متهم هنگام وقوع جرم در حالت خواب یا بیهوشی قرار دارد و کنترلی روی اعمال خود ندارد. برای مثال متهم در خواب می‌غلتد و با افتادن روی فرد مقابل سبب مرگ یا قتل او می‌شود.
 • در حالت دوم، فردی که به اشتباه مرتکب جرم شده است کودک یا مجنون است.
 • در حالت سوم فرد قصد ارتکاب قتل را نداشته و در اقدامی سهوی باعث فوت دیگری می‌شود. برای مثال در برخی از طوایف، رسم تیراندازی هوایی در عروسی وجود دارد. در این شرایط ممکن است هنگام شلیک هوایی، تفنگ از دست مرتکب بلغزد و با شلیک اشتباه به یک فرد باعث مرگ او شود. یا این که شخصی برای شکار حیوانات به جنگل می‌رود و هنگامی که می‌خواهد یک حیوان را هدف قرار دهد به اشتباه تیر به یک انسان دیگر برخورد می‌کند و این اشتباه در هدف، سبب مرگ طرف مقابل می‌شود.

نکته: در ماده ۲۹۲ همچنین ذکر شده است که اگر کسی به قصد به قتل رساندن شخصی به او تیراندازی کند اما به هر دلیلی تیر به جای آن شخص، به یک شخص دیگر برخورد کند و سبب مرگ او شود، از آنجایی که متهم قصد قتل را داشته است، مرتکب قتل عمد شده و باید قصاص شود. در نتیجه وجود قصد و هدف قبلی در انجام قتل، تعیین می‌کند که موضوع خطای محض منتفی است و جنایت صورت گرفته قتل عمد است.

در این شرایط نیز چه از طرف خانواده قاتل باشید چه مقتول، برای اثبات بی گناهی یا جرم باید سراغ یک وکیل قتل خبره بروید. وکیل قتل، جوانب پرونده را بررسی می‌کند و ادله کافی را به دادگاه ارائه می‌دهد تا به دادگاه در تصمیم گیری درست کمک کند.

مزایای استخدام وکیل قتل در پرونده خطای محض

مسلما خانواده قاتل یا مقتول، نمی‌توانند به تنهایی کار خاصی در اثبات قتل یا بی گناهی انجام دهند. در این شرایط وجود وکیل قتل ضروری است. این وکیل به متهم یا خانواده قربانی کمک می‌کند که حق خود را احقاق کنند. برخی از اقدامات وکیل قتل شامل این مواردند:

 • وکیل کمک می‌کند که نوع قتل صورت گرفته را به درستی اثبات کنند. برای مثال، در صورتی که قتل غیرعمد یا خطای محض بوده، وکیل با ارائه ادله، حکم قصاص را می‌شکند و مانع از اجرای حکم اعدام می‌شود.
 • در صورتی که وکیل قتل، از طرف خانواده مقتول استخدام شده باشد می‌تواند مانع از اثبات بی گناهی قاتل شود و با نشان دادن ادله ای که قتل عمد را اثبات می‌کنند، از تبرئه شدن قاتل جلوگیری کند.
 • وکیل می‌تواند برای موکل خود جلسات توجیهی یا مشاوره برگزار کند تا او را کاملا با حق و حقوقی که دارد آشنا کند. به این صورت مانع از پایمال شدن حق و حقوق موکلش و مورد سوء استفاده قرار گرفتن ناشی از ناآگاهی می‌شود.
 • وکیل قتل با دانش تخصصی و حقوقی ای که دارد، با هدایت پرونده قتل به بهترین مسیر، مانع از پایمال شدن حق و حقوق طرفین می‌شود.

شرایط گذشت از قصاص چیست؟

اولیا دم یا ولی دم در واقع ورثه مقتول هستند، یعنی همان کسانی که در صورت فوت مقتول از او ارث می‌برند اما قانون زن و شوهر را از داشتن حق قصاص مستثنی کرده، اگرچه از هم ارث می‌برند. آن دسته از افراد که صاحب حق قصاص یا اولیا دم هستند می‌توانند در هر مرحله‌ای از روند رسیدگی به پرونده و یا حتی اجرای حکم با مرتکب یا قاتل مصالحه کنند، این مصالحه می‌تواند به صورت مجانی انجام شود یا در برابر دریافت حق یا مالی از مرتکب بگذرند. البته اگر اولیای دم قصد گذشت داشته باشند، همه‌ی آنها باید توافق داشته باشند.

توجه داشته باشید که گذشت یا مصالحه از قصاص پیش از صدور حکم و یا پس صدور حکم از سوی مرجع قضایی منجر به از بین رفتن قصاص می‌گردد.

لازم به ذکر است که به موجب ماده 364 قانون مجازات اسلامی، رجوع از گذشت جایز نیست. بدین ترتیب در صورتی که اولیاء دم از قصاص مرتکب گذشت کنند و قصاص ساقط شود، دیگر مجاز نیستند پس از آن دوباره از گذشت خود رجوع کنند.

مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره

وکیل قتل یا وکیل تسخیری؟

برای اینکه در روند دادرسی پرونده قتل بتوانید به نتیجه مطلوبی برسید، باید حتماً به وکیل دادگستری در حوزه قتل مراجعه نمایید. چنین وکلایی معمولاً علاوه بر دانش کافی از تجربه‌ی بسیار زیادی نیز در پرونده‌های مربوط به قتل برخوردارند.

انتخاب وکیل در پرونده‌های قتل تا حدی برای قانونگذار مهم است که در ماده ۱۸۶ قانون آیین دادرسی کیفری به موضوعی به نام وکیل تسخیری پرداخته است. به موجب قانون آیین دادرسی کیفری، متهم حق دارد از دادگاه تقاضا كند وكيلي را براي او انتخاب نمايد. در صورتی که دادگاه تشخیص دهد متهم قادر به انتخاب وكيل نیست، از میان وكلاي حوزه قضايي و یا از نزديكترين حوزه مجاور وكيلي را براي او تعيين خواهد کرد و اگر وكيل درخواست حق‌الوكاله کند، دادگاه حق‌الزحمه‌ی وی را متناسب با كار تعيين خواهد نمود که از رديف مربوط به بودجه دادگستري پرداخت می‌گردد.

شرایط عمومی قصاص

شرایط عمومی قصاص به انواع مختلفی تقسیم می‌گردد که در قانون مجازات اسلامی به طور کامل به آنها پرداخته شده است. با توجه به قانون، می‌توان شرایط عمومی قصاص را به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

برای اثبات قصاص چه شرایطی لازم است؟

 • قصاص زمانی ثابت می‌شود که قاتل، پدر یا از اجداد پدری مقتول نباشد و مقتول عاقل بوده و از لحاظ دین و مذهب با قاتل برابر باشد.
 • در صورتی که مقتول مسلمان باشد، مسلمان نبودن قاتل، مانع قصاص نمی‌شود.
 • این ادعا باید در دادگاه ثابت شود که قاتل، پدر یا یکی از اجداد پدری مقتول است و در صورت عدم اثبات، حق قصاص، حسب مورد، با سوگند ولی دم ثابت می‌شود.
 • هرگاه یک فرد غیر مسلمان مرتکب جنایت عمدی یک فرد مسلمان شود، حق قصاص ثابت است. در این هنگام هیچگونه تفاوتی در میان ادیان، فرقه‌ها و گرایشات فکری وجود ندارد.
 • اگر مقتول غیر مسلمان باشد و قاتل پیش از اجرای قصاص، مسلمان شود، قصاص ساقط شده و علاوه بر پرداخت دیه به مجازات تعزیری محکوم می‌گردد.
 • جنایت عمدی یک فرد نابالغ موجب قصاص می‌باشد.
 • مرتکب جنایت عمدی یک فرد مجنون علاوه بر پرداخت دیه، به تعزیر هم محکوم می‌گردد.
 • جنایت عمدی یک جنین، هر چند بعد از حلول روح باشد، موجب قصاص نمی‌باشد.

مزایای کمک گرفتن از وکیل قتل

کمک گرفتن از وکیل متخصص در امر قتل مزایای بیشماری را به همراه دارد. این نوع وکیل موجب تسریع روند دادرسی پرونده قتل می‌شود و مانع از اتلاف وقت طرفین می‌گردد. با حضور وکیل در پرونده‌های قتل، شاکی قانوناً می‌تواند در دادگاه حضور پیدا نکند و وکیلش به جای او در جلسات دادگاه شرکت نماید. این امر باعث می‌شود تا میزان آسیب‌های روحی و فشارهای روانی کاهش پیدا کند. وکیل تسلط کافی بر قوانین حقوقی دارد و با تمام جزئیات ارائه‌ی ادله‌ی اثبات و استنادات قانونی آشنایی دارد، بنابراین به کمک تخصص و مهارت خود می‌تواند مجازات قاتل را کم کند. به کمک یک وکیل ماهر، روند تحقیقات پرونده‌ی قتل با سرعت بیشتری انجام می‌شود و خیلی از حقایق پرونده برای قاضی مشخص می‌گردد اما لازم است که شما از بهترین وکیل تهران کمک بگیرید در غیر این صورت ممکن است نتیجه ای که انتظار دارید را بدست نیاورید.

ادله اثبات در پرونده قتل

۱- اقرار

به موجب ماده 164 قانون مجازات اسلامی، اقرار یعنی «اخبار شخص به ارتکاب جرم از جانب خود». از این رو، اقرار روشی است که به کمک آن فرد چیزی را اعلام می‌کند. وقتی کسی اقرار به موضوعی کند، آن موضوع ثابت می‌شود و قطعی است و به هیچ ادله‌ای برای اثبات آن نیاز نیست. جهت اثبات قتل عمد به روش اقرار، فقط کافی است که قاتل یک بار اقرار کند که شخصی را خودش کشته است. البته شرط پذیرش اقرار این است که شخص اقرار کننده عاقل و بالغ باشد، از سلامت روان برخوردار باشد و در بیان اقرار اراده و اختیار آزاد داشته باشد.

۲- بینه

بینه در لغت یعنی یک دلیل انکار نشدنی و در اصطلاح حقوقی یعنی شهادت و گواهی. شهادت به این معناست که کسی آنچه را که دیده به ضرر شخص ثالث بیان نماید. در اثبات جرائم و به خصوص جرم قتل، وقتی شکواییه‌ی قتل از جمله قتل عمد تقدیم گردد، زمانی بر شهادت تکیه می‌شود که متهم مسئولیت جرم را نپذیرد و آن را انکار نماید. شاهد نیز باید از شرایط لازم برای بیان شهادت برخوردار باشد، مثلاً باید عاقل باشد، عادل باشد و …

۳- قسامه

قسامه در اصطلاح حقوقی یعنی سوگند خوردن و یکی از روش‌های اثبات جرم می‌باشد. قسامه از فقه برگرفته شده است. جهت اثبات قتل به واسطه‌ی قسامه، در صورتی که ولی دم مقتول ادعا نماید که شخصی قاتل است ولی شاهد و سندی برای اثبات این ادعا نداشته باشد، باید 50 مرتبه در دادگاه قسم بخورد که شخص مورد نظر قاتل است. طبق موارد قانون مجازات اسلامی، اداکنندگان سوگند باید افرادی باشند که بتوان احتمال اطلاع آنها ار وقوع جنایت را توجیه کرد. قسامه برای اثبات جرم قتل در درجه‌ی آخر قرار دارد.

۴-علم قاضی

علم قاضی به معنای اسناد و مدارکی است که قاضی برای اثبات جرم به آنها استناد می‌نماید. این راه برای اثبات جرم به ویژه اثبات جرم قتل در حال حاضر بسیار کارآمد است، چرا که اثبات قتل از طریق قسامه و اقرار بسیار دشوار می‌باشد.

ادله اثبات در پرونده قتل چیست؟

مهلتی که برای پرداخت دیه مشخص شده است چقدر است؟

به موجب قانون، مجرم یک فرصت معین برای پرداخت دیه دارد بنابراین قانوناً نمی‌توان مجرم را تحت فشار قرار داد تا کل دیه را طی چند روز یا مقداری از آن را در فرصت محدودی پرداخت کند. مطابق با ماده ۴۸۸ قانون مجازات اسلامی، مهلت پرداخت دیه از زمان وقوع قتل به این صورت می‌باشد: در قتل عمد ظرف یک سال قمری، در قتل شبه عمد ظرف دو سال قمری و در قتل خطای محض، ظرف سه سال قمری.

آیا خانواده مقتول برای اعدام قاتل باید دیه پرداخت کنند؟

۱- زمانی که بعضی از اولیاء تقاضای قصاص کنند اما برخی دیگر نخواهند قصاص کنند و بخواهند دیه دریافت کنند، آنهایی که تقاضای قصاص دارند باید سهم دیه‌ی اولیاء دم دیگر را بپردازند یا اگر اولیاء دم که کبیر هستند تقاضای قصاص داشته باشند باید سهم اولیاء دم صغیر را حساب کرده و به حسابی که دادگستری برای این کار افتتاح کرده واریز کنند تا بعد از رسیدن اولیاء دم صغیر به سن قانونی، در صورتی که تقاضای دیه داشته باشند به آنها پرداخت شود. این دیه به خانواده مقتول تعلق می‌گیرد، نه قاتل.

۲-  اگر مقتول یک نفر باشد اما قاتل بیش از یک نفر باشد، مثلاً اگر قاتلین دو نفر باشند و اولیاء دم تقاضای قصاص هر دو را داشته باشند، باید به اولیاء دم هر کدام از قاتلین نصف دیه یک انسان را پرداخت کنند تا عدالت برقرار گردد چرا که مقتول یک نفر بوده اما اکنون دو نفر قصاص می‌شوند، پس باید دیه‌ی یک نفرِ اضافه پرداخت گردد.

۳– اگر قاتل مرد و مقتول زن باشد، به دلیل اینکه دیه زن نصف دیه مرد است، پس اگر اولیاء دم بخواهند قاتل را قصاص کنند باید نصف دیه مرد را به خانواده‌ی قاتل بپردازند.

انواع قتل

برای تشخیص مجازات مناسب برای جرم قتل ابتدا باید به درک درستی از انواع قتل رسید. انواع مختلف قتل توسط قاضی در دادگاه بررسی خواهد شد و مجازات متناسب برای آن تعیین خواهد شد.

الف) قتل عمد

جرم قتل عمد در هر حالتی قصاص نفس است. یعنی ولی دم یا اولیاء دم مقتول می‌توانند تقاضای قصاص یعنی کشتن قاتل را داشته باشند. البته اولیاء دم مقتول می‌توانند گذشت کنند یا به جای قصاص، دیه دریافت کنند. از طرف دیگر در صورتی که شخص مرتکب قتل عمد شده ولی قصاص انجام نمی‌گیرد، علاوه بر پرداخت دیه، به ۳ تا ۱۰ سال حبس نیز محکوم می‌گردد.

ب) قتل غیرعمد

قتل غیر عمد به دو دسته‌ی قتل شبه عمد و قتل خطای محض تقسیم می‌شود:

 1) قتل شبه عمد

به دلیل اینکه چنین قتلی عمدی نیست، پس مستوجب قصاص نمی‌باشد و مرتکب باید در عوض دیه پرداخت کند. البته در مورد این مسئله که آیا مرتکب زندانی نیز می‌شود یا خیر اختلاف نظر وجود دارد اما در قتل غیر عمد ناشی از تصادفات رانندگی، مرتکب نه تنها باید دیه پرداخت کند، بلکه باید مجازات حبس را نیز تحمل کند. در مصادیق دیگر، حکم پرداخت دیه از سوی مرتکب، قطعی و حتمی است.

 2) قتل خطای محض

قتل خطای محض مثل قتل شبه عمد مستوجب پرداخت دیه می‌باشد. تنها تفاوت این است که در قتل شبه عمد دیه را خود مرتکب پرداخت می‌کند اما در قتل خطای محض، عاقله‌ی مرتکب، ملزم به پرداخت دیه می‌باشد. عاقله یعنی بستگان و خویشان ذکورِ (مرد) نسبی شخص قاتل به ترتیبِ طبقات ارث مثل پدر، پدربزرگ، فرزند پسر، برادر، عمو، دایی و غیره. مبنای پرداخت دیه از طرف این افراد در صورت قتل خطای محض، فقه می‌باشد.

قتل شبه عمد چیست؟

قتل شبه عمد دارای سه حالت است:

حالت اول زمانی است که شخص قصد کشتن کسی را نداشته باشد اما قصد انجام رفتار و کاری را دارد که به لحاظ عرفی مرگبار نیست. مثل اتفاقی که در تصادفات رانندگی می‌افتد.

حالت دوم زمانی است که شخص نسبت به موضوع آگاهی نداشته باشد. مثلاً شخص الف قصد داشته رفتاری را نسبت به یک شی یا یک حیوان انجام دهد، اما بعداً مشخص شده که او مرتکب اشتباه شده و موضوع در واقع انسان بوده نه شی یا حیوان. در اینجا قاتل قصد کشتن مقتول را نداشته و رفتارش از لحاظ عرفی کشنده نبوده اما نسبت به موضوع ناآگاه بوده و اشتباه کرده است.

حالت سوم خیلی شبیه حالت اول است. یعنی قاتل مرتکب یک اشتباه می‌شود، مثلاً بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی می‌کند، مقررات را رعایت نمی‌کند یا کاری می‌کند که در آن مهارت ندارد. آنچه که قتل را شبه عمد می‌کند این است که شخص قصد کشتن ندارد و رفتارش نیز به لحاظ عرفی کشنده و مرگبار نیست، مثل تصادفات رانندگی.

مجازات های قتل

بسته به نوع قتل صورت گرفته، مجازات آن نیز متفاوت خواهد بود:

 1. مجازات قتل عمد: ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی ۴ بند دارد که در آن اگر فرد متهم هر یک از این بندها را انجام داده باشد، به قتل عمد شناخته می‌شود و حکم او قصاص خواهد بود.
 2. مجازات قتل غیر عمد: طبق ماده ۲۹۱ قانون مجازات اسلامی، از آنجایی که علت وقوع قتل در این شرایط بی احتیاطی و بی مبالاتی است و فرد نیت قبلی ندارد، حکم قصاص منتفی است و متهم موظف به پرداخت دیه به خانواده مقتول است. در صورتی که وکیل قتل بتواند رضایت اولیای دم متوفی را جلب کند، حکم حبس کاهش پیدا می‌کند. اما در صورتی که اولیای دم رضایت ندهند، مرتکب موظف است که حبس تعیین شده را بگذراند. این حبس معمولا بین ۱ الی ۳ است.
 3. مجازات قتل خطای محض: مجازات قتل خطای محض دیه ای است که بر اساس حکم دادگاه اغلب باید در طول سه سال قمری به اولیای دم یا خانواده مقتول پرداخت شود. در هر سال باید یک سوم دیه تعیین شده پرداخت شود.

نکته ای که در خصوص پرداخت دیه قتل خطای محض وجود دارد این است که در این نوع قتل، قانون گذار تعیین می‌کند که چه کسی باید دیه را پرداخت کند.

در موارد زیر عاقله (پرداخت کننده دیه)، مبلغ تعیین شده را پرداخت می‌کند:

 • در صورتی عاقله باید دیه را بپردازد که علاوه بر نسب قانونی با فرد مرتکب، عاقل و بالغ باشد و توانایی مالی پرداخت دیه را هم داشته باشد.
 • اگر عاقله توانایی مالی پرداخت دیه را نداشته باشد، فرد مرتکب مسئول پرداخت دیه است. حالا در شرایطی که مرتکب هم نتواند این مبلغ را تهیه کند، دیه از بیت المال پرداخت خواهد شد. در این شرایط وجود یک وکیل قتل نیاز است تا علاوه بر اثبات بی گناهی، ثابت کند که فرد تمکن مالی ندارد.

اگر مرتکب فرار کند یا فوت کند تکلیف چیست؟

اگر مرتکب فرار کند یا فوت کند، در هر صورت امکان دسترسی به او وجود ندارد. در این حالت، دادگاه دستور می‌دهد که مبلغ دیه از اموال او برداشته شود. حال اگر مرتکب، اموالی برای پرداخت دیه نداشته باشد، بر اساس حکم دادگاه این مبلغ از بیت المال پرداخت خواهد شد.

در صورتی که طبق رای دادگاه شخص مرتکب مسئول پرداخت دیه باشد اما از پرداخت آن امتناع کند، باید چه کرد؟

همانطور که گفته شد، مرتکب موظف است که ظرف سه سال مبلغ دیه را تسویه کند. حال اگر از اجرای حکم سر باز زند، در صورتی که شاکی یا محکوم له تقاضا کند و به دادگاه شکایت کند، اموال مرتکب (البته به غیر از مستثنیات دین) به فروش می‌رسند یا وی را دستگیر می‌کنند. طبق قوانین کیفری، برای اجرای این حکم مرتکب نباید معسر باشد. معنای لغوی معسر تنگدست است و منظور از معسر فردی است که به خاطر نداشتن تمکن مالی قادر به پرداخت مبلغ بدهی یا هزینه دادرسی نباشد.

علاوه بر این پس از تشخیص اموال مرتکب توسط دادگاه، شاکی می‌تواند به جای دریافت نقدی دیه، به ازای همان مبلغ، اموال مرتکب را توقیف کند.

مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره

ملاک‌های انتخاب وکیل قتل

از آنجایی که قتل به عنوان بزرگ ترین جرم شناخته شده است، در انتخاب وکیل باید دقت بسیار زیادی به خرج داد. زیرا اشتباه در این زمینه ممکن است سبب قصاص فرد بی گناه شود. از مهم ترین ملاک‌های انتخاب وکیل قتل عمد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تجربه وکیلقبل از استخدام وکیل باید سابقه کاری وکیل و درصد موفقیت او در پروژه‌های مشابه را بررسی کنید
نظر دیگر موکلانبهترین منبع برای تشخیص حرفه ای بودن وکیل این است که سراغ موکل‌های قبلی او بروید تا از کیفیت کار او آگاه شوید. از آنجایی که تحقیق خیلی زمان بر است، می‌توانید از طریق موسسات حقوقی اقدام به استخدام وکیل کنید. این موسسات، با بررسی دقیق شرایط وکلای گوناگون، بهترین مورد را به شما پیشنهاد می‌دهند
تحصیلات و دانش حقوقیوکیل باید از اطلاعات و دانش کافی در این زمینه برخودار باشد و از همان جلسه اول بگوید که تا چه حد می‌تواند در پرونده به شما کمک کند

هزینه وکیل قتل

از آنجایی که وکیل قتل به فردی که در جایگاه شاکی یا متهم است کمک می‌کند که در پرونده کیفری به حق خود برسد، در این خصوص هزینه وکیل قتل دریافت می شود که به آن حق الوکاله می‌گویند. به وکلایی که در زمینه پرونده‌های قتل فعالیت می‌کنند وکلای کیفری نیز گفته می‌شود.

حق الوکاله وکیل قتل بسته به جرم مرتکب شده متفاوت است و نمی‌توان برای وکالت تمام پرونده‌های کیفری یک هزینه ثابت را مشخص کرد. قبل از اعلام هزینه وکیل قتل و تصویب شده برای این کار، باید گفت که وکیل و موکل می‌توانند در خصوص تعرفه با هم به توافق برسند که این هزینه ممکن است با عرف قانونی تعیین شده فرق داشته باشد. در این شرایط طبق توافق، وکیل مبلغی را دریافت می‌کند که کمتر یا بیشتر از حق الوکاله ای است که برای وکیل کیفری در نظر گرفته شده است.

برخی از انواع جرایم کیفری شامل این مواردند:

 • جرمی که مجازات آن قصاص (اعدام) است.
 • جرمی که مجازات آن حبس ابد برای متهم است.
 • جرمی که مجازات آن حبس تعزیری درجه یک تا سه برای مجرم است.
 • جرمی که مجازات آن قطع عضو است.

از آنجایی که جرایم ذکر شده از سنگین ترین انواع مجازات هستند، هزینه وکیل بیشتری نسبت به دیگر انواع مجازات دارند. حق الوکاله وکیل قتل در شرایطی که مجازات در نظر گرفته شده برای محکوم، اعدام، قصاص عضو و حبس ابد باشد از حداقل ۵۰ میلیون ریال تا حداکثر ۲ میلیارد ریال متفاوت است. بسته به پیچیده بودن ماجرای پرونده و این که روند رسیدگی به پرونده تا چه حد طولانی است، وکیل تعرفه مشخصی را به موکل اعلام خواهد کرد.

برای جرایمی که مجازات آن‌ها حبس تعزیری درجه یک تا سه، یا پرداخت جریمه نقدی است نیز تعرفه وکیل متفاوت خواهد بود. در این شرایط وکیل بسته به سنگین بودن جرم، درجه جرم ارتکابی و در نظر گرفتن مدت زمانی که روند پیگیری پرونده طول می‌کشد، مبلغی را به موکل اعلام خواهد کرد.

تعرفه ای که توسط قانون گذاران برای این جرایم تعیین شده از حداقل ۳۰ میلیون ریال تا ۱ میلیارد ریال متفاوت خواهد بود.

در مجازات‌های تعزیری دادگاه انگیزه و هدف ارتکاب جرم، نحوه اتفاق افتادن حادثه، سابقه کیفری فرد یا خانواده او و… را در نظر می‌گیرد و در اعلام کردن رای نهایی از آن‌ها استفاده می‌کند. یک وکیل کیفری خبره و ماهر می‌تواند در این شرایط ثابت کند که متهم دارای سابقه جزایی نیست، بیماری یا مشکلات روحی دارد، دچار کهولت سن است، از حادثه رخ داده پشیمان است و قصد دارد زیان‌های وارده را جبران کند. با اثبات این موضوع، وکیل می‌تواند از دادگاه برای حبس یا جریمه نقدی متهم تخفیف بگیرد.

حال اگر فرد به تنهایی بخواهد تمام این کارها را انجام دهد مسلما به دلیل عدم آشنایی با قانون و روند دادرسی، نتیجه مطلوبی را دریافت نخواهد کرد. پس همیشه کمک گرفتن از یک وکیل قتل یا وکیل کیفری برای احقاق حق طرفین و کوتاه شدن پروسه دادرسی ضروری است. ممکن است خود فرد، بدون توجه از کنار یک سری مسائل عبور کند اما وکیل به کوچک ترین مسائل و اتفاقات رخ داده هم توجه می‌کند و از آن‌ها برای پیدا کردن مدرک یا سرنخ استفاده می‌کند.

در صورتی که قاتل خود را بکشد دیه مقتول بر عهده کیست؟

دیه قتل عمد و شبه عمد به موجب ماده ۴۶۲ قانون مجازات اسلامی، به عهده‌ی قاتل می‌باشد. در صورت کشته شدن، فرار یا خودکشی قاتل، توجیهی برای پرداخت از اموال قاتل یا دیگران وجود ندارد اما اختلافاتی نیز در این زمینه بین فقها وجود دارد.

مزایای مشاوره با وکیل قتل چیست؟

با وجود همه‌ی مراحل و جزئیات قانونی در پرونده‌های قتل، مشخص است که روند دادرسی در چنین پرونده‌هایی با پیچیدگی‌های زیادی همراه است. یک وکیل ماهر، حرفه‌ای و مجرب در زمینه‌ی قتل از تمام پیچیدگی‌ها و مشکلات در پرونده‌های قتل اطلاع دارد و می‌تواند به احقاق حقوق موکلان خود کمک کند. طرفین پرونده‌های قتل باید در انتخاب یک وکیل متخصص و حرفه‌ای بسیار دقت کنند و آن را جدی بگیرند تا از ضایع حقوقشان جلوگیری نمایند. آسیب‌ها و خسارات ناشی از پرونده‌های کیفری به شدت مخرب بوده و حتی در بعضی از موارد جبران‌ناپذیر هستند.

سوالات متداول در رابطه با وکیل قتل

هنگام استخدام یک وکیل قتل، باید به دنبال شخصی باشید که تجربه زیادی در دفاع کیفری و به ویژه در دفاع از موکلان متهم به قتل داشته باشد. همچنین باید به دنبال فردی باشید که در مورد قوانین و رویه های مربوط به پرونده شما آگاه باشد و بتواند درک روشنی از گزینه های قانونی شما در اختیار شما قرار دهد. علاوه بر این، یافتن وکیلی که پاسخگو، ارتباط برقرار و با او احساس راحتی می کنید بسیار مهم است.
هزینه استخدام وکیل قتل بسته به عوامل متعددی از جمله پیچیدگی پرونده، تجربه و شهرت وکیل و محل پرونده می تواند بسیار متفاوت باشد. برخی از وکلا برای خدمات خود هزینه ثابتی دریافت می کنند، در حالی که برخی دیگر ساعتی هزینه می کنند. در برخی موارد، یک وکیل قتل ممکن است از قبل به هزینه نگهدارنده نیاز داشته باشد، که یک پرداخت اولیه برای تضمین خدمات خود است.
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره