20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

مساحقه چیست؟ حکم و نحوه اثبات آن

مساحقه چیست؟ حکم و نحوه اثبات آن

راهنمای مطالعه این مطلب

در کشورهای مختلف ، قواعد حقوقی متفاوتی بر روابط جنسی حاکم است . در برخی از کشورها آزادی روابط تا آنجا پیش رفته است که رابطه بین دو فرد هم جنس نیز حمایت قانون را دارند و از نظر حقوقی مقرراتی برای آنها تنظیم شده است . با این همه این عمل در دیدگاه عرفی همین جوامع هم چنان ناپسند و زشت است و پذیرش عمومی درباره آن وجود ندارد .

در دین اسلام ، رابطه دو مرد هم جنس یا دو زن هم جنس از ابتدا امری قبیح بوده و برای آن مجازات تعیین شده بوده است . قانون ما نیز که در بسیاری از موارد از قواعد فقهی و شرعی گرفته شده است. در اینجا نیز به تبعیت از اسلام ، عمل مساحقه را جرم دانسته است . مساحقه یعنی رابطه جنسی بین دو زن .

 

مساحقه چیست

مساحقه از نظر لغوی یعنی ساییدن و پاک کردن . در اصطلاح حقوقی یعنی رابطه جنسی ای که بین دو زن است. که در عامیه تحت عنوان لز هم استفاده می شود که برگردان انگلیسی آن است . قانون گذار در ماده 238 قانون مجازات اسلامی سال 92 ، این جرم را تعریف کرده است و بیان کرده که : ” مساحقه عبارت است از اینکه انسان مونث ، اندام تناسلی خود را بر اندام تناسلی هم جنس خود قرار دهد ” . مساحقه در واقع به رابطه جنسی بین دو زن گفته می شود به این صورت که دو زن اندام تناسلی خود را بر یکدیگر قرار دهند. همانطور که روابط جنسی بین دو مرد از دیدگاه اسلام قبیح و ناپسند شمرده شده است ، رابطه جنسی بین دو زن نیز دارای قبح و زشتی بسیار زیادی است که از آن به عنوان مساحقه یاد می شود .

 

حکم مساحقه

مجازات مساحقه در ماده 239 قانون مجازات اسلامی آمده است . طبق این ماده حکم مساحقه ،  صد ضربه شلاق حدی است . شلاق حدی یعنی اینکه در صورتی که مساحقه اثبات شود ، امکان تخفیف در مجازات وجود ندارد . در واقع این مجازات تابع مقررات مربوط به مجازات حدی است .

نکته مهمی که در حد مساحقه وجود دارد این است که در اعمال این مجازات فرقی بین فاعل و مفعول ، مسلمان و غیر مسلمان ، محصن و غیرمحصن و عنف و غیر عنف وجود ندارد .لازم به ذکر است که در صورتی که مساحقه سه بار تکرار شود و هر بار حد بر مرتکب جاری گردد بار چهارم مجازات مرتکب ، اعدام است . از آن جهت که این مجازات حدی است ، امکان تخفیف یا تغییر مجازات نیز وجود ندارد و حتما باید صد ضربه شلاق اجرا شود.

 

نحوه اثبات مساحقه

نحوه اثبات مساحقه به همان ترتیبی است که درباره اثبات لواط ( رابطه جنسی بین دو مرد ) گفته شد . به این صورت که مساحقه به یکی از دو طریق زیر ثابت می شود :

  • اقرار : برای اینکه مساحقه با اقرار ثابت شود ، مرتکب باید نزد قاضی چهار بار به اینکه این کار را مرتکب شده است ، اعتراف کند. اگر کسی کمتر از چهار بار اقرار کند ، حد او 31 الی 74 ضربه شلاق خواهد بود.
  • شهادت : برای اثبات مساحقه با شهادت ، باید چهار مرد که همه شرایط شاهد را دارند ، شهادت بدهند که به صورت حضوری این عمل را دیده اند .

قانونگذار و شارع از جهت حفظ نظم در جامعه و جلوگیری از ادعاها و شهادت های دروغین ،  شروط سفت و سختی برای ادای شهادت در خصوص اثبات روابطی اعم از زنا ، لواط ، مساحقه و … قرار داده است . از جمله این شروط آن است که تمام 4 شاهد مرد و یا 3 شاهد مرد و دو شاهد زن به صورت متوالی و بدون فاصله زمانی از یکدیگر شهادت دهند. در غیر اینصورت جرم اثبات نشده و شهادت دهنده به 80 ضربه شلاق به عنوان مجازات محکوم خواهد شد .

همچنین اگر شهود در خصوص خصوصیات مورد شهادت اختلاف پیدا کنند ،  شهادت از آن ها پذیرفته نشده ، جرم اثبات نمی شود و متحمل 80 ضربه شلاق خواهند شد . شرط دیگری که وجود دارد آن است که شهود حتما موضوع شهادت را با چشم دیده باشند و از وقوع آن مطمئن باشند ، در غیر این صورت شهادت آن ها پذیرفته شده نیست .

 

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکیل پایه یک دادگستری تهران تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست.

منبع: گوگل

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 6 نظر

3 6
مساحقه چیست؟ حکم و نحوه اثبات آن
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره