20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

وکیل ملکی

راهنمای مطالعه صفحه

مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

برای حل مشکلات حقوقی شما با شماره ۰۲۱۲۲۰۹۷۰۹۰ بگیرید.

دعاوی ملکی نوعی از دعاوی هستند که ناشی از اختلاف بر روی املاک (همچون مغازه، زمین، ویلا، آپارتمان، مزرعه، باغ، عمارت) و اموال غیر منقول هستند. در اکثر موارد رسیدگی به این نوع دعاوی در دادگاه‌های حقوقی صورت می‌گیرد و تنها در برخی شرایط دادگاه‌های کیفری مسئول رسیدگی به دعاوی ملکی هستند.

همچنین از آنجایی که این نوع دعاوی معمولا پیچیدگی زیادی دارند از مهم ترین انواع دعاوی حقوقی هستند و واجب است قبل ار طرح این نوع دعاوی، حتما یک وکیل ملکی خبره و ماهر را در کنار خود داشته باشید.

در میان دعاوی حقوقی، دعاوی مربوط به املاک و زمین تقریبا بیشترین درصد دعاوی را به خود اختصاص داده اند که متاسفانه به علت ورود وکلای کم آشنا به محیط دعاوی ملکی، نتایج مطلوبی را حاصل نمی کنند. این امر اشاره بر اهمیت بسیار بالای وجود وکیل ملکی حرفه ای در پرونده های ملکی دارد.

در واقع، علی رغم پر تکرار بودن این پرونده ها، وکلای متخصص کمی در این حوزه فعالیت دارند که موکلان گرامی بتوانند با خیالی نسبتا آسوده رسیدگی به مسئله ی خود را به ایشان بسپارند. موسسه حقوقی عدالت آریایی یکی از بهترین وکیل های ملکی تهران را در اختیار دارد که می توانید برای امور ملکی از ایشان مشاوره دریافت کنید.

در این مقاله قصد داریم به هر آنچه که در خصوص وکیل حقوقی باید بدانید اشاره کنیم:

وکیل دعاوی ملکی

وکیل ملکی با مشکلات و پیچیدگی‌های دعاوی حقوقی آشنایی کامل دارد و به شما کمک می‌کند که به حق و حقوق تان برسید.

وکیل دعاوی ملکی کیست ؟

انواع دعاوی ملکی

به طور کلی دعاوی ملکی به سه دسته مختلف تقسیم می‌شوند و وکیل ملکی بسته به نوع این دعاوی، دفاعیه یا شکواییه را تنظیم می‌کند:

1.      دعاوی ملکی حقوقی

در این نوع دعاوی، یکی از طرفین، هنگام انجام تکالیف و وظایفی که در قرارداد ذکر شده اند کوتاهی یا سهل انگاری می‌کند یا نقض عهد می‌کند. در این شرایط هیچ گونه عنصر یا رفتار مجرمانه ای رخ نداده است.

برخی از انواع دعاوی ملکی حقوقی شامل این مواردند: دعاوی مرتبط با حق تجارت (کسب و پیشه) و سرقفلی، فسخ اجاره نامه و قراردادهای ملکی، دعاوی مربوط به ثمن معامله، اخذ صورت مجلس تفکیکی و…

این نوع دعاوی در دادگاه های عمومی و حقوقی محل موضوع دعوا مورد رسیدگی قرار میگیرند. مهم ترین این دعاوی عبارتند از: دعاوی سرقفلی یا همان حق کسب و پیشه که دادخواست آن توسط وکیل سرقفلی به دادگاه تقدیم میشود، دعوای الزام تنظیم سند رسمی توسط وکیل الزام به تنظیم سند، دعاوی مربوط به اخذ پایان کار، تخلیه اماکن تجاری و فسخ قرارداد که توسط وکیل قراداد پیگیری خواهد شد. هم چنین وکیل دعاوی فروش مال مشاع در این دسته از دعاوی، وکالت موکل خود را به عهده می گیرند.

2.      دعاوی ملکی کیفری

این نوع دعاوی زمانی رخ می‌دهند که یکی از طرفین، با سوء نیت عملی را نسبت به ملک طرف دیگر مرتکب شود که مجرمانه تلقی می‌شود. برخی از انواع دعاوی ملکی کیفری شامل این مواردند: جعل سند ملکی، خیانت در امانت، اجاره یا فروش مال غیر و…

3.      دعاوی ملکی ثبتی

همانطور که از اسم این نوع دعاوی ملکی پیداست، زمانی رخ می‌دهند که یکی از طرفین قوانین ثبت اراضی و املاک را نقض کند یا رعایت نکند. برخی از دعاوی ملکی ثبتی شامل این مواردند: دعاوی مرتبط با ابطال سند رسمی، ابطال عملیات اجرایی ثبت و…

دعاوی ملکی

مزایای اخذ وکیل ملکی

وکیل ملکی از همان ابتدای اقامه دعوا تا زمان به نتیجه رسیدن پرونده، حضور فعالی خواهد داشت.

برخی از مهم ترین مزایای اخذ وکیل ملکی شامل این مواردند:

دفاع از موکل در جلسات دادگاه

ممکن است موکل به خاطر استرسی که دارد نتواند به درستی از خودش دفاع کند یا به علت عجله و شتابزدگی پاسخ نادرستی بدهد. در این شرایط، وکیل همیشه آماده است تا در مقابل اسناد، مدارک و دفاعیاتی که طرف مقابل ارائه می‌دهد از موکلش دفاع کند.

وکیل ملکی همچنین قبل از این که در دادگاه شرکت کند دفاعیاتش را مکتوب می‌کند و بعد از این که دستور ثبت را اخذ نمود آن‌ها به پرونده ضمیمه می‌کند. سپس با خیال آسوده از این که تمام مدارک و اسناد مورد نیاز را مکتوب کرده، در جلسه دادگاه به صورت شفاهی نیز از موکلش دفاع می‌‌کند.

از مهم ترین مزایای کمک گرفتن از وکیل ملکی، تنظیم لایحه، دادخواست و شکواییه است که می‌توانند تاثیر زیادی روی رای نهایی قاضی داشته باشند.

پیگیری دعاوی ملکی و روند دادرسی

وکیل ملکی به صورت کامل پرونده را پیگیری می‌کند و این بار سنگین را از روی دوش شما برمی‌دارد. ممکن است خودتان به علت شغل و مشغله‌هایی که دارید نتوانید پروسه طولانی مراجعه مکرر به ادارات و مراجع قانونی را انجام دهید. در این شرایط وکیل در موعد مقرر و غیر از آن، به دادگاه مراجعه کرده و اطمینان حاصل می‌کند که هیچ حقی از موکلش تضییع نشده باشد. همچنین هر یک از تکالیف قانونی را در فرجه مشخص شده انجام می‌دهد تا مانع از انقضای مهلت شود.

رفع ابهامات موکل

از آنجایی که قوانین و تبصره‌های موجود دارای اصطلاحات تخصصی و بسیار دشواری هستند، معمولا فهم منظور آن‌ها برای افراد عادی سخت است. یک وکیل ملکی خوب، با آگاهی کامل از این قوانین و رویه دادگاه‌ها، به زبان ساده و قابل فهم حق و حقوق موکلش را به او می‌گوید. همچنین علاوه بر اطمینان خاطر دادن به موکل، تمام سوالات و ابهامات او را با حوصله پاسخ خواهد داد.

مزایای گرفتن وکیل ملکی

وکیل ملکی فروش مال غیر

بر اساس ماده ۱ قانون انتقال مال غیر، اگر کسی مالی که برای خودش نیست را (با علم به این که این مال متعلق به شخص دیگری است و به او تعلق ندارد) بدون وجود مجوز قانونی به فرد دیگری منتقل کند، به عنوان کلاهبردار شناخته می‌شود. همچنین اگر انتقال گیرنده بداند که فرد انتقال دهنده هیچ مالکیتی روی آن مال ندارد، او هم معاون و شریک جرم است.

این جرم نوعی تجاوز به مال و دارایی شخص دیگر حساب می‌شود. در این شرایط وکیل ملکی به کمک شما می‌آید تا در پیگیری این نوع پرونده‌ها و به نتیجه رسیدن آن‌ها به شما کمک کند.

وکیل ملکی فروش مال غیر با تکیه بر دانش و تجربه ای که روی روند دادگاه‌ها دارد، به موکل خود می‌گوید که مدارکی که در دست دارد تا چه حد امکان رساندن قاضی به یقین قضایی را دارند.

همچنین در بسیاری از موارد وکیل شما را راهنمایی می‌کند که از اقدام از طریق دعاوی کیفری بپرهیزید و از طریق دعاوی حقوقی اقدام کنید.

مجازات جرم فروش مال غیر

از آنجایی که این اقدام مصداق بارز کلاهبرداری است پس مجازاتی که قانون برای این جرم در نظر گرفته هم همانند مجازات جرم کلاهبرداری است.

بر اساس ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، کلاهبرداری و ارتشا، مجازات این جرم شامل رد مال به صاحب اصلی، بین ۱ الی ۷ سال حبس و پرداخت جزای نقدی معادل با مال اخذ شده است.

اما بر اساس قانون جدیدی که در خصوص کاهش مجازات حبس تعزیری در تاریخ ۲۳/۲/۱۳۹۹ تصویب شد، مجازات این جرم کاهش یافته است. بر اساس این قانون، مجازات جرم فروش مال غیر برای مرتکب از ۶ ماه حبس تا سه سال و نیم حبس متفاوت است که میزان حبس بر اساس ارزش دارایی و نظر قاضی متفاوت خواهد بود.

علاوه بر این، بر اساس قانون جدید، جرم فروش مال غیر از جمله جرایم قابل گذشت است و اگر شاکی رضایت دهد، پرونده کیفری مختومه اعلام می‌شود.

نقش وکیل ملکی فروش مال غیر

وکیل ملکی فروش مال غیر چه از طرف متهم اخذ شده باشد چه شاکی، سعی می‌کند که با ارائه مدارک و ادله کافی به دادگاه، روند دادرسی را تسریع بخشد.

اگر وکیل ملکی از سمت متهم اخذ شده باشد، با اشراف بر قانون جدید کاهش زندان‌ها یک رویکرد صحیح و قانونی را اتخاذ می‌کند و به دادگاه تقاضای کاهش جرم موکلش را اعلام می‌کند. همچنین وکیل در همه جلسات شرکت می‌کند، بهترین دفاع را ارائه می‌دهد و اگر موکلش بی گناه باشد و به او تهمت زده باشند، سعی در اثبات بی گناهی او می‌کند.

حال اگر وکیل از سمت شاکی اخذ شده باشد، با استناد به مدارکی که شاکی در اختیار او قرار داده و نشان می‌دهند که جرمی رخ داده است، در جهت رسیدن او به حق و حقوقش و مجازات کردن متهم تلاش می‌کند.

وکیل قراردادهای ملکی

نوشتن هر قراردادی از جمله قرارداد ملکی یک کار تخصصی است و باید کار را به کاردان بسپارید. همه کلماتی که در قرارداد ملکی به کار می‌روند بار حقوقی دارند. پس عدم توجه به این کلمات و عدم آشنایی با نوشتن قرارداد ممکن است باعث شود در یک دردسر بزرگ بیفتید و مال تان را از دست بدهید.

بسیاری از افراد غیر حرفه ای که اقدام به عقد قرارداد ملکی کرده اند گاهی علاوه بر از دست دادن مال شان به زندان هم افتاده اند. پس می‌بینید که عدم آگاهی تا چه حد می‌تواند خطرناک باشد. بر اساس ماده ۱۵۵ قانون مجازات اسلامی، عدم آگاهی از قانون باعث رفع مسئولیت تان نخواهد شد. پس یعنی یک اشتباه کوچک می‌تواند کل عمرتان شما را درگیر کند.

متاسفانه خیلی از افراد از حساسیت دعاوی ملکی آگاه نیستند و گاهی برای خرید تلفن همراه یا حتی لباس حساسیت بیشتری به خرج می‌دهند.

از طرف دیگر پرونده‌های مربوط به دعاوی ملکی، ۵۰ درصد پرونده‌های موجود در دادگستری را تشکیل می‌دهند. پس این دعاوی رایج گاهی شما را در شرایطی قرار می‌دهند که رسیدگی به آن سال‌ها طول می‌کشد.

ضرورت کمک گرفتن از وکیل قراردادهای ملکی

پس هنگام عقد یک قرارداد مرتبط با ملک، کمک گرفتن از یک وکیل ملکی ضرورت پیدا می‌کند. وکیل ملکی اقدامات موثری برای جلوگیری از به مشکل خوردن شما انجام می‌دهد از جمله:

 • یک قرارداد حرفه ای، جامع و بدون نقص برای شما تنظیم می‌کند و کلیه نکات حقوقی و حساس را در نظر می‌گیرد. این گونه از بروز هر مشکل حقوقی در آینده جلوگیری می‌کند.
 • با استفاده از ضمانت‌های اجرایی مناسب، به شما این امکان را می‌دهد که اگر بعد از ثبت قرارداد طرف مقابل تان به هر دلیلی به تعهداتی که در قرارداد امضا کرده پایبند نبود، به واسطه قرارداد بتوانید حق تان را بگیرید. در این شرایط به واسطه قرارداد حرفه ای که دارید، کاملا دست پر و با مدرک در مقابل قاضی حاضر می‌شوید و طرف مقابل موظف به انجام تعهداتش خواهد بود.
 • وکیل ملکی همچنین می‌تواند به عنوان ناظر در جلسات معاملاتی تان شرکت کند. در این شرایط علاوه بر عقد قرارداد حرفه ای، امنیت معاملات تان را هم حفظ خواهد کرد.

یکی از مزایای کمک گرفتن از وکیل ملکی این است که هزینه وکیل نسبت به هزینه‌های بعدی که عدم اخذ وکیل به همراه دارد خیلی ناچیز است. علاوه بر این همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. به همین خاطر کمک گرفتن از وکیل قراردادهای ملکی علاوه بر در امان نگه داشتن شما از دعاوی ملکی در آینده، کمک می‌کند که در هزینه‌ها هم صرفه جویی کنید.

ما در مجموعه عدالت آریایی در کنار شماییم تا از بروز چنین معضلاتی جلوگیری کنیم و به شما کمک کنیم که یک قرارداد حرفه ای داشته باشید. وکلای ما در حوزه املاک، به خریداران، سازندگان و فروشندگان کمک می‌کنند که در عین حفظ منافع و حق و حقوق شان، قرارداد بی نقصی تنظیم کنند.

وکیل تخلیه ملک

قرارداد ملک یک قرارداد یا تعهد دوطرفه است که بر اساس آن موجر در ازای دریافت مبلغی (رهن یا اجاره) برای مدت مشخصی ملکش را در اختیار مستاجر قرار می‌دهد. حال اگر مدت زمان قرارداد به پایان برسد و طرفین به توافق نرسند، مستاجر موظف است که ملک را هر چه سریع تر تخلیه کند.

زمانی که مالک یا موجر قصد داشته باشد ملکش را فورا از مستاجر پس بگیرد و مستاجر با او همکاری نکند، یک وکیل ملک وارد عمل می‌شود. وکیل ملک بعد از این که از دادگاه صالح حکم رسمی را گرفت و آن را به مستاجر ابلاغ کرد، حکم را به اجرا در می‌آورد.

چرا برای تخلیه ملک به وکیل نیاز داریم؟

در این شرایط، شاید موجر وقت پیگیری و مراجعه به مراجع قضایی را نداشته باشد. پس وکیل ملک با حکم تخلیه ای که از دادگاه گرفته به همراه نماینده کلانتری به ملکی که مستاجر در آن ساکن است مراجعه می‌کند. حال اگر مستاجر از پذیرفتن حکم و اجرای آن سر باز بزند، نماینده دادستان مراحل قانونی تخلیه ملک را به اجرا در می‌آورد.

شرایط دریافت حکم تخلیه

اما در تمام شرایط حق با موجر نیست و مراجع قانونی فقط در صورتی حکم تخلیه را صادر می‌کنند که اثبات شود مستاجر یکی از شروط را رعایت نکرده است. تنها در شرایط زیر امکان تخلیه ملک وجود دارد:

 • اگر مدت زمان قرارداد تمام شده باشد.
 • اگر مستاجر برای سه ماه هیچ اجاره بهایی پرداخت نکرده باشد.
 • اگر مستاجر بدون اجازه مالک در ملک او دست ببرد یا این که آن را به یک شخص دیگر تحویل دهد.

مدارکی که موجر یا وکیل او برای دریافت حکم نیاز دارند شامل سند مالکیت ملک و قرارداد اجاره نامه هستند.

وظایف وکیل تخلیه ملک

یک وکیل ملکی که در زمینه تخلیه ملک فعالیت می‌کند قبل از هر چیزی ابتدا سعی می‌کند که مشکل بین موجر و مستاجر را حل کند و به نوعی پادرمیانی کند. وکیل تمام تلاشش را می‌کند که کار بدون مراجعه به مراجع قضایی فیصله پیدا کند.

اما اگر موجر و مستاجر با هم به توافق نرسند، وکیل ملکی، مدارک ذکر شده را به مراجع ذی صلاح می‌برد تا حکم تخلیه را دریافت و ملک را به صاحبش بازگرداند.

وکلای ما در مجموعه عدالت آریایی با تکیه بر دانش تخصصی و تجربه بالایی که دارند می‌توانند در کوتاه ترین زمان ممکن روند قضایی را طی کرده و ملک را از تصرف غیر قانونی مستاجر خارج کنند. البته معمولا پس از این که حکم دادگاه ابلاغ شد، مستاجر یک فرجه ۱۵ روزه دارد. اگر مستاجر در این مدت همچنان هیچ اقدامی جهت تخلیه انجام ندهد، با کمک قانون ملک از او پس گرفته می‌شود.

اخذ وکیل تخلیه ملک

وکیلی که در زمینه دعاوی تخلیه ملک یا تخلیه ید فعالیت می‌کند، به طور تخصصی دانش و تجربه ای در این زمینه دارد. این فرد قراردادی را با صاحب ملک امضا می‌کند که طی آن بر روی اعطای وکالت نامه و دریافت حق الوکاله توافق می‌کنند.

اما مبلغی که در قرارداد با وکیل تخلیه ملک ذکر شده فقط برای دریافت حکم تخلیه است. برای اجرای حکم نیز صاحب ملک موظف است که هزینه ای جداگانه را به وکیل پرداخت کند.

وکیل تصرف عدوانی

کلمه تصرف به معنای تحت سلطه در آوردن چیزی (همچون مال، شی یا هر دارایی دیگری) است. عدوانی نیز به معنای بدون اجازه فرد صاحب دارایی است.

شاید تا به حال برای شما پیش آمده باشد یا شنیده باشید که یک شخص، ملک شخص دیگر را به زور تصرف می‌کند و ادعا می‌کند که ملک متعلق او است.

قانون روی احترام گذاشتن به حق و حقوق افراد (از جمله حق تملک) خیلی حساس است و اظهار کرده که هیچ فردی نمی‌تواند بدون اجازه دیگری مال او را تصرف و ادعای مالکیت کند. در صورت وقوع چنین اتفاقی، فرد مرتکب که در قانون به او متصرف عدوانی می‌گویند مجرم شناخته می‌شود و مورد پیگیری قضایی قرار می‌گیرد.

ضرورت اخذ وکیل تصرف عدوانی

وکیل تصرف عدوانی یک وکیل پایه یک دادگستری است که در زمینه دعاوی ملکی خصوصا تصرف عدوانی، مهارت و دانش کافی دارد.

مشورت با وکیل ملکی همیشه بهترین راه حل و درست ترین تصمیمی است که می‌توانید بگیرید. برای این که در چنین پرونده‌هایی به پیروزی برسید و حقی از شما تضییع نشود حضور یک وکیل ملکی ضروری است.

وکیل حتی می‌تواند به جای شما و به نمایندگی از شما در دادگاه حضور پیدا کند و در عین دفاع، اجازه ندهد که مال تان را از دست بدهید. وکلای ما در مجموعه عدالت آریایی در کنار شما هستند تا ملک تان را از تصرف فرد متصرف خارج کنید.

یک وکیل ملکی خوب علاوه بر انجام پروسه‌های قانونی و شرکت در جلسات دادگاه، به شما مشاوره می‌دهد تا شما را از تمام حق و حقوقی که قانون اعطا کرده آگاه کند.

مجازات تصرف عدوانی

تصرف عدوانی به دو صورت حقوقی و کیفری صورت می‌گیرد که در هر نوع، قاضی بسته به شرایط پرونده حکم صادر می‌کند.

بر اساس ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی اگر کسی بر اساس موارد ذکر شده در قانون، مال کسی را تصاحب کند و یا در رسیدن او به مال یا دارایی اش ممانعت ایجاد کند، مجرم شناخته می‌شود. بر اساس همین قانون جرم نام برده از یک ماه حبس تا یک سال حبس متفاوت است. علاوه بر این متصرف باید ملک و دارایی فرد را به او پس دهد و وضعیت ملک را به حالت سابق بازگرداند.

شرایط طرح شکایت تصرف عدوانی

بعد از این که در خصوص دعاوی ملکی تان با وکیل مشورت کردید، وکیل ملکی قبل از هر چیزی به شما خواهد گفت که نحوه تصرف ملک روی طرح شکایت تاثیر زیادی دارد.

همانطور که از اسم این نوع اتهام پیداست، نحوه تصاحب ملک باید با زور باشد. اگر شخصی با میل و اراده خودش ملکش را در اختیار فرد دیگری قرار بدهد، نمی‌تواند دعوای تصرف عدوانی را طرح کند. زیرا لازمه این نوع شکایت، تصرف به قهر، غلبه یا زور است.

نکته: حال اگر در ابتدای ورود به ملک، همه چیز بین دو طرف دوستانه بوده اما بعد از مدتی با وجود درخواست مکرر مالک، فرد متصرف از ملک او خارج نشود، می‌توان همچنان دعوای تصرف عدوانی را طرح کرد.

وکیل مطالبه اجور معوقه

عبارت مطالبه اجور معوقه از سه کلمه تشکیل شده است:

۱_ مطالبه (به معنای طلب یا دریافت کردن)

۲_ اجور (به معنای دستمزد یا اجرت)

۳_ معوقه (به معنای عقب افتادن)

به طور کلی در مبانی حقوقی این عبارت برای اجاره بهایی که پرداخت نشده به کار می‌رود.

قرارداد ملک مسکونی یا تجاری یک قرارداد است که بین موجر یا مستاجر بسته می‌شود. مستاجر بر اساس این قرارداد باید مبلغ تعیین شده را سر موقع به صاحب ملک پرداخت کند. حال در برخی شرایط مستاجر زیر بار تعهداتش نمی‌رود و مبلغ تعیین را پرداخت نمی‌کند.

در اینجا یک وکیل ملکی که در زمینه اجور معوقه فعالیت می‌کند می‌تواند به اقامه دعوای مطالبه معوقه کمک کند و مستاجر را از طریق مراجع قانونی مجبور کند که زیر بار تعهداتش برود.

نکته: اگر مستاجر همچنان زیر بار پرداخت اجاره نرود، موجر می‌تواند با کمک وکیل ملکی و حکم دادگاه، قرارداد را فسخ کرده و مستاجر را مجبور به تخلیه کند.

مدارک مورد نیاز برای طرح دعاوی مطالبه اجور معوقه

برگه دادخواست برای مطالبه اجور معوقه، در دادگاه به صورت چاپ شده و آماده در اختیار عموم قرار دارد. پس قبل از هر چیزی وکیل ملکی باید با دقت این فرم یا دادخواست را پر کند.

وکیل باید دانش حقوقی و تجربه کافی برای پر کردن فرم‌های دادگاهی داشته باشد. در این برگه باید خواهان، خوانده، دلیل اقامه دعوا و هر آنچه که مورد نیاز است به طور واضح یادداشت شود.

دیگر مدارک مهمی که برای ثبت دعاوی مطالبه اجور معوقه نیازند شامل سند مالکیت ملک مسکونی یا تجاری مورد نظر و قرارداد بین مستاجر و موجر هستند.

نکته: مطالبه اجور معوقه یک دعوای حقوقی در نظر گرفته می‌شود. اگر مستاجر پول ودیعه یا رهن نزد موجر داشته باشد، ابتدا دادگاه مبلغ بدهی و سایر هزینه‌ها را از آن کسر می‌کند و بقیه پول را به مستاجر برمی‌گرداند.

مرجع صالح برای رسیدگی به دعاوی مطالبه اجور معوقه کجاست؟

اگر می‌خواهید کارهای شکایت تان با نظم، به درستی و در سریع ترین زمان ممکن پیش بروند کمک گرفتن از وکیل مطالبه اجور معوقه امری ضروری است. اخذ وکیل تا حد زیادی در وقت و هزینه‌ها صرفه جویی می‌کند.

رسیدگی به دعاوی مطالبه اجور معوقه همچون سایر دعاوی حقوقی در دادگاه عمومی حقوقی یا مرجع شورای اختلاف صورت می‌گیرد. این که کدام یک از این مراجع قانونی به پرونده شما رسیدگی می‌کند به عواملی نظیر ارزش یا مبلغ خواسته بستگی دارد.

اگر مبلغ خواسته تا سقف ۲۰ میلیون تومان باشد، شورای حل اختلاف وظیفه پیش بردن پرونده و رسیدگی به آن را بر عهده دارد. و اگر مبلغ خواسته بیش از این مبلغ باشد، دادگاه عمومی حقوقی به پرونده مطالبه اجور معوقه رسیدگی خواهد کرد.

رای صادره توسط هر یک از مراجع نام برده قابل تجدید نظر خواهی است و طرفین دعوای حقوقی می‌توانند به این رای اعتراض کنند و خواهان برگزاری یک دادگاه تجدید نظر شوند.

ضرورت اخذ وکیل اجور معوقه

اگر یک سر به دادگاه‌ها بزنید می‌بینید که پرونده‌های بسیار زیادی با عنوان اجور معوقه در این دادگاه‌ها به چشم می‌خورند. اگر چه در نگاه اول رسیدگی به این مسئله آسان به نظر می‌رسد اما به محض ورود به این قضیه می‌بینید که تا چه حد دشوار است. علت این سختی، نکات ظریف، قوانین پیچیده و تبصره‌های بی شمار در این خصوص هستند. پس اگر به پیروزی تان در پرونده اهمیت می‌دهید، حتما باید از مشورت و همراهی یک وکیل مطالبه اجور معوقه ماهر بهره ببرید.

وکیل املاک

از رایج ترین دعاوی مطرح شده در محکمه‌های کیفری و حقوقی، می‌توان به دعاوی ملکی اشاره کرد. از آنجایی که این دعاوی پیچیده و زمان بر هستند و ارزش مادی زیادی دارند، به کمک گرفتن از یک فرد متخصص نیاز دارند.

گاهی فرد به علت عدم آگاهی از حق و حقوقش، عدم آشنایی با قوانین و ناتوانی در دفاع از خود در جلسات دادگاه، با خسارت‌های مادی چشمگیر و جبران ناپذیری روبرو می‌شود. حال اگر همین شخص به یک وکیل ملکی ماهر مراجعه می‌کرد، به هیچ عنوان با چنین ضرری روبرو نمیشد.

هر یک از وکلا در یک زمینه تخصص و تجربه دارند، وکیل ملکی نیز به تمام دعاوی و مشکلاتی که در حوزه املاک رخ می‌دهند اشراف دارد.

نکات مهم هنگام اخذ وکیل املاک

انتخاب وکیل ملکی کاربلد و حاذق کار دشواری است و گاهی موکل به علت عجله ای که دارد دست به انتخاب اشتباهی می‌زند. ما در مجموعه عدالت آریایی با بهترین، باتجربه ترین و دلسوزترین وکلا کار می‌کنیم تا پرونده‌های ملکی شما را به مسیر درستی هدایت کنیم.

مهم ترین ملاک‌های انتخاب وکیل املاک شامل این مواردند:

تجربه کافی

یک وکیل املاک خوب علاوه بر دانش آکادمیک و تخصصی در حوزه دعاوی املاک، دارای مهارت تجربی کافی نیز هست. اگر چه گاهی وکلایی که تجربه اندکی دارند هم پرونده‌های موفق زیادی دارند اما اکثرا افراد به کسی اعتماد می‌کنند که پرونده‌های مشابه زیاد با نتایج عالی را در رزومه کاری خود داشته باشد.

حسن رفتار و شهرت

یک وکیل ملکی خوب باید به اصول اخلاقی پایبند باشد و ویژگی‌های اخلاقی ای همچون این موارد را داشته باشد:

 • صداقت
 • وجدان کاری
 • رازداری و امین بودن
 • منصف و دلسوز بودن
 • تعهد
 • صبور بودن

وکیل باید علاوه بر دفاع از موکل، همچون یک مشاور دلسوز به صحبت‌های او هم گوش دهد و به او کمک کند مشکلاتش را به ساده ترین شکل ممکن حل کند.

کمک به کوتاه کردن پروسه دادرسی

همانطور که گفتیم دعاوی ملکی پرهزینه هستند و ادامه داشتن آن‌ها باعث دوچندان شدن هزینه ای می‌شود که موکل باید صرف کند. یک وکیل املاک ماهر به موکلش کمک می‌کند که از سریع ترین و کم هزینه ترین راه ممکن پرونده اش را به نتیجه برساند.

استفاده از روش آزمون و خطا در دعاوی ملکی و طرح دعاوی پرهزینه باعث می‌شود که به پرداخت هزینه‌های بالا برای دادرسی نیاز باشد. یک وکیل املاک باتجربه و متخصص هیچ وقت دست به چنین اشتباهاتی که ضرر جبران ناپذیری به موکلش وارد می‌کنند نمی‌زند.

آشنایی کامل با نحوه تنظیم دادخواست

یک وکیل ملکی مجرب باید توانایی نوشتن یک دادخواست درست را داشته باشد. نوشتن لایحه و تنظیم دفاعیه، شکواییه، دادخواست و… یک هنر است. وکیل باید با رعایت اصول و قوانین، آشنایی با اصطلاحات موجود در این حوزه و با استناد به مدارک، یک لایحه درست را بنویسد.

هزینه وکیل ملکی

هزینه وکیل ملکی و دیگر وکیل‌ها بر اساس تعرفه هر سال تعیین می‌شود. اما هر وکیلی بسته به یک سری عوامل می‌تواند هزینه بیشتر یا کمتری از موکلش دریافت کند.

اکثر وکلا بعد از مطالعه و بررسی پرونده موکل، یک قیمت به او پیشنهاد می‌دهند و با هم به توافق می‌رسند.

موکل باید حق مشاوره، حق الوکاله یا دستمزد، هزینه سفر وکیل و سایر هزینه‌ها را بر اساس سال عقد قرارداد به وکیل پرداخت کند.

برای مثال برخی از وکلا، بر اساس قیمت ملک گاهی ۱۰ درصد از قیمت آن را به عنوان حق الوکاله طلب می‌کنند. ما در مجموعه عدالت آریایی بهترین وکلا را با منصفانه ترین تعرفه به شما پیشنهاد می‌دهیم تا انتخاب درستی داشته باشید و در پرونده‌های ملکی تان پیروز شوید.

عوامل تاثیرگذار روی هزینه وکیل ملکی

هزینه وکیل ملکی بر اساس نوع خدمات و وکالتی که انجام می‌دهد متفاوت خواهد بود. برای مثال وکیلی که تنها یک سند ملکی را تنظیم می‌کند، به علت سادگی کار هزینه پایین تری دریافت می‌کند. به طور کلی مهم ترین عوامل تاثیرگذار روی هزینه وکیل ملکی شامل این مواردند:

موقعیت جغرافیایی

بسته به منطقه جغرافیایی ای که وکیل در آن کار می‌کند تعرفه او متفاوت خواهد بود. برای مثال وکلایی که در تهران، اصفهان، شیراز و دیگر کلان شهرها مشغول به کار هستند مسلما تعرفه بالاتری نسبت به وکلای شهرستان دارند.

تجربه و تخصص وکیل

وکالت یکی از مشاغلی است که در آن تجربه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. مسلما هر چه وکیل باتجربه تر باشد و تعداد پرونده‌های موفق بیشتری داشته باشد، راه حل‌های موثرتری را ارائه می‌دهد و مسلما حق الوکاله ای که دریافت می‌کند هم بالاتر است.

میزان وسعت و سختی کار

قراردادها و دعاوی ای که در زمینه ملک هستند از نظر پیچیدگی با هم تفاوت بسیار زیادی دارند. هر چه کار وکیل سخت تر باشد و برای جمع کردن اسناد و مدارک و شرکت در دادگاه وقت بیشتری صرف کند، مسلما هزینه ای که دریافت می‌کند هم بالاتر خواهد بود.

وضعیت بازار

هزینه وکیل ملکی تا حد زیادی به وضعیت و نوسانات موجود در بازار بستگی دارد و بنا به آن تغییر می‌کند. برای مثال اگر قیمت ملک و املاک افزایش داشته باشد، هزینه خدماتی که وکیل ملکی ارائه می‌دهد هم افزایش پیدا می‌کند.

حسن شهرت

برخی از وکلا در منطقه جغرافیایی ای که کار می‌کنند شناخته شده هستند. این افراد به واسطه حسن شهرتی دارند، حق الوکاله بالاتری دریافت می‌کنند.

علت این حسن شهرت این است که وکیل پرونده‌های زیادی را برنده شده و در سریع ترین زمان ممکن به احقاق حق و حقوق موکلش کمک کرده است.

چرا به وکیل ملکی احتیاج دارید؟

برای رسیدگی به پرونده های مرتبط به اموال غیر منقول( ملک، آپارتمان، زمین و …) احاطه کامل به قانون مدنی از ملزومات است. چرا که این قانون در مواد و تبصره های متعدد خود به بررسی تمام شرایط قابل پیش بینی برای یک ملک و تعیین تکلیف آن پرداخته است که چنین علم وسیعی قطعا در اختیار موکلان گرامی نمی باشد. به علاوه، به علت درهم تنیدگی این دعاوی با مقولله قرارداد ها، احاطه وکیل املاک به قانون تجارت و قانون جدید آپارتمان ها نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.

واضح است که تلاش افراد به عنوان خواهان یا خوانده برای بررسی شخصی تمام قوانین کاری بسیار زمان بر و حتی غیر ممکن خواهد بود و نتیجه ای به غیر از اطاله دادرسی و محکومیت به احکام و دادنامه های کاملا به ضرر ایشان، نخواهد بود. از طرفی دیگر، دعاوی ملکی بسیار متنوع و متعدد هستند و برای پرونده ای که فروشنده حاضر به تحویل مبیع نیست باید وکیل دعوای الزام به تحویل مبیع استخدام گردد. در نتیجه، بسیار تخصصی بودن مشکلات ملکی و تکان دهنده بودن نتایج همگی دال بر الزام حضور یک وکیل متخصص ملکی است.

مونا ترابی وکیل ملکی

نحوه مشاوره حقوقی ملکی در موسسه حقوقی عدالت آریایی

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با مدیریت خانم مونا ترابی از موفق ترین وکلای ایرانی (وکیل پایه یک دادگستری) کارشناس ارشد حقوق خصوصی و با بیش از ۱۰ سال سابقه کار موفق در پرونده‌های حقوقی و کیفری، آماده مشاوره و همراهی شما در پرونده‌ی شما می‌باشد.

وکلای این موسسه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ برای ارائه مشاوره حضوری به عزیزان حاضر به خدمت می باشند.

مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره

ویژگی های وکیل متخصص املاک

در میان افرادی که همگی وکیل نام دارند، انتخاب بهترین شان قبل از ورود به قرارداد وکالت با ایشان و محک کارشان کاری دشوار است. اما باید آگاهی داشت که یک سری ویژگی ها وجود دارند که می توان با کمک آنها در مکالمات اولیه، تقریبا از انتخاب خود مطمئن شوید.

الف) تخصص و تسلط به امور: در مشاوره اولیه با وکیل ملکی، تخصص و مهارت ایشان را با پاسخگویی جامع و کامل ایشان به سوالات شما معین می گردد. در واقع، قواعد مربوط به دعاوی ملکی می تواند حتی با توجه به سال خرید و فروش آنها متفاوت باشد و توجه یک وکیل پایه یک ملکی به این جزئیات است که ایشان را از سایرین تمیز می دهد.

ب) راستگو بودن: تضمین صد در صدی نتیجه پرونده، چه در موضوعات حقوقی و چه کیفری امری تقریبا غیر ممکن است. یک وکیل می تواند تضمین نماید که تمام تلاش خود را برای انتخاب درست ترین و کوتاه ترین راه انجام خواهد داد تا از اطاله زمان و هزینه های موکل جلوگیری را به عمل آورد. اما تضمین صد در صدی نتیجه دعوا، قولی بسیار غیر حرفه ای و غیر واقع بینانه خواهد بود.

ج) بالا بودن تعداد پرونده های حقوقی مرتبط به ملک در رزومه کاری ایشان: مشخص است که هر چقدر میزان دعاوی ملکی یک وکیل یا موسسه حقوقی بیشتر باشد، تسلط ایشان بر امور ماهوی و تشریفاتی پرونده بیشتر خواهد بود. در تمامی اصناف، بررسی رزومه کاری از ابتدایی و مهم ترین اقداماتی است که قبل از واگذاری کاری به ایشان ، باید صورت پذیرد.

دعاوی کیفری ملکی

شاید ترکیب دو کلمه ملکی و کیفری در کنار یکدیگر نامانوس به نظر برسد. اما دعاوی وجود دارد که موضوع آن ملک و املاک بوده اما در آن جرمی محقق شده است. رسیدگی به این دعاوی نیز در حیطه تخصص یک وکیل ملکی است که پرونده های جزایی و کیفری نیز در رزومه کاری خود داشته باشد. مهم ترین این دعاوی عبارتند از: دعوی ارتکاب جرم کلاهبرداری در خرید و فروش و معاملات املاک و مسکن، دعوی خیانت در امانت، دعوی فروش غیرقانونی اموال فردی به یک یا چندین فرد دیگر و غیره.

دعاوی ملکی ثبتی

دعاوی ثبتی ملکی مربوط به فعالیت‌های حوزه ثبت اسناد و املاک است که به علت‌های مختلفی مانند سهل انگاری و شتاب زدگی مالک برای خرید و فروش ملک حاصل می‌شود و مشکلات و خسارت‌های زیادی را برای طرفین معامله به بار می آورد.

مهم ترین این دعاوی عبارتند از : دعوی ابطال سند رسمی (باطل شدن سند به دلیل های مختلف)، دعوی ابطال اجرائیه‌‌ ثبتی املاک مرتبط ، دعوی ابطال سند مالکیت معارض و دعوی اجرای ثبت.

هزینه وکیل دعاوی ملکی

هزینه ی وکیل ملکی هر سال مطابق تعرفه تعیین می شود. میزان حق الوکاله در پرونده های ملکی ارتباط مستقیم با تخصص و تبحر وکیل و نوع کار انجامی و موضوع آن دارد که معمولاً به صورت درصد تعیینی از سوی وکیل متخصص ملکی از ملک موضوع دعوی می باشد.

البته مبلغ قرارداد وکالت مانند سایر قرارداد ها می تواند بر اساس تراضی و توافی طرفین ( یعنی وکیل و موکل)، تعیین گردد. برای مثال برای دعوی خلع ید،هزینه ممکن است به گونه ای متفاوت از تعرفه بین وکیل و موکل، معین گردد. فلذا بهتر است با توجه به موضوع حادث گردیده و در جهت مشاوره با وکیل متخصص ملکی در مؤسسه حقوقی عدالت آریایی تماس بگیرد ما برای حل موضوعات ملکی تان در کنار شما خواهیم بود.

چرا باید موسسه حقوقی عدالت آریایی را انتخاب کنید؟

موسسه حقوقی عدالت آریایی با درصد بالای ۸۶ درصد پرونده های حل شده، یکی از بهترین و حرفه ای ترین موسسه های حقوقی شهر تهران است. تخصص، تجربه و صداقت الگوی راه این موسسه بوده تا بتواند برای احقاق حقوق هموطنان عزیز گامی برداشته و پرچم عدالت را سرافراز نگه دارد.

سوالات متداول درباره وکیل ملکی

وکیل املاک یک متخصص حقوقی است که در قوانین و مقررات مربوط به خرید، فروش، اجاره و مالکیت املاک و مستغلات تخصص دارد. آنها می توانند در انواع موضوعات حقوقی مربوط به املاک، از جمله تهیه پیش نویس و بررسی قراردادها، مذاکره در معاملات، حل اختلافات و ارائه مشاوره حقوقی در مورد امور مربوط به املاک، به مشتریان کمک کنند.
برای وکیل املاک ، ابتدا باید مدرک حقوق را از دانشگاه یا موسسه معتبر دریافت کنید. پس از اتمام مدرک تحصیلی، باید در آزمون وکالت قبول شده و در کانون وکلای دادگستری ایران ثبت نام کنند. علاوه بر این، آنها ممکن است با گذراندن دوره های پیشرفته یا اخذ گواهینامه های مربوطه، تخصص در قانون املاک و مستغلات را انتخاب کنند.
برخی از مسائل حقوقی رایج که یک املاک و مستغلات است وکیل می تواند در تهیه پیش نویس و بررسی قراردادهای خرید یا اجاره، انجام جستجوی مالکیت و بررسی دقیق، حل و فصل اختلافات ملکی، رسیدگی به مسائل منطقه بندی و کاربری زمین و وکالت از مشتریان در دعاوی ملکی کمک کند. آنها همچنین می توانند مشاوره حقوقی در مورد مسائلی مانند مالیات بر دارایی، وام مسکن، و مراحل سلب مالکیت ارائه دهند.
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره