20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

آشنایی با جرم تجاوز جنسی

راهنمای مطالعه این مطلب

در کشور ما ایران تجاوز جنسی به معنای ارتباط جنسی بین زن و مرد که با زور و اجبار باشد است. در واقع در یک تجاوز جنسی فردی که مورد تجاوز قرار می گیرد هیچگونه رضایت به این کار ندارد و برخلاف میل خود مورد تعرض قرار می گیرد در قانون به این تجاوز با اجبار زنای به عنف می گویند که باید در صورت وقوع حقوق قربانی باید توسط وکیل زنا ستانده شود.

در واقع بین زنا و زنای به عنف تفاوتی نیز وجود دارد که این تفاوت دقیقا در همین رضایت داشتن و نداشتن فرد می باشد که در زنای به عنف فرد هیچگونه رضایتی به انجام این کار ندارد اما در زنا فرد راضی به این کار است.

تفاوت تجاوز جنسی و تهاجم جنسی

در واقع تهاجم جنسی به اعمال و رفتار فیزیکی گفته می شود که با خشونت و اجبار به لمس کردن بدن و اندام جنسی همراه با تهدید و ایجاد رعب و وحشت در دل فرد باشد. تجاوز جنسی اما معنای متفاوتی دارد و زمانی به کار برده می شود که اعمال نزدیکی جنسی با فرد مورد نظر انجام شده باشد و این نزدیکی کاملاً با زور و اجبار باشد.
این عمل غیر اخلاقی با وجود اینکه همیشه قتل را نیز به همراه ندارد اما تهدید به قتل در اکثر این جرایم اتفاق می افتد به فردی که این اعمال را انجام دهد تجاوزگر و متجاوز جنسی می گویند.

تفاوت تجاوز جنسی و تهاجم جنسی چیست؟

راه های اثبات جرم سوء استفاده و تجاوز جنسی

قانون کشور ما برای اثبات جرم راه های مختلفی را بر سر راه شاکیان قرار داده است اما برای کسانی که می خواهند یک تجاوز جنسی را به اثبات برساند استفاده از این روش ها سخت می باشد.

 • اقرار: برای نمونه یکی از راههای اثبات رساندن سخن در دادگاه ها اقرار به اتفاقات است اما برای کسی که می‌خواهد چنین عملی را اقرار کند این کار بسیار سخت و تا حدودی نا ممکن است به همین دلیل افراد سعی می‌کند که برای حفظ آبروی خود حرفهایی ضد و نقیض بزنند و این عمل باز می شود که دادگاه و قاضی نتواند به درستی واقعیات و ماجرا را تشخیص دهد.
 • شهادت: یکی دیگر از راه هایی که می تواند جرایم کیفری را به اثبات برساند شهادت است اما از آنجایی که تجاوز جنسی در خفا انجام می شود این روش نیز تا حدودی غیر ممکن است. در نتیجه پیدا کردن چهار فرد عادل که بتوانند به انجام عمل تجاوز شهادت بدهند بعید و ناممکن است بنابراین این روش نیز در اثبات تجاوز جنسی کارایی چندانی ندارد. از طرفی با توجه به قانون کشور ما فردی که شهادت می دهد باید کاملاً مطمئن به اتهام خود باشد در غیر این صورت اگر نتواند اتهام خود را به اثبات برساند یک مجرم است و مورد تعقیب قانونی قرار خواهد گرفت.
 • علم قاضی: در اثبات جرائمی که دیگر از روش ها استفاده از علم قاضی است که این علم از ادله و امارات موجود برداشت می شود و در نهایت به یقین حکم قطعی می رسد. در امور مربوط به تجاوز نیز قاضی با توجه به نظرات پزشکی قانونی و طبق آزمایشات و معاینات انجام شده و تحقیقاتی که در این زمینه انجام می دهد با استفاده از اقرار متجاوز و یا مورد تجاوز قرار گرفته و غیره به اثبات تجاوز و حکم قطعی می رسد.

مراحل شکایت از متجاوز

برای احقاق حقوق قربانیان لازم است که مراحل شکایت به طور کامل و با اطلاعات جامع طی شود که به دلیل پیچیدگی های پرونده های تعرض جنسی بهتر است از یک وکیل کمک گرفت. خصوصا در مواردی که تجاوز در محیط خانواده اتفاق افتاده، باید به وکیل خانواده مراجعه کرد.

 1. تماس با کلانتری: عکس را کسانی که مورد تجاوز قرار می گیرند این را نمی دانند که باید بلافاصله پس از اتفاق افتادن تجاوز جنسی با پلیس تماس بگیرند. وقتی که نیروهای پلیس در محل حضور پیدا می‌کنند و با شما مصاحبه انجام می‌دهند گزارشاتی را تهیه می‌کنند که بعداً در دادگاه یک ضمیمه پرونده و دلیل محکمه پسند برای شما ایجاد میکند.
 2. مراجعه به پزشکی قانونی: یکی دیگر از مواردی که برای پرونده شما زمینه می شود و می تواند در دادگاه برای اثبات حرف توان به کمک شما بیاید مراجعه به پزشکی قانونی است این کار باید حداکثر تا ۷۲ ساعت پس از تجاوز انجام شود که هنوز آثار این عمل از بین نرفته است.
 3. شکایت در دادگاه: و در نهایت طرح شکایت کردن از فرد متجاوز در دادگاه می تواند تا حدودی پیگیری این موضوع را برای دادگاه و قاضی آسان‌تر کند. البته اگر تمایل به حضور در دادگاه ندارید می توانید از طریق کلانتری اقدام کنید مامورین یک گزارش برای بازپرس دادسرا به جای شما ارسال کنند.

حکم تجاوز به زن شوهردار

در باب تجاوز جنسی به زن شوهردار و به طور کلی زنا در قانون مجازات اسلامی اصول و قوانینی مطرح شده است که بدین شرح است:

 • ماده ۲۲۱ قانون مجازات اسلامی: زنا عبارت است از جماع مرد و زنی که علقه زوجیت بین آن ها نبوده و از موارد وطی به شبهه نیز نباشد.
 • تبصره ۱: جماع با دخول اندام تناسلی مرد به اندازه ختنه گاه در قُبُل یا دُبُر زن محقق می شود.
 • تبصره۲: هرگاه طرفین یا یکی از آن ها نابالغ باشد، زنا محقق است. لکن نابالغ مجازات نمی شود و حسب مورد به اقدامات تامینی و تربیتی مقرر در کتاب اول این قانون محکوم میگردد.
 • ماده ۲۲۵ قانون مجازات اسلامی: حد زنا برای زانی محصن و زانیه محصنه رجم است. در صورت عدم امکان اجرای رجم با پیشنهاد دادگاه صادرکننده حکم قطعی و موافقت رئیس قوه قضاییه چنانچه جرم با بینه ثابت شده باشد، موجب اعدام زانی محصن و زانیه محصنه است و در غیر این صورت موجب صد ضربه شلاق برای هر یک می باشد.
 • ماده ۲۲۶ قانون مجازات اسلامی در باب تجاوز جنسی: احصان در هر یک از مرد و زن به نحو زیر محقق می شود:
  1. احصان مرد عبارت است از آن که دارای همسر دائمی و بالغ باشد و در حالی که بالغ و عاقل بوده از طریق قُبُل با وی در حال بلوغ جماع کرده باشد و هر وقت بخواهد امکان جماع از طریق قُبُل را با وی داشته باشد.
  2. احصان زن عبارت است از آن که دارای همسر دائمی و بالغ باشد و در حالی که بالغ و عاقل بوده، با او از طریق قُبُل جماع کرده باشد و امکان جماع از طریق قُبُل را با شوهر داشته باشد.
 • ماده ۲۲۸ قانون مجازات اسلامی: در زنا با محارم نسبی و زنای محصنه، چنان چه زانیه بالغ و زانی نابالغ باشد مجازات زانیه فقط صد ضربه شلاق است.
 • ماده ۲۲۹ قانون مجازات اسلامی: مردی که همسر دائم دارد، هرگاه قبل از دخول، مرتکب زنا شود حد وی صد ضربه شلاق، تراشیدن موی سر و تبعید به مدت یک سال قمری است.
 • ماده ۲۳۰ قانون مجازات اسلامی: حد زنا در مواردی که مرتکب غیر محصن باشد، صد ضربه شلاق است.
 • ماده ۲۳۱ قانون مجازات اسلامی: در مورد زنای به عنف و در حکم آن، در صورتی که زن باکره باشد مرتکب علاوه بر مجازات مقرر به پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل نیز محکوم می شود و در صورتی که باکره نباشد، فقط به مجازات و پرداخت مهرالمثل محکوم می گردد.
 • ماده ۲۳۲ قانون تجاوز جنسی: هرگاه مرد یا زنی کمتر از چهار بار اقرار به زنا نماید به سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری درجه شش محکوم می شود. حکم این ماده در مورد لواط، تفخیذ و مساحقه نیز جاری است.

حکم تجاوز پدر به دختر

تجاوز پدر به دختر نیز یکی از مسائل مهم امروز در قانون مجازات اسلامی که حکم تجاوز برای متجاوزین به عنف اعدام است در قانون مجازات اسلامی ماده ۲۲۱ در باب رابطه جنسی زن و مردی که ارتباط زوجیت میان ایشان وجود ندارد اگر این رابطه جنسی در حد دخول آلت تناسلی مرد به اندازه ختنه گاه در اندام جنسی زن باشد این تعریف مساوی با زنای با محارم است.

اگر عمل جنسی میان دو فرد که رابطه محرمیت میان شان وجود دارد اتفاق بیفتد این زنا زنا با محارم است که ماده هایی در قانون مجازات اسلامی برای این موضوع تصویب شده است.

در صورتی که تجاوز جنسی در حد دخول و یک رابطه جنسی کامل نباشد و فقط در حد هم آغوشی و مسائلی از این قبیل اتفاق بیفتد این عمل دیگر زنا با محارم نمی باشد بلکه رابطه نامشروع با محارم است که حکم متفاوت و مجازات متفاوت دارد.

مجازات تجاوزگر در ایران

قانون جمهوری اسلامی ایران طبق احکام قرآن و شرع اسلام است از آنجایی که در اسلام برای تجاوزگران به صورت کاملاً واضح مجازات تعیین شده است در قانون کشور ما نیز این افراد مجازاتی را دارند که با توجه به شرایط نحوه انجام این مجازات متفاوت خواهد بود.
ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی اینگونه تصریح می‌کند که حد زنا در موارد زیر منتهی به اعدام خواهد بود:

 • زنا با محارم نسبی
 • زنا با زن پدر که موجب اعدام زانی است
 • زنای مرد غیر مسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام زانی است
 • زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی که موجب اعدام زانی است

طبق بند چهارم ماده زنای به عنف که همان تجاوز جنسی می باشد مجازات برای فرد متجاوز اعدام است. از آنجایی که این مجازات یک مجازات شرعی و حدی است قاضی به هیچ عنوان نمی تواند بر این حکم تغییرات ایجاد کند و یا مجازات را به مجازات های دیگری چون حبس تبدیل کند.

طبق ماده ۲۳۱ قانون مجازات اسلامی اگر فردی که به او تجاوز شده است باکره باشد فرد متجاوز علاوه بر اینکه باید مجازات حدی را تحمل کند باید ارش‌الباکره و مهرالمثل به فرد پرداخت کند. اما اگر فرد باکره نباشد علاوه بر مجازات حدی فرد محکوم فقط مهرالمثل را پرداخت می کند. در صورتی که فرد زنی را اغفال کند و به او تجاوز کند باید علاوه بر مجازات اعدام خسارت مالی نیز بپردازد.

البته بعدها اصلاحاتی در این زمینه اعمال شد که بدین شرح است: «هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد، در حال بی‌هوشی، خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم زنای به عنف است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید و یا ترساندن زن، اگرچه موجب تسلیم شدن او شود، نیز حکم فوق جاری است.»

در قانون مجازات اسلامی قوانین خاص و مجازات مشخصی برای فرد متجاوز تعیین شده است

سخن پایانی

در این مقاله سعی داشتیم در باب تجاوز جنسی و آشنایی هر چه بیشتر با احکام و قوانین و مجازات های تعیین شده در قانون مجازات اسلامی بپردازیم.
به طور کلی عمل تجاوز یک عمل غیر اخلاقی و متضاد با دین اسلام است که امروزه متاسفانه در کشورمان رواج پیدا کرده و باعث ناهنجاری در زندگی برخی از افراد شده است. امید است که روزی شاهد ریشه کن شدن این معضل اجتماعی باشیم.

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:
تجاوز جنسی هر نوع فعالیت جنسی است که فرد با آن موافق نیست. این می تواند شامل لمس کردن باشد که اشکالی ندارد. گذاشتن چیزی در واژن؛ رابطه جنسی؛ تجاوز جنسی؛ و اقدام به تجاوز جنسی کرد
اگر مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اید، مهم است که به یاد داشته باشید که این تقصیر شما نیست. باید سعی کنید در اسرع وقت به یک مکان امن برسید و با پلیس یا مرکز بحران تجاوز جنسی تماس بگیرید. آنها می توانند به شما در دریافت مراقبت های پزشکی و مشاوره کمک کنند.
چندین کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از تجاوز جنسی انجام دهید:مراقب محیط اطراف خود باشید و از پیاده روی تنها در شب خودداری کنید. به غرایز خود اعتماد کنید. اگر در موقعیتی احساس ناراحتی می کنید، آن را ترک کنید. نوشیدنی را از افراد غریبه نپذیرید یا نوشیدنی خود را بدون مراقبت رها نکنید. هنگام استفاده از برنامه های دوستیابی و ملاقات آنلاین با افراد محتاط باشید.

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 1 نظر

5 1
آشنایی با جرم تجاوز جنسی
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره