مجازات مال خری چیست ؟

مجازات مالخر چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مال مسروقه خود را در ید فرد دیگری ببینید با آنکه آن فرد ادعا می کند آن را از فروشگاه یا از شخص فروشنده‌ای خریداری کرده است. پس از آن که سارقی مالی را می‌دزد، چه اتفاقی برای آن مال می افتد؟ چه کسانی آن ها را می‌خرند و آیا اصلا کسی هست که آنها را بخرد؟ میتوان گفت مهمترین انگیزه افراد از سرقت، فروش مال مسروقه و بدست آوردن پول  است و وجود افرادی که این اموال را خریداری می‌کنند از موجبات افزایش جرم در کشور است چرا که عامل ترغیب سارقان به دزدی می‌باشند. مطابق قانون مجازات اسلامی خرید مال مسروقه با علم به مسروقه بودن آن، جرم است و به این افراد مال خَر گفته میشود. اما مجازات فرد مال خر چیست و آیا حبس دارد؟

‎مال خر کیست؟

مال خر - مال خَر کیست؟

‎همانطور که در بالا هم گفته شد، مال خَر به شخصی گفته میشود که مال مسروقه ای را با علم به مسروقه بودن آن خریداری میکند. شاید این سوال پیش بیاید که مگر مزیت خرید مال مسروقه چیست؟روشن است که سارقان اغلب به اموالی دستبرد می زنند که دارای ارزش اقتصادی خوبی باشند و باید به سرعت آن را از دست خود خارج کنند تا به دست قانون نیفتند و دردسر خود را کم کنند. مال خران این اموال را با قیمتی کمتر از آنچه ارزش واقعی آن هاست خریداری میکنند که برای آنها با سود زیادی همراه است. تفاوتی ندارد که مال مورد معامله یک کالای ارزشمند مانند خودرو باشد یا یک کیف دستی؛ داشتن علم به مسروقه بودن مال و خریداری آن برای مجرم بودن طبق قانون مجازات إسلامی کافی است. لازم به ذکر است که اگر به مسروقه بودن مال شک داشته باشید و آن را حدس بزنید برای قانون گذار با کسی که به مسروقه بودن مال یقین داشته، تفاوتی نخواهید داشت. لازم به ذکر است که خرید مال مسروقه بدون داشتن علم، با کلاهبرداری متفاوت است اما این به آن معنا نیست که یک وکیل کلاهبرداری نتواند به شما در حل مسائل‌تان پیرامون این موضوع کمک کند.

‎مجازات مال خری

مال خر -مجازات مال خری

‎مجازات خرید أموال مسروقه یا همان مال خری با مجازات جرم سرقت متفاوت است. تفاوتی ندارد که مال مسروقه ناشی از سرقت تعزیری یا حدی باشد.بطور کلی این جرم در ماده ۶٢٢ قانون مجازات اسلامی اینگونه تبیین شده است:” هرکس با علم و اطلاع یا با وجود قراین اطمینان‌آور به اینکه مال در نتیجه ارتکاب سرقت به دست آمده است ، آن را به نحوی از انحاء تحصیل یا مخفی یا قبول کند یا مورد معامله قرار دهد به حبس از 6 ماه تا سه سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.”

‎همانطور که در ماده فوق ذکر شد، نه تنها مورد معامله قرار دادن مال مسروقه جرم می باشد، بلکه هرگونه تحصیل آن  یا حتی مخفی نمودن آن مشمول جرم مال خری خواهد بود و مجازات حبس بین ۶ ماه تا سه سال بسته به علم قاضی و شرایط، و تا ٧۴ ضربه شلاق خواهد بود.

‎بیشترین مقدار این مجازات مشمول افرادی خواهد بود که مال خری را حرفه اصلی خود قرار داده و مداوما از آن کسب درآمد می کنند. در واقع این افراد نه به شکل اتفاقی و نه صرفا برای یک بار، بلکه شغل خود را مال خری قرار داده  اند.  وکیل کیفری کسی است که میتواند قبل از وصول پرونده به دادگاه، مقدار مجازات فرد را تخمین بزند . اگر فکر میکنید مالی متعلق به شماست و قبلا از شما دزدیده شده و فردی ادعای مالکیت بر آن دارد و قصد طرح کردن شکوائیه مبنی بر تحقق جرم مال خری را دارید، بهتر است پرونده خود را به یک وکیل حرفه‌ای بسپارید یا برای نوشتن آن با یک وکیل دادگستری مشورت نمایید.

‎شرایط تحقق جرم مال خری

مال خر -شرایط تحقق جرم مال خری

‎ در صورت در معرض این اتهام قرار گرفتن، بهترین اقدام اخذ یک وکیل حقوقی است تا بتواند شما را از این اتفاق رها کند.

برای اینکه گفته شود شخصی مال خَر است باید شرایط زیر وجود داشته باشد و الا نمی‌توان شخص خریدار را به این جرم منصوب و وی را مجرم خواند:

‎١)اطلاع داشتن به مسروقه بودن مال:

همانطور که در متن ماده نیز تصدیق شده است، اطلاع داشتن نسبت به مسروقه بودن مال مورد معامله از شرایط اساسی تحقق این جرم است.

‎٢)وجود قراین اطمینان آور:

ممکن است که فرد مستقیما از مسروقه بودن مال اطلاعی نداشته باشد اما قرائنی واضح مبنی بر دزدی بودن مال وجود داشته باشد. مثلا  اگر یک دستگاه گوشی موبایل بدون جعبه و لوازم با قیمتی خیلی پایین تَر از ارزش عرفی آن به فروش برسد، باید به آن مشکوک شد. یادمان باشد که هیچ ارزانی ای بی علت نیست.

‎اگر فرد در دادگاه به اطلاع داشتن از مسروقه بودن مال اعتراف ننماید و دادگاه نیز دلایلی مبنی بر آگاه بودن فرد از مسروقه بودن مال ارائه ندهد، فرد تبرئه شده و مال خَر نخواهد بود.

‎مجازات خرید مال دزدی بدون اطلاع

مال خر -مجازات خرید مال دزدی بدون اطلاع

‎همانطور که گفتیم، فردی مورد مجازات است که بداند مالی که خریداری میکند، متعلق به شخصی دیگر بوده و در واقع در نتیجه دزدی است. اما اگر فردی به عنوان یک خریدار عادی اقدام به خرید مال کند، از مسروقه بودن مال اطلاعی نداشته باشد و قرائنی مبنی بر مسروقه بودن مال نیابد، فردی بی گناه بوده و مجازات نخواهد شد.

‎چگونه میتوان بی اطلاعی از دزدی بودن مال را به دادگاه اثبات نمود

مال خر -چگونه میتوان بی اطلاعی از دزدی بودن مال را به دادگاه اثبات نمود

‎اثبات بی اطلاعی از مسروقه بودن مال، کاری سخت و دشوار است. بهتر است در همین ابتدا گفته شود که چه فرد مال خَر باشد چه نباشد، در هر صورت باید مال را به صاحب اصلی آن بازگرداند.

‎فرد برای إظهار بی اطلاعی خود باید به إمارات و مستندات محکمه پسندی استناد کند. مثلا فاکتور خرید را نشان دهد که جنس با قیمّت معقولی خریداری شده است یا محل فروش مکانی معتبر بوده است یا به طریق خاصی از صداقت فروشنده اطلاع قبلی داشته است. در صورتی که فرد نتواند عدم اطلاع خود را به اثبات برساند، به مال خری محکوم خواهد شد و در صورت إثبات بی اطلاعی، اتهامی بر او وارد نخواهد بود.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپ بورد

کپی