مجازات مالخری

مجازات مالخر چیست؟

متاسفانه امروزه دزدی و سرقت با توجه به شرایط اقتصادی افزایش پیدا کرده است . یکی از عواملی که باعث تشدید این امر می گردد، خرید اموال دزدی توسط مالخر از سارقان است.

تعریف مالخر:

مال‌خر کسی است که به صورت غیرقانونی کالاهای دزدی، قاچاق یا غیرمجاز را خریداری می‌کند . به عنوان واسطه به کسان دیگری می‌فروشد. خریداران نهایی معمولاً از غیرمجاز بودن کالاها آگاه نیستند. در حقیقت سارقان پس از سرقت اموال باید به نحوی آنها را بفروشند . مالخرها افرادی هستند که این اموال را با قیمتی بسیار پایین تر از ارزش واقعی آنها، خریداری کرده و به فروش می‌رسانند. این عمل در قانون جرم محسوب شده و مالخر به نوعی شریک سارق به حساب می‌آید.

مجازات :

طبق ماده 662 کتاب تعزیرات  قانون مجازات اسلامی هر کس با علم و اطلاع یا با وجود قراین اطمینان‌آور به اینکه مال در نتیجه ارتکاب سرقت به دست آمده است، آن را به نحوی از انحاء تحصیل یا مخفی یا قبول کند یا مورد معامله قرارر دهد به حبس از ۶ ماه تا سه سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

در صورتی که متهم معامله اموال مسروقه را حرفه خود قرار داده باشد، به حداکثر مجازات در این ماده محکوم می‌شود.اثبات بی اطلاعی از دزدی بودن مال نیز کاری دشوار است و باید با دلایل محکمه پسند را به قاضی ارائه داد تا نهایتا قاضی با بررسی دلایل و عوامل دیگر نسبت به عدم آگاهی متهم از مال مسروقه، وی را تبرئه نماید. در غیر این صورت مجازات مالخری برای وی در نظر گرفته خواهد شد.

فقط خرید مال دزدی جرم به حساب نمی‌آید، بلکه مداخله در آن مانند: نگه داشتن مال مسروقه، امانت دادن یا هدیه دادن آن و … نیز جزو شراکت با سارق حساب شده و در همه این موارد در صورت آگاهی فرد از مسروقه بودن مال، مجازات خرید مال دزدی را در پی خواهد داشت. مالخران حرفه‌ای و سابقه‌دار به حداکثر مجازات در این ماده محکوم خواهند شد.

شرایط تحقق جرم مالخر:

بر اساس دلایل زیر، عمل متهم خرید مال مسروقه تلقی شده و مجازات در پی خواهد داشت:

  • داشتن علم و آگاهی از دزدی بودن مال معامله شده
  • وجود دلایل اطمینان آور از مسروقه بودن مال

 مسئله مهم در رابطه با مجازات خرید مال دزدی آن است که دادگاه، مالخر را به رد مال محکوم نمی‌کند و تنها سارق را به رد عین یا مثل یا قیمت مال محکوم می نماید.

بهترین وکیل حقوقی تهران در موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی تا انتهای مسیر حقوقی در کنار شما خواهند بود.

منبع:گوگل

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

5 2
مجازات مالخر چیست؟

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپ بورد

کپی