20:00 - 16:00

ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه

20:00 - 16:00

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه

درباره طلاق یکطرفه بیشتر بدانید!

درباره طلاق یکطرفه بیشتر بدانید!

راهنمای مطالعه این مطلب

در حال حاضر، انواع پرونده های مختلف طلاق در سرتاسر دادگاه های کشور در جریان هستند که هر کدام از آن‌ها، شرایط خاص خودشان را دارند. شناخت انواع طلاق و قوانین هر کدام، به شما کمک می‌کند تا در صورت بروز مشکل، با حق و حقوق خود بیشتر آشنا شوید.

طلاق یکطرفه، یکی از انواع طلاق است که ممکن است در زندگی زناشویی هر فردی مطرح شود. در صورتی که با قوانین آشنا نیستید، با مراجعه به وکیل طلاق و صحبت با او، می‌توانید تمام موارد لازم را جویا شوید. در این صفحه، می‌خواهیم شما را با طلاق یک طرفه و شرایط و قوانین آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید…

انواع درخواست طلاق

طلاق یکطرفه -انواع درخواست طلاق

طبق ماده 1143 قانون مدنی، تمام انواع طلاق‌ها در دو دسته “طلاق رجعی” و “طلاق بائن” قرار می‌گیرند. در طلاق رجعی، پس از خوانده شدن خطبه طلاق، زن و مرد می‌توانند مجددا به همدیگر برگردند و خطبه عقد را جاری کنند.

اما در طلاق بائن اینگونه نیست. پس از جاری شدن خطبه طلاق، زن و شوهر نمی‌توانند بلافاصله با هم عقد کنند. در این شرایط، برای ازدواج مجدد زن و شوهر با یکدیگر، قوانین خاصی وضع شده است.

طلاق از نظر رجوع زن و مرد به دادگاه مبنی بر ارائه درخواست طلاق، به دو صورت طلاق یک طرفه و طلاق دو طرفه (یا طلاق توافقی) دسته بندی می‌شود.

طلاق یکطرفه چیست ؟

طلاق یکطرفه - طلاق یکطرفه چیست ؟

در این نوع طلاق، یکی از طرفین ازدواج، تصمیم به جدایی و پایان دادن به زندگی مشترک می‌گیرد و معمولا طرف دیگر راضی به جدایی یا توافق نیست و یا مفقود الاثر است. یکی انواع طلاق های یک طرفه، طلاق غیابی است. در صورتی که توافقی بین طرفین انجام نشود، امکان اینکه حق و حقوق یکی از آن‌ها باطل شود وجود دارد. به همین جهت، بهتر است قبل از اینکه اقدام به ارائه درخواست طلاق یا مراجعه به دادگاه نماید، با وکیل خانواده دیدار داشته باشید و از او کمک بخواهید.

مراحل طلاق یکطرفه از طرف زن

طلاق یکطرفه - مراحل طلاق یکطرفه از طرف زن

در صورتی که طلاق به درخواست زوجه مطرح شود، در حقیقت، درخواستی خلاف قاعده کلی ارائه می‌شود؛ چرا که طبق قوانین شرع، حق طلاق با مرد است؛ مگر اینکه در سند ازدواج قید شده باشد که زن نیز حق طلاق دارد.

اگر مرد بخواهد از زن طلاق بگیرد، می‌تواند بدون هیچگونه دلیل موجهی، طلاق را جاری کند. اما اگر زنی که حق طلاق ندارد، بخواهد از شوهر خود طلاق بگیرد، می‌بایست به دادگاه، مستندات محکمی ‌ارائه کند. از این رو، در خواست طلاق از طرف زن و طی کردن این مسیر، راه دشواری است و به کمک یک وکیل ماهر نیاز دارد. بدین منظور، بهتر است به دنبال بهترین وکلای اطراف محل زندگی خود باشید. به عنوان مثال اگر در تهران زندگی می‌کنید، بهترین وکیل پایه یک دادگستری تهران را جهت مشاوره و وکالت انتخاب کنید. همراهی یک وکیل خوب، به شما کمک می‌کند تا از ضایع شدن حق خود جلوگیری کنید.

تشریح طلاق یک طرفه از طرف زوج (مرد)

طلاق یکطرفه - تشریح طلاق یک طرفه از طرف زوج (مرد)

مراحل طلاق به درخواست زوج (مرد) بسیار ساده‌تر و کوتاه‌تر از مراحل درخواست طلاق از طرف زن است. در حقیقت، مرد فقط کافی است درخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه دهد و هیچ سوالی از او پرسیده نمی‌شود و یا مدرک مستحکمی ‌از وی در خواست نمی‌شود. فقط کافی است که تکلیف مسائل مالی و حضانت فرزندان مشخص شود.

شروع مراحل درخواست طلاق از طرف زن و توصیه وکیل

طلاق یکطرفه - شروع مراحل درخواست طلاق از طرف زن و توصیه وکیل

از آنجایی که شرایط نابرابری برای درخواست طلاق از طرف زن و مرد وجود دارد، اگر زنی بخواهد درخواست خود را ارائه دهد، می‌بایست قبل از هر کاری، با یک وکیل حاذق صحبت کند چرا که امکان دارد به تمام حقی که دارد، دست پیدا نکند. برای این کار، باید با توجه به محل زندگی تان، به دنبال بهترین وکیل تهران یا شهرستان های دیگر باشید. در چنین پرونده هایی، برنده شدن شما بستگی به تبحر وکیل تان دارد.

علل عمده و مهمترین موضوعاتی که زن به استناد آنها می‌تواند طلاق بگیرد

طلاق یکطرفه - علل عمده و مهمترین موضوعاتی که زن به استناد آنها می‌تواند طلاق بگیرد

دلایل و مستندات زیادی برای توجیه طلاق گرفتن از طرف زن وجود دارد که با ارائه آن‌ها، زن می‌تواند طلاق خود را اخذ کند. برخی از این دلایل عبارتند از:

 •       پرداخت نکردن نفقه از طرف شوهر برای حداقل 6 ماه؛
 •       وجود بیماری های مقاربتی از طرف شوهر؛
 •       بیماری سخت علاج شوهر؛
 •       عقیم بودن شوهر و ناتوانی در بچه دار شدن؛
 •       ترک خانه و زندگی توسط شوهر؛
 •       مبادرت به ازدواج دوم بدون رضایت همسر اول؛
 •       محکوم شدن مرد به بیش از 5 سال زندان و ارتکاب جرمی‌ که دور از شان و منزلت زن است؛
 •       ضرب و جرح، توهین، فحاشی و …؛
 •       ناتوانی یا بی علاقگی نسبت به تهیه مسکن و سرپناه برای خانواده؛
 •       داشتن مدارک و شواهد خیانت مرد (زنا یا رابطه نامشروع)؛
 •       بی علاقگی و کراهت زن نسبت به مرد (همراه با بخشش کل مهریه)؛
 •       رها کردن زن بدون اطلاع دادن؛
 •       عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی برای مدت زمان غیر متعارف؛
 •       وجود مشکلات جنسی از طرف مرد؛
 •       درخواست روابط جنسی نامتعارف از طرف مرد؛
 •       و….

در مورد جرم رابطه نامشروع مجازی می توانید مقاله ما به همین نام را مطالعه کنید.

مدت زمان طلاق از طرف زوجه

طلاق یکطرفه - مدت زمان طلاق از طرف زوجه

به طور کلی، اگر هر یک از طرفین ازدواج، برای درخواست طلاق اقدام نمایند، درخواست آن‌ها می‌بایست در دادگاه بدوی، دادگاه تجدید نظر آن استان و دیوان عالی کشور ثبت شود. در صورتی که طرفین پرونده نسبت به حق و حقوقشان اعتراضی نکنند، روند صادر شدن حکم طلاق، در حد یک الی چند ماه می‌باشد، در غیر اینصورت، اگر یکی از طرفین در هر سه دادگاه، اعتراضی داشته باشند، جاری شدن حکم طلاق تا حدود یک سال طول می‌کشد.

شرایط طلاق به درخواست زوجه باکره

طلاق یکطرفه - شرایط طلاق به درخواست زوجه باکره

زن باکره برای ازدواج ملزم به تایید و اجازه پدر خود می‌باشد، اما برای ارائه درخواست طلاق، نیازی به کسب اجازه ندارد. در صورتی که مدارک و مستندات زن باکره توسط دادگاه تایید شوند، می‌تواند نصف مهریه خود را مطالبه نماید.

در صورتی که باکره بودن زن به دلیل عدم تمایل مرد به برقراری رابطه جنسی یا شروع زندگی مشترک باشد، زن می‌تواند رای دادگاه را اخذ نماید. البته در صورتی که زندگی مشترک زن و شوهر هنوز شروع نشده باشد، مراحل طلاق کمی‌ دشوار‌تر می‌شود؛ مخصوصا اگر مرد نسبت به طلاق گرفتن ناراضی باشد.

عسر و حرج

طلاق یکطرفه - عسر و حرج

عسر و حرج به معنای وجود سختی و دشواری در زندگی است. اگر زن بتواند به هر دلیلی ثابت کند که در زندگی مشترک خود دچار سختی و مشقت شده است، می‌تواند به طور یک طرفه، طلاق خود را اخذ نماید.

دادخواست طلاق از طرف زن و مهریه

طلاق یکطرفه - دادخواست طلاق از طرف زن و مهریه

مهریه جزو حق و حقوق زن می‌باشد و در برخی مواقع، زن پس از طلاق، برای گذران زندگی به مهریه خود نیاز دارد؛ چرا که با طلاق گرفتن، احتمال اینکه شرایط زندگی سخت تری نسبت به زمان مجردی داشته باشد وجود دارد.

اگر زن حق طلاق داشته باشد و یا بتواند ثابت کند یکی از شروط ضمن عقد توسط شوهرش رعایت نشده، در صورتی که بخواهد درخواست طلاق دهد، مهریه‌ای که در زمان طلاق دریافت می‌کند، با توافق با مرد یا وکیل مرد تعیین می‌شود. اما در صورتی که زن بتواند عسر و حرج یا همان مشقت در زندگی مشترک را ثابت کند، می‌تواند با توجه به نظر قاضی، کل مهریه را اخذ نماید یا اینکه بخشی یا همه آن را ببخشد.

طلاق به تقاضای زوجه و حضانت فرزندان

طلاق یکطرفه - طلاق به تقاضای زوجه و حضانت فرزندان

در صورتی که زن و شوهر درباره حضانت فرزندان به توافق نرسیده باشند، قاضی درباره حضانت تصمیم گیری می‌کند. بر طبق قانون، حضانت فرزندان کوچکتر از 7 سال متعلق به مادر است و پس از آن، حضانت فرزندان بر عهده پدر می‌باشد.

پس از پایان 9 سالگی دختران و 15 سالگی پسران، خود فرزند درباره نحوه حضانت خود تصمیم می‌گیرد.

فقط در صورتی که قاضی تشخیص دهد که صلاحدید کودک این است که نزد پدر یا مادر باشد، شرایط تغییر می‌کند.

خودداری شوهر از دادن نفقه

طلاق یکطرفه - خودداری شوهر از دادن نفقه

طبق ماده 1129 قانون مدنی، چنانچه مرد برای حداقل 6 ماه، بنا به هر دلیلی از پرداخت نفقه به زن خودداری کند، زن می‌تواند با داشتن مدارک، نسبت به دریافت نفقه اقدام کند. اگر مرد نفقه را پرداخت نکند، زن می‌تواند به دادگاه، درخواست طلاق یک طرفه خود را ارائه کند.

غیبت شوهر بیش از چهار سال

طلاق یکطرفه - غیبت شوهر بیش از چهار سال

در صورتی که مرد، غایب مفقودالاثر باشد و در طول 4 سال، هیچگونه خبر یا پیامی‌ از او به زن نرسد، زن می‌تواند درخواست طلاق یکطرفه نماید. در این صورت، زن می‌بایست عده وفات را نگه دارد.

به عبارت دیگر، زن پس از جاری شدن خطبه طلاق، به مدت 4 ماه و 10 روز نمی‌تواند با شخص دیگری ازدواج کند. اگر قبل از پایان عده، شوهر مراجعه نمود، می‌تواند به ازدواج رجوع کرده و دوباره با آن زن زندگی نماید؛ ولی پس از این مدت، برای شروع زندگی مشترک، می‌بایست صیغه محرمیت بین آن‌ها جاری شود و دوباره ازدواج نمایند.

چرا باید زن با اصول و قوانین شرایط طلاق یکطرفه زن اشنایی داشته باشد؟

طلاق یکطرفه - چرا باید زن با اصول و قوانین شرایط طلاق یکطرفه زن اشنایی داشته باشد؟

دقت کنید که در صورتی که زن نتواند برای دلایل خود، مدارک مستحکمی‌ ارائه دهد، احتمال اینکه مرد با درخواست شکایت، اعاده حیثیت کند وجود دارد. بنابراین بهتر است از قبل، تمام مدارک خود را در اختیار وکیل قرار دهید تا با دقت بررسی شوند.

همچنین، در برخی مواقع، احتمال اینکه زن ندانسته از حق و حقوق خود بگذرد وجود دارد. بنابراین، بهتر است برای اطمینان از رسیدگی به این موارد، به یک وکیل حاذق مراجعه نماید.

موجبات و قوانین طلاق یکطرفه زن شامل چه مواردی است؟

طلاق یکطرفه - موجبات و قوانین طلاق یکطرفه زن شامل چه مواردی است؟

موجباتی و قوانینی که در قانون مدنی ذکر شده‌اند و مشمول زن در طلاق یک طرفه می‌شوند، عبارتند از:

۱- ماده 1029 قانون اساسی

در صورتی که مرد به مدت 4 سال مفقوداثر باشد، زن او می‌تواند طبق ماده 1023، درخواست طلاق نماید.

۲- ماده 1129 قانون مدنی

در صورتی که مرد از پرداخت نفقه سر باز بزند یا قادر به پرداختش نباشد، زن می‌تواند تقاضای طلاق نماید.

۳- ماده 1130 قانون مدنی

در صورتی که زن در زندگی مشترک دچار سختی و مشقت شود، با ارائه مدارک کافی، می‌تواند تقاضای طلاق نماید.

مزایای داشتن  وکیل در طلاق یکطرفه زوجه

طلاق یکطرفه - مزایای داشتن  وکیل در طلاق یکطرفه زوجه

کمک گرفتن از یک وکیل، علاوه بر اینکه به شما کمک می‌کند تا به تمام حق و حقوقتان برسید، باعث سرعت بخشیدن به روند اخذ طلاق می‌شود. برخی موانع و موارد قانونی وجود دارند که مردم عادی از آن بی خبرند. همچنین، بررسی مدارک و قدرت استناد آن‌ها بدون کمک گرفتن از یک وکیل بسیار سخت است.

اگر زنی به هر دلیلی نتواند در دادگاه حاضر شود، می‌تواند به وکیل خود وکالت دهد تا از طرف او، کارهای قانونی را دنبال کند.

دلایل و شرط های ۱۲ گانه که زن می‌تواند طلاق بگیرد

طلاق یکطرفه - دلایل و شرط های ۱۲ گانه که زن می‌تواند طلاق بگیرد

شروط 12 گانه، شرط هایی هستند که جزو شروط ضمن عقد تلقی می‌شوند. چنانچه مرد هر یک از این شرط‌ها را زیر پا بگذارد و خلاف آن عمل کند، زن می‌تواند با داشتن مدارک کافی، نسبت به ارائه تقاضای طلاق اقدام کند. این شرط‌ها عبارتند از:

شرط اول: در صورتی که شوهر به مدت حداقل 6 ماه از پرداخت نفقه سر باز زند، زن می‌تواند تقاضای صدور طلاق خود را ارائه دهد.

شرط دوم: بدرفتاری مرد و توهین او، اجازه طلاق به زن را می‌دهد.

شرط سوم: در صورتی که مرد بیماری خطرناک و غیر قابل درمانی داشته و احتمال سرایت آن به زن وجود داشته باشد، زن می‌تواند تقاضای طلاق کند.

شرط چهارم: جنون و دیوانگی مرد، اجازه طلاق یک طرفه از جانب زن را می‌دهد.

شرط پنجم: در صورتی که مرد شغلی دارد که آبرو و حیثیت زن را خدشه دار می‌کند، زن می‌تواند تقاضای طلاق دهد.

شرط ششم: در صورت محکومیت مرد به 5 سال حبس (یا بیشتر)، زن می‌تواند تقاضای طلاق خود را ارائه دهد.

شرط هفتم: اعتیاد مرد به صورتی که به اموال ضروری زندگی یا سلامتی خانواده آسیب وارد می‌کند نیز به زن حق طلاق را می‌دهد.

شرط هشتم: در صورت ترک زندگی توسط مرد برای حداقل 6 ماه بدون داشتن عذر موجه، زن می‌تواند دادخواست طلاق خود را ارائه دهد.

شرط نهم: محکومیت مرد به جرمی‌ که حیثیت و شان زن را خدشه دار می‌کند، به زن حق طلاق را می‌دهد.

شرط دهم: به علت عقیم بودن یا آسیب جسمانی، مرد پس از گذشت 5 سال، توانایی تولید مثل و بچه دار شدن را نداشته باشد.

شرط یازدهم: اگر مرد مفقودالاثر شود و پس از 6 ماه بعد از مراجعه زن به دادگاه، اثری از او پیدا نشود، حکم طلاق صادر می‌شود.

شرط دوازدهم: چنانچه مرد نسبت به ازدواج مجدد اقدام کند و زن او راضی به اینکار نباشد، زن می‌تواند برای گرفتن حکم طلاق اقدام کند.

در اینجا می توانید پاسخ سوالات خود و کاربران دیگر را مشاهده کنید:

احساس خود را درباره این مطلب بگویید 0 نظر

1 0
درباره طلاق یکطرفه بیشتر بدانید!
مونا ترابی

مونا ترابی

وکیل پایه یک دادگستری ، مدیر مؤسسه عدالت آریایی

درخواست مشاوره
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره