چک و سفته

اختلاف مبلغ به عدد و حروف در چک و سفته

چک وسیله دریافت و پرداخت وجه است و به جای پول نقد بکار می رود با وجودیکه وصول چک ذاتاً تجارتی نیست ولی بعضی از مقررات قانون تجارت مانند ضمانت صادر کننده و مسئولیت تضامنی ظهرنویسان و اعتراض و غیر، شامل چک نیز می شود. در صورتیکه با چک به مشکل خوردید می توانید از وکیل چک در این زمینه کمک بگیرید.

به موجب قانون اختلاف در مفاد مبلغ عددی و حروفی ملاک مبلغ به حروف می باشد. مطابق با ماده ۲۲۵ تاریخ تحریر و مبلغ برات با تمام حروف نوشته می‌شود. اگر مبلغ بیش از یک دفعه به تمام حروف نوشته شده و بین آنها اختلاف باشد، مبلغ کمتر مناط اعتبار است.

اگر مبلغ با حروف و رقم هر دو نوشته شده و‌ بین آنها اختلاف باشد. مبلغ با حروف معتبر است. یعنی اگر صادر کننده چک این چک را اصلاح نکرده باشد. مبلغ مورد پذیرش دادگاه مبلغ به حروف می باشد. یعنی اگر چکی به عدد یک میلیارد باشد و به حروف ده میلیارد و پشت نویسی نشده باشد. مبلغ ده میلیار صحیح است.

حال اگر دو بارمبلغ به حروف نوشته شده باشد و هر دو بار هم متفاوت باشد. مبلغ کمتر دارای اعتبار است. پس نه تنها این دسته از چک ها باطل نیستند. بلکه به راحتی قابل وصول هستند و اختلاف در مفاد مبلغ تاثیری ندارد. این قانون برای چک و سفته معتبر می باشد.

در صورت وجود هرگونه سوال حقوقی در مورد چک و یاسفته با ما تماس بگیرید. اگر به دنبال بهترین وکیل قرارداد ها در تهران می گیرد با ما تماس بگرید.

موسسه حقوقی بین المللی عدالت آریایی با بهره گیری از بهترین وکلا و مشاوران حقوقی تا انتهای مسیر حقوقی همراه شماست.

 

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 19 نظر

5 19
اختلاف مبلغ به عدد و حروف در چک و سفته

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپ بورد

کپی